Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Insomniac

(Obsahuje menšie spoilery.) Toto som pozeral asi ako 12 - 13 ročný a veruže to sranda nebola ešte dva - tri dni potom. Lenže, prišiel čas na reprízu po cca. 15 rokoch a musím ísť s hodnotením dole. Je to na tú dobu naozaj fajn masaker, to sa musí nechať. Strašne mi ale vadilo najskôr to prisprosté chovanie hlavných postáv (napr. brutálny masaker a hneď po ňom ženská spí ako v bavlnke) a potom kopa nelogičností a záberov, ktoré úplne negujú predchádzajúce (chlapík ostriekaný na zemi krvou do ksichtu a keď vstane, tak je čistý a pod.). Keby to bolo natočené niekedy teraz, tak dám možno jednu, ale za ten osemdesiaty prvý... ()

Patr1k

Možno by som dal aj viac, ale proste som nemohol, keďže som ten film videl až teraz (09/2009) a v dobe jeho vzniku som nebol ani na svete...čo je skvelé je atmosféra (až dovtedy než začnú prvé masakrovačky), ostatok nie je skvelý, no rozhodne nadpriemerný vzhľadom na použité peniaze, či už kamera, strih, zvukové efekty...no nič to nemení na tom, že som od filmu čakal viac po scenáristickej stránke, lepšie 3* ()

MFZB

Konečne som mal možnosť vychutnať si tento film s normálnym dabingom a v dobrej kvalite. Možno že nie je film práve najlepší, ale na rok 1981 je to asi dosť hrôzostrašná podívaná, ale len pri málo filmoch mi behá mráz po chrbte, ale tomuto filmu sa darí navodiť skvelú atmosféru. Proste toto je pre mňa najlepší nízkorozpočtový horor aký kedy existoval. ()

KKOALA

BOMBASTICKÝ MAZEC ! ! ! Jen si na to vzpomenu a už se musim ,,culit". Za málo peněz MNOHO, MNOHO a MNOHO zábavy ! Dal bych i 10* ! ! ! Bruce Campbell se už navždy stal ASHEM. ()

Charlie.Harper

Napriek relatívne nízkemu hodnoteniu, ktoré som tomuto parádnemu kúsku dal by som sa chcel vyjadriť k tomu aká neuveriteľná kvalitka to je. Nepozerám príliš mnoho hororov pretože si myslím, že filmy tohto žánru sa často stavajú predmetom “režisérov“ ktorých hodnoty začínajú a končia pri filmoch ako je Pterodaktyl alebo Bunker smrti. Evil Dead je vysoko kvalitný horor a verím tomu, že vo svojej dobe z toho mal v gaťoch každý kto si to pozrel. ()

tatka

Tak sa mi podarilo konečne uvidieť tento kult kultov a pradedka všetkých filmových hororov. Večer, pri otvorenom okne, po splne, keď lístie ticho ševelí a zvonku z temných záhrad sa ozývajú tajomné a neidentifikovateľné zvuky....Vidieť tento film pred 20 rokmi, budem mať fóbiu aj z vianočnej jedličky z plastu. Myslím, že kultom sa tento film stal hlavne pre mnohých ďalších tvorcov. Napodiv sa inšpirovali tým, že hlavní hrdinovia musia byť mierne retardovaní, majú konať podľa možnosti nelogicky, bez rozmyslu, dobrovoľne sa vystavovať nebezpečenstvu, nedržať spolu. Veď keby konali logicky, nebolo by o čom točiť. A to by zas bola škoda. Takže beriem späť kritické slová - je to kult kultov. ()

Thanyss

Na horory se nedívám a to z prostého důvodu - většinou mě nudí. Na lesního ducha jsem se podívala až na doporučení mého taťky, který film viděl ještě v osmdesátkách na milionkrát přehrávané VHSce. Sakra lidi, já se vážně bála. A to mě ještě nenapadlo nic lepšího než si to pustit v noci, když byla venku bouřka :D A ani zastaralé triky můj děs nijak nezmenšily... I když to nerada přiznávám, tak mě pan Raimi málem donutil zalízt pod peřinu :D ()

peeko

Geniální dílko! Jako maličký capart jsem se neskutečně bál, ale teď se směji a užívám si každé podívání. Howg ()

henrykz

Přiznávám se, že asi nedokážu ocenit to kouzlo "originality". Jsem mladší ročník a zkrátka mě do očí bylo to množství špatně sestříhaných záběrů. V jednom záběru na něj vyteče deset litrů krve a ve druhém je čistý s vyžehlenou košilí. Pokud si toho všimnu i já, tak to už je co říct. Samozřejmě jsem se snažil vžít do roku 81, kdy byl tenhle film jedním z prvních v tomto žánru... I tak mně to někdy připomínalo komedii. Zkrátka a dobře já jako dvacetiletý neumím ocenit tento film. hodnotím 30% za originalitu a věrohodné výkony herců. ()

Mainstage..

Zlopeklo !!!! Samův dvorní herec Bruce Campbell ze sebe vydal naprosté maximum ... potlesk patří právě jemu. Scény u kterých člověk neví jestli se bát či smát ... Legendární snímek který Raimimu otevřel dveře mezi elitu. ()

Hakuna Matata

Tak dneska jsem vstoupil na půdu hororu. Objevil jsem tento film pomocí recenze Jamese Rolfa (Cinemassacre monster madness), kde celou sérii vyšvihl do oblak. A film si opravdu zaslouží, nejsem sice v tomto žánru moc sběhlí, ale na 5 hvězd to opravdu stačí. Za prvé: Skvělé herecké výkony, moc jich tedy nebylo, ale Bruce Campbell (i když u takových "zabijaček" je to rarita) hrál skvěle, věřil jsem mu všechno. Za druhé: Kamera úžasná, jak už se Nerd zmínil, záběry kamerou jsou doslova skvostné, pěkně si s ní tam hrajou. Za třetí: Nikdy by mě nenapadlo, kolika způsoby může být někdo zraněn/zmrzačen/zabit. Ze všech možných úhlů, ze všech možných světových stran a s jakou nechutností. Pro mě zatím horor číslo 1 (asi tak z pěti), rozhodně musím sehnat druhej a třetí díl.. 90%. ()

Rieux

V tej dobe to musel byt trhak, Raimi bol mozno medzi prvymi co ukazali divakom nieco ako gore... Nohy celej snimke podkopava az prilis okate nelogicke spravanie sa postav - napr. co urobite ked pocujete divne hlasy v noci z lesa? samozrejme pojdem do lesa uplne sam, co najhlbsie a budem kricat ci tam niekto je... V podstate to ma napad, atmosferu, aj dobry "tah na branku", ale zbytocne hodinu strasit divaka, ked sa potom udusi smiechom z nejakej oci-vypalujucej absurdity. Zaujimalo by ma ci islo o chybu strihu, rezisera, ci neschopnych hercov... alebo to bol zamer. Neviem, netusim a je mi to jedno. Co som cakal som dostal, ale existuju aj ovela lepsie horrory. ()

kikin01

Tento skvostík jsem viděl před hodně dávnou dobou. V roce 1981 jsem se narodil a vzpomínám, že Smrtelné zlo bylo jedním z mých prvních hororů, které jsem viděl. I když hororový žánr není zrovna můj šálek čaje, sem tam na nějaký mrknu. A na motorovou pilu, která byla místo ruky v druhém dílu snad nikdy nezapomenu. ()

Silblade

Po několika letech jsem si pustil klasiku, díky které jsem jako malej capart nemohl usnout - strašidelný ksichty a démon bloudící lesem mě stále pronásledovaly v nočních můrách. Je fakt, že v tý době to musela být pecka. Ale dnes mi to tak strašidelný nepřijde. Spíš jsem se soustředil na "herecké" výkony aktérů a uvozovky sem opravdu patří. Myslím, že Ash zpočátku ani neměl být hlavním hrdinou, je neschopný cokoliv udělat, natož se s démony poprat, není to zkrátka ten Ash, který si v dalším díle uřízne ruku, místo ní si namontuje motorovou pilu Husqarna a ve druhé chlapácky zatočí brokovnicí. Všechno zpočátku musí za něj oddřít Scotty. Na druhou stranu Scotty tak nějak zapomněl hrát. Nejlíp to dokazuje scéna, ve které jsem vyprskl smíchy, když na zemi sebou pocukává rozřezaný tělo Shelly, Ash se krčí u okna, Scotty drží sekeru a následuje konverzace: "Scotty? (Ash, roztřesenej jak osika)" "Jo? (Scotty, zeptá se stylem jako kdyby očekával, že se ho Ash zeptá: Jak se máš?)" Co se to děje? (Ash, rozřezaná holka se před tebou cuká a zabil ji její kluk, to se děje).":D V daných situacích herci prostě neadekvátně reagují. Nikdo sice nemá rád, když ženský ječí (a mužští taky), sotva kolem nich proběhne nějakej brouček nebo krysa, ale naprostej ignor v situaci, kdy například Scottymu duch unese holku, je až zarážející. Navíc, ve chvílích, kdy démon (nebo nedej Bože strom) někoho svírá, se aktéři moc nebrání, jen stojí jak ovce na porážku a nechají sebou zametat podlahu (někdy doslova). Jedna hvězda za Bruce, druhá hvězda za masky a třetí hvězda za to, že to je prostě Evil Dead. Mám tuto sérii rád, ale dvojka podle mýho názoru jednoznačně předčí jedničku. ()

StinkingPooh

VIdět to na videu před více než 20lety, tak se asi pořádně klepu strachy. Ale v nynější době mi to připadlo spíš k smíchu-hlavně ty efekty. Ale je vidět, že s nadšením se i za málo peněz dá dělat hodně muziky. První půle výtečná, pak filmu začal trochu docházet dech = 3,5/5 ()

Templář

Za mého dětství (80 léta) byl tento film legendou. Tenkrát byl znám jako "Chatrč". Na VHS kazetách kolovaly stopadesáté kopie, kde člověk viděl skoro už jen barevné šmouhy a slyšel šumící rychlodabing. Přesto, kdo film viděl a mohl vyprávět ostatním, kteří neměli to štěstí film vidět, byl pro ně téměř bohem. I mě se nakonec podařilo film nejen slyšet z vyprávění, ale i shlédnout (paradoxně jsme si ho pouštěli v předposlední den školy na základce) a vryl do mě nesmazatelnou stopu. Ponurý dům uprostřed lesů, hrůzné tajemství sdělované starým kotoučovým magnetofonem, nekronomikon - kniha mrtvých vázaná v lidské kůži, znásilnění dívky stromy, bezvýchodnost situace pro přežívajícího hlavního hrdinu... To vše tvořilo neopakovatelnou atmosféru filmu. Film mě tenkrát inspiroval dokonce natolik, že jsme se pokusil podle něj nakreslit komiks (dodnes ho mám :-) ). Teď jsem si ho v souvislosti s blížícím se "rymejkem" pustil znovu, a musím říct, že film neztratil nic ze svého kouzla. Ano, triky použité ve filmu jsou zastaralé, ale je v nich vidět pečlivost a snaha udělat je co nejlepší i s minimálními finančními prostředky. Chápu, že mnoha lidem, hlavně mladým, kteří jsou dnes zvyklí na perfektní počítačové efekty, může film připadat chvílemi až komicky naivní. Ale je potřeba si uvědomit, že film je více než třicet let starý já si myslím, že se jedná i po těch letech o nádherný kus čisté filmařiny. A i dnes, bez stínu nostalgie, dávám bez váhání plný počet hvězd! (80 léta - VHS - Xtá kopie, rychlodabing / 2013 - DVDrip, TV, 2D, dabing) ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)