Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Komédia
  • Dráma
  • Animovaný
  • Horor

Recenzie (157)

plagát

Amazing Spider-Man (2012) 

Zbytocny restart, ktory svoju zbytocnost zvyraznuje neoriginalnostou. A to som obrovsky fanusik spider-mana!!! Film je velmi nekonzistentny. Prvu polovicu sa riesia vztahy postav, naznacuju sa sede eminencie, objavuju sa postavy, ktorych pritomnost je uplne zbytocna - Irrfan Khan napr. - a nacrtava sa zahada okolo peterovych rodicov. Druha polovica vsetko toto pracne budovanie staronoveho sveta zmetie zo stola, pan Khan sa uz ani len nespomenie, peterovy rodicia odrazu nie su zaujimavi, a co je najhorsie vsetko ustupuje prec zo sceny kvoli maximalne klisovitemu planu hlavneho zlosyna, ktory posobi menej hrozivejsie a vaznejsie nez v kreslenej rozpravke. Naozaj dufam, ze pokracovanie bude ovela lepsie a ze je tato "prva cast" iba akousi nutnostou pred skutocnymi filmovymi zazitkami. Chcem dat tejto serii sancu, lebo v hlbke duse naivne verim, ze pride cas kedy sa studia dohodnu a prepozicaju si svojich hrdinov, skratka ze uvidim spideyho v avengeroch. Amazing spider-man splna vsetky predpoklady byt tym spravnym avengerovskym spider-manom napriek vsetkym negativam cize nam neostava nic ine nez prehltnut slinu sklamania a verit na lepsie zajtrajsky...

plagát

Rocky IV (1985) 

Ked mi niekto povie slovo "Rocky", vybavim si pesnicku Living in America, tancujuceho Apolla v cervenomodrych trenkach, kamenneho Rusa, a zapas na zivot a na smrt - vybavim si Rockyho IV. Jednoduchy pribeh o pomste, vnutornej sile, priatelstve so zaverecnym mierovym zvestovanim pre cely svet. Napriek tomu, ze je to uz stvrta cast kvalitou nezaostava, popravde dokonca prevysuje minimalne trojku. Stallone tu uz nevyzera tak umelo ako minule - mozno som si iba zvykol - aj ked svaly ma vypracovane az neludsky. Trocha to kazi ten robot, podla mna zbytocnost, ktoru by som skor ocakaval v nejakom becku z 90. rokov, ale da sa to prekusnut. Niektore uplne jednoduche sceny su natocene az s neuveritelnou lahkostou a genialitou, sprevadzane pesnickami ako No easy way out alebo stara znama Hearts on fire. Stallone skratka vie podat divakovi hoci predvidatelny, ale aj tak napinavy a dramaticky pribeh o cloveku, ktory je fiktivny, no aj tak by sme si z neho mali viaceri brat priklad.

plagát

Spider-Man (2002) 

Spider-man prisvistal spolu s nostalgickym zavanom detstva. Ano je plny naivity, je predvidatelny, ale o tom povodne komiksy boli. Raimiho snaha adaptovat pavucie pribehy tak aby boli pamatnici aj sucasnici spokojni sa podarila na celej ciare. S odstupom casu mi je trocha luto, ze si naboj v podobe Goblina vystrielal hned v prvej casti, ale v tej dobe pred desiatimi rokmi sa este komiksy netocili tak ako teraz - s planom na dalsich 5 filmov. Mohol by som ospevovat genialny vykon J. K. Simmonsa, perfektny goblinov smiech v podani Dafoea, Elfmanovu epicku hudbu, ale preco? Uz to bolo povedane urcite velakrat v incyh komentoch. Dodam iba tolkoto: Raimi sa pokusil vydolovat z nametu vsetko a mne ostava iba sklonit klobuk dolu a podakovat sa mu za splneny detsky sen vidiet mojho najoblubenejsieho farebneho hrdinu na platne kin.

plagát

Avengers: Pomstitelia (2012) 

Ked Stan Lee napisal prvy pribeh o Avengers - ak sa dobre pamatam bol to rok 1963 - urcite ani nahodou netusil, ze o niekolko desatroci vznikne film, na ktory sa budu hrnut zastupy nielen fanusikov, ale aj obycajnych ludi, ktori nikdy nepoculi o Thorovi, ci Hawkeyeovi a ze budu v extaze sledovat kazdu sekundu akoby islo o zivot. Dozit sa niecoho takeho musi byt pre Stana za tie roky vymyslania a obetovania sa "detskym obrazkom s bublinami" naozaj dostatocnou satisfakciou. Malokedy sa vsak komercny uspech stretne s ozaj dobrym filmom, ktory ma co povedat aj o polstorocia a tak sa naskyta otazka: Je to naozaj taky megabombasticky film, ze si zasluhuje titul najlepsi komiksovy film vsetkych cias? Moja odpoved je polovicata. Ano aj nie. Film je dobry, vela akcie, usmevneho humoru, kazda postava ma dostatok casu na to aby ste pochopili jej pohnutky, bitky su natocene s prehladom, patos je namieste, atd. Avsak napriek tomu, ze som velky fanusik vsetkeho co ma znacku Marvel, objektivne musim povedat, ze je film celkom lahko predvidatelny. Prva polovica - zoznamovacka - trva na moj vkus trocha dlho, cast na Helicarier je prilis roztahana. Lokiho zamer je jasny, ale su jasne vsetky tie peripetie navokol. Preco isiel do Stutgartu? Co tym ziskal? Preco sa nechal uvaznit? To su otazky, ktore pri zaplave akcie rychlo vymiznu, no ich nevypovedanost nad vami stale visi aj ked opustite kino. Samozrejme dalo by sa pokracovat, ale zbytocne. Avengers splnili ocakavania skoro na sto percent. Ide o film, pri ktorom maximalne vypnete, zrelaxujete a este niekolko dni si budete pripominat co sa v nom vsetko udialo. Z logickeho hladiska vsak ma muchy, kvoli ktorym je pre mna na prvom mieste v ramci komiksovych filmov stale Dark knight. Na koniec by som dodal len tolko, ze dufam ze sa moje nadeje naplnia a do dalsich filmov zmenia vyzor kapitanovho kostymu. Cloveka co vyzera ako z lacneho serialu na Supermaxe skratka nemozno brat vazne.

plagát

Lesný duch (1981) 

V tej dobe to musel byt trhak, Raimi bol mozno medzi prvymi co ukazali divakom nieco ako gore... Nohy celej snimke podkopava az prilis okate nelogicke spravanie sa postav - napr. co urobite ked pocujete divne hlasy v noci z lesa? samozrejme pojdem do lesa uplne sam, co najhlbsie a budem kricat ci tam niekto je... V podstate to ma napad, atmosferu, aj dobry "tah na branku", ale zbytocne hodinu strasit divaka, ked sa potom udusi smiechom z nejakej oci-vypalujucej absurdity. Zaujimalo by ma ci islo o chybu strihu, rezisera, ci neschopnych hercov... alebo to bol zamer. Neviem, netusim a je mi to jedno. Co som cakal som dostal, ale existuju aj ovela lepsie horrory.

plagát

Machete (2010) 

Robert de Niro uz na stare kolena berie vsetko. Uznavam ma to styl, nadhlad, ale prakticky nebyt "macetovych scen" s kopou krvi ten film by zapadol prachom. Nieco ako spy kids pre dospelych chlapov, co vyrastli na akcnych filmoch 80. rokov. Seagal je maximalne nemotorny a nepresvedcivy herec, avsak paradoxne je tento film jednym z tych lepsich z jeho kariery. Danny Trejo je skaredy az je sympaticky, jeho slovny prejav castokrat posobi komicky napriek tym mrtvolam a vybuchom okolo. Rodriguez vedel preco mu dal tak malo dialogov. Myslim, ze viac netreba dodat.

plagát

Sherlock (2010) (seriál) 

A Study in Pink --- V ramci moznosti verne a vtipne adaptovana novela, v ktorej sa uplne prvykrat objavil SH. Rovnako ako v Study in scarlet sme svedkami prveho stretnutia Watsona a Holmesa. Spolocne riesia zahadne serie samovrazd. V pribehu sa objavuje velmi vela veci, ktore su priamym odkazom na novelu, no kedze nechcem spoilovat, nemozem ich menovat. Jeden z najlepsich dielov vsetkych detektivnych serialov ake som kedy videl. --- Blind Banker --- oproti predoslemu dielu ocividne slabsia cast, co vsak neznamena, ze by bola zla. Vsetko je opat na nadpriemernej urovni okrem pribehu, ktory je miestami prilis vsedny a pomalo sa vlecuci. --- Great Game --- Velke finale prvej serie sa nesie v doslova bombastickom duchu. Sherlock ma limit na vyriesenie niekolkych pripadov inac... skace z jedneho miesta na druhe, patra v minulosti aj sucasnosti az ma z toho divak v hlave mesuge. Na zaver ako ceresnicka sa objavi nemesis v podobe Moriartyho. Jeho performance je nieco co sa moze divakovi bud velmi pacit alebo sa mu zhnusi. Nieco ako Joker, Jim Carrey a mimozemstan z K-Pax dokopy, blizsie to opisat nedokazem. Mne osobne sa zdalo, ze Scott prehraval a kvoli tomu tato cast netromfla Study in Pink. --- Scandal in Belgravia --- Sherlock opat vo vrcholnej forme bojujuci s Irene Adler o nieco velmi delikatne. Dielu podkopava nohy jeho chaoticnost. Ak ste boli miestami zmateni pri predchadzajucom diely teraz skoro nemate sancu pochopit vsetko na prvy sup. Napriek tomu, skvela jazda. --- Hound of Baskervilles --- Podtitul by mohol zniet Holmesovo Akty X. Mne sa tato cast pacila viac ako predchadzajuca, hoci treba poznamenat, ze divak, ktory uz vie co od novodobeho Holmesa moze ocakavat odhali pripad v prvej polhodine. Co velmi ocenujem je schopnost navodit maximalne napatie z pribehu o strasidelnom psovi, ktory uz vsetci pozname od malicka. --- Reichenbach Falls --- Jednym slovom pecka, od ktorej nedokazete odtrhnut oci. Viete ako to skonci a predsa hltate kazdy zaber s napatim a netrpezlivostou ako to skonci. Scott sa od posledneho stretnutia troska vylepsil a takmer neprehrava - bohuzial iba takmer. Uvidime co si na nas prichystaju o rok. Nechcem sa chvastat, ale mam taky pocit, ze viem ako to na konci urobil...

plagát

Cesta (2009) 

Existencionalna drama Cesta je pribeh o dvoch ludoch, otcovi a synovi, ktori si aj v tych najtazsich casoch zachovavaju moralne hodnoty, udrziavaju lasku a spolocnymi silami sa snazia prezit este aspon jeden den. Priznam sa, ze som zatial nedocital knihu a teda mi zrejme nenalezi porovnavat filmove a knizne spracovanie. Pribeh je smutny, plny zufalstva a odhodlania, no chyba tu nejaka peripetia. Sledovat viac ako hodinu prakticky to iste nie je az taky pozitok ako o tom citat niekolko dni. Nie, nie je to zly film, Viggo hra perfektne, rezia bola zvladnuta, Nick Cave vystihol atmosferu - sice popravde on v takej mozno aj zije - a pribeh je silny, to nepopieram. Avsak napriek vsetkym tymto kladom ma po case film zacal nudit, jedine co ma zaujimalo bolo ako sa to skonci a aj to ma nakoniec neuspokojilo. Mozno je na tento snimok potrebne mat syna a vediet sa vcitit do Viggovej koze, do otcovskej lasky, mozno staci iba uplne ponorenie sa do myslienkovych prudov o laske a preziti, neviem... Ak ale mam hodnotit film ako taky, neponukol mi nic uchvatne kvoli comu by som ho niekomu odporucil. Jste mily, ale ne!

plagát

Lóve (2011) 

Nebudem chodit okolo horucej kase, poviem na rovinu to, co uz takmer vsetci vedia. Love je film, ktoreho cielom nebolo podat umelecky zazitok, ale zarobit. Scenar je odflaknuty, nebola do neho vlozena ani stipka originality, nic co by clovek necakal este pred prichodom do kinosaly eventualne pred zapnutim pocitaca. Mega-spravodlivy chalan, ku ktoremu sa zivot nemaznal si najde mega-spravodlive dievca, ku ktorej je zivot taktiez kruty. Zamiluju sa ale obom im nepraje ulica, na ktorej On vyrastal. Slovensky Romeo a Julia? Nie, iba slovenska snaha o romantiku zmykajuca shakespearov legendarny pribeh. Herci posobia po cely film akoby repliky iba citali. Jediny komu som uveril, ze to co vravi aj mysli vazne bol Cinkota.Toto je vrchol slovenskej tvorby? Toto? Existuje zopar serialov, ktore tiez nie su bohvieco, ale hravo prekonaju latku nastavenu filmom Love. Pytam sa preco do toho niekto dava peniaze? Preco to posobi tak nasilu a umelo? Love moze zaujat iba ludi, o ktorych film je - uboziakov z ulice, ktori ocividne nikdy nic poriadne nedokazu, ale aj tak sa budu stale tvarit, ze len oni vedia o com je zivot a ze iba kvoli neprajnosti osudu zivoria z dna na den. Ked si predstavujem ako si pokyvkavaju hlavou pri sledovani Love je mi az smiesne. Ano, na konci filmu bola snaha o istu katarziu, o isty odkaz, myslienku, ale jedna scena nestaci. Je ocividne, ze cely film sa snazia tvorcovia ukazovat pre publikum "zaujimave" sceny - fajcenie marihuany, popijanie, "cool" debaty, atd. - a na konci len aby sa nepovedalo hodia nieco dramaticke. Je to velmi neforemny film. Miestami thriller, miestami love story, inokedy zasa tinedzerska komedia... A hlavne obsahuje kopu dier, logickych lapsusov, ktore sa v skutocnom zivote nestavaju. Skratka podpriemerny film s dobre zvladnutym marketingom - na slovenske pomery.

plagát

Vec (2011) 

V celku neurazajuca snaha o vysvetlenie udalosti spred Carpenterovej VECI. Akurat odhliadnuc od toho, ze ten film nijake dovysvetlenie nepotreboval, nevidime nic nove. Niekolko krat som dokonca mal deja vu - krvne testy, plamenomety, pes... Clovek co nevidel "prvu cast" si tuto jazdu uzije ovela lepsie nez filmovy fajnsmekri, ktori striehnu na kazdu chybicku krasy aby mohli nahnevane lamentovat nad zbytocnym filmom. Poviem to na rovinu, film je dobry. Ma stavu, nema hluche miesta a neviete kto zomrie napriek tomu, ze viete ako to ma cele skoncit. Velky doraz bol kladeny na to, aby vsetko vyzeralo ako pred skoro 30 rokmi - az necakane prekvapenie v tomto smere. Detaily ako zaseknuta sekera v stene, ci zmrznuty chlap s podrezanymi zilami, ktore v povodnom filme zabrali zopar sekund neboli ignorovane ale starostlivo vsadene do deja. Herci nie su zli, mne osobne nevadila ani postava paleontologicky. Preco teda priemer? Nuz z jedneho prosteho dovodu, takato doslednost by mala byt samozrejmostou. Dej sice nie je nudny, no neponuka nic viac nez to co som uz videl pred par rokmi - absolutne nic nove. Okrem toho nie som vnutorne vysporiadany s tym aby sa robili vsetky tieto remaky seqely a prequely starych klasik. Tentoraz to vyslo ale vacsinou ide iba o znasilnovanie kultu. Zaverom dodam iba tolkoto - pozrite si film, nie je zly, ale v podstate ide len o kombinaciu prequelu a remaku.