Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

elanista1

Od 80 %neho uvodu az po 10 %ny zaver. Zaciatok skvely, atmosfera je dobra, ale len dovtedy kym "ducha" nevidime, len si ho predstavujeme, ked uz je "prevteleny" uz to take hororove nie je. Potoky krvi, herci velmi nepresvedcivi a Raimiho rezia tiez nie je jedna z lepsich, atmosferu strachu nam vykresluje hrozne umelo. Proste 80te roky, klasika, vsetko co k tomu patri. Tu tretiu hviezdicku za rok vyroby si to urcite zasluzi, ale moj subjektivny pocit je za dva. ()

Prochy84

Slovo kultovní je patřičné, nicméně následující dva díly Evil dead jedničku ještě předčily. Na druhou stranu se to dost těžko srovnává, protože tady tolik momentů k smíchu nebylo. Z 80. let určitě horror z nejpovedenějších, i když ty triky s plastelínou působí dost amatérsky a komicky i na tu dobu. Ale možná to Sam tak zamýšlel a to ho šlechtí:) ()

Aywes

Píší se rok 1981.Nejkrásnější období hlavně hororových filmů.Režiséři tehdy ještě moc neznámý se začínají objevovat.A hle pozor máme tu Sama Raimiho, který již v těchto letech nepůsobí moc svými filmy přesvědčivě.Zde je ale vše jinak.Pro mě se zrodila hlavní legenda překrásných béčkových hororů s naprosto sympatickým hl.hrdinou.Bruce Campbell je zde tak skvělý, že ho dokonce ani démoni nemůžou zabít.Kdo by nesympatizoval s hrdinou, který má místo ruky motorovku a svírá v druhé paži remingtonku.Prostě nádhera a skvost.Pro mě je však dvojka lepším dílem i když vím, že tohle je jednoduše originální dílo.Smekám.. ()

honzic

Tento horor má sice hodně ponurou a démonickou atmosféru, ale samotné záběry na zombie ovládáné duchy už jsou spíše komické než strašidelné, pro mne to nebylo úplně ono. Hodnocení: 60 % ()

toomm

Jeden z největších hororových kultů, co se kdy zrodil mě nijak zvlášť neuchvátil. Je to moc pěkná osmdesátková zábava. Ale po první půlce, kdy zůstane jen Ashley, upadá zábava i díky závěrečným ne zrovna dobrým plastelínovým trikům. Dobově omluvitelné díky atmosféře, dnes ale už Evil Dead neděsí. Slabší čtyři hvězdy. 70% ()

FREEWHEELER odpad!

Trošku nechápem, kde sa v tomto skrýva ten prevrat a klasika. Desivé boli akurát herecké výkony, réžia, scenár a masky. U mňa ani za *. ()

Purity1711

Tento horor je večnou klasikou. Sam Raimi vedel čo natáča a dokázal to na 100%. Vytvoril kultovú postavu menom Ash, ktorý zabíja jedna radosť a divák sa na tom náramne zabáva, srandy a nechutností je tu viac než dosť a to takisto i v Evil Dead II. ()

dully

Neuvěřitelně stupidní horor s neuvěřitelně stupidním hlavním "hrdinou"... Někomu se mohou líbit litry krve, které ale ve výsledku působí spíše směšně. A o detailech typu, že hlavní aktér je v jednom záběru zbrocen krví a v druhém už jen decentně potřísněn, aby se neřeklo nebo když v dalším záběru "zdemolovaný" obličej je najednou uzdraven s lehkou modřinou, rozřezaná košile v dalším záběru záhadně "zacelená" a vybroušený 5tiúhelník ve dvěřích v závěru asi snad nemá cenu ani komentovat... Jedna z "amerik" typu "hlavně, ať vypadáme dobře". Na 81. rok je film zdařilý jen co se týče efektů, které ale v konceptu celého filmu vyznívají opravdu uboze! ()

badmotherfucker

Konečně jsem se dokopal a na jeden zátah shlédl celou trilogii. První díl jasně vede: kamera, střih, humor, hudba. Pěkně to do sebe zapadá i s nekompromisním závěrem. Klasika žánru, které zbylé dva díly nesahají ani po kotníky. ()

Crytic

Pro dnešního diváka jsou použité hororové efekty (no spíše masky a make up) poměrně úsměvné, co však zůstává nadčasové je výborná atmosféra, bez které se i ze současnných, speciálními počítačovými efekty nabitých, hororů dělá jen nechutnou pohádku před spaním. ()

CuddlePoodle

Sam Raimi je génius. Obě poloviny jsem si opravdu užíval, jak tu první s lehce hororovým nádechem, tak i parádně nechutnou polovinu druhou. Kde vidím největší plus filmu, tak je naprosto perfektní kamera, všechna čest.. Ale! Ta nelogičnost chování postav je opravdu neúnosná. V takto laděných "hororech" se dá leccos odpustit, ale tady to bylo v některých případech opravdu extrémní a sráží to atmosféru filmu o úroveň dolů. 75% ()

blondboss

Evil Dead je typickou ukážkou toho, ako si niekto zmyslí pretaviť svoje úchylné krvavé predstavy do filmu a ono mu to skutočne vyjde aj za cenu pár dolárov, čo do toho vloží. Kult sa týmto film stal práve až úchylno krvavou atmosférou a perfektnou kamerou. Keď sa však na tento počin človek pozerá po rokoch, tak je to podobná hovadina ako Macko uško. Áno, niekedy som to žral, ale keď to vidím dnes, tak sa skutočne usmievam, či som nemal nič iné na robote, keď som taký bullshit pozeral. 50 % ()

tomics

Ve své době silný kafe i pro otrlé diváky. Kult pro mnoho hororových úchylů. Prostý ale napínavý děj. Raimiho debut natočený s partou podobně postižených spolužáků včetně Bruce Campbella za pouhé tři týdny. V dnešní době již trikově zastaralý a tématicky okoukaný, leč v letech mého dětství, po shlédnutí této chalupářské krvavé fetiš párty si hodně dětí o víkendu v roubence cvrnklo do slípků. ()

jkpj22

OK takže měl jsem z tohoto veledíla obavy, protože je to film velmi starý a úroveň CGI prostě není kvalitní, což je můj hlavní problém se starými filmy. Nicméně dalo se na to dívat a hlavně za perfektní závěr dávám nakonec tři hvězdy, překvapivě.... ()

ZHODNOTITEL

Nevím, koho to tenkrát dovedlo opravdu vyděsit ale pokud některý žánr opravdu stárne rychlostí světla, tak je to právě horor. Nehodnotím to, jestli jsem se u toho bál nebo ne. Ale technickou stránku filmu. Přijde mi, jako by to točil úplný začátečník, který neví zhola nic o filmové skladbě. Už v hned v samotném úvodu skáče přes osu, nedostatečné obrazové vyprávění. To, kde se hlavní postavy nachází se divák dozvídá až v průběhu filmu, kde mu jsou postupně představovány některá zákoutí polorozpadlé chatičky. Záběry zkratkovité, všechno je děsně hrr, a k tomu věčně rozklepaná kamera, která asi chtěla útočit na jakýsi pocit autentičnosti. Samotné dialogy jsou potom opravdu hloupé a nesmyslné. Mají za úkol jen šokovat a to bez špetky rozumu a zdůvodnění, proč postavy jednají tak, jak jednají. ()

Wulz

Neviděl jsem. Viděl jsem jen novou verzi. Tak už starou asi nechám i spát...i když jsem slyšel že se v něčem liší. ()

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Když zhruba před půl rokem připlaval do kin aligátoří horor Kořist, naznačoval jeho producent kultovní režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Spider-Man), že se od něj fanoušci možná brzy dočkají i… (viac)