Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Aldanar

Kultovní... je to dobře děsivé a zároveň se (aspoň dnes, tj. 29 let po natočení) chechtám, až se za břicho popadám. Atmosféra je suprová, masky dobře ujeté, prostředí pro horor zcela typycké, ale nápad... za ten by měl dostat Samík medaili :) Co mě ale přecejen zklamalo byly kopance ve scénáři, nelogičnosti postav, nekonzistence scén (Bruce měl asi tak 5x obličej zcela od krve, aby v následující scéně byl krásně vymydlenej a jen s monoklem :D ). Dost reálně vidím, že v dnešní přeremakované době se toho někdo (doufejme že sám Sam) zmocní a natočí to znova. A teď pořádně - neomezen rozpočtem, se spoustou efektů, lekaček atd. Pak budeme z kina odcházet posraní až za ušima s výrazy absolutního děsu :) ()

masiko odpad!

Vsichni tu akorat pisou "kdyby"... Kdybych to videl v letnim kine, kdybych to videl na chate, kdyby mel Raimy vic penez... Mam takovy pocit, ze to vlastne nikomu skvely neprislo, ale kazdej da aspon 4* - vzhledem k celkovemu hodnoceni. No ja se tedy nebojim rict, ze Evil Dead je naprosta sracka. Mit u toho strach nejde, na to je to moc smesny, ale smat se u toho taky nejde, na to je to moc nechutny. Zajimave urcite je, jak vubec mohl Raimi vymyslet tak dokonaly paskvil, ve kterem nedava vubec nic smysl. Docilil toho tak, ze se mu cele nataceni rozsypalo pod rukama a on musel improvizovat. Proto jsou nekteri schopni dat tyhle zhovadilosti 5*? No dobre, chapu ze v roce 81 mohlo mozna Evil Dead nekoho vystrasit... Pockat, 81... To je jen o rok mladsi nez The Thing! V tom pripade nechapu zadne jine hodnoceni nez odpad! ()

andio

Perfektní zážitek! Perfektní kamera, perfektní zvuk, perfektní atmosféra.. Raimi to vymyslel naprosto perfektně a ta šílená kamera.. Co ještě dodat? Jeden z filmů kterými se většina novodobých horrorů inspiruje a je naprosto zřejmé proč.. GROOVY! 10/10 ()

majec4

Nechcem tvrdit, ze ide o nekvalitny horor, pretoze som bol par krat slusne napaty. Kedze vsak vraj ide o kultovu klasiku 80tych rokov, predstavoval som si to trosku inak. Mam rad horory a urcite chyby v scenari rad prehliadam, no tu to bolo niekedy otrasne hlupe. Navaznost niektorych scen bola zle zvladnuta. Emocie hercov sa objavili a razom zmizli. Ako by sa v strizni niekto zmylil. Namiesto strachu som sa v urcitych okamihoch skor smial. Ked pozabudneme na tento nedostatok, tak to bolo fakt skvele. Nechybala tomu atmosfera, ktoru bolo citit pocas celeho filmu urcite aj vdaka hudbe. A tie masky budem mat pred ocami este dlhy cas. Svojim sposobom nezabudnutelne. ()

Papaboot

Další z řady starých klasik, která mě zase tolik nedojímá. Opěvovaný Bruce Campbell to asi rozbalí až v dalších dílech, protože teď mi v paměti utkvělo akorát to, že řičí jako malá holka. Několik svělých nápadů (molesting tree asi mluví za vše), ale nezachrání nepříliš záživný zbytek. Ano na tu dobu, s tím rozpočtem, je to geniální dílo. Ale já na to koukám teď a hodnotím to v kontextu s jinými filmy a v porovnání s nimi je to lepší průměr. I tak se ale těším až zkouknu další díly, protože s příměsí humoru by mě to mohlo bavit podstatně víc. ()

Antaeus

Je zaujímavé, že na mňa pôsobia staré horory desivejšie, než nové. Je teda pravda, že zasa toľko som ich nevidel, ale v tomto jedinom prípade to platí. Asi to bude tým, že na pomaly 30-ročné latexové masky sa dá siahnuť, zatiaľ čo na digitálne vypiplané efekty nie. A to má svoje čaro. Najmä pre milovníka múzeí, akým bezpochyby vo svojom veku som (istota je istota. Jeden nikdy nevie, kde nakoniec skončí. Tak je dobré to mať urovnané na každej fronte). K filmu toľko, ze som videl tento originál až po remejku a musím povedať, že pôvodnou verziou som bol milo potešený. Na to, koľko to má rokov, sa s tým Raimi vôbec neserie a ide na vec pekne zhurta. No a záverečné obliehanie chatky.. Brr.. To bolo fakt desivé. Najmä tie gejzíry všakovakého všeličoho vytekajúce zo všelijakých otvorov vo všakovakých farbách.. ()

Flopik

Podľa mňa aj prvý diel mal byť komédia, ja som sa teda celkom nasmial. Chovanie postáv totálne sprosté( Dievčina beží do lesa a kriči " ja viem že tu niekto je " veď aj dostane nejaký ten konárik , ASh sa zase pozerá na kamaráta ako tam bojuje s démonom a pri tom sedí na gauči alebo stojí a drží sekeru no a top je keď Ash zabije " nikto tu neumrie" presne 5 minút po tom čo Scoty rozštrvtil svoju babu.... Plakal som od smiechu no to asi nebol zámer.Koniec strašne naťahovaný. 2* za celkom obstojné masky a za neplánovanú komédiu. ()

Klajnik odpad!

První Evil Dead je levnej brak. Narozdíl od další dvou dílů však postrádá humoristický aspekt a chce být pouze hororem. To ovšem bylo špatné rozhodnutí (ve dvojce je od tohoto pojetí upuštěno), protože zápletka je jednak brakově blbá a druhak Raimi neměl schopnosti nebo prostředky pro navození dostatečně silné atmosféry, kterou si horor žádá, aby fungoval. Já sice nejsem v tomhle ohledu příliš svozný, ale jednoduše to na mě děsivě vůbec nepůsobilo. A pokud to děsivě působit nemělo, tak (krom posouvání plytkého děje) nevím, o co se Raimi prvních 30 minut snažil... Nemluvě pak o tom, že postavy jsou naprosto nezajímavé, takže si je divák nijak neoblíbí a není tedy důvod se bát ani o ně. Příliš mě nebavily ani masky či vyvražďování v druhé půlce. Látka je rovněž nekonzistentní: Démoni posednuvší členy skupinky se v jeden moment zdají být neteční k bolesti a proto si třeba uhryznou ruku a v druhý moment se krčí před rány klackem. Je to takové samoúčelné, ale nikoli příliš efektní (což by onu samoúčelnost mohlo do nějaké míry vykupovat). Je klasicky velmi otravné, jak postavy často jenom tupě čumí nebo jednají nelogicky/nevěrohodně. Vytrhává mě to z imerze, když se neustále musím ptát, proč postava neudělá to či ono. Film jsem však viděl 2x. Jednou na střední třeba v roce 2017 a teď znovu o šest let později. Film nezapůsobil tehdy ani nyní. Je to sračka, kterou cení jen děti socialismu, které na tom ujížděli na VHSkách, protože přístup k podobným (a lepším) věcem byl značně omezený. Jsem však rád, že tento film posloužil jako předloha pro remake z roku 2013, který je podstatně záživnější okultní krvák. ()

Hadati

Asi první horor, u kterého jsem se upřímně zasmál a který mě bavil od začátku do konce. Z této série se podle mě zrodila kultovní záležitost. ()

Driscoll

75 % --- [VHS] --- Hm, poprvé jsem Evil Dead viděl na kazetě s "polským" dabingem pod názvem Lesní duch... Nikdy nezapomenu na to, jak na mě, ještě jako na malého kluka, ty groteskní potvory silně zapůsobily... "Pokračování" sice nejsou špatná, ale tohle je osobní ;-) ()

Boomstick

Sam Raimi zacal viac nez super.Nizkorozpoctova krvava jazda Evil Dead obsahuje vsetko co by poriadny horor mal mat (krv,hustu atmosferu,teenageri) ale aj take veci co vela hororov nema(genialnu kameru, fantasticky atmosfericku hudbu a kultovu legendu Brucea Campbella ;) ).Jeden z mala filmov ktore ma fakt vystrasili. ()

Viperine

Absolutně nekriticky dávám 5 ... Byl to totiž můj první horor v životě. Bylo mi cca 14 a kamarád to vytasil jako překvápko jednoho krásného prázdninového odpoledne.. Moje mladší sestra po nějaké chvíli vytřeštěně opustila místnost. Já ne. Ještě mnoho let po tom jsem se až panicky bála sama ve tmě. - Krásný důkaz toho, jak kvalita filmu někdy úplně neladí s jeho efektem na diváka ;) ()

Mallyyy

V dnešní době k smíchu. V době, když to bylo natočené to muselo bejt něco velmi strašidelného u kterého ste se mohli pochcat strachy. Na svůj věk se na to dá koukat i teď. Bruce Campbell má velké charisma. Nejvíc jsem se smál a bál dohromady hlavně, když se Linda smála, to nikdy nezapomenu. ()

Tred2

Docela pochopitelně je to dneska kult. Takhle nějak by měl správný horor vypadat.. alespoň dle mého gusta. Není to jen o tom jít po těch logických krocích ve správném pořadí, ale hlavně o budování atmosféry, což se tady povedlo na jedničku. K tomu připočtěme vychytanou kameru, či správně údernou hudební podporu a dostanem se někam na plný počet pro daný žánr. Akorát já osobně bych v této době už čekal trošku lepší "příšerky", tedy make-up a vůbec všechny ty nechutnosti. Chápu, že je to dáno rozpočtem, ale tak film hodnotím takový jak ho sleduji a jak na mě působí, a v takovém případě se to zohlednit moc nedá. + Uvítal bych klidně trošku pomalejší tempo při odhalování zápletky. Každopádně i po 30 letech je to pořád docela slušně našláplé :-). A jak už tu někdo psal - "cool závěr". ()

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Když zhruba před půl rokem připlaval do kin aligátoří horor Kořist, naznačoval jeho producent kultovní režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Spider-Man), že se od něj fanoušci možná brzy dočkají i… (viac)