Thor: Láska a hrom

• Česko Thor: Láska jako hrom (viac)
USA, 2022, 118 min

V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov. (CinemArt SK)

Helo

Nejdřív zápory: chtělo by to pár minut navíc k rozpracování témat a lepší návaznosti některých scén, bylo tam několik poměrně hluchých vtipů a chyběl tomu jeden dost se nabízející zvrat, kterej by z Gorra doopravdy udělal nejlepšího MCU záporáka. Ale! Je to zase "another classic Thor adventure (by Waititi)", takže koho bavil Ragnarok a těšil se na podobnej styl, tak by tady neměl bejt zklamanej, páč až na těch pár výjimek tady ten humor a přepálenost prostě baví, přičemž se do něj kupodivu vešlo i pár nosných témat (třebaže jim chybělo těch pár minut navíc) a mouder a Bale... je prostě Bale, takže na každou jeho kreaci je radost se dívat. A Waiti ukázal, že jeho hudební vkus zkrátka není vůbec blbej. ()

Vidly10

SPOILERY. No… začneme s pozitivy. Černobílá pasáž je výborná, Christian Bale je bůh a miluju Guns N‘ Roses. A to je asi všechno. Film se rozhodl míchat tři žánry dohromady, takovým způsobem, který nefunguje. V jednu chvíli máte až hororovou scénu s dětmi a Gorrem a za chvíli haha scénu s bohy. Využití silných témat je až směšné a charakter většiny postav se téměř nikam neposunul. Šílené tempo filmu neuvěřitelně škodí a kazí i něco tak skvělého, jako je cameo Strážců. Většina humoru je trapnější než půlka moderního MCU (kozy, Korg) a Russell Crowe je v tomhle filmu totálně zbytečný šašek. Je třeba přiznat, že Taika Waititi je výborný režisér a patří k mým oblíbeným, ale pro postavu Thora byl tím nejhorším, co jej mohlo potkat. Po každém záblesku dobrých pasáží se vynořila neuvěřitelná blbost, která to celé shodila (děti na konci). V jednu chvíli nám film ukáže, že Mjölnir měl Jane chránit, abychom později zjistili, že ji zabíjí. Celá pasáž Thorova a Janina vztahu působí strašně fajn, dokud si neuvědomíte, že je to nesmysl. V poslední době taky upadá kvalita CGI, ve kterém byl Marvel vždy na výši, i když po nedávných stížnostech VFX umělců, se není čemu divit. Pomaličku to zapadá do kvalit Sony filmů (Venom 2 a jiní), které mají velkou akci ve tmě, aby zakryli nekvalitní CGI. Přestože jsem sám na začátku řekl, že miluji Guns N‘ Roses, tak už mě písničky ve filmech nebaví a chci zpět doby, kdy jste poznali film podle hudby skladatele, a ne velkých hitů. Jako poslední přidám i poznatek ke stavu MCU v současné chvíli. Ve 4 fázi vyšlo už 13 projektů (v prvních dvou fázích vyšlo dohromady 12) a tenhle svět se nikam neposunul. Thor 4/10 průšvih jako hrom. ()

Colby Sawyer

Být u Waititiho filmů objektivní je pro mě téměř nemožné, protože jeho styl je na míru šitý přesně pro mě. Ragnarok byl po dvou ne zrovna zázračných filmech s Bohem Hromu úplným zjevením, které nadchlo a uhranulo, takže od Love and Thunder byly nemalá očekávání. Ačkoli byl předchozí díl určitě lepší díky momentu překvapení, který čtyřka už prostě nemá, protože všichni jsme tak nějak věděli do čeho jdeme, tak já z kina odcházel naprosto spokojený. Taika zase dodal parádní jízdu, která znovu nabízí úplně jeblý humor společně s emotivními výjevy a super akcí. Greenscreenem se nešetřilo, ale celé to stejně vypadá skvěle. Waititi je sice známý hlavně osobitým humorem a často se zapomíná, že jeho filmy jsou velice působivé i po vizuální stránce. Čtvrtý Thor není výjimkou a stylově se tu míchá áčková akce s těmi správnými hudebními vypalovačkami. Všechny postavy jsou opět fajn a Bale je jako Gorr (zcela nepřekvapivě) naprosto skvělý. Nemá sice ohromně moc prostoru, ale ždíme každou vteřinu na maximum. Povedli se i bohové v čele s orgiemi pořádajícím Diem v podání Russella Crowea, kterého role evidentně dost bavila. Největšími hvězdami jsou však Thorovi kozy, které to zabíjí po celý film. Jejich vystupování je sice úplně debilní, ale kdykoliv se objevily na plátně, tak jsem se nemohl přestat řechtat. Potěšilo mě konečně rozumné využití LGBT témat, které pro jednou nepůsobí hloupě ani nuceně a je tu s nimi pracováno zcela rozumně i přirozeně. Celé je to hlavně velice uspokojující. Oproti poslednímu Strangeovi, ze kterého vyloženě křičel ten promarněný potenciál, je tady vidět, že jsme dostali to plnohodnotné "Classic Thor Adventure", což není vůbec málo, je to naopak fakt dost a mně to dělá velkou radost. ()

Steven47

Taika Waititi v Ragnaroku udělal z Thora hodně komediální postavu a čtvrtý díl v tomhle ohledu mnohé prvky ještě znásobuje. Říkám si však, jestli to nechtělo spíš trošku ubrat. Některé vtípky jsou skvělé, některé jsou slabší, ale mnohdy je nějaký komický prvek dost na sílu a až zbytečný. A to je škoda, protože snímek nabízí například naprosto skvělého záporáka s tváří Christiana Balea, který ač dostal relativně málo prostoru, tak se předvedl v nejlepším světle. Jenže zatímco pasáže s ním působí temně a vážně, tak na ně vzápětí naváže série gagů, což trošku tříští celý zážitek. Příběh je dost jednoduchý, ale s tím nemám vůbec problém. Vztah Jane a Thora na mě fungoval a během finále mi to emocionálně sepnulo – jak u Thora, tak i uspokojivé rozuzlení pro Gorra. Poslední scéna mi přišla trošku zvláštní, ale přestal jsem to řešit ve chvíli, kdy spustili Guns N‘ Roses. Hudební podkres je obecně fakt dobrý, zvlášť na začátku. Celkově jsem s filmem spokojený, Taika ho využil jako svoje hřiště, ale přišlo mi, že se místy utrhl ze řetězu až moc. Kdyby někdy místo pokusu o vtip zkusil zvážnět, pravděpodobně bych šel s hodnocením výrazně výše. Ačkoliv je humor jednou z devíz filmu, tak ho v mnoha ohledech strašně brzdí. 7/10 ()

runner85

V inom vesmíre a v inom čase, na zničení Bôžika stačila krv z ľane. A teraz sa naskytuje otázka či v tomto vesmíre žiadna ľan nie je alebo tu to neplatí :o. (ale skôr si myslím, že temný meč má väčšie "gule").  Nie žeby som od Fruka očakával dajaké extra nóbl správanie. Ono aj vo vesmíre ktorý som poznal skôr to bol  taký poločurák ale tu to dotiahol do extra nóbl výšin až za Olymp. Natálka na plátne potešila, ale žeby to bol dajaký extra výkon sa povedať nedá. PS.1 meč samoseč mám radšej, PS.2 Guns neskutočne potešilo, PS.3 vo vesmíre ktorý tu spomínam tak často by Herkules maximálne tak Fruku okadil hlavu, PS.4 keby ešte žil Kevin Smith a vtom Marvel vesmíre je aj Ares tak by to bola super voľba :o ... No ale aj tak napriek tomu hejterskému komentu sa mi to páčilo .... ()

AffectedFace

Rutinní klišé zábava, která mě bavila rozhodně víc, než zpackaný Doctor Strange. Od epických destrukcí budov z původních filmů se ale přesouváme čím dál více do většího lejna (což z ohledu na předešlé snímky pod rok 2020 rozhodně zamrzí). Taika Waititi není vyloženě režisér, kterého bych obdivoval, ale zase na druhou stranu se zde snažil opustit přespřílišný kýč konkurovaných snímků prvkem komedie, takže aspoň něco. Co ale hodně sráží na zdejším hodnocení a upřímně i na mém? Určitě Gorr, protože ten zde má jenom jednu významnou scénu - toť jest "černobílé peklo", a to rozhodně k uspokojení nestačí. Marvel by měl stoprocentně zvážit svoje budoucí projekty a lidi, které k nim pustí, protože tímhle stylem pokračování po nich za chvílí bude publikum házet rajčaty. Hvězdné herecké obsazení jim prdel nezachrání. Musím pochválit soundtrack, protože Guns n Roses jsou moji srdcovou kapelou. Úvodní fight byl také celkem záživný. Slabší tři hvězdy. ()

Blackhand47

První Thor byla nuda s divadelní vážností, druhý fungoval z mytologického hlediska, ale pohřbívaly jej scény na Zemi. Třetí kazily parodické prvky a ty jsou ve čtyřce znásobeny na maximum... a já si říkám: "Co to k*rva bylo?!" Máme tu ječící kozy, což jsou x let starý meme, navíc jej tu dávají do pomalu každé scény. Máme tu děti, které Thor obdaří svojí mocí a díky tomu drtí nepřátelskou armádu. Z bohů jsou udělaní neschopní idioti. A sám Thor je na tuto úroveň taktéž snížen. Je tu sice nějaký pokus o emocionální scény, ale když jste z celého filmu zhnusení, mají nulový efekt. A Bale chvílemi působil taktéž parodicky, škoda že vystřihli ony daleko temnější scény, ve kterých měl působit. Jestli je tohle vážně cesta, tak to s ním opravdu končím. Hodnocení: 15 % ()

Vědma

Skoro jsem zvažovala pět hvězdiček, protože jaký jiný by měl být marvelovský film než zábavný. A tohle má všechny atributy, Snesitelnou délku, záporáka s jasnou motivací humor (i když někdy na hraně trapnosti), dojemnost i krásný vizuál. Bohové jsou fajn. Snad jediné co mi chybělo byl Loki. (R.I.P. Loki) ()

Trevor

Odhliadnuc od ženských kráľov nie královien, od systematického vytierania tupučkých detských mozočkov a od občas detinských vtipov prekonal tento film moje očakávania na celej čiare, svojou čiernobielou pasážov nádherne poukázal na kontrast oproti pastelovým farbám vďaka ktorým tak upútali jednu generáciu a ponúkol jednu z najlepších záporných postávv histórii... Thor: Ragnarok som doteraz nevidel po sklamaní v predchádzajúcom Thorovi, po tomto mu predsa len šancu dám. ()

grogodil

Mám rád Waititiho. Jeho Ragnarok je s citeľným náskokom pred ostatnými ten najlepší Thor. Sedí mi jeho trošku infantilný humor, v žiadnom jeho filme nepôsobilo na mňa rušivo to jeho striedanie vážnych nálad s tými absurdne strelenými a až doteraz by som ho vždy obhajoval a až doteraz som bol toho názoru, že on bol na post režiséra skvelá voľba, lebo zase raz tu bude marvelovka, ktorá bude primárne zábavna a ktorá sa nebude tváriť vážne ako hovno. A priznávam, v určitých momentoch som sa fakt uchechtával aj teraz. Lebo aj z takéhoto nesúrodého blivajzu proste tu a tam niektorý vtípek zafungoval. Lenže takýto monotónny 'kameňákovský' prístup, že vykašlať sa na nejakú dramaturgiu a nejaký trošku zmysluplný príbeh a radšej len sypať jeden detinský predvídateľný vtip za druhým, že veď sa niečo z toho trafí divákovi do vkusu, to je v takejto miere a pri takejto stopáži hrozne ubíjajúce a fakt otravné. A ani tí Guns'n'roses to nespasia, lebo Waititi nemá očividne ten cit ako trebárs James Gunn, aby k tomu jeho pestrofarebnému bordelu napasoval správne pasujúcu vypalovačku. Ten soundtrack by som si vypočul samostatne, ale v tom filme je to len jedna z nesúrodých zložiek jedného gulášu. ()

kajas

Postupem let jsem k nově vydaným marvelovkám začala přistupovat trochu rezervovaně, a to hlavně kvůli generování průměrných podívaných, které jsou čím dál delší, ale druhý den si z nich nepamatujete ani scénu. Na nového Thora jsem se ale pořád ještě těšila, protože Chris Hemsworth přidal svému božskému (doslova) superhrdinovi příjemný komediální rozměr. Tomu v minulém díle napomohl i dohled režiséra Waititiho. Bohužel, stejný tým už na předchozí úspěch nenavázal. Jediný zdroj humoru (navíc otravný a repetitivní) generují ječící kozy. Navíc jakkoli mám ráda Natalii, do marvelovského světa a do role Thorovy femme fatale se mi nikdy nehodila. Její návrat a velkou úlohu v příběhu jsem tedy nepřivítala s nadšením. Podtrženo, sečteno, ani můj oblíbenec Thor/Hemsworth tuhle zatím dost slabou čtvrtou fázi Marvelu nevylepšil. ()

LND

Od Ragnaroku je to podle mě krok zpátky. Pokud chci dělat rozjuchaný barvičkový film, tak záporák má být plochý řízek, který chce všechno rozbombit. Ne, že tam šoupnu Gorra, jehož celý story arc je o pomstě a se vší svou vážností by se hodil spíš do filmu Thor: Temný svět nebo něčeho s podobnou atmosférou. Spousta příběhových prvků by si zasloužila rozvinout, ale všechno se semele tak moc rychle, že film uteče jako voda a najednou jsou titulky. Ano, několikrát jsem se zasmál, ale příběhově to zkrátka působí divně. Všechny produkční kvality má film na maximu, ale to se od Marvelu už asi čeká. ()

kinderman

Když kamarád, který na marvelovky pořád ještě chodí a občas mě vezme se sebou, po mezititulkové scéně zavelel k odchodu, aniž vyčkal té potitulkové, pochopil jsem, že číše jeho trpělivosti s nejméně sympatickým Avengerem přetekla. Chápu diváky, kteří jsou z filmu nadšení a vyzdvihují jeho sebeuvědomělost, jenže já jsem se dvě hodiny ukrutně nudil. I potenciálně silné motivy dokázal totiž tvůrce pohřbít nekonečnými rádobyvtipnými plky (rozuměj: dialogovými přestřelkami), akce nestojí za nic a největší lítost vzbudil R. Crowe, který následuje kariérní trajektorii M. Branda. ()

sofiapetra

Thor fyzicky sice vypadá už zase jako dřív - což alespoň za sebe radostně kvituji (a proto nadhodnocuji, protože se potěšilo alespoň mé oko), ale režisér a scénáristé se evidentně rozhodli, že jejich vyvolenou  cílovkou nyní už budou výhradně děti. Takže bez uzardení opustili hrdinský patetismus a nahradili ho infantilitou. A to tak značnou, že to tím pádem nemá šanci fungovat ani jako parodie. V jiných komentech jsem četla, že lidé v kině se prý smáli. Když jsme na tom byli dnes my, tak se tedy za celé dvě hodiny nezasmál nikdo. Howgh. ()

BoredSeal

Thor 4 se může pochlubit super záporákem - Bale je vynikající a radši bych viděl film, kde by byl hlavní hrdina a potěšilo mě i pár vizuálních nápadů, zbraňová romance a příběh Portmanky. Bohužel mě sám Thor jako postava dost nudil a celý tenhle film je snad ze všech marvelovek nejvíc pro malé haranty, což po zábavné dementní komedii Thor: Ragnarok zamrzí nejen Scorceseho. Hvězdička navíc za Gorra, jinak ztlumte očekávání. ()

KoRniky

Ojoj, to jsem teda necekala. Po tom, jak jsem si uzila Thor: Ragnarok, jsem ocekavala neco jeste lepsiho, a nestalo se. Malo jsem se smala, hodne jsem kroutila hlavou a casto i vyvracela oci v sloup. ()

William_

Od filmu jsem toho moc nečekal, proto jsem byl o to víc zklamaný, když jsem vycházel z chodovského kinosálu. Takovou nudnou šedou břečku plnou trapných a ohraných vtipů a příběhu, který tvůrci sesmolili 2 dny před uzávěrkou jsem dlouho nezažil. Vedle tohoto vypadá druhý Dr. Strange jako film roku. Ale pojďme popořadě, jako první se na scéně objeví důvod, proč dávám aspoň ty 2 hvězdičky - a to hlavní záporák s tváří Ch. Balea, který si tuto roli užil, a byl pro mne jediné pozitivum v tomto filmu. Je smutné když v "superhero" filmu držíte pěsti hlavnímu záporákovi, protože narozdíl od ostatních není trapný, nemá vtipy alá babovřesky a kameňák, a je celkově charismatický. Je až smutné, co se to stalo s postavou Thora. Hudební doprovod na jednu stranu parádní, na druhou stranu už 1000x ohrané písničky, za které by se i strážci galaxie (kteří si zde střihli zbytečné 5 minutové cameo aby na tento film natáhli víc fans) styděli pustit ve svém filmu, protože ty písničky už prostě každý slyšel 1000x v rádiu a 20x v traileru na tento film. Jsem velice zklamaný a jestli se tímto směrem Marvel chystá ubírat, je to víc než smutné. Toť pohled fanouška Marvel filmů, který byl na Spidermanovi 5x v kině. Dát si rok pauzu by celému studiu jenom prospělo. ()

Joe321

Baví mě trávit čas v tomhle světě... všechno je svižné, mám rád postavy, audiovizuál, humor. Ale humor je tady bohužel na obtíž. Možná ho není moc, ale je uplně špatně použitý na úkor vážnosti. Scén je spousta, ale asi nejlepším příkladem je Thor ubezpečující unesené dětí a přitom tam sází jeden joke za druhým. Mezitím mu Valkýra šťouchá v nose? Nechápu. Ten přesun Thora ke komedii mu sedí, asi i kvůli Hemsworthovi, který to umí, ale to všechny postavy se pak snažit improvizovat na místě? Waititi umí vážné scény, pár jich tady podařených má, ale už je asi opojený svým uměním být vtipný a nikdo mu neřekne, že když má dvě naprosto skvělá seriózní témata - Thora s Protman a Gorra s Balem - tak se má soustředit na ně, a rozpracovat je, místo řvoucích koz. Protože obě postavy by byly o to lepší, a jejich vývoj a porozumění, kdyby se jim právě dalo víc času... možná i samostatné filmy. Tohle mu se Star Wars neprojde. ()

Lexonka97

Tak je tu opět po pár letech další Thor, režírován nikým jiným, než Taikem Waititim. S porovnáním s předchozím Ragnarokem, který je mimochodem pravděpodobně mým nejoblíbenějším dílem této série jsem si Love and Thunder vlastně skoro vůbec neužil. Jsem si vědom toho, že právě i Ragnarok je jen čistá ‚,popcornovka‘‘ s trapným humorem, ale nějak záhadně mi tento projekt sedl. S příchodem prvních ukázek na čtvrtého Thora jsem cítil něco podobného, jako u předchozího a očekával jsem podobnou příjemnou vlnu zábavy. To, co jsem ale uviděl v kině bylo absolutně něco jiného. Nejdříve bych se radši zaměřil na plusy, který stejně bude značně méně. Asi tím největším je záporák Gorr, kterého si zahrál můj oblíbený herec Christian Bale a musím říct, že si roli dost užíval a padla mu tzv. jako ulita. Gorr s pěkným designem i přes trochu zkratkovitější minulost a příběh působil výborně. Troufnu si říct, že překonal většinu MCU záporáků, které jsme do teď mohli vidět na plátně a televizních obrazovkách a je největším tahounem snímku. Dalším, i když už o něco menším, plusem jsou barevné filtry a barvy všeobecně, se kterými si Waititi dokáže vždy krásně vyhrát. Krásným důkazem je souboj na planetě stínů (omlouvám se za název, nepamatuji si, jak se planeta jmenovala), kdy je skoro vše krásně vidět a Taika se neinspiroval například u takového Venoma, kdy je vidět doslova hovno. Tohle jsou snad jediné větší plusy tohoto filmu a v tom případě je čas vrhnout se na zápory neboli mínusy. Největší problém jsem měl znovu s humorem. Zatím jsem u žádného superhrdinského filmu nezažil humor rvaný do diváku takhle natvrdo a po cca 10 ,,vtipných‘‘ scénách za ani ne 5 minut mě to začalo dost lézt na nervy. Sám jsem během filmu napočítal 61 pokusů o vtip a z toho jsem se přibližně jen pětkrát zasmál (nebo spíš jen pousmál) a i z půlky pln sál reagoval ani ne na půlku těchto údajně vtipných scén. Chápu, že některé pokusy ani neměli být vtipné a o trapný humor se jednalo naschvál, ale sakra proč?! Dalším velkým problémem, který s tímto souvisí je vážnost a silná témata, která se do této pohodové jízdy prostě nehodí. Problém mám také se zpracováním bohů. Mám pocit, že Taika právě rozbil spoustu budoucích projektů, protože právě bohové se ještě určitě budou napříč Marvel Cinematic Universe dost ukazovat a jejich zpracování aneb všichni jsou naprostí dementi, kterým je všechno ukradený a mají Ego větší, než samotný Ego ze Strážců Galaxie. (Ano vím, špatný pokus o vtip - asi jako v Thororovi) Pak už to jen zhoršují věci jako stopáž, zkratkovitý příběh, vykoupení záporáka,… No co víc dodat, čekal jsem mnohem víc a jsem dost zklamán. Proto dávám hodnocení 4/10 ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Rychle a zběsile v kinech uspělo

Rychle a zběsile v kinech uspělo

21.05.2023

Ještě pár let nazpátek by podobný titulek byl brán jako naprostá samozřejmost. Jenže po covidových letech a klesajících kvalitách posledních snímků v sérii Rychle a zběsile se přece jen mnozí… (viac)

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

12.03.2023

Jen před několika dny se objevily zprávy, podle nichž jsou filmy Star Wars, jedné z největších franšíz všech dob, víceméně v bodu mrazu. Jediný projekt, co by mohl v dohledné době dorazit, je prý… (viac)