Žiť v krajine Barbie znamená byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste. Pokiaľ nemáte existenčnú krízu. Alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život vo farebnom a zdanlivo bezchybnom Barbie Svete. Keď však dostanú príležitosť ísť do skutočného sveta, čoskoro objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi. (Continental film)

elanius

(57/2023) / Výborný, originálne štylizovaný, sarkastický film, ktorý trefne vypovedá o stave našej spoločnosti. Ale bohužiaľ len prvých 30 minút. Potom začne byť všetko značne repetitívne a čo je najhoršie aj absolútne doslovné a tým pádom celá message stratí svoje určenie a cieľ. Ja som od Grety, a hlavne Noaha čakal viac. (5/10) ()

noriaki

Co si budeme nalhávat, tohle šlo natočit mnohem, mnohem hůř. Pokud už měl mít film nějakou myšlenkovou nadstavbu, tak se feministický apel přímo nabízel. Nebudu předstírat že mě oslovil, ani že by byl vnitřně koherentní, ale musím ocenit, že má film děj dávající smysl, a někomu nejspíš něco říká, protože jinak by na něho nechodily takové davy. Na mě tahle růžová verze Pleasantville moc nefungovala, protože se toho snažila říct příliš mnoho, a nic pořádně nedořešila. Margot Robbie ovšem ten úspěch ze srdce přeju. ()

tnp101

Nebylo by na škodu ubrat nohu z plynu (hodně). Barbie má plno skvělých momentů, ale jako celek ji podrývá neustálá potřeba vyjadřovat se ke všemu, filozoficky a uvědoměle, ale zároveň očividně v mantinelech. Nejsou to myšlenky hloupé, ale jsou koncipované pro diváka s délkou soustředění 10 sekund. Film se jinými slovy snaží, aby divák nemusel moc přemýšlet, ale přesto u něj rychlými dialogy s cizími slovy vytvářel dojem chytrého meta díla s přesahem. Výsledek je tak překombinovaný, že děj nemá žádnou konkrétní myšlenku ani směr a nadměrně často jsem se kvůli tomu nudil. Vzhledem k mánii, jakou film rozpoutal, tvůrci a studio (a algoritmus) ví, co dělají, ale já v Barbie hodnotné a nadčasové dílo, nevidím. A ani po zhlédnutí nevím, komu je určeno. 60% pozn.: Druhá projekce v roli pasivního (spolu)diváka dopadla lépe. Zpětně jsem docenil konkrétní aspekty, které při první projekci prošuměly nebo jsem je prostě nepobral, a i když to nemám ve zvyku, musím vyzdvyhnout povedený český dabing. 70% ()

Pavlínka9

Za mě buď ten film budete milovat či nenávidět. A podle mě je to jen tím, že buď máte předsudek a nebo porozumíte myšlence daného filmu. ()

lucascus

Ční z toho nadměrný feminismus. A je to příliš poplatné současné době. Ovšem ženy si takový film zaslouží. Tím více, že každý muž byl zrozen z ženy a žena je tak poskytovatelkou každého nového života. Barbie revoluce začíná. Patriarchát tak byl definitivně ukončen. :) Vivat Barbie! ()

hroubek

Hodně fajn záležitost, kterou si užijete o to více, pokud znáte některé věci a pop kulturní narážky. Trailery na film se mi hodně líbili, a jsem rád, že film je přesně takový jaký ukázky slibovali. Vtipný, plný meta humoru a přesahu, a kupodivu lehce depresivní. Obdivuji studio, že do toho šlo, protože to mohlo skončit, jako obrovský průšvih, který diváci nepochopí a nedocení. Naštěstí se to nestalo a filmová Barbie a její tvůrci si svůj úspěch zaslouží. Greta Gerwig a Noah Baumbach odvedli velmi dobrou práci se scénářem. Zajímavým způsobem ho uchopili a parádně pracují s jistými důležitými myšlenky. Občas věci říkají doslovně, občas jsou tam lehce zbytečné věci, ale ve výsledku je to výrazný vztyčený prostředníček na téma vztahů, ženské krásy, patriarchátu, feminismu, zábavního průmyslu a dalších věcí. Gerwig jako režisérka odvedla parádní práci. Její režie se mi líbila, jelikož v sobě má hravost, lehkost, vtip, nadhled a umí potěšit maličkostmi - úvod, cameo roličky, montáže, zpěv. Gerwig parádně vede herce a ty podávají super výkony. Margot Robbie se pro roli Barbie snad narodila a je v této roli skvělá a má spoustu výborných momentu. Ryan Gosling předvádí jeden z nejlepších výkonů kariery. Gosling přehrává a tlačí na pilu, ale zároveň se nebojí poukazovat na desítky chyb, který děláme v našich životech. Bavil mě Simu Liu, Will Ferrell nebo trio ze Sex Education. Hodně nečekaně mě překvapilo, že je film depresivní a není to taková sranda jak se na první pohled zdá. Osobně bych trochu krátil a ubral na některých montáží, nebo vše říkajících vysvětlovačkách. Barbie je povedený a zábavný film s přesahem. ()

Master19

Několikrát jsem si vzpomněl na tenhle seriál Barbie: Život v domě snů (seriál) (2012), který svého času sjížděla dcera a kde Kena dabuje perfektně Michal Jagelka. A teď po shlédnutí filmu musím říct, že ten seriál je na pět hvězdiček a film nestojí za nic. Tam ta absurdita Barbie světa není nijak konfrontována a zjemňována, nesnaží se o výchovu a morální poselství. A je to zábavné. Tenhle film moc ne a vždy když se začínalo zpívat, tak mi naběhla husí kůže. Nechápu, jak to může být pořád vyprodané... ()

LEGACY

Včera, vlastně dnes, jsem se vrátil promočen až na kost ve 3am, právě kvůli tomuto filmu, který mě tedy musím uznat totálně vyrazil dech, předčil všechna očekávání, ale hlavně mě přesvědčil, že přes veškeré kvantum super našlapaných filmů, mě letos v kině nakonec dojal film, který jsem původně zatracoval, který působil více jako nemožný, než jako kasovní trhák, co má zachránit Hollywood. Měl to být letos Oppie a Barbie měla být fraška, ale přesně jak bylo v Barbie vše naopak, tohle byl ten samý případ. Margot a Ryan jsou americké hvězdičky současnosti, ale zároveň to nejsou nabubřelé karikatury, co by nezariskovaly. Hey Barbie, Hey Barbie, tohle bavilo, tohle mělo grády, film nám záhajila skutečná česká barbie a jak jsem i o této holce neměl vysoké mínění, tak i ona zaujala a v dešti ji POMO vyzpovídal. Takovýto druh filmu by si asi před 20 lety nikdo nedovolil, ale doba je jiná, aktuální témata a společnost se taky mění, no a Barbie dokáže vše skloubit do jedné růžové cukrové vaty a troufám si tvrdit, že by měla zaujat mnohem širší publikum, než by jednoho napadlo. Otázka je nakolik jsme předpojatí. Já jsem potěšen, že se konečně někdo nedržel striktně zavedených postupů, vyrukoval se svou verzí, se svými vsuvkami a celý vyumělkovaný svět se může brzy rozplynout. Trochu info o Babrie jako takové, ale co nejvíc rezonuje je fakt, že se v tomto příběhu odráží příběhy nás všech prostých lidí, kteří nejsou vždy stoprocentní, nechodí pořád na podpadcích, chybují, ale jsou stateční a silní. Je to taky odraz přecitlivělé doby, kde je na každého z nás vyvíjen větší a větší tlak, konkurence je drtivá, člověk si mnohdy opravdu neodfrkne a Barbie tohle všechno naťukává, nedává jasné odpovědi, ale mluví o tom, co ostatní buď nejsou schopni vyjádřit, nebo dosud potlačují. Sama se ale hledá, stejně jako Ken, životní cíl v neúprosném chaosu, kde jedinou zárukou je bezvýznamnost všeho je zásadní a fakt, že dokonalá a bezchybná panenka Barbie si prochází existenciální krizí, cítí se pod psa, vnímá sebe jako k ničemu věc, je perfektní v tom smyslu, že to dovolí i nám ostatním smrtelníkům prožít si naše vlastní boje a traumata bez toho, abychom na sebe byli nikterak strozí, nebo přisní, protože jak říká můj BFF "nejsme roboti" a občas máme právo uklouznout, občas máme právo být k ničemu. Důležité je, víte kdo jste, potažmo kým chcete být? Skvělá hudba, skvělé kulisy, nápadité, film roku? ()

Eleanor05

Dvouhodinová ubíjející Dívčí válka proti patriarchátu. K tomu myšlenkově plochá, nevkusná, růžová a předpokládající, že si nebudete klást žádné otázky. Opravdu je to tak, že všichni muži chtějí patriarchát a všechny ženy matriarchát, a nic mezi tím? Nač se v matriarchátu tolik starat o vzhled? Nejsou pro vítězky Nobelových cen a prezidentky daleko důležitější věci na práci, než se holit, malovat, fénovat si vlasy a vybírat drahé šaty? Obecné kecy typu: "Nechci být škaredá", "nechci mít celulitidu", "nevím, kdo jsem", "nevím, kam patřím" mě otravovaly už po prvních deseti minutách a ony se bohužel vyskytují po celou stopáž! Písničky jsou jedna velká hrůza - umělé, prefabrikované melodie a k tomu je to celé obrovská, nevtipná nuda, která vás otravuje už po půl hodině. Fakt jsem se na Barbie těšila, ale zůstalo po ní pouze zklamání. Boj s genderovou nerovností se dal pojmout daleko vtipněji, vkusněji, hlouběji a zábavněji. 1*. ()

Všivák

Barbie bohužel trpí syndromem hollywoodských blockbusterů točených na jistotu. Na jednu stranu je tady fantastická výprava, skvělé obsazený a vtipné satirické narážky na dnešní dobu. Na druhou stranu film trpí až chorobným vysvětlováním všeho děje. Místo toho, aby donutil diváka zamyslet se, tak mu naservíruje tupé emoce v roztáhlém a nudném konci. Mohlo to být výborné. Bohužel film cílí až moc na americké publikum. Will Ferrell rulezz! ()

Hennesy

Ďalší neopodstatnený hype a ďalší dôkaz ako veľmi to ide do sračiek, keď na prilákanie do kín potrebuješ odrbávať divákov a najviac energie a nápadov vložíš do marketingu a nie filmu. Nevtipné, nezaujímavé a veľmi nudne natočené. Presne ako postavy vo filme nevedia kto vlastne sú, tak ani samotný film nevie čím chce byť. Satira to nie je určite, nezasmial som sa ani raz, vizuálna prešpekulovaná mňamka takisto nie a songy si po večeroch hmkať tiež nebudem. V druhej polovici už v podstate nepozerateľná debilina, kde scénu slúžia len na to, aby sme sa polopate dozvedeli nejaké životné "pravdy". Scenáristicky je to mrzké a režíjne slabučké jak šumienka. Ťažko dopozerateľný film s 0-ovou pridanou hodnotou. Dobre, že som na tom nebol v kine. A ak sme odkázaní na takéto ružové bezduché bludy, aby sa kiná znova spamätali tak to sme to teda dopracovali. ()

Brain-D

Barbenheimer teď po shlédnutí obou snímku (Barbie i Oppenheimera) musím jasně říci, že převelice těží právě z Nolanova snímku, protože tohle sice hezky udělaná né až tak zábavná průměrnost si nezaslouží takovou pozornost jakou se jí dávala. Goslinka sice chytlo za srdce, že si jeho holčička hraje s Barbie a vzal si jako poselství hrát v téhle taškařice, ale zase za tolik nestojí. 50% ()

JohnSmith odpad!

Zvědavost mi nedala. No, chvíli jsem si říkal, že natočit film o panence Barbie, bude asi velkej úlet. A on to úlet je, a to růžovo feministickej, totálně o ničem a k zblití. Jestli takový filmy táhnou, tak jsme totálně v háji. ()

Sany33

Príbeh: Barbie vo svojom svete prežíva krízu identity a tak sa rozhodne prejsť do reálneho sveta. Ken sa jej rozhodne pomôcť a objaví krásy sveta, ktorému vládnu muži. Po návrate domov sa to snaží pretaviť do sveta Barbie. Herecké obsadenie: Desil som sa vekového rozdielu medzi Margot a Ryanom ale táto dvojica si celkom sadla a dosť ma bavila. Prevedenie: Ja osobne nie som zástancom sileného pretláčania emancipovaných žien do nezmyselných úloh iba aby novodobý tvorcovia ukázali ako s nežným pokolením sympatizujú. V prípade Barbie je to poukazovanie na silu ženy od začiatku do konca a mužov film vykresľuje ako úplným imbecilov vhodných tak maximálne na kosenie trávnikov a insemináciu. Ale vo filme ktorý sa snaží mať od začiatku tento massage mi to vôbec nevadí, lebo to nie je znásilňovanie scenára. Pocity: Celkom som sa zabavil, cynická Barbie a hlúpy Ken tvoria dynamické humorné duo a popravde krajšiu Barbie ako je Margot by sme dnes v Hollywoode asi ťažko našli. Pridaná hodnota: Príbeh ružovej bábiky, ktorá háji práva matriarchátu. 75% ()

Honzox

Greta Gerwig je nesmírně talentovaná režisérka a s Barbie to opět dokazuje. Je to nápadité, vizuálně podmanivé a precizní víc, než byste kdy od filmu s názvem Barbie čekali. Když k tomu přičtete famózní Robbie a ještě famóznějšího Goslinga, může být zaděláno na film léta. Celé to však shazuje nedoladěný scénář, který sice poměrně dobře vyvažuje prvky střelené letní komedie a vážnější sociální satiry, co se však toho druhého aspektu týče, je film až přehnaně doslovný a snaží se to celé přežvýkat i pro nejvíce ignorantského diváka. Potom, co slovo "patriarchát" zaznělo po stopadesáté jsem to už opravdu začal ztrácet a ve výsledku to pak celé působilo jako až moc velká honipéřina. Když k tomu připočtu místy mírně kulhající tempo, nemůžu jít na víc než tři hvězdičky. Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou 4/5 s odřenýma ušima, ale asi by to nebylo fér vůči mým ostatním čtyřhvězdičkovým filmům. Každopádně střízlivý palec nahoru tomu určitě s čistým svědomím můžu dát. ()

stitch7

/// Ne dokonalá, ale velmi zábavná, pěkně natočená a především originální zábava. Vlastně se toho děje a řekne tolik, že jsem rozhodně všechno nepochytil, takže si to dám rád znova. Ano, je to místy až moc doslovné a některé soundtrack písničky jsou nic moc (vyloženě katastrofální je ta Aqua predělávka od Nicki), ale ta svéráznost to prostě hodně táhne hodně nahoru. Plus Charli XCX song použitý skoro celý, takže Floppenheimer was ended. ()

Vironey

První film v historii kinematografie zcela vygenerovaný umělou inteligencí - plastikové dylinky by tedy ještě potřebovaly trochu přidat na věrohodnosti, pořád se to všechno hýbá dosti kostrbatě a bárbínám občas nějaký glitch v Matrixu přeskočí do horrorové grimasy, ale celkově klobouk dolů, působí to skoro opravdově. Scénář je také stále ještě jaksi v "beta" verzi (slušně řečeno) - je vidět, že s ChatGPT si hráli usilovně, ale pořád je to ve vývoji, takže je to velmi hloupoučké, snažící se natlačit tendenční woke libtardí politiku hlavně v oblasti genderu a diverzity. Ovšem šlo to poskládat lépe, si myslím. Takhle to působí jako zcela náhodně vygenerovaný výblitek na téma: "silný ženský charakter (árijská blondýna, boss-babe, co se ale kámoší s černoškama a tlustoprdkama) svrhne nastupující patriarchát, psychologický vývoj postavy netřeba, dylina je dokonalá, jak je, hlavně zdůraznit, že chlapi jsou špína, dobytek a zdroj veškerého zla". Takže ano, na to, že to je vlastně výplod umělého bezmozku, tak to docela dává hlavu i patu, poselství je sice debilní (ale od Barbie asi nikdo výzkum kmenových buněk nečekal), ale jako růžová letní oddychovka pro holčičky do 6 let dobrý. Jen mě v této souvislosti trochu mrazí, ten všeobecný nástup umělé inteligence nedopadne pro lidstvo dobře. Růžový terminátor coming soon... ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování