Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 7
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (101)

Všechno totiž existuje víckrát (2009) (S01E20)

Wow! Brána do ostatných svetov konečne otvorila a ruka v ruke s tým sa ponúkajú nekonečné možnosti využitia. Hlavným aktérom týchto radikálnych zmien v multiverse sa stal Jonese, ktorý sa prioritne zameriava na soft spoty, čo sú miesta, v ktorých základné prírodné zákony predstavujú platiť. V týchto oblastiach je membrána medzi našou a alternatívnou realitou výrazne oslabená a preto sa to javí ako perfektné miesto na otvorenie diery do iného sveta. Tomuto sa však Olivia, Peter a Walter snažia zabrániť, čo vedie k dychberúcej nočnej sekvencii pri jazere. Avšak Oliv sa do paralelného vesmíru napokon na pozvanie Williama Bella predsa len dostáva. Zatiaľ čo Dr. Bishop navštevuje hrob, na ktorom náhrobnom kameni je prekvapivo vytesané meno jeho vlastného syna Petra, čo vzbudzuje kopu otázok. ()

Nový den ve starém městě (2009) (S02E01)

Neuveriteľný nášup takto na úvod. Máme pred sebou naozaj kurióznu situáciu, nakoľko dôjde k havárii, ktorá nedáva žiadny zmysel, aspoň nie v tom danom okamihu. Celkový dopad tejto autonehody sa uskutoční až so zreteľným časovým odstupom, kedy znenazdanie Olivia preletí skrz predné sklo auta. Oliv utrpí nezvratné poškodenie mozgu a upadá do kómy, čo bolo emocionálne zastrešené návštevou Petra. A predovšetkým tá záverečná scénka medzi Liv a Petrom bola prekrásne dojemná. Čo sa Livvy vrátila z paralelnom vesmíru, je otrasená, pociťuje úzkosť a jej myseľ postihlo zatemnenie, takže si nevie skoro na nič spomenúť. Po svete nám okrem toho pobieha Shapeshifter, s ktorým nastane na konci zaujímavý twist, keď sa začne vydávať za Charlieho. A Amy Jessup je viac než len vítaná posila do týmu. ()

Noc vytoužených úlovků (2009) (S02E02)

Olivia je psychicky ešte stále bolestne dotknutá a otrasená, napriek tomu ju však Peter vyzdvihol z nemocnice. Liv a Peter sú spolu taký chutnučký, miluje ten spôsob, akým sa na seba pozerajú, tie ich prenikavé pohľady. Ako sa medzi sebou v tej nemocnici vzájomne doberali, bolo tiež zlaté. Následne nato obaja začnú spoločne vyšetrovať záhadné zmiznutia, čo nás dovedie k stvoreniu, ktoré je obeťou reproduktívnej biológie a nahradzovania génov. A keď sa bezprostredne ocitneme v podzemí, tak vdýchnutá atmosféra zaručene pohltí. Po čas tohoto prípadu sa u Olivii začne prejavovať i neobvykle vysoká senzitivita na zvuk. Jej myseľ je z týchto zvukových vnemov zmätená a dokonca skoro zastrelila Petra. Aj Peter s Waltom mali na konci veľmi silný moment, ktorý ma úprimne dojal. ()

Tříštivý (2009) (S02E03)

Máme tu pred sebou vážne záludný teroristický útok, nakoľko z ľudí sa stali chodiace bomby. Ľudské telo bolo plne skryštalizované a následne roztrieštené na milión kúskov. Išli o mimoriadne abnormálnu transformáciu vody na pevné skupenstvo podliehajúce chemickej reakcií na bunkovej úrovni. Už len stačilo dodať rádiové vlny, ako rozbušku, a bomba bola aktivovaná. U Olivii sa čoraz intenzívnejšie objavuje chorobné chvenie rúk, triaška, a taktiež sa u nej prejavuje únava a nespavosť, do čoho však ešte vstúpili bolesti hlavy, ktoré majú v sebe určitú spojitosť s paralelným vesmírom. Liv podľa všetkého že trpí akútnou nominálnou afáziou a tým pádom sa jej spomienky začínajú naraz vyplavovať, vracať. Celkom mi bolo ľúto smutného výrazu Waltera na konci, kedy oznámil, že sa sťahuje od Petra. ()

Opožděná setrvačnost (2009) (S02E04)

Neskutočné opätovné sa ponorenia do tajov paralelných vesmírov. Olivia si konečne rozpamätá na určité skutočnosti, ktoré sa udiali v alternatívnej realite. Rozhovor s Williamom Bellom bol veľmi plodný, tiež však nastienil hrôzostrašnú eventualitu možného vývoja nadchádzajúcich udalostí, ktoré bezprostredne vedú k interdimenzionálnej vojne i nevyhnutnej kolízii. Vo Williamovej rozprávačskej prítomnosti sa nás krásne nabaľujú poznatky ohľadom mytológii sveta. Dozvedáme sa o skutočnej podstate Shapeshifterov, ktorý sú v základe hybridmi strojov a ľudí. Taktiež sa oboznamujeme s pravidlami cestovania naprieč rôznymi dimenziami a ukáže sa, že nie každý je na to stavaný. Takisto Olivia príde na falošného Charlieho a je nútená ho v sebaobrane zastreliť, čo ňou emocionálne veľmi otriaslo. ()

Logika snů (2009) (S02E05)

Od paralelných vesmírov na chvíľku opustíme a vydávame sa do nekonečného sveta snov. Príbeh o tom, ako sa zo snov stane nočná mora. U pacientov trpiacich nespavosťou sa našli chirurgické implantáty, ktoré monitorujú spánkové cykly. Avšak taktiež majú schopnosť navodiť snovú fázu i počas bdelého stavu, čo vedie k paranoje, halucináciám a neschopnosti rozlíšiť realitu od sna. Ale ani tá prvá domnienka, ktorá sa týkala ovládania motorických funkcií mysľou, nebola úplne na zahodenie. A toto mind control aj velice vydareným spôsobom Walter vo svojej laboratórií odskúšal. Olivia sa súčasne s týmto snaží vysporiadať s Charlieho smrťou, čo vo výsledku prinieslo jeden naozaj úžasný moment. Bola to presne tá chvíľa, kedy sa Livvy otvorila Petrovi a porozprávala mu príbeh o tom, ako ho spoznala. ()

Pozemšťan (2009) (S02E06)

Aj Phillip Broyles sa napokon dočkal svojho vlastného príbehu, ktorý ho ukázal v o niečo osobnejšej rovine. Phil sa po rokoch opäť vrátil k prípadu, ktorý sa týkal rozpadu ľudí na prach a popol, i záhadnej hmlovej postavy v pozadí. V princípe sa jednalo o organizmus, ktorý bol schopný sa pohybovať po našom svete ako projekcia istej formy hmlistej entity. Tento tieň mal tendenciu si vyberať obete, ktoré v nedávnom období absorbovali vysokú hladinu radiácie, ktorú následne z nich vysal, čo malo za následok ich postupné rozloženie. Olivia, Peter a Walter pomáhajú Phillipovi s touto nevšednou anomáliou, avšak v konečnom dôsledku to bol práve on, kto uzemnil tento živý tieň, aby mu zabránil v ďalšom zabíjaní. ()

Svobodná vůle (2009) (S02E07)

Ďalšia záhada, ktorá vedie k dverám Massive Dynamic a Nine Sharp. Olivia a spolok idú po stopách obetí, ktorým bola odoprená slobodná vôľa rozhodovať sa a tak sa mimovoľne dopustili ohavných činov. Nešlo však o hypnotickú sugesciu, ale o ovládanie mysle, čo sa javí byť ako následok protichodných nervových impulzov, kedy dochádza k sporu tela a mysle. Touto parapsychologickou schopnosťou oplýva jedno nesympatické decko, ktoré kontroluje mysle ľudí podľa ľubovôle a to bez ohľadu na všetko okolo. Nanešťastie mu cestu skríži Peter, ktorý sa stal jeho ďalším nedobrovoľným rukojemníkom. Pre Waltera by bola strata jeho syna vážne zdrvujúca a naliehavo prosil Oliviu, aby niečo s tým urobila. Táto scéna ma naozaj vzala a pri pohľade na Waltera som mal slzy na krajíčku. ()

Srpen (2009) (S02E08)

Doteraz sme sa mohli spoľahnúť na to, že Observers jednoducho iba pozorovali svoje okolie a nejavili žiadne náznaky tendencie zasahovať do prirodzeného sledu udalostí, to sa však v tomto momente zmenilo, keď sa tak stalo. Jeden Observer totižto uniesol mladé dievča, čím na seba strhol veľkú pozornosť zo všetkých strán. Avšak na jeho obranu, jeho počínanie bolo opodstatnené, nakoľko zachránil dievčine život pred istou tragédiou a dokonca, aby jej zabezpečil doživotné bezpečie, položil za ňu život. Okrem iného sa ozrejmí aj zopár vecí z mytológie sveta, predovšetkým čo sa týka Observers a ich vnímaniu času, ktoré nie je obmedzené tak ako ľudské. Spoločné chvíľky s Livvy a Petrom som si skrz skvostné konverzácie opäť náramne užil. Aj akcia s napätím dokázali poriadne rozprúdiť v žilách krv. ()

Červ (2009) (S02E09)

A na Walterov laboratórny stôl sa dostal ďalší odpudivý a slizký parazit, samozrejme nemusím spomínať, akú veľkú radosť mu to prinieslo, obzvlášť keď sa dozvedel o jeho skrytých účinkov. Larvami tohoto parazita boli úmyselne infikovaný migranti z Číny, ktorý sa nevedomky stali ľudskými inkubátormi. Čínska mafia pašuje tieto potvory prevažne kvôli ich imunitu posilujúcim účinkom. Paralelne s týmto problémom sa Dr. Bishop snaží osamostatniť od svojho syna, postaviť sa znovu na nohy a byť viac nezávislým. A s akým strachom v očiach Olivia pohľadala na Petra, keď bol vystavený larve parazita, malo vskutku neskutočnú intenzitu. Tiež ma zamrzelo i to, ako chúlostivo Astrid nakoniec dopadla. ()

Záležitost mozku (2009) (S02E10)

Shapeshiftery sa zamerali na troch duševne narušených pacientov z rozličných psychiatrických liečební, ktorým vykonali akúsi záhadnú mozgovú operáciu, po ktorej sa stali znova príčetnými. Nešlo však o žiadny liek na šialenstvo, ba naopak, jednalo sa o samotnú príčinu. Do týchto pacientov bola kedysi dávno uložená mozgová hmota, ktorá obsahovala informácie, ktoré ich mysle neboli schopné spracovať. Po odstránení tohoto transplantovaného mozgového tkaniva bolo potrebné implantovať spomienky späť do mozgu, ktorý ich dokáže prečítať. A ako sa neskôr ukázalo, boli extrahovaná práve od Waltera, ktorý v sebe strážil dôležité tajomstvo ohľadom cestovanie medzi paralelnými realitami. Všetky spoločné okamihy medzi Walterom a Petrom boli nadmieru senzitívne. A Olivina voľba bola tiež nervydrásajúca. ()

Odpoutaný netvor (2010) (S02E11)

Pri sledovaní tejto epizódy je treba mať na pamäti fakt, že sa nejedná o o plnohodnotné pokračovanie, ale o špeciál, ktorý je k tomu ešte situovaný do obdobia 1. série, takže jednotlivé skutočnosti a súvislosti nemusia dávať zmysel v rámci diania v 2. sérii. Napríklad taký Charlie je stále nažive a aktívne pomáha Olivii s prípadom. V tejto časti sa bližšie pozrieme na problematiku vzťahov medzi vierou a vedou, ako na seba vzájomne nahliadajú, na ich odveký rozpor, ale aj na to, ako sa medzi sebou krásne doplňujú. Dokonca i vedec ako Dr. Walter sa musí niekedy spoľahnúť na vieru. V okamihu úmrtia jedného muža sa náhle uvoľní duševná energia, ktorá skočí do tela zosnulej dievčiny, čo nielenže má za následok jej reanimáciu, ale aj prenesenie vedomia a spomienok toho muža na ňu. ()

Johariho okno (2010) (S02E12)

Počas návštevy zdanlivo nevinného malebného mestečka sa nám podarí zabrodiť ku konšpiráčnym teóriám, ktoré sa viažu k experimentom v neďalekej vojenskej základne. Máme tu česť so stvoreniami, ktoré majú v sebe vryté metamorfózne schopnosti. Tu sa nám ponúka krásna alegória s Therianthropmi, ktorých môžeme poznať z mytológie. Lenže skutočnosť sa má tak, že išlo skrátka iba o deformovaných ľudí, ktorí sa snažili masívnymi elektromagnetickými pulzmi zakryť svoju ohyzdnosť, aby mohli žiť sladký a ničím nerušený život. Prostredie tentokrát vyniklo svojou pôsobivou atmosférou, veru stačí si vziať ten hmlistý les či zahmlenú cestu. Popritom všetkom navôkol sa poriadne vyprázdnili aj zásobníky na zbraniach. Neuveriteľných grádov dosahovala prestrelka po havárii auta i tá v stodole. ()

Pod povrchem (2010) (S02E13)

Neskutočne vyhrotená a emocionálne koncipovaná epizóda! Výšková budova bola kontaminovaná smrteľným vírusom, a aby sa zamedzilo ďalšiemu šíreniu, bola nariadená prísna karanténa pre všetkých zhromaždených, Oliviu a Petra nevynímajúc. Liv a Peter sa zasekli v epicentru tohoto všetkého a aby toho nebolo málo málo, Peter sa týmto vírusom aj nakazil. Ten zdrvený Olivinin výraz na tvári, keď sa Peter zúfalo snažil zo seba vydrhnúť túto kontamináciu vírusom, ma zbavil všetkých slov. Nasledovalo intenzívne ticho, ktoré bolo umocnené ich vzájomnými pohľadmi do očí. A emóciami sa nešetrilo ani potom, čo sa Livvy stala svedkom jeho premeny, rozsudku smrti i vzájomnej konfrontácie. Anna Torv a Joshua Jackson vnášajú do svojich postáv neuveriteľnú hĺbku a medzi oboma hercami panuje impozantná chémia. ()

Mořský koník (2010) (S02E14)

Sme svedkami toho, ako sa zo svadby, symbolu lásky a radosti, stala hotová pohroma nasiaknutá hrôzou a strachom. Máme pred sebou sofistikovaný proces selektívnej eliminácie, prostredníctvom ktorej sa nacisti pokúšali o vytvorenie vládnucej rasy. Konkrétne jednému náckovi sa podarilo naprogramovať smrteľný toxín, ktorý má schopnosť sa zamerať na ľubovoľnú skupinu ľudí s nejakou určitou vlastnosťou, vo väčšine prípadov sa jedná o bežné fyzické rysy alebo genetické podobnosti. Táto skutočnosť ženie dopredu predovšetkým Bishopovu osobnú linku, keďže sa vznik a existencia tohoto toxínu spája s jeho rodinou. A do istej miery nesie vinu aj Peter, ktorý sa v minulosti zachoval nezodpovedne, a tak musí chvíľku znášať Walterov hnev. ()

Jacksonville (2010) (S02E15)

Tak toto bol fenomén vskutku nevídaných rozmerov, kedy sa rozrušila štruktúra reality na subatomárnej úrovni. Došlo k otvoreniu priechodu z nášho sveta na druhú stranu, čo primälo dva predmety zaujať rovnakého miesto v rovnakom čase. Tento úkaz sa mal však čoskoro zopakovať na ďalšej budove a jediný, kto mal schopnosť ho včas spozorovať, je Olivia Dunham. Avšak aby sa jej rozšírilo vnímanie sveta, musí najprv prehĺbiť svoj emocionálny stav a pocítiť strachu. A k tomu jej dopomôžeme mimoriadne precítená intímna chvíľa s Petrom, ktorá má vážne chytila za srdce. Tak málo chýbalo k ich vzájomnému bozku. Veľmi som si vychutnával, ako sa Peter a Livvy navzájom doberali po telefóne. A ten uhrančivý pohľad Olivie, keď si uvedomila, že Peter je z alternatívnej reality, vykazoval úžasnou intenzitou. ()

Peter (2010) (S02E16)

Skutočne silná flashbacková epizóda, počas ktorej sa pozrieme na udalosti z Walterovej minulosti, ktoré ho doviedli k otvoreniu koridoru do paralelného sveta. Všetko to spočiatku začalo celkom nevinne, keď sa Dr. Bishopovi podarilo vytvoriť okno, ktoré naťahuje membránu medzi realitami. Táto škulinka mala slúžiť iba na prosté pozorovanie, avšak po tom, čo sa Walter stal svedkom Petrovej náhlej smrti, svoje zásady a postoje drasticky prehodnotil. Navzdory všetkému sa vydal navštíviť susedný vesmír, aby mohol tentokrát zachrániť svojho syna. Nebolo v jeho silách sa jednoducho nečinne prizerať na to, ako jeho syn opäť umiera, vážne nemohol ho už znovu stratiť. Epizóda v sebe skrýva jasné posolstvo, hrať sa na Boha je nebezpečné a s niektorými vecami by sme si skrátka nemali radšej zahrávať. ()

Olivie. V laborce. S revolverem (2010) (S02E17)

Dostávame sa do kontaktu s vysoko agresívnou formou rakoviny, ktorá sa prenáša dotykom. Táto rakovina však je nákazlivá iba pre tie subjekty, ktoré boli kedysi testované cortexiphanom. Aj keď si Peter zaslúži poznať pravdu o tom, kým v skutočnosti je, Walter sa zdráha mu to povedať, nakoľko sa obáva nepochopenia. Rozhovor Olivie a Petra počas jazdy v aute ma celkovo zosmutnel, pretože mi bolo ľúto toho, ako jej tajomstvo bráni v budovaniu ich vzťahu. Tie prenikavé pohľady medzi nimi ma skutočne zvnútra ničia a zakaždým, keď sa ich zraky stretli, emocionálne ma to vzalo. Je zjavné, ako veľmi Liv vnútorne zžiera fakt, že mu musí klamať do očí. Zároveň však nie je pripravená ho stratiť a tak nakoniec dospeje k rozhodnutiu, že mu pravdu zamlčí, načo sa Walter rozhodne ísť s pravdou von. ()

Bílý tulipán (2010) (S02E18)

Dosť alegorická epizóda, ktorá výstižne reflektovala Walterovo momentálne psychologické rozpoloženie. Dr. Bishop sa utápa v svojom vlastnom nešťastí a je zahalený v smútku. Ani prípad mu veľmi nepomôže k tomu, aby prišiel na nové myšlienky vzhľadom na to, že vinníkom týchto vrážd je človek, ktorý túži sa vrátiť späť v čase za svojou zosnulou láskou. Takže ten samý vedec prišiel na spôsob, ako zakriviť čas a cestovať do minulosti, lenže potrebné vysatie biologickej energie malo za následok len to, že uvrhol naše postavy do časovej smyčky. Medzi Walterom a týmto vedcom nájdeme mnoho paralel a podobností. Predovšetkým ich motív, ktorý ich ženie neustále dopredu a to i za cenu narušenia prírodných zákonitostí. Walter si už po tých rokov však uvedomil, že mu neprísluší právo meniť vesmír. ()

Muž z druhé strany (2010) (S02E19)

Newton, Shapeshiftery, aj ich embrya, toto je predzvesť niečieho kolosálneho. Náš vesmír s tým paralelným nie je synchrónny, každý vibruje na rôznych frekvenciách. Každopádne existuje tiež vzácny okamžik, kedy sú oba perfektne zladené, a tohoto sa Newton snažil využiť. Umiestnil tri harmonické tyče do rovnostranného trojuholníka, rozvibroval ich na správnej frekvencii a tak na rovnakých pozíciach v oboch vesmírov vznikol vzájomný prienik. Taktiež sa do toho zapletie i osobitejšia rovina príbehu, ktorá sa vzťahuje na Petrov pôvod a pomer medzi octom a synom. Potom, čo Peter zázračne prežije vibrácie z Newtonovho zariadenia, si uvedomí, že pochádza z druhej strany, čo vedie k nepríjemnej konfrontácii s Walterom. Aj Petrove rozpovedanie sa o matkinej smrti pred Oliviou bolo velice pohnutlivé. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)