V oblasti severného Texasu pred 35-tisíc rokmi v jaskyni postihla dvoch mužov čudná smrť. V súčasnosti sa na tomto mieste rozkladá vyprahnutá krajina. Malý Steve spadne pri hre s kamarátmi do hlbokej jamy, kde sa stane obeťou čudnej hmoty, ktorá mu vstúpi do tela. Chlapci privolajú hasičov. Dvaja z nich sa spustia do jamy, vzápätí prichádzajú muži v bielych kombinézach a z jamy vynášajú obete. Nikto nevie, kto muži sú a čo sa vlastne stalo. Špeciálni agenti FBI Fox Mulder (David Duchovny) a Dana Scullyová (Gillian Andersonová) už pred nejakým časom uzavreli Akty X. Stále však spolu pracujú, hoci sa zdá, že nadriadení by ich najradšej videli rozdelených. Práve hľadajú bombu v budove FBI. Mulder objaví vo vedľajšej budove amatérsky vyrobenú bombu a tú prichádza zneškodniť agent Darius Michaud (Terry O´Quinn). Rýchlo sa však ukáže, že sa o to ani nepokúsil. V stanovenom čase bomba vybuchla a pochovala nielen Michauda, ale aj dvoch hasičov a neznámeho chlapca. Tajomný výbuch nedá obom agentom pokoj, najmä keď zistia, že hasiči a chlapec boli mŕtvi už pred explóziou. Ktosi sa ich potreboval zbaviť a disciplinovaný agent Michaud obetoval život. Mulder a Scullyová začínajú pátrať... (TV JOJ)

JohnnyD

Najväčšou chybou tohto filmu je, že je to vlastne jeden diel seriálu rozťahaný na 121 minút. Film je fakt dobrý, ale na film nakrútený ako pokračovanie seriálu je dosť obyčajný a tuctový. Proste by si to žiadalo originálnejší príbeh, ktorý by oveľa viac zasahoval do seriálu a nebol by iba voľným pokračovaním. ()

Davies182

Fanoušci tento první plnohodnotný film s Mulderem a Scullyovou ocení mnohem více než neznalí celé seriálové mytologie. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní sci-fi, kde se to vládními konspiracemi jen hemží. Přesvědčivé herecké výkony hlavních akterů nikoho nepřekvapí, Martin Landau pak rozhodně potěší. Mark Snow zde také poprvé rozmáchleji ukázal, co všechno dokáže za mixážním pultem - skvělá hudba. ()

Hal_Moore

Akta X patří mezi mé nejoblíbenější seriály. Agenti FBI Mulder a Scullyová jsou již jistě kultovními a ten, kdo si zamiloval seriál bude celovečerákem přímo nadšen. Opět se dostane na konspirační teorie, řešení nejrůznějších událostí a přicházení věcem na kloub, jen mi ke konci chybělo vědecké vysvětlení Scullyové :) Celovečerní verze patří mezi ty lepší sci-fi posledních let, čemuž jistojistě dopomáhá kult seriálové předlohy, takřka všeobecná obeznámenost s ústřední dvojicí a nemalý rozpočet, který je ve filmu vidět. Scény z Antarktidy a zřícení explodující výškové budovy stály za to. Měli by natočit dvojku, nebo pokračovat v tvorbě seriálu... Určitě nejsem jediný, kdo má takové přání. ()

Okara

X-files dle mého měly zůstat pouze u seriálového zpracování, neboť těch 45 minut mi přijde tak akorát. Rozvést jeden, byť větší případ na dvouhodinový film zkrátka bylo místy uspávající. Líbilo se mi ovšem, že zůstává standart jako u jednotlivých epizod, nic menšího, nic většího. Kromě zpracování, triků a impozantních budov, těch je zde mnohem více. Mimochodem budova na Antarktidě mi velmi připomněla Matrix. 70% ()

Mononoke.

Seriál Akta X jsem nikdy nesledovala. V době, kdy ho začali vysílat v televizi, ho dávali moc pozdě na to, aby mi rodiče dovolili na něj koukat. Jednou jsem jeden díl viděla (myslím že na švp:) a vzpomínám si, že jsem se dost bála, takže tím to pro mě skončilo. Vrátila jsem se k němu o pár let později. Jelikož je můj přítel velký fanda, usoudil, že spolu musíme nějaké díly skouknout. Viděli jsme asi prvních pět dílů první série a tím to pro mě zase skončilo (doteď mám zbytek série nedokoukaný na disku). Po nějaké době, opět, můj přítel rozhodl, že musím vidět jejich první celovečerák. Tolik tedy k historii a mému vztahu k tomuto seriálu. Každopádně, film byl pro mě stělesněním nudy a 120 minut se pěkně vyvářel ve vlastní šťávě plné splácanin. Svižnější tempo seriálových dílů dodává příběhům tajemnou atmosféru a díly pak vypadaj, že maj i nějakou myšlenku :) ()

• Conrad Strughold, postava Armina Muellera-Stahla, byla pojmenována po skutečném Strugholdovi, nacistickém vědci, který během druhé světové války prováděl experimenty na vězních. (novoten)
  • Když Mulder zjistí, že v baru nefunguje záchod, musí si odskočit ven. Se slastným pocitem si pak uleví na plakát k filmu Den nezávislosti. (Petulka88)
  • Slovo „Akta“ se dá přeložit do českého jazyka jako „Soubory“. (Varan)

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

Future Gate hledá stopy mimozemšťanů na Zemi

04.03.2022

Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje 9. března pražskou část festivalu v kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a… (viac)

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

04.11.2007

Příští rok to bude přesně deset let, co se na plátnech kin objevila celovečerní Akta X. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o chystaném pokračování. Když už jsme si říkali, že k tomu asi nikdy… (viac)