Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Dont

Pěkně brutální gangsterka, kde o mrtvoly není žádná nouze, závěrečný masakr byl sice trochu přehnaný, ale mělo to něco do sebe. Bylo to vyvrcholení cesty, kterou Tony Montana zvolil o mnoho dříve a která nemohla mít jiný konec. Ne že bych chtěl hlavního hrdinu nějak obdivovat nebo glorifikovat, ale to jak si šel za svým cílem bylo příkladné. Tedy příkladné asi není nejvhodnější slovo, ale minimálně to bylo imponující. :)) Al Pacino jako vždy svůj part odehrál skvěle, byla radost sledovat jeho proměnu, vzestup z úplného dna a následný pád z vrcholu. Vždycky když se Tony Montana naštval, byla to předzvěst další vynikající scény. K tomu všemu hrála parádní dobová hudba. Film mě i přes dlouhou stopáž nenudil, v hodnocení váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami, spravedlivé budou asi 4+. Kdyby byl o trochu lepší scénář, šel bych na pět hvězd bez váhání. ()

kajas

Filmy postrádající kladného hrdinu mi většinou nic neříkají, "Scarface" ale má naprosto božského Pacina, který v mých očích ztvárněním takové role hodně stoupnul. K tomu přidejte nádhernou Michelle, mnoho krve a vulgarismů (že by Tarantinova inspirace?) a máte před sebou fantastickou gangsterku, při jejímž sledování rozhodně nebudete těch bezmála tří hodin litovat. ()

L_O_U_S

Film, který stojí na skvělém Alu Pacinovi. Surové, sugestivní a depresivní. Tak depresivní, že jsem to jednou musel vypnout. Nedoporučuju sledovat, pokud máte blbou náladu nebo špatné svědomí. Na vyznění se podepisuje i skvělá Moroderova hudba. A těch několik scén právem zkultovnělo. "You need people like me so that you can point your fucking fingers and say, 'That's the bad guy.'" (832.) ()

Fanucci

3/4 filmu to je dobré - lehce nadprůměrný mafiánský příběh. Jelikož jsem fanoušek tohoto žánru, tak jsem schopen se přenést přes blbosti jako např. že hlavní hrdina nemluví se svou matkou v rodném jazyce, že po jedné provedené akci se dostane do blízkosti hned samotného bosse nebo že se v čase své největší slávy přímo účastní vražd (zabití toho týpka před OSN). Všechno bych přešel. Ale ten konec...Měl jsem pocit, že se scénarista (tedy Stone) zbláznil. Co měla proboha znamenat ta přestřelka s partičkou bolivijských partizánů vedená tím hispánským terminátorem?! Jestli teda DePalma měl pocit, že tento film skutečně královsky zakončil, tak měl do hlavní úlohy rovnou obsadit Chucka Norrise a natočit nějakou béčkovou sračku typu Delta Force. ()

Gereth

Tony Montana je bezcharakterní šmejd, kterému jsem nefandil ani chviličku. Jde jak býk kupředu a je mu jedno co válcuje. Jestli to jsou obyčejní pěšáci, jestli je to jeho šéf, obchodní partneři, manželka, kamarádi, je mu fuk kdo to odnese, on se neohlíží. Jde tak dlouho, dokud už nezbude nic, po čem by mohl šlapat. Až pak se zastaví a zjistí, co ho to stálo. Bezkonkurenční Al Pacino. Opravdu si nedokážu představit žádného jiného herce, který by s tak lhostejnou tváří dokázal tak věrohodně fuckovat vše okolo. Nicméně ke konci začnete pociťovat, že film už je zkrátka příliš dlouhý, nic závratného se neděje a tam, kde vše mělo zachraňovat velké finále se vše naopak kazí. Tu Rambo přestřelku si Scarface nezasloužil. 75%. ()

Chrysopras

No, nejspíš tady budu za exota, ale tohle je naprosto průměrná gangsterka. Klišoidní zápletka, postavičky a střílečky. Příšerná disco atmosféra/hudba a tvrdí hoši, kteří na mě místy působili až komicky. Nebýt vynikajícího Al Pacina, tak bych to snad ani nedokoukal... A ten konec ?!? ()

Frenegonda

I když WORLD IS YOURS a 10 kg koksu ti leží na stole můžeš bejt úplnej magor. Věřím že svět je plnej takovejch kreténů... Ale ať je to jak chce tenhle film mě nechytil za koule. Netáhnul mě! A taky vím, že na něj brzo zapomenu. ()

Huntelaar

Mě ten mafiánský žánr nějak nebere, ale když už jsem dal konečně Pacinovi šanci, tak jsem se za dvě hodiny dvacet dočkal 2 (slovy dvou) jaktakž ucházejících replik. A celkově je ten začátek takový vachrlatý. Až posledních dvacet minut, s tou popkulturní seznamovačkou s jeho kámošem, byla ucházející. Díky tomu za tři, s odřenýma ušima. ()

GILLWANDER

Chladná, bezcitná gangsterka, ktorá má všetko čo potrebuje. Herca, ktorého výkon pobúri, hudbu, ktorá dielo povznesie, kameru, ktorá reálne priblíži, a režiséra ktorý nesklame. Ako by aj mohol. De Palma je v tomto proste najlepší. Čo v budúcnosti potvrdí aj emotívnejšia Carlitova cesta. Scarface je pravý opak Carlitovej cesty. Je nemilosrdný, láskou opovrhovaný a vzostupom viacej zaslepený. Zo všetkého najviac ma aj tak zaskočil nevídaný výkon hlavnej postavy. Al Pacino, je pre mňa herec nevšedného typu. Vie zahrať akúkoľvek postavu tak sústredené a vierohodne akoby ňou sám bol. Klobúk dole Al. Si proste HEREC. A v tomto filme si dokázal, že si. De Palma za réžiu tak tiež klobúk dole, lebo takýto skvelý film sa netočí každý rok. Klobúk dole všetkým, ktorý sa podieľali na výrobe tohto filmu, lebo bez takýchto filmov by bola doterajšia filmová kinematografia akási neúplná. 95% ()

Lauri

Znám lepší gangsterské kousky. Už jsem si asi moc zvykla na dvojici Scorsese- De Niro, a proto mi tento snímek nesedl až tak, jak bych si představovala. Jsem naučená na jiný způsob výpravy, navykla jsem si na odlišné prostředí i na specifičtější vyústění zápletky. Mega obří plus je nicméně Al Pacino, bez kterého by film nebyl ani ze čtvrtiny úspěšný, jakým se stal. A ještě Michelle Pfeiffer. Stejně do toho ale už znova nepůjdu. ()

OG_Swifty

Al Pacino opet uraduje.. je jeho vykon ve Scarface lepsi nez v Any Given Sunday? Jednoznacne. Je vsak lepsi nez Godfather? Nemyslim si. Tony Montana je bez debat jednim z nejvyraznejsich antihrdinu vsech dob. To je asi ten hlavni rozdil mezi Montanou a Corleonem. Michaelovi clovek vlastne i fandil - Antonio je ale jina liga.. Na DePalmu nejsem odbornik, ale Oliver Stone se v tom shlidnul pekne. Celkove tedy zopakuju jiz napsane - Godfather je lepsi, ale Scarface to rozhodne necini horsim filmem. ()

Carlossss

WORLD IS YOURS!!! Tak po Kmotrovi jsem si myslel, že je to to nejlepší, co Al předvádí. Jak jsem se zmýlil. Tony Montana je ještě víc propracovanější, šílenější, afektovanější, rodinu milující, než Michael Corleone... 170-ti minutová stopáž vám absolutně nedá vydechnout, je se pořád na co dívat. Kronika vzestupu a pádu kubánského uprchlíka, který přijel na banánové lodi jak vyšitá... ()

ilemas

Dlouho jsem tenhle film přehlížel, protože mafiánské filmy moc nežeru, ale tohle je naprostá bomba. Hned od první minuty mě to uchvátilo, ikdyž tam téměř není žádná akce, ani na minutku jsem se nenudil. O filmu jsem se dozvěděl z výborné knihy Gomora od Roberta Saviana( je to už i zfilmované) a proto jsem ho chtěl vidět. Al Pacino to výborně zahrál. Dlouhá stopáž utekla jak voda a nakonec jsem si přál, ať to trvá ještě aspoň hodinu. Neskutečně vynikající filmový zážitek, mnohem lepší než tak vychvalovaný Kmotr. ()

BitlDjus

Geniální... nevidím zde jiné slovo než-li "geniální". Po celou dobu filmu jsem seděl jako přikovanej s pusou otevřenou do kořán. Tohle je bez pochyb nejlepší Pacinova role, ve filmu je vidět že i takovej grázl jako Montana má své city a i přes veškerá "fuck" je stejně zranitelnej. Scarface je nejlepší gangsterka jakou jsem kdy viděl a která na mě takhle zapůsobila, i přes baječné Casino a Kmotra si u mě tenhle snímek drží první místo mezi gangsterkama. "You fuck with me you fuckin´with the best ." ()

SonG

Uz dlouho mne kamarád přemlouval, ať se na Scarface podívám s tím, že tvrdil, že je to lepší než Kmotr. Není. Scarface nemá ten nádech mafiánství, chladných gest. Má ale něco jiného, a to Al Pachina. Herec s takovým charismatem do filmu vlil tolik života, že každý okamžik hltáte plnými doušky. Co bych tedy vytkl?Možná délku, která byla na můj vkus trochu přetažená. ()

Peťsi

Velmi jsem si oblíbil filmy s touto tématikou. Většina z nich má podobný smysl: z minima udělat maximum. Nejinak je tomu i zde. Al Pacino se do těchto rolí opravdu hodí, vše je výborně zahrané. Nechci porovnávat s Carlitovou cestou, každý film má něco svého! U Scarface je to především grandiózní vyvrcholení konce! 5* ()

BoredSeal

Al Pacino skvěle hraje nesympatického domýšlivého a ulhaného migranta, který vás svou cestou v zemi mnoha možností za naplněním svých snů bude konstantně iritovat svými schopnostmi všechno vyhrotit, ale tříhodinová jízda uteče rychle a naučíte se spousta nových hlášek a nadávek ve španělštině. Brian DePalma se chopil typicky pochmurného a skvělého scénáře Olivera Stonea o zlaté éře obchodu s kokainem a kubánském exportu "politických vězňů" na Floridu a jak je u něj zvykem, je to opojná podívaná o trochu jiných osmdesátkách, než si rádi představujeme. Film má překvapivě i na dnešní poměrně opulentní brutalitu, takže mladí fanoušci hip-hopu aspoň vidí, jak to v kšeftu s drogama chodí. ;) ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru