V polovině třicátých let minulého století, kdy se Amerikou přehnala velká hospodářská krize, každé dítě z východního Bronxu snilo o lepším životě. Patřil k nim i nebojácný Billy z Bathgate Avenue. Kluk z ulice se zostřenými instinkty je přesvědčen, že gang mafiána Dutche Schultzse se stane jeho jízdenkou do lepší budoucnosti. Ve snaze, aby si ho povšimli a přijali mezi sebe, Billy rychle zapadne mezi otrlé kriminálníky, mezi nimiž jsou i neblaze proslulí gangsteři Bo Weinberg a Otto Berman. Chlapec záhy pochopí, kudy vede cesta k úspěchu a pod Schultzsovým dohledem se stává jeho důvěrníkem. Jenže život mimo zákon je plný lží a podezírání a jak Dutschova moc slábne, Billy musí využít všeho, co se od něho naučil, aby si zachránil vlastní kůži. (oficiálny text distribútora)

dopitak

Gangsterský víkend, vol. 2. A opět špatně. Retro mám rád, ale gangsterské retro mi poslední dobou připadá příliš jednotvárný. Nějakej magor ovládá lidi kolem, ale nikdo neumí vysvětlit proč. I přes průměrnou stopáž je to dlouhé, hlavně části předcházející dostihům. Představa, že jste bezmocní, když vám někdo zalejvá nohy do betonu, no fuj. Kidman odhalená dost krát. Výborný dabing studia Špilberk. ()

gudaulin

Z každého záběru je patrné, že studio snímku věřilo a mělo ho za prestižní áčkovou investici. Luxusní herecké obsazení, bohatá výprava, výborné řemeslo, ať už jde o kameru, zvuk nebo kostýmy. Ale výsledkem je, neřekl bych nudná, nicméně velmi průměrná, snadno zapomenutelná podívaná, která, ač je to s podivem, neboduje ani v (řídkých) scénách přestřelek nebo gangsterského účtování. Likvidaci Dutche Schultze si budou filmoví fanoušci pamatovat pravděpodobně z hudebně laděného pestrobarevného Cotton Clubu, případně z dalších snímků, protože poprava tohoto známého gangstera patřila ke klíčovým momentům v historii amerického podsvětí. Filmu nepomáhá ani Hoffman a další hvězdy v klíčových rolích, snad jen Nicole Kidman uměla prodat svůj mladistvý šarm i herectví tak, aby se vám za pár dní vybavila. Největší problém možná tvoří obsazení nevýrazného Lorena Deana v roli hlavního hrdiny. Prostě film, kterým zaplácnete nudné chvíle, ale nic významnějšího od něj nečekejte. Celkový dojem: 55 %. ()

Anderton

Istá scenáristická poučka znie, že dôležitejší než hlavný hrdina je v istých prípadoch antagonista a dodáva príbehu potrebnú šťavu. V Billym Bathgateovi ale zobrali tento vzorec jeho tvorcovia až tak doslova, že hlavná postava je v podstate úplne nezaujímavá, bez charizmy a viac nás zaujímajú osudy všetkých ostatných postáv. Ide ale o slušnú dobovú gangsterku, kde si svoje minúty užívajú najmä Dustin Hoffman, Nicole Kidman a Bruce Willis. Že každý každého podráža, je tak trochu obohrané klišé, až sa človek čuduje, prečo charakterný Billy v tejto partii zotrváva. ()

Paldiny

Zviazaný Bruce Willis s nohami vo vedre s betónom, nad ním stojaci Dustin Hoffman, po schodoch kráčajúci Steve Buscemi s vystrašenou Nicol Kidman a všetko mlčky sleduje kto? Billy Bathgate. Chlapec, čo opustil starý život, priateľov, priateľku, mamku zarábajúcu 4 doláre týždenne, aby skúsil šťastie v inom type rodiny, aby spoznal iný typ žien, ktoré neholdujú spodnému prádlu, ktoré si nechávajú hovoriť madam aj po tom čo s nimi strávite noc. Moc vydarená gangsterka, ku ktorej som sa dostal čiste náhodou a ktorá neprávom zapadla prachom. Skvelé obsadenie sľubuje skvelé predstavenie, príbeh o upadajúcom bossovi drží pozornosť a mladý Billy sa medzi veľkými rybami nestratí. A síce by som si vedel predstaviť väčšiu drámu najmä pri zmene kabáta, tiež sa nebál pridať pár minút charizmatickému Tuccimu / Lucianovi, som spokojný. Nicol pohladila zmysly, mafiánske prostredie nekŕmilo slzami, bolo nekompromisné a záverečná pointa zrozumiteľná. ()

Historik

Nevím, jaké to je jako adaptace, protože předlohu jsem nečetl, ale jako film se mi to líbilo. Srovnávat to se známými mafiánskými filmy není úplně možné, tady se na konec jednoho mafiána díváme z jiného úhlu a jinýma očima, než jsme zvyklí. A hlavní hrdina není mafián, ale dospívající, nebo čerstvě dospělý kluk, co si říká Billy Bathgate. ()

• Skutečné jméno gangstera Schultze (Dustin Hoffman ) bylo „Arthur Flegenheimer“. (sator)
  • Dustin Hoffman byl oproti svému předobrazu Dutchovi Schultzovi o 20 let starší. (sir-dave)