''Hlad prichádza a odchádza, ale dôstojnosť, ktorú stratíš, sa nikdy nevráti.''
Počas Stalinovej vlády sa do juhozápadnej časti Ruska sťahovali rôzne kriminálne živly a odpad spoločnosti, z ktorých sa v getách formovali klany. Najmocnejší z nich bol klan Sibírskych na Náplavke vedený Kuzjom (John Malkovich). Ten už odmalička vštepoval kódexy a etické princípy klanu malým chlapcom, z ktorých najšikovnejšími boli Kolyma a Gagarin, do hláv. Práve príbeh tejto dvojice sledujeme od ich vyrastania cez dospievanie, až do okamihu, kedy sa stali skutočnými gangstrami. (sochoking)

noriaki

Silný a podmanivý pohled do duše a života komunity urků - profesionálních kriminálníků. Urkové se vyčlenili v systému gulagů, kde se bezskrupulózní zločinci odsouzení za násilné trestné činy rychle etablovali v novém prostředí a za spolupráce autorit si podřídili na brutalitu nenavyklé politické vězně. Délka trestu a sám režim v táborech, snažící se zlomit vůli k odporu, dal vniknout odolné komunitě s rigidními pravidly a s velmi svérázným pohledem na svět. Po návratu na svobodu svůj způsob života neopustili, naopak ho dále rozvinuli. Urkové nebrali vězení jako riziko práce, ale doslova jako svůj druhý život. Slušelo se aby si urka vězením prošel, protože jinak by se ochudil o polovinu z toho co svět nabízí a nestal by se pravým mužem. Tak pevně provázaná a k systému trestů naprosto netečná komunita vzdorovala sovětské moci tím víc, čím větší tlak na ni byl. Stalin se s problémem vypořádal jednoduše, přesunul urky do okrajových částí své nekonečné říše a ponechal je osudu. A tam, v dnešním Podněsteří, začal příběh Kolymy a jeho přítele Gagarina. ()

emma53

Studené a syrové tak, jak jsem i očekávala od tohoto filmu, ale zpracování na mě působilo úděsně. Poměrně jednoduchá dějová linka byla tak překombinovaná, že jsem se často zmítala v čase a to byla velká škoda na úkor celého příběhu o jedné zajímavé dvojce kamarádů Gagarina a Kolymy. Urcké tradice, tetování, jejich zvláštní zvyky a morálka musí být určitě fascinujícím čtením, obzvlášť psaná člověkem, který to všechno v poměrně nedávné době skutečně prožil, ovšem filmová podoba mě zklamala. Myslím, že v tomhle případě by nebylo na škodu předem si o tom tématu něco přečíst. Mně by osobně docela zajímalo, jestli ta trochu oživující složka s bláznivkou Xenjou byla taky skutečná? ()

Fr

,,ODPUSŤ NÁM, ČESTNÝM ZLOČINCŮM, VŠECHNY HŘÍCHY, JEŽ JSME NUCENI PÁCHAT.…“ /// Film o komunitě Urků žijících v Moldavsku, ve kterým se šprechtí anglicky a natočili ho Italové… dobrá, nebudem řešit píčoviny… Epizody z dětství, dospívání, vyučování o důstojnosti, odvaze, vo tom, že jsou místa, kde umět tetovat, používat nůž a střílet je víc, než titul z ČVUT, až po Kolymovu misi ,,za spravedlnost“ ve speciální jednotce. Atraktivní příběh, kterýho se měli zhostit Rusáci. Vona k tomu ta angličtina nepasuje (ani kdyby Malkovich balalajku sežral?!). Možná by pak film, příběh, prostředí …působili drsnějc a ne jen povrchně, či snad zbytečně vypočítavě. Každopádně Я бегу за книгу! . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,Sibiřská výchova“, kterou v roce 2009 napsal Nicolai Lilin, jsem nečetl. 2.) Zjistil jsem, že mám ve dveřích zabodlej vystřelovák. 3.) Thx za titule ,,mp3comanche“ a ,,jives“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne ()

carlos 2010

Taliani natočia film o sibírskej mafii v angličtine. Ten jazyk mi tam nesedel. Z filmu vidno že medzi sibírskou a sicílskou mafiou nie je vela rozdielov (2 písmená). Ale ide iba o drámu a po svižnom úvode som čakal úplné iný film a nie rodinnú drámu. Ale vcelku dobré a je škoda, že Malkovichov potenciál bol využitý len okrajovo. ()

Iggy

Adaptace autobiografické knihy Nicolaie Lilina Sibiřská výchova. Příběhy ze života komunity sibiřských zločinců nuceně vysídlených ze své vlasti do oblasti Podněstří. Hlavní hrdina Kolyma je během dospívání v podněsterském městě Bender zasvěcován do života a pravidel této komunity. Nejzajímavější jsou určitě složitá kultura tetování a mravní kodex, který v sobě spojuje zločin s nejvyšší mírou poctivosti a křesťanské lásky k bližnímu. Rámec příběhu se odehrává v Čečensku, kde Lilin bojoval jako příslušník zvláštních jednotek sabotérů, což podrobněji popisuje ve své další knize Volný pád. Jako doplněk knihy se mi Sibiřská výchova líbila, jako samostatný film už ovšem obstojí hůř. stuntmanMIKE: než k něčemu napíšeš scestný komentář, tak doporučuju trochu se obeznámit s kontextem. ()

• Okrem Talianska pracovali filmári aj v litovskej metropole Vilnius. (MikaelSVK)
  • Film byl natočen podle knihy „Sibiřská výchova“, kterou napsal Nicolai Lilin. (mjech)