Vyháňač diabla: Znamenie viery

• Česko Vymítač ďábla: Znamení víry (viac)

Príbeh nového Vyháňača diabla sa začal na Haiti, kde fotograf Victor (na Oscara nominovaný Leslie Odom, Jr.) prišiel pred dvanástimi rokmi o tehotnú manželku v dôsledku katastrofálneho zemetrasenia. Našťastie sa im podarilo zachrániť ich novonarodenú dcéru Angelu, o ktorú sa Victor odvtedy vzorne s láskou stará.  Keď sa jedného dňa nevráti Angela zo školy domov, prežíva strach o dcéru, aký doteraz nezažil. Spolu so spolužiačkou Katherine zmizne v lese za mestom a zúfalí rodičia, polícia, vojaci a dobrovoľníci ich márne hľadajú. Na tretí deň sa stane zázrak. Dezorientované a vyčerpané dievčatá sa objavia na malej farme, ďaleko od miesta, kde zmizli. Ich bezhraničnú radosť však čoskoro vystriedajú rastúce obavy. Po dôkladnej lekárskej prehliadke sú Angela a Katherine vyhlásené za úplne zdravé, ale ich správanie naznačuje, že si zo svojho zážitku odniesli viac než len nepríjemnú spomienku. Skúsený exorcista by na prvý pohľad vedel, že obe dievčatá sú posadnuté. Victor je však pragmatik, ktorý neverí na peklo ani na nebo, kým to nezažije na vlastnej koži. Ale vtedy už môže byť neskoro. Pre všetkých. (Cinemart SK)

Goldbeater

Být to nějaký samostatně stojící film o posedlosti ďáblem, většina diváků nad tím mávne rukou jako nad šedým podprůměrem nehodným jakékoliv pozornosti. Ale jako pokus o pokračování jednoho z nejznámějších filmových děl, které navíc mnozí označují za nejděsivější horor všech dob, je to naprostá ubohost a nedůstojný paskvil, jenž místo děsu vyvolává leda tak smích a mrví původní postavy (Ellen Burstyn to tu scenáristicky šeredně schytala). Navíc je vševypovídající pojmenovat svůj film z komerčních důvodů Vymítač ďábla:..., i když v něm tentokrát žádný vymítač ďábla vůbec nefiguruje. Doufám, že tenhle debakl konečně zboří ten producentský mýtus, že David Gordon Green je nadaným hororovým tvůrcem. Není. ()

kingik

Dvě červotočem posedlé mladice pouští hrůzu na diváky. Režie má ale nádech rutiny a nápady v ní zanikají. Koncept  přitom není vůbec špatný. Navazuje se na klasiku Vymítač dábla návratem ústředních ženských postav. Linda Blair a Ellen Burstyn mají stále touhu i po mnoha letech utkat se s rohatým zlem, nakonec se mu postaví jen druhá jmenovaná. Nápady se najdou. Téma je sice notně provařené, takže je vůbec zázrak, že se objeví něco s rozměrem originality. Počáteční ztracení dívek v lese, následný vzestup jejich posedlosti až po třeskuté finále s vymítáním, kde se kněz dostaví na poslední chvíli. Tyhle prvky byly poměrně neotřelé, jen režisér David Gordon Green na ně tolik nebral důrazný zřetel. Tu hrůzu prostě měl více znásobit. Překvapivě se nedostaví žádná šokující scéna, i když ďábel byl ve formě, hlasy dívek měnil ostošest a knězi otočil hlavičku s následným zlomením krku, skutečný hnus prostě absentuje. Z hereckého hlediska vynikají Jennifer Nettles a Lidya Jewett, naopak Leslie Odom v roli otce je až otravný a dostal dost prostoru. Horory s námětem vymítání originalitou už dávno nehýří, postupně vyklízí pole a diváky přestaly šokovat. Když se tahle série důstojně zakončila i přes své nedostatky, tak je to vlastně úspěch. 7/10 ()

dr.horrible

Smiešne skupinové scény sa pomaly stávajú rukopisom hororových filmov Davida Gordona Greena. Prakticky to isté, ako jeho druhý Halloween (len tu nie je tá scéna s davovou psychózou, preto nie 1*). Začiatok v pohode, potom zostupná tendencia, sterilnosť a neskôr sebaparódia. Prostredné dejstvo nedokáže pracovať s gradáciou - je len odďalovaním finále, ktoré je sklamaním, a aj tú jedinú potenciálne pôsobivú scénu zabije zlými trikmi a následným náboženským blábolením a pokusmi o nolanovský monológ. Záver trapas. 30% ()

Anderton

Priemerný pozerateľný vymietačský horor, ktorý by sa dočkal lepšieho prijatia ak by stál mimo sériu. I keď ťažko hovoriť o právoplatnej sérii, keď sú sequely raz viac, potom trochu menej, ignorované. Green so Sattlerom prinášajú do ošúchanej dejovej formulky jeden zaujímavý prvok, avšak i keď prichádza nečakane, tak predchádzajúci dej ho mal aspoň nejakým spôsobom naznačiť. Najväčšou slabinou je rutinná Greenova réžia a niektoré málo uveriteľné prvky, ako napríklad to, že napriek hrozivým udalostiam sa o ne okrem niekoľkých postáv nikto nezaujíma a v nemocnici na nadprirodzený fenomén reagujú asi ako na chrípkovú epidémiu, ak nie je ešte menej laxne. ()

Frajer42

To vám bylo třeba vyplnit volný čas mezi čekáním na další akci a v kině zrovna běžel tento film, tudíž jsem se zcela neplánovaně ocitnul po velmi dlouhé době v kině. Moc lidí nemělo stejný plán, a tento snímek nalákal do kina asi jen 4 další páry. Rozhodně se neřadím do fanklubu původního filmu a šel jsem na snímek bez jakýchkoli očekávání. Nejspíš právě proto jsem z něj neodcházel s nijak zvlášť špatným pocitem. Filmu bych vytknul především hrozně roztahaný úvod, příliš černé obsazení a hodně prapodivnou závěrečnou vymítací seanci, kde se skloubil křesťanský přístup s vúdú, což tak nějak vystihovalo samotný snímek, což je takový poslepovaný kočkopes.. Naopak několik lekaček bylo poměrně povedených. Snímek je více zbytečný než špatný. Nejednalo se o průser, příliš jsem nepropadal nudě. V rámci žánru se zkrátka jedná o průměrnou záležitost. [55 %] ()

Arsenal83

Druhá hodina film zachraňuje, lebo inak do vtedy lepšie vymetala aj moja 84 ročná babka pavúky na povale. Až zbytočné naťahovanie, kým sa dostaneme k očakávanému merítu veci, teda diabolský hlas, levitácia, ksicht skrútený ako Arpy Šoltész, křesťanské riekanky a kŕče sťaby obeť mala kriticky nízku hladinu horčíka. Extra novátorský a výnimočný zážitok to nie je, no pri dnešnej konkurencii hororov tento dokázal aspoň dobre niekto vecí okopírovať, ako keby sa učil priamo od plagiátorov z parlamentu. Druhá polovica dala zabudnúť na prvú, takže vo finále tu evidentná nespokojnosť nebola. ()

Chrustyn

Kde Friedkin před 50 lety ukazoval, jak budovat atmosféru a strašit, tam nově Gordon Green ukazuje, jak se to určitě nedělá. Po všech stránkách zbytečné a laciné, kde s vypíchnutými oči funguje jen vizuál, který má své filmové kvality. Gordon Green by se možná měl vrátit do žánru komedie, kde se mu dařilo přeci jen více. ()

korbitch22

Green se prostě rozhodl, že znásilní všechny legendární hororové klasiky a stane se nejvíc nenáviděným tvůrcem. Je to stejné jako u Halloweenu, řemeslně je to vše v pořádku. Práce a vizuální vzhled v pořádku, ale je to pouhé pozlátko, které je uvnitř prázdné a zkažené. Halloween miluju a už v roce 2018 sem v kině věděl, že ta průměrná a nudná sračka další dvě pokračování prostě neunese. V případě Vymítače nejsem naštěstí zatížen jakýmkoliv vztahem k originálu, který sem viděl jednou, před šesti lety, dal mu 4* z úcty a Zapoměl na cokoliv specifického. Nová verze je prázdná, plná náboženských žvatlů, místy působící až sektářsky a fanaticky. Typické USA buranského středozápadu. V hlavní roli negr mi nevadil, naopak jediný uměl hrát, stejně tak je čokoládová dcera daleko lepší herečka, než její tvarohový protějšek. Největší problém je asi v roli hlavní setry, kterou hraje no name nepříjemná a nesympatická bába. Kdyby tam švihly nějakou známou a charismatickou babku, udělaly by tvůrci lépe. Démon v dětech umí hezky vystrašit, masky jsou skvělý a párkrát sem sebou pořádně cuknul, to jsou věci, které se pořád počítají. Jinak jsem viděl už mnohem horší filmy a jelikož nejsem zatížen vztahem k originálu, můžu místo dvou hvězd vypotit tři. Prostě řemeslná rutina bez mozku a srdce. 45%. ()

rollman1

Velký následovník legendárního hororu selhává v důležitých faktorech. Není ani děsivý, nenabízí skoro žádné momenty, jenž by diváka mohly nějak odzbrojit a mimo to je lehce zaměnitelný s dalšími kousky o vymítaní. Jen s tím rozdílem, že tento má nálepku kultovní značky. Pár dobrých scén a povedený casting dvou dívek ale nemůže zachránit špatný scénář, nulovou atmosféru a pomalé tempo. ()

ancientone

Gordon Green sa musel pri vehementnom odkazovaní na Friedkinovu klasiku prepotiť viac, než posadnutá Regan. A čo nám ukázal? Že nie je ani Aja, ani Zombie a jeho remaky sú skôr len exploatáciou na druhú - exploatačné filmy, ktoré exploatujú odkaz klasík žánru. Greenovi idú gore scény, aj budovanie hororovej atmosféry, kontraproduktívne je práve to držanie sa zubami-nechtami príbehu a odkazu klasického Exorcistu. Nové pokračovanie sa v druhom pláne snaží nadviazať na Friedkinov rozmer psycholigickej drámy o kríze viery, ale ťaží z toho iba záver v strihu priemerného mlotivačného statusu. A tak vznikol zbytočný film, ktorý sa snaží tváriť relevantnejšie, než naozaj je. Keby šlo o priznané béčko, kde ida iba o hrôzu a des, výsledok by bol oveľa solídnejší. ()

JASON_X

Podle skoupého hvězdičkového hodnocení jsem si od nového "exorcisty" radši nic moc nesliboval, a tak jsem teď příjemně překvapený. Ježto před psaním mého komentáře zásadně nečtu komentáře jiné, tak vůbec netuším, proč ho i mí oblíbenci hodnotí tak nízko. Že by snad všem tolik vadilo, že se jim někdo opovážil sáhnout na ikonickou klasiku? Já ovšem na tuhle exorcistickou ságu nijak fixovaný nejsem, takže jsem nad věcí a za mě jde o nadprůměrně záživný film o posedlosti. Pěkný prolog z Haiti. Vesměs sympatičtí a výrazní herci v rolích zajímavých a výrazných postav. Dobré výkony i působivé masky posedlých náctek. Poněkud neobvykle delší úvod považuju za plus, velmi pozvolné houstnutí a temnění atmosféry jsem si užíval. A že závěrečná parodie na exorcismus připomínala spíš estrádu nějaké charismatické křesťanské sekty? Budiž, já se ale bavil náramně. A jako bonus malá role pro "Regan" a podstatně větší pro její stařičkou "matku", skvělý nápad. ()

Morholt

Parazituje Green na původní klasice? Rozhodně. Přináší do žánru něco nového? Ani náhodou. Je to proto špatný film? To zase ne. Ono vyčítat vymítačskému hororu určité postupy je stejně, jako vyčítat nějakému zombie nátěru, že v něm ožívají mrtvoly. V tomto případě se film mohl opřít o celkem solidní dlouhý rozjezd, celkem fajn herce a dvojici posedlých holčin, kterým to démonské blbnutí šlo docela k duhu. Jako obrovské mínus vidím fakt, že kromě samotného exorcismu démoni neřádili tolik, jak by mohli. Když už je film rutinní, tak bych uvítal nějaké ťapkání po stropu či zrcadlová zjevení s obligátní lekačkou. A samotné vymítání...............já nevim. Na jednu stranu mi bylo za všechny přítomné občas dost trapně, ale na tu druhou jsem na to pobaveně zíral od prvního "Ve jménu Božím!" až po poslední "Amen!". Takže asi dobrý. Návaznost na  Exorcistu ze 70.let mi přišla trochu umělá a hlavně zbytečná, ale bylo fajn vidět Ellen Burstyn a Lindu Blair pohromadě. Nic k zapamatvání, ale do koše to nepatří. 55% ()

ScarPoul

Keby sa to nepriživovalo na jednom z najlepších a najdesivejších hororov, tak by som dal 3*. Takto je to síce updatovana báchorka, ale funguje len do samotného vymietania. To samo o sebe je... bez gradácie, napätia a s chabým vyústením. Netvrdím, že to nemá pár zaujímavých nápadov, ale absolútne to postráda konflikt viery. Hlbší presah v ktorom sa môže kresťanská mytológia a svetonázor stretnúť s krutou realitou. Finálny monológ je dokonca smiešny. Neviem veľmi prečo David Gordon Green točí filmy, ktoré postrádajú atmosféru a stávajú sa len akousi prehliadkou funkčných klišé. Nie je to úplná katastrofa, ale zároveň je to úplne zbytočný film. Ďalšia premárnená príležitosť. ()

Astaroth12

Vedel som, že sa natáča nový Exorcista, ale nejako som to neriešil, lebo zatial každé jedno pokračovanie bolo horšie, ako to predošlé. A tak do ďalšieho pokračovania som sa až tak nehrnul, aj keď som bol zvedavý, ako sa s touto témou popasuje David Gordon Green. Lebo jeho Halloweenske pokračovania za veľa nestáli. A ani tu neukázal talent urobiť z tohto filmu aspoň dôstojne pokračovanie kultového diela. A to som si myslel, že by to mohlo dopadnúť ako Evil Dead: Vzostup zla, ktorý ma rozobral svojou efektivitou a svižnosťou, ale na to zatial tento režisér nemá, hádam v ďalšom pokračovaní to bude lepšie. Toto začalo podobne ako Verónica, tam sa dievčatá hrali s "Ouija" tabuľkou a tu zas nejakým kyvadielkom, čo na túto sériu je zvlášť neobvyklé. Tu sa skoro vobec nebudovalo napätie a o atmosfére sa tu da hovoriť, ale veľmi opatrne, tej tu tiež bolo málo. Ale čo ma prekvapilo, že film je vo všetkom strašne jemný, bez krutých či nepríjemných scén. Hádam dve sa trocha vymkli normálu filmu a asi najviac ten krk kňaza a aj bodnutie do očí Ellen Burstyn.  Vidím, že ani pri vysokom veku nezamýšľa ísť do hereckého dôchodku. A ťahať ju do takéhoto filmu mi prišlo už trocha cez čiaru aj keď ona bola asi to jediné, čo spájalo značku The Exorcism , lebo inač okrem nej a názvu by som povedal, že sa jedná o ďalší film na motívy štandardného exorcizmu. A nie o pokračovanie kultovej serie. Dve drsnejšie sceny na skoro dve hodiny je veľmi málo. Hádam sa režisér z tohto poučí a za dva roky natočí oveľa temnejšie dielko, ako je tento nezaujímavý nepodarok. Slabé 3*.. ()

Tryskomyš

Vymítač ďábla jako takový, to už je prostě kultovní film. Toto je další variace. A za mě velice zdařilá. No, dalo by se říct, že jedno z pokračování. Protože se zde objevuje postava Chris MacNeil (Ellen Burstyn) a v malé roličce i Regan MacNeil (Linda Blair) z původního Vymítače ďábla (1973). ()

maddy

David Gordon Green to dokázal! Dokázal po Halloweene, ktorý kvalitatívne klesal s každou ďalšou časťou, až na absolútne dno, zmarit ďalšiu kultovú hororovú značku. No úprimne som čakal po tých negatívnych ohlasoch o niečo väčšiu mizériu. Believer je, keď už nič iné, tak aspoň pomerne profesionálne natočený horor, ktorý si svoje uvedenie v kinách obháji, narozdiel od iných tohtoročných exorcistických kúskov. Priviesť však túto značku späť do kín po 50 rokoch a ponúknuť niečo takto obyčajné a sterilné by malo byť ovšem na celoživotný zákaz točenia hororov. A pri Gordon Greenovi dúfam, že sa už tak stane, pretože je to režisér, ktorý si vybudoval kariéru na priemerných indie drámach (Joe, Prince Avalanche) a teraz točí iba podpriemerné kino horory. The Exorcist: Believer síce vyslovene v prvej polovici neurazí, akurát to v nej vyzerá ako nezaujímavá krimi story o pátraní po dvoch dievčatách, než horor, u ktorého navyše všetci vieme kam smeruje, ale scenár nám zápletku s posadnutím predkladá ako niečo prekvapivé. A v tej druhej polovici ponúka iba mizerné vymietanie oproti ktorému aj päťdesiat rokov starý film vyzerá ako odvážny kúsok. Záverečná pol hodina s vymietaním je totiž jedno obrovské sklamanie, kde sa nič poriadne nedeje, postavy stoja v kruhu a rečami vymietajú dve deti. Celé to pôsobí absolútne zbytočne a keď sa pri záverečných titulkách rozoznie kultový hudobný motív tak priam až nepatrične. Vrátane zbytočných cameo rolí v podobe Ellen Burstyn, ktorá tu je vlastne iba preto, aby tu pár minút bola, nič viac. Pokiaľ chce na tomto Universal stavať celú novú Exorcist trilógiu, aj spoločne s Greenom, tak to teda ďakujem pekne, keďže akýkoľvek záujem pochovali už prvým dielom a neviem načo vlastne by som sa mal v tomto príbehu tešiť ďalej, vyústilo to do úplneho prázdna. CELKOVO: 5/10 ()

Davered

Klidně by tu mohlo být méně lekaček, počítačových efektů i hudby, i tak se ale jedná o vcelku důstojné oživení Friedkinovy klasiky. Paradoxně nejsilnější a nejděsivější je ještě než se začnou točit hlavičky a krucifixy. Pak už se jede víceméně podle zajeté šablony, ale i tak převládá spokojenost a za mě nesouhlas s negativní odbornou kritikou. ()

blackrain

Viděno v kině. Scény na Haiti byly velmi zajímavé a pěkně se na ně koukalo. Příběh se pak tady od toho odpíchne a ocitneme se kdesi v americkém městečku. Přiznávám se, že vyznávám klasické lekačky a naháněčky. Ty mám mnohem radši. Na těch dvou posedlých holčinách se maskéři pěkně vyřádili, ale to k takovým filmům patří. ()

Trevor

Aby bolo všetkým jasné že diabol nenosí pradu ale je tiež politicky korektný dostali sme toto pokračovanie ktoré naozaj zachraňuje jeho druhá hodina. V tomto žánri a stýmto príbehom je ťažko možné úplne prekvapiť, nie je to však ani žiaden prepadák, film rovnako sympatický ako fandenie fanúšikov Nordsjooellandu v Trnave o rovnako sympatický ako výkon bílych andelov. Film ktorý určite nebude najvňčším prekvapením tohto roku ale ponúka to čo sa od neho dá očakávať. ()

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

22.01.2024

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (viac)

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

09.10.2023

Taylor Swift dnes patří mezi nejžádanější popové zpěvačky, není-li vůbec na samotném vrcholu - a teď dokonce konkuruje velkým hollywoodským filmům. Její koncertní film The Eras Tour, zachycující… (viac)

Nový Spawn v roce 2025

Nový Spawn v roce 2025

02.10.2023

Jedna z nejskloňovanějších komiksových postav vůbec, Spawn Todda McFarlanea, se dodnes kupodivu dočkala pouze jedné hrané adaptace s Michaelem Jai Whitem z roku 1997 a jednoho animovaného seriálu z… (viac)