Vyháňač diabla: Znamenie viery

• Česko Vymítač ďábla: Znamení víry (viac)

Príbeh nového Vyháňača diabla sa začal na Haiti, kde fotograf Victor (na Oscara nominovaný Leslie Odom, Jr.) prišiel pred dvanástimi rokmi o tehotnú manželku v dôsledku katastrofálneho zemetrasenia. Našťastie sa im podarilo zachrániť ich novonarodenú dcéru Angelu, o ktorú sa Victor odvtedy vzorne s láskou stará.  Keď sa jedného dňa nevráti Angela zo školy domov, prežíva strach o dcéru, aký doteraz nezažil. Spolu so spolužiačkou Katherine zmizne v lese za mestom a zúfalí rodičia, polícia, vojaci a dobrovoľníci ich márne hľadajú. Na tretí deň sa stane zázrak. Dezorientované a vyčerpané dievčatá sa objavia na malej farme, ďaleko od miesta, kde zmizli. Ich bezhraničnú radosť však čoskoro vystriedajú rastúce obavy. Po dôkladnej lekárskej prehliadke sú Angela a Katherine vyhlásené za úplne zdravé, ale ich správanie naznačuje, že si zo svojho zážitku odniesli viac než len nepríjemnú spomienku. Skúsený exorcista by na prvý pohľad vedel, že obe dievčatá sú posadnuté. Victor je však pragmatik, ktorý neverí na peklo ani na nebo, kým to nezažije na vlastnej koži. Ale vtedy už môže byť neskoro. Pre všetkých. (CinemArt SK)

Chrustyn

Kde Friedkin před 50 lety ukazoval, jak budovat atmosféru a strašit, tam nově Gordon Green ukazuje, jak se to určitě nedělá. Po všech stránkách zbytečné a laciné, kde s vypíchnutými oči funguje jen vizuál, který má své filmové kvality. Gordon Green by se možná měl vrátit do žánru komedie, kde se mu dařilo přeci jen více. ()

J*A*S*M

Jak velké pako musíte být, abyste do legacy sequelu přitáhli chudáka devadesátiletou Ellen Burstyn a ve scénáři udělali s její postavou TOHLE? To bylo přísahám bůh ještě mizernější naložení s původní postavou, než v posledním Texaském masakru se Sally. David Gordon Green je teď asi nejvíc nenáviděným tvůrcem v rámci hororového žánru. A po právu. On ty slavné série nejenom mrví, on je mrví strašně otravným způsobem. Dvě hvězdy za řemeslo, i přes všechen spravedlivý hejt si Believer drží základní standard kinofilmu, jinak je to ale bída s mizérií. Uchcaná sterilní nuda, vždyť i v tom padesát let starém filmu byly odvážnější scény než tady! ()

Algernons

Napodobit klasiku Halloween skrze soft-reboot je mnohem snadnější úkon, než u legendárního Vymítače ďábla. Znamení víry je ten nejvíc bezpečný, korporátní a studiový "requel" všech dob, který není strašidelný, nemá zajímavé postavy, vztahy a nerozumí originálu. Green zde se svoji partou totiž i pohnojí ústřední vztah matky s dcerou, který je absolutně stěžejní v původním příběhu. Zároveň zde nijak neprohlubují motivy, témata a příběh. Tvůrci také selhali zachytit správným stylem strach o vlastní dítě, které je postiženo neřešitelným a neléčitelným problémem. Když se ale na to koukneme čistě z pohledu hororu, tak to také naprosto selhává. Bída, kterou by se neměl nikdo obtěžovat. ()

ricci.s

Je mi úplne jasné, že to s hodnotením filmu nedopadne veľmi dobre, ale nebudem tu sypať nenávistné komentáre na margo režiséra, keďže na "klasike" som nikdy bohvieako nefrčal. Zase na druhej strane je pravda, že tá vedela vo svojej dobe šokovať, a tak, v roku 2023, divák čaká, že sa to novým verziám podarí taktiež. V tomto prípade sa to ale nestalo. Nie je to ani desivé, ani ľakačkové, ani krvavé, ani šokujúce. Na tie dve posadnuté pipiny sa síce nepozerá zle, takže o úplnú katastrofu sa nejedná (odpady vidím pri úplne iných filmoch), avšak dve dobré scény v celom filme (vypichnutie očí a zlomený krk) mi prídu kurevsky málo. Keby tie posadnuté deti aspoň poriadne zvracali krv, lozili po stenách, či vykrúcali časťami tela o 360 stupňov. Ale ony nič, ten film by mohol mať pokojne rating PG 13 a výsledok by bol rovnaký. Sterilný "megahit", pri ktorom som sa žiaľ s výnimkou záverečných minút väčšinu času prenudil. ()

tron

„Niekedy krok dozadu znamená krok dopredu.“ Pozrime sa na to čiastočne rečou čísel, pretože tie na rozdiel od ľudí neklamú (samozrejme ak sa nesfalšujú). To, že práva za Vyháňača diabla Universal odkúpil za šialených 400 miliónov dolárov, znie ako najhoršie strategicko-finančné hollywoodske rozhodnutie za posledných 5 – 10 rokov. Lenže jedno slovo. Halloween. Keď David Gordon Green a Danny McBride v rokoch 2018 – 2022 vytvorili tri resuscitačné halloweenske diely, napriek istej kontroverzii (ktorá je ale ostatne v rozumnej miere skoro vždy vítaná, dvojnásobne v hororoch) to boli trháky. „Jednotka“ stála trápnych 10 miliónov a celosvetovo ich trhla neskutočných 255 (!!!). Takže akonáhle páni po rozlúčení sa s klanom Myersových zamerali svoju pozornosť na modernú rekonštrukciu inej žánrovej klasiky, Vyháňača diabla, vyzeralo to ako ďalšia trefa do čierneho. Opäť prenechajme reč číslam: Friedkinova klasika z r. 1973 stála úbohých 12 miliónov a na celom svete zarobila 441. To je suma, z ktorej sa otáčajú panenky každému normálnemu producentovi ešte i dnes, v r. 2023. Takže 400 miliónov za práva napokon neznie až tak nerozumne. Ale! Dvojka bola strašná, trojka o čosi lepšia, no stále žiadny zázrak a drasticky prestrihávaný a pretáčaný prequel s podtitulom Počiatok (resp. Nadvláda zla, ono sú to skutočne v podstate dva odlišné filmy) sa zapísal do análov, ale nie v dobrom. V r. 2016 sa síce na scéne zjavil vydarený (hoc nie dokonalý) seriál, ktorý bol v skutočnosti plnohodnotným sequelom legendárnej filmovej jednotky, ale už druhá séria na to šla úplne inak, bolo to fiasko a tretia nikdy nevznikla. Vraziť v TAKEJTO situácii štyri stovky miliónov dolárov do rebootu je, nuž, jedno z najhorších strategicko-finančných hollywoodskych rozhodnutí za posledných 5 – 10 rokov. Dobrou správou je, že Greenov príspevok do série je taktiež plnohodnotným pokračovaním. Ale príliš si to neuvedomíte. Najmarkantnejšie je to samozrejme poznať z návratu Ellen Burstyn (čím sa ale tým pádom anuluje prvá séria seriálu, ehm), od ktorého však pre vlastné dobro nič veľkolepé nečakajte: je to trochu väčšie cameo pôsobiace dojmom, že pôvodná verzia s ním nepočítala, ale tvorcom „niečo“ v deji chýbalo a  tak si povedali: doprdelky, kydnime tam 91-ročnú Ellen Burstyn, ktorá vyzerá na 70. A tak narýchlo dopísali zopár scén, ktoré ak by sa z hotovej verzie vystrihli, nič by sa nestalo. Ten film nie je dobrý. Mám Greena rád, všetky jeho Halloweeny sa mi páčili na 4*, ale toto je prvú hodinu ozaj zlé. Absolútne nezáživný, stokrát obomletý scenár, tona klišé, nesympatické postavy, nepríjemní herci. Musím sa priznať, že ma strašne iritovalo pozerať sa na to, čudoval som sa, ako TOTO mohol natočiť režisér Halloweenov a aj to, prečo to vyzerá ako keby to stálo max. 4 milióny dolárov (a ako keby to pred vpustením do kín nevidel nikto zo štúdia). Dobrou správou je, že v polovici sa atmosféra zlepší. Nápad zamontovať do toho africkú mystiku skvelý. Začne to byť nepríjemne intenzívne (aj keď stále žiadny zázrak) a postavy sa aspoň ako-tak stanú znesiteľnými. Celkom ma bavilo sledovať, ako sa tvorcovia pohrali s trademarkami série, ktoré som čakal (bolo mi jasné, že ich zakomponovaniu neodolajú) a napriek tomu ma zakaždým prekvapilo, AKO (otáčanie hlavy). Istým plusom je, že tentokrát sú posadnuté rovno dve puberťáčky, aj keď teraz si nie som istý, „a komu tým jako prospějetě, co?!“. Azda práve za o čosi lepšiu druhú polovicu fakt mimoriadne urgentne prižmurujem obe oči a udeľujem „až“ 3*. () (menej) (viac)

dO_od

// Greenovy dřívější filmy mi celkem seděly, halloweenskou trilogii jsem ale vynechal a po Znamení víry tuším, že jsem udělal dobře. Takhle totiž vypadá definice rutinního hororu, kde se všechno tak nějak děje, protože musí, ale ve výsledku to nepřenáší na diváka vůbec nic. Bohužel je to ale zároveň sequel k jednomu z nejuctívanějších žánrových filmů všech dob, kterému se Znamení navíc snaží skládat různými způsoby poctu, přitom ale dělá všechno uměleji a ošklivěji. Takže chápu to znechucení. Nicméně budu fér, prvních 40 minut celkem šlape a dokonce se v nich daří budovat i nějakou atmosféru, film má pár zajímavých nápadů a Leslie Odom Jr. je podle mě skvělý herec, který by si zasloužil lepší role. Do kytek to jde až v té zbylé polovině, nakonec teda za mě 5/10 s odřenýma ušima a snad se Friedkin opravdu vrátí jako duch, aby Greena po nocích zaslouženě strašil. ()

Psychor odpad!

"Až ten film dorazí, tak už tu snad nebudu. Ale pokud existuje duchovní svět a já se budu moci vrátit, plánuji posednout Davida Gordona Greena a udělat mu ze života peklo." - William Friedkin... Radikální a nekompromisní ve svých stylistických postupech a stejně tak i názorech, o čemž jsem se mohl sám přesvědčit během našeho krátkého setkání na karlovarském filmovém festivale v roce 2014. Friedkinův The Exorcist je bezpochyby jedním z nejvlivnějších děl v historii kinematografie. Revoluční počin, který porušuje do té doby platné žánrové konvence a jenž navždy změnil tvář hororu. Naproti tomu Greenův The Exorcist: Believer působí jako nějaký laciný mockbuster ze studia The Asylum, který pouze sprostě parazituje na slavné značce a marketingově vykořisťuje její postavy. Zvláště pak devadesátiletou Chris MacNeil, jež nás nejdříve ujišťuje o tom, že v žádném případě není exorcistkou, aby o pár minut později během provádění exorcismu oslepla a její linka vyšuměla do ztracena. Hm, vskutku působivý návrat... Když porovnám Friedkinův The Exorcist (který vyděsí, provokuje, inspiruje či donutí k následné reflexi po zhlédnutí filmu) a Greenovu nesourodou směsici otřepaných žánrových klišé, kterou už v závěru ani nelze brát vážně, tak je mi opravdu smutno z toho, jakým směrem se hororový žánr ubírá. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku The Exorcist: Believer uděluji jednoznačný odpad! ()

Marceloo

Vlastne ani neviem, za čo sú tie dve hviezdy, pretože nájsť niečo zaujímavé na tomto horore je ťažký oriešok. Nehorázne tu je cítiť, že David Gordon Green nie je hororový režisér a nemá potuchy, ako sa buduje napätie, vytvárajú charaktery alebo ako vytvoriť film, ktorý by hororového diváka nabudil na jeho sequel. Mám silný pocit, že tam kde je sa dostal len kvôli známostiam a to je nesmierne smutné. ()

Krouťák

David Gordon Green. Člověk, který u mě pohřbil jakýkoli další zájem o Halloweenská pokračování mi z nechutil další, tentokrát ještě kultovnější značku. Vymítač ďábla: Znamení víry určitě patří k tomu nejhoršímu, co lze tento rok v kinech vidět a bez pochyby je to jeden z nejzbytečnějších filmů, co jsem viděl. Absence jakéhokoli nápadu, či snahy o inovaci téhle legendy a řeči režiséra o tom, jaký respekt k původnímu majstrštyku chová, můžou snad být jedině skrytý výsměch všem hororovým fandům, jinak si to nedovedu vysvětlit - 15%. ()

*CARNIFEX*

Beriem fakt, že si chceli ísť tvorcovia svojou vlastnou cestou, že chceli prekvapiť svet príbehom, ktorý osvieži túto starú legendu, no menej je niekedy viac, čo platí najmä v prípade námetu. Oproti originálu, ktorý sa prakticky od úvodu nesie v dusnej, temnej atmosfére, sa tento v prvej tretine stále hľadá, pričom divák sleduje nepodstatné osudy ľudí, ktorým prakticky ani nedokáže fandiť, respektíve vo vývoji deja odstupom času nezohrávajú takmer žiadnu dôležitú rolu. 65 minút človek čaká na niečo, čo sa malo diať od úvodu, pričom až potom konečne dôjde na pasáže, ktoré z pohľadu exorcizmu naplnia nejaké očakávania. Vo mne sa to bije. Je to tak medzi 2-tri, ani o milimeter viac. Je to škoda. Keď už sa niekto ujal príbehu, ktorý si v minulosti vybudoval rešpekt, nemal to do rúk chytať takýto priemerný babrák, ktorý to sprzdil. Ľudia to budú odsudzovať, i keď vo svojej podstate to (asi) nie je až taký extrémny prúser. ()

D.Moore

Je nefér porovnávat s původním filmem, když je to patrně nejlepší horor, jaký jsem kdy viděl, nicméně tvůrci si o to bohužel doslova říkají, a tak jeden zkrátka musí konstatovat, že Znamení víry není nic než průměrná podívaná. Nedotčené originálem snad může oslovit, ale co do pokračování Vymítače, je lepší nejen trojka s eorgem C. Scottem, ale i ten Harlinův preqquel, který mám opravdu rád. ()

Faustka

K filmu píšu svůj jubilejní 1000 komentář a věřím, a nebojím se použít ta slova, že toto přímo mystické načasování mi vnukl sám Ďábel. Tak to cítím. Jediný problém máme oba s tím, že to není důstojná pocta The Exorcist, (který má už léta čestné místo v mé topce). David Gordon Green šlape pouze kalnou břečku, po většinu snímku bez fungující atmosféry. A to, co mě děsilo (a děsí dodnes!) v hororu z roku 1973, to tady vůbec nefunguje. Kdybych se dokázala oprostit od srovnávání, možná bych byla tolerantnější. Ale v případě mé srdeční záležitosti toho zkrátka nejsem schopna. ()

pepo

Prva polovica je dost fajn, postupne sa to ale zacne rozpadat. V ramci beznej zanrovej konfekcie je to vsak vlastne uplne ok. Ako pokracovanie jedneho z najikonickejsich diel kinematografie ale ide o uplny pruser. A naviazanie na original je svojou nevyuzitostou az vtipne. 5/10 ()

Xmilden

Jestli David Gordon Green dostane do pracek ještě někdy hororovou klasiku, já u toho už rozhodně nehodlám být. Ten člověk zprasil co mohl už v Halloweenech a tady jeho "formice" pokračuje. Více než horor mě to připomínalo křesťanskou agitku, které v USA v posledních letech prostě letí. Zpočátku se mě líbil poměrně zajímavý odklon od původního filmu a minimálně to vypadalo docela zajímavě. Jaké zděšení mě čekalo v druhé polovině, kterou bych se nebál označit za ultimátní odpad. 30% a to jsem ještě hodnej. ()

darkrobyk

Když jdete na film s vědomím, že to nebude stát za nic, pak si ho nakonec můžete i trochu užít. Jistě, žádná sláva se nekoná, ale slabší průměr určitě, jelikož odpadové a jednohvězdičkové horory přeci jen vypadají jinak. Zbytečné bylo snažit se vytěžit marketingovou značku, když navíc s původním filmem má tenhle společné jen dva motivy - paní MacNeilovou, matku Regan, a démona Pazuzu, o němž netuším, jak se zrovna tady vyskytnul a jakým způsobem ho dívky vyvolaly, páč kyvadélko a svíčka mi nějak nestačí. Úvodní scéna se zemětřesením má napětí a je velmi dobře udělaná. Pak se ale film táhne, kdy sledujeme nejprve Angelu, pak jak je s kamarádkou, a následně jsem měl pocit, že je více jak půl filmu hledají. Vymítání docela šlo, ale pomáhala tomu zvuková stránka v kině, kdy u nás bylo až přehlučeno, takže chvílemi se třásly i židle. Tvůrci byli ovšem opatrní, a tak masturbace v kostele je jen naznačená - a mohla to být slušná provokace, a při běsnění se jen otáčely hlavy a zlomil se krk. Dobře, vypíchnuté oči, ale ty to nezachránily. Osobně mám u tohoto žánru raději atmosféru, ale když ji tvůrci neumí, nechť udělají masomlejn. Roztržení kněze by jistě bylo efektní. Tak nic, nedošlo na to. Film klade více otázek než odpovědí, což zajisté bude vadit nejvíce těm, co rádi přímočarost. Jinak cameo Burstynové jsem uvítal, tedy v jejím věku, výborné. A poslední záběr byl nejlepší a ano děsně sentimentální. Vizuálně solidní, herecky průměrné, masky velmi dobré, byť těžily z původního filmu, ale možná záměrně. Promarněná šance, která mimo kino ztratí i tu špetku něčeho dobrého. p.s. - lekačka v blázinci zacloumala s celým kinem a probudila ty, co mezitím usnuli. 2,5* ()

Beckett51

Vlastně lepší než jsem čekal. Našlánuto to mělo na docela dobrý průměrný tři, ale pak scénáristům (pravděpodobně pod výhružkou zprznění svým hado-pyjem) musel asi začít našeptávat Pazuzu, protože jinak si nedovedu vysvětlit ten zcela iracionální a klišoidně levnej twist s Ellen Burstyn a pitoreskní závěrečnou scénu, která vypadala jak kdyby byla napsaná ve stylu "Ještě máme 30 vteřin, co tam dát třeba tohle?". Nezmiňuju ani (vlastně zmiňuju, ale to je spíš problém jazyka) zcela úchylný nutkání v posledních cca 30 minutách dát do scénáře asi tak 728371637x zvolání "Ježíši!", jež si nedovedu vysvětlit jinak, že nám tvůrci chtěli tohle (v hebrejštině mimochodem poměrně dost libozvučné) jméno zcela zhnusit (opět další důkaz mé teorie, že v tom má pařáty Pazuzu). Námět síly víry super, ani celej koncept příběhu není vůbec k zahození a kdyby se z toho ostřihalo tak 90 minut, mohl to bejt super kraťák a pocta původnímu filmu. 1,7. ()

Cappuccino

Jediné, v čom nový Exorcista vynikal nad priemerom, je vizuálna stránka a herecké obsadenie hlavnej dvojice. Ich vzťah bol dostatočne uveriteľný na to, aby som otcovi posadnutej Angely prial, aby svoj boj dotiahol do konca. Pri hororoch je pritom stotožnenie sa s postavami pomerne dôležité, inak divákom na ich osude nijak nezáleží. Aj preto mi takmer 2-hodinová stopáž, v ktorej sa značná časť priestoru venovala budovaniu vzťahov, príliš neprekážala. V každom inom ohľade ide však o rutinný priemer až podpriemer. Atmosféra strachu je minimálna, nostalgia nefunguje a záverečný exorcizmus bol nesúrodým chaosom. 4/10, viac v recenzii. ()

pornogrind

Poté co David Gordon Green zprznil Halloween rozhodl se, že zprasí další hororovou značku. Tentokrát jednu z největších hororových klasik. A musím říct, že se teda vyznamenal. D. G. Green předložil něco co nemá s dobrým hororem natož pak s původním Vymítačem téměř nic společnýho. Nevím jestli je to totální výsměch nebo vrchol nevkusu. Každopádně je to hodně blízko odpadu. Ostatně po Halloweenu jsem ani nic jinýho nečekal. Hodně slabá 1hvězda. ()

mzss1

[70%] Viděno v kině v IMAXU. No, poslední dobou mě novější horory moc nebaví. Na toto jsem zašel asi jen tak z plezíru, a nakonec jsem odcházel z kina docela příjemně naladěn. Když to vezmu kolem a kolem, tak to určitě žádná velká pecka není, ale naopak bych to ani žádným velkým průšvihem nenazval. Původní film si moc ani nepamatuju, tohle nové jakoby volné pokračování má především společný známý soundtrack a celkově vymítání, nic víc. První půle filmu se rozjíždí velmi pomalu, tam bych asi trochu přidal nějaké strašidelné scény navíc apod. Ale na druhou stranu si to buduje docela dobrý dojem z postav – ani jedna z nich mi nepřijde hloupá. Druhá cca část filmu se už víc rozjede a ve finále to začne být docela napínavé. Technická stránka filmu je docela dobrá, v některých scénách i pěkně ozvučená. Finální vymítání asi nepřinese nic extra nového, ale pěkně se na to dívalo, a i to v posledních okamžicích bylo trochu i emotivní. Jako celek by to mohlo fungovat snad ještě lépe, ale co, těchto filmů bylo natočeno už poměrně dost, tak proč být přehnaně kritický? Režisér má u diváků asi velký vroubek z posledního a docela odfláklého Halloweenu, i mě zklamal, ale v tomto případě si reputaci alespoň trochu napravil – u mě teda. Jak vidím zdejší hodnocení, tak tento nový Vymítač spousty diváků moc neoslnil. Takže asi tak. ()

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

Postr4datelní vévodí nominacím na Zlaté maliny

22.01.2024

Nový Vymítač ďábla je v problémech

Nový Vymítač ďábla je v problémech

12.01.2024

Hollywoodská studia Universal Pictures a Blumhouse Productions měla velké plány, co se týče nedávného oživení série Vymítač ďábla s podtitulem Znamení víry. Společnost NBCUniversal v roce 2021… (viac)

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

09.10.2023

Taylor Swift dnes patří mezi nejžádanější popové zpěvačky, není-li vůbec na samotném vrcholu - a teď dokonce konkuruje velkým hollywoodským filmům. Její koncertní film The Eras Tour, zachycující… (viac)

Nový Spawn v roce 2025

Nový Spawn v roce 2025

02.10.2023

Jedna z nejskloňovanějších komiksových postav vůbec, Spawn Todda McFarlanea, se dodnes kupodivu dočkala pouze jedné hrané adaptace s Michaelem Jai Whitem z roku 1997 a jednoho animovaného seriálu z… (viac)