Nadpřirozené zlo přichází do archeologického naleziště v poválečné, Brity ovládané Africe. Nebo je narůstající počet úmrtí a hrůz dílem lidské bytosti? Otec Merrin viděl během války tolik zla páchaného lidmi, že se zřekl své víry i kněžství. Jako dozorce nad vykopávkami záhadného chrámu bude muset znovu nalézt svou víru, aby mohl bojovat s nepřítelem, který je nejen mazaný a nekompromisní, ale především nesmrtelný. Merrina (Stellan Skarsgård) čeká konečné zúčtování s nejzavilejším nepřítelem lidstva. Režisér Paul Schrader (režisér filmu Auto Focus, scenárista Taxikáře) vnáší přímo hmatatelnou hrůzu do nejnovější kapitoly proslavené hororové série, kde bitevní pole představuje lidská duše. Strach přichází a zmrazí vás až do morku kostí. (Magic Box)

Omnibus

"Šutr sem, skála tam, puklina se otevírá... Co jen s knězem udělám, bez Boha mu duše zmírá." Co je peklo, to vím. Dvakrát ženatý... Ale nevím, co je to harlin. Rostlina, minerál, živočich? Hárající hyena, ďáblem posedlá? Nevím ani, jak se má správně vymítat, natož jak správně točit filmy o vymítání. Do náboženství jsem na základce nechodil a z geometrických útvarů to nad složitým pentagramem u mě na celé čáře vyhrává jednoduchý kosočtverec. Navíc, o film jsem v tv zakopl náhodou a očekával válečné drama o partyzánském odboji. Čili vymítáním nepolíben, ďáblem neinformován, bez náboženského zanícení a očekávání nějakého zázraku. Asi proto jsem si film užil na pohodu. Včetně křováka s oštěpem, vraždícího ve škole děti, aby "zastavil šíření křesťanského zla". Taky dobrý. Zkrátka černoši kvalitně černí a zaostalí až běda, bílí muži bílí, přímo sýrově bledí a konzervativní až pánbů brání, jak se na správné Angličany sluší. Nakonec nejlíp mi z toho vycházel náš Kníže temnot. Jako obvykle vlezlý (byť andílkovskou holčičku s gumovým krkem nepochopitelně vyměnil za ošklivého domorodého mentála), ale v podstatě ďábel hodný a sympaticky empatický. Morálně nezpůsobilého kněze niterně rozebral na mentální součástky, líp než psycholog a pak poskládal zpátky, jako nějaké flanďácké puzzle. Za to o jednu ateistickou hvězdu nadhodnocuji. Hyenám všeho druhu zdar! ()

TO

Schraderova verze vymítače je oproti verzi Harlina velice střídmá, neobsahuje zdaleka tolik akce ani speciálních efektů, je méně krvavá, trochu zdlouhavá a celá tak nějak tíhne ke stylu 80.let. Kamera a kulisy jsou pěkné. Základní myšlenka obou filmů je stejná, ale rozdílů je móře. Harlinově překombinovanější verzi jsem dal *** a této, po všech stránkách jednodušší, ale o něco sympatičtější, dávám stejně. ()

Khumbac

Jsem to ale McŤulpas že si stahuji takovéto filmy....Stellan Skarsgård je nesympatický herec. To zubaté satanisko se svíticimi očima bylo k popukání, stejně jako ti počítačem vytvořeni psi co se na začátku filmu objevili. Svou roli ve filmu zahráli dobře snad jen vojáci. Nebo ten překladací černoch co komunikoval s domorodci, ten se tvářil jak kdyby zrovna vyšel z Bronxu. Možná by to bylo aj na jednu hvězdu ! ()

Nivenx

Pod nadvládou zla je velice povedené vymítání opět s otcem Merrinem(Stellan Skarsgård). Tento díl je dějem ještě před Vymítačem d'ábla: zrozením a je velmi povedený. Scénář je velice dobrý, jakmile se vykope kostel začíná se pomalu stupňovat atmosféra až na maximum, které může toto téma nabídnout. Ve srovnání je přece tento film slabší jak první díl, který je nejlepší. Ale i tak se mi velice líbil a myslím, že je drobet podceněný. Ode mě je to na 70%. ()

kosta73

DOMINION dle mého nejvíce ubližuje kýčová "TV" produkce. Celkově bezkrevná záležitost, která je toho přímým důsledem je zde navíc korunovaná velmi slabými triky i maskami ( originál starý přes 30 let předbíhá prequel v tomto směru o několik koňských délek! ). Na druhou stranu mrazivý začátek vysvětlující přítomnost otce Merrina mezi vykopávkami slibuje mnohé a film obsahuje několik zajímavých míst. Jednoznačnou devizou filmu je pak výkon Stellana Skarsgårda, který mi jako mladší vydání Maxe von Sydowa maximálně pasuje. Už kvůli němu má cenu film shlédnout. ()