Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Horor
  • Dráma
  • Krátkometrážny
  • Komédia
  • Akčný

Recenzie (1 119)

plagát

Morbius (2022) 

Doktor Morbius sa pokúša objaviť liek na chorobu, ktorá ničí životy všetkým, u ktorých sa objaví. Jeho výskum sa ale zmení na katastrofu, keď látku vyskúša na sebe a po jej aplikovaní sa zmení v monštrum bažiace po krvi. - Režisérov predchádzajúci horor Life sa mi velmi páčil a mal by som si ho niekedy zopakovať, ale na toto sa nedalo pozerať. Zo začiatku to ešte vyzerá znesitelne, ale v okamihu, kedy si Morbius pichne to sérum, sa spustí smršť podradných vizuálnych efektov a v jednom okamžiku je z toho film, ktorý v kinách nemá čo robiť. Komiksy nepoznám a neviem, či je film  zasadený do nejakého špeciálneho univerza, ale budem rád, keď sa tieto priteplené záležitosti budú žánru horor oblúkom vyhýbať.

plagát

Podpaľačka (2022) 

Malé dievča bolo obdarené zvláštnou schopnosťou vznietiť veci okolo seba. Túto schopnosť ale nedokáže naplno ovládať, takže sú jej v pätách agenti organizácie DSI. Tí ju chcú získať na svoju stranu a nezastavia sa pred ničím. - Tvorcovia si zrejme boli vedomí mizivého potenciálu tohto filmu, takže to deň po kinopremiére vydali aj na VOD. Mňa to ale celkom zaujalo, hlavne kvôli talentovanej Ryane Kiere Armstrong, ktorá podávala parádne výkony už v minuloročnej sezóne American Horror Story. Dosť mi to pripomínalo horor Morgan z roku 2016, ktorý má takmer totožnú tematiku a rovnako ako Firestarter staval hlavne na hudbe. Dejovo je to nesmierne predvídatelné, ale má to celkom pekné posolstvo o odpustení a príjemný nábeh na pokračovanie, takže za slušné tri to dneska bude.

plagát

Monstrous (2022) 

Po odchode od svojho násilného manžela sa Laura so svojím synom Codym presťahuje do odlahlého domu pri jazere. Codyho začne počas nocí strašiť tajomné monštrum vychádzajúce z vody. Začína byť jasné, že rodina nenájde pokoj ani na tomto mieste. - Režisérov predchádzajúci brakový horor All Cheerleaders Die bol fakt dosť zábavný, ale toto ma vôbec nebavilo. Christina Ricci nedávno zažiarila v seriálovom horore Yellowjackets a aj tu odtiahla v podstate celý film sama, ale scenár bol podla mňa velmi slabý, takže tu nemala príliš čo hrať. Naviac som mal velký problém s tým, že sa mi pri každej desivej scéne vybavovali desiatky hororov, v ktorých som videl niečo podobné. Záver to už len zaklincoval a urobil z toho ešte väčšiu podivnosť. V podstate je to podobné, ako nedávny X. Vizuálne a dobovo pekne zladené, ale obsahovo takmer prázdne.

plagát

The Twin (2022) 

Po strate jedného zo svojich synov sa Rachel s manželom presťahujú do Fínska, aby sa s nepríjemným osudom pokúsili vyrovnať. S ich synom Elliotom však nie je všetko v poriadku a začína byť jasné, že smrť jeho dvojčaťa zasiahla najviac práve neho. - Je obrovská škoda, že filmy s touto pointou fungujú len raz. Ja som si celkový dojem pokazil tým, že som polovicu pozrel ráno a druhú po príchode z roboty, takže som si zážitok nepríjemne zruinoval, inak by tomu letelo rovných päť hviezd. Režijné zručnosti Taneliho Mustonena sú neuveritelné, hlavne keď sa zamyslím nad tým, že pred svojim hororovým debutom Bodom točil kadejaké komediálne pičoviny pre fínske TV kanály. Trochu ma prekvapila prítomnosť Teresy Palmer, u ktorej som po Lights Out očakával trochu inú kariérnu trajektóriu, ale celý film potiahla svojím oddaným výkonom, ale nie je sa čomu diviť, keďže má doma na starosti päť ratolestí. Potešil aj herecký výkon malého Elliota (lepší než Eliott na ČSFD, ktorý si tu nahádzal 200 bodov od svojich multiúčtov a hrá sa na kritika), ktorý taktiež zahral presvedčivo. Vizuálne je to rovnako ako režisérov predchádzajúci počin luxusný zážitok, takže už teraz sa teším, ako si to pozriem opäť. A pravdepodobne tomu aj hodím tých päť hviezd, pretože už je to riadna doba odvtedy, čo som si takto užil nejaký horor s pointou a nie len nejakú bezduchú vyvražďovačku.

plagát

Masquerade (2021) 

Skupina maskovaných útočníkov prepadne nič netušiace mladé dievča a jej babysitterku. Ich cielom sú vzácne umelecké diela, ktoré chcú získať za každú cenu. Ich skutočný motív má ale ovela hlbší význam. - No som na tom podobne ako kamarát silentname, pretože aj mne finále úplne odpálilo hlavu a vlastne ani neviem, či som pobral, čo tým vlastne tvorcovia chceli povedať. Inak je ale Masquerade svižným malým filmom, ktorý skúsenejších fanúšikov podobných záležitostí takmer ničím neprekvapí. Má ale fajnové herecké obsadenie so skúsenými mladými hororovými herečkami, na ktorých hereckých výkonoch režisér dokázal postaviť celkom zábavný počin, ktorému sa tých necelých osemdesiat minút oplatí obetovať. Režisér už pomaly dokončuje ďalší počin, v ktorom sa objaví opäť viacero zvučných mien, takže mu dám zrejme ďalšiu šancu, pretože námet znie lákavo.

plagát

Dead by Midnight (Y2Kill) (2022) 

Hororová antológia vysielaná ako TV program. Skladá sa z piatich príbehov, ktoré sú prerušované reklamami s hororovou tematikou. - Kedysi som zvykol napáliť takýmto poloamatérskym underground hororom, ktoré ma zaujali, pokojne päť hviezd. V dnešnej dobe mám už problém pri tom nezaspať, takže hodnotenie musím prispôsobiť. Určite som rád, že som po nejakej dobe videl Kanea Hoddera, Hannah Fierman a aspoň počul Billa Moseleyho v niečom novom, ale obsahovo je to takmer prázdne a poviedky vyšumia za pár hodín z hlavy. Ani béčková hororová scéna v USA už nie je to čo bývala. Skôr mám pocit, že už aj tie najväčšie legendy sa v hororoch objavujú len kvôli paychecku a zábava ide nie len v tomto prípade bokom.

plagát

Shining Vale (2022) (seriál) 

Rodina Phelpsovcov sa kvôli problémom presťahuje do malého mestečka Shining Vale. Podarí sa im zohnať obrovský dom za výhodnú cenu. To ešte netušia, že dom má svoju temnú históriu, ktorá čoskoro vyjde na povrch a rodinnú situáciu ešte zhorší. - Pre človeka pochádzajúceho z (ne)normálnej rodiny dosť slušná zábava. Komédia sa tu miesi s hororom, ktorý niekedy prichádza z nadprirodzených zdrojov a niekedy z klasických rodinných strastí. Courteney Cox je pred šesťdesiatkou vo famóznej forme, fyzicky aj herecky. Prekvapivo sa tu podarilo vytvoriť aj zopár fungujúcich atmosférických scén, hlavne v podkroví a v digitálnej podobe v tom Oculuse či čo to bolo. Svojím spôsobom mi to pripomínalo seriál Ash vs Evil Dead, ktorý vznikol tiež na kanále Starz! a mohol by som si ho zopakovať. Ako oddychovka na zopár večerov Shining Vale poslúži ideálne. Som zvedavý, či vznikne aj druhá séria, pretože záver v štýle The Shining nechal vela vecí nezodpovedaných.

plagát

Rozhodnutí nebo život (2022) 

Curs>r je zapadnutá videohra, ku ktorej sa úplnou náhodou dostane Kayla. Keď zistí, že hra dokáže ovplyvňovať realitu a začne ničiť jej život a život jej blízkych, je na záchranu neskoro. Musí si vybrať medzi smrťou alebo pokračovaním v nebezpečnej hre. - Malý horor na zabitie času, ktorý sa nesie na vlne mainstreamových kravín typu Truth or Dare alebo Ouija. Vela vecí ma tu nezaujalo, ale za zmienku stojí svieže spojenie videohry a reality v kombinácii s príjemnou hudbou. Postavy sú nezaujímavé, gore tu nie je a celkovo sa tu nenájde nič, na čo by si človek o pár dní spomenul, takže trochu nechápem ten záverečný nábeh na sequel. Radšej odporúčam povenovať sedemdesiat minút kanadskej chuťovke Game of Death, ktorá sa nesie v podobnom štýle, ale je krvavejšia a hlavne zábavnejšia.

plagát

X (2022) 

Partia filmárov sa vydáva do odlahlého mestečka v Texase, kde sa chystajú natočiť film pre dospelých. Pri akte si ich ale všimne majitelka objektu, ktorá je spolu s manželom odhodlaná zastaviť ich hriešne činy za každú cenu. - Je mi vždy sympatické, keď si dá hororový tvorca po nepodarenom projekte na pár rokov prestávku a vráti sa s nejakou peckou. X bol pre mňa najočakávanejším tohtoročným hororom a sluboval som si od neho poriadne oživenie subžánru Hixploitation, ale nakoniec som mierne sklamaný. Uznávam, že vidláci sú extrémne nechutní. Dve gore scény sú taktiež pôžitkom pre oko diváka. Čo ale podla mňa vôbec nefungovalo, je erotická stránka filmu. V podstate tu okrem bradaviek a pár vzdychov nič nie je. Chápem, že film potreboval R-kový rating kvôli kinám, ale keď už sa Ti West rozhodol natočiť takúto čistokrvnú žánrovku, ktorá má byť poctou Texas Chainsaw Massacre, mohol obetovať nejaké výdělky a natočiť to ako poriadnu NC-17. Ono to bezpochyby skončí ako jeden z najlepších tohtoročných hororov, ale ja osobne som určite čakal niečo uspokojivejšie a hlavne explicitnejšie. Ti West stále stagnuje, ale na jeho ďalší horor, v ktorom bude opäť talentovaná Mia Goth v hlavnej úlohe, sa aj tak teším. P.S. Teraz som počas celého tréningu rozmýšlal, čo chcel vlastne Ti West dosiahnuť prostredníctvom final girl. Ak to malo namiesto cudnosti, ktorá bola od zrodu tohto žánru vždy hlavnou charakteristikou protagonistky, glorifikovať děvky, tak je horor v poriadnych problémoch. Ale na riešenie takýchto drobností tu sú iní gendermani, takže tie tri hviezdy sú tak akurát.

plagát

From (2022) (seriál) 

Rodina na výlete dorazí do malého mestečka s podivnými obyvatelmi. Keďže sa v ňom nič nenachádza, pokračujú v ceste ďalej, ale po chvíli sa zjavujú na rovnakom mieste. Keď sa tento sled udalostí zopakuje, zisťujú, že sa ocitli v izolovanom meste, ktoré je počas nocí terorizované bytosťami žijúcimi v miestnych lesoch, pred ktorými sa dá chrániť jedine tajomnými symbolmi. - Na From som bol dosť zvedavý, ale čakal som skôr nejaké monštrum v lesoch na štýl nedávneho Eight for Silver, než akési mátohy prichádzajúce po nociach z lesov. Jednotlivé postavy aj komunita sú velmi sympatické a v podstate tu nie je nikto, kto by divákovi liezol na nervy. Osobne ma velmi zaujalo tradičné zobrazenie mužských a ženských úloh, čo by som u TV produkcie z USA v roku 2022 vôbec nečakal. Šerif a kňaz sú silnými lídrami a na druhej strane sú Kristi a pani Tian Chen Liu, ktoré sa starajú o zdravie a kŕmenie miestneho obyvatelstva. LGBT tematika tu je spracovaná nenásilne, pretože súvisí s objavovaním samého seba a nie je to len klasický moderný pandering, ktorý by tam bol len preto, aby tam jednoducho bol. Gore scén nie je vela, ale keď sa nejaká objaví, je na pomery seriálových hororov slušne spracovaná a kamera sa nevyhýba zobrazeniu násilia. Logika miestami absentuje a postavy robia tupé rozhodnutia, ale tie sú v rámci emócií pochopitelné, keďže bez týchto prešlapov by hororová stránka seriálu nemohla fungovať a išlo by len o postavy zatvorené počas nocí v príbytkoch. Finále prinieslo viac otázok než odpovedí. Hororová stránka seriálu sa s každou minútou rozplýva, takže neviem, či bude stáť za to pokračovať v sledovaní druhou sériou.

Reklama

Reklama