King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

Terva

Tak jsem si nostalgicky zakoupil DVD a přenesl se do roku 1933, kdy první King Kong začal dobývat plátna světových kin. ()

Dale

Fay je chutnučká a kričí nádherne, no to je asi tak všetko, čím môže táto klasika zaujať. Kým sa dej odohráva na lodi, všetko vyzerá perfektne, vďaka farbe dokonca o 20-30 rokov mladšie, no keď sa ocitneme na ostrove a vidíme tie "zvieratká", vieme, že toto sú predsa len tie 30te roky. Nechcem vyčítať kvalitu efektov, keďže na tú dobu určite išlo o megatriky, veď profesia vizuálnych efektov bola sotva v plienkach, no dnes sa na to ťažko pozerá bez úsmevu na perách. Ale vcítim sa na chvíľu do kože vtedajších divákov a pridám hviezdičku, aj keď na Jacksonovho Konga to dnes bohužiaľ ani v najmenšom nestačí, na toho sa aspoň dobre pozeralo. ()

corpsy

Posnažím sa v skratke, pretože toľko superlatívou sa tu asi ani nezmestí. Neskutočne pôsobivý filmový zážitok, ktorý sa vám navždy vryje do pamäte a aj do srdca. Nielen na svoju dobu bombastická dobrodružná pecka, ktorá sa prakticky doteraz neprekonala ( aj keď Jacksonova verzia je rovnako strhujúci hit - a KING KONG 1976 je tak trošku iný, ale opäť mimoriadne vydarený ). ()

Marek1991

King Kong je klasika, na film mal výrazný vplyv. Originálny nápad si svojich fanúšikov rýchlo našiel. Ako horor to dnes nepôsobí, ale v tej dobe to musel byť trhák. Film nie je nudný, navyše má presvedčivých hercov a ozaj peknú herečku Fay Wray, ktorej mimika je fantastická. Troška to zakolísalo, keď bola postava Ann unesená domorodcami, ktorí ju mali hneď pred sebou ako vyšplhali na loď, či pri lane alebo liane, neviem presne, čo bolo na vrchu hory, kde King Kong Ann zobral. Zabitie King Konga bolo smutné, ale keďže zabíjal ľudí, nič iné sa nedalo čakať. Mal som pocit, že na zvieratá to pozerá ako ako na obludy, ktoré treba zabiť, inak oni zabijú vás, ale asi by som nemal za všetkým hľadať chyby a skôr to brať s nadhľadom. Film mal zaujímavý scenár a zaujímavú energickú hudbu, ktorá ho výborne zafarbila. Vo svojom čase veľká vec a hlavne ani dnes to nie zlé. Trocha by ma zaujímalo ako preplavili King Konga k lodi, aby ho mohli odviesť, ale domyslím si nejakú veľkú plť postavenú pomocou domorodcov a kladku, ktorá ho dostala na palubu a dole. Dosť to má spoločné aj s neskorším Jurským parkom. "Beauty killed the beast." Nezabudnuteľný výrok. Tento film ozaj treba vidieť, aby ste vedeli, čo veľmi ovplyvnilo tvorbu v 30. rokoch. ()

liquido26

Zrovna včera jsem se koukal na film Nejnebezpečnější hra, který byl natáčen stejným tvůrčím týmem simultánně s King Kongem a ten film mě dostal. Tak jsem se dnes rozhodl pustit si i toho slavného King Konga a ten mě dostal ještě víc. Na tehdejší dobu to bylo neskutečné veledílo, co se triků a výpravnosti týče. Přestože je znát, že King Kong za čtyři roky oslaví své osmdesátiny, vůbec to nevadí. Triky, dnes již samozřejmě notně zastaralé, nepůsobí nijak úsměvně ani trapně a nijak neruší strhující zážitek z výtečného filmu. Prostě King Kong diváka pohltí stejně jako pohltil diváky před těmi 76 lety a stejně jako pohltí diváky za dalších 76 let. ()

curunir

,,KRÁSKA A ZVIERA, ČO?" ,, NIKDY SOM SA NEPOVAŽOVAL ZA KRÁSAVCA." __ King Kong sa dá považovať za kráľa monster filmov a za naozajstnú klasiku, no a rozhodne je to najlepšie spracovanie príbehu ,,veľkej opice". Aj keď Jackson zožal svojim remakem značný úspech a získal 3 Oscary na prvý film dosť stráca. Dá sa povedať, že obidva filmy si sú veľmi podobné, len ten novší je aj zbytočne raz tak dlhý, nad čím si udržuje pôvodná verzia naozaj skvelý spád a hlavne vďaka Kongovej prítomnosti a jeho pravekých spoločníkov. Musím povedať, že hlavne súboj s tyranosaurom je veľmi dobre spracovaný, taktiež aj tá vodná obluda, ktorá vyzerala pomerne nevinne až pokiaľ nezačala hrýzť, no a súboj na vrchole mrakodrapu je nezabudnuteľným záverom filmu. Je naozaj na škodu, že film nezískal v dobe svojho vzniku nijaké ocenenia, pretože tie roztomilé triky by si ich naozaj zaslúžili. 4* dávam kvôli tomu, že v ďalších oblastiach (herci, scenár...) je veľmi štandartne odvedený i keď na IMDb obsadil 199. priečku. ()

Astaroth12

Neskutočná paráda!! Hneď prvá scéna o hľadaní herečky do utajovaného filmu bola vtipná a vkusná. Cítil som v tomto filme neustále tajomno, či kvôli hudbe alebo kvôli prostrediu, kde sa film odohrával. Aj prvé stretnutie s domorodcami malo takú vražednú pôsobivosť. Nestretneme sa tu len s King Kongom, ale aj s inými tvormi, ktoré obývajú Kongov park. Sú tu inteligentné a dobre mierené dialógy. Dosť mi film pripomínal cestu do stredu zeme. Tak toto som nečakal, triky na tú dobu sú neskutočne užasne ako aj kamera. Bitka King Konga s iným vyhynutým tvorom bola neskonale pôsobivá. Jasné, že tu je aj naivita i viacero očividných náhôd, ale vonkoncom mi to nevadilo. Tú herečku obdivujem, lebo asi polku filmu len jačala alebo sa tvárila ako pred kolapsom, to bol obdivuhodný výkon. Koncová scéna ako zomiera Kong, normálne mi ho bolo ľúto, asi sa dám liečiť, ináč famózne. ()

ledzepfan

Né-Kong opravdu nepotřebuje být hodnocen s přihlédnutím na rok vzniku..Je jasné, že ve své době(a ještě pár desítek let poté)to musel být neuvěřitelný nářez-plný akce, napětí a "násilí"- u kterého nejedno křeslo v kině nezůstalo suché..Ale i dnes z pohledu diváka ostříleného všímmožným jde jen hodně těžko hodnotit jinak než minimálně čtyřma rudýma hvězdama=Triky jsou roztomilé ale precizní, příběh je zkratkovitý ale plně fungující...Jediné co mě osobně zamrzelo je absence jakési jasnější a hlubší pointy či motivace(něco jako japonské trauma z války zhmotněné v těle godzilly.....ale je fakt, že v USA roku 1933 ještě nebylo moc co zhmotňovat).....Hodně silných 80% ()

Cimr

King Kong aneb Johne, utíkej, nebo nás ta obří loutka sežere! Krása! Nenápadný začátek, ale jakmile se otevře brána na ostrově, nabere to grády. Následují úchvatné scény, třeba boj Konga s obří ještěrkou. Nedá se to úplně popsat, ale je v tom něco magicky roztomilého. Nejúžasnější paradoxně je, jak jsou ty triky nedokonalé. Dneska se všichni snaží, aby jejich (h)různé obludy vypadaly co nejopravdověji a přitom to o tom vůbec není... Je to o tom, že i obluda má duši! ()

havLord

Když jsem byl malý, bál jsem se u Konga tak moc, že ho tatík musel nadobro smazat : ( ... nejvíc mě děsil Kongův souboj s tou přerostlou užovkou. ()

KIT.HL

Velmi jsem se povznesl a skoro přenesl do doby když tento kousek vznikal. Jako kluk v kině bych určitě byl ohromen.Tehdy ! Dnes ? Nevím , já mám pocit .........trochu to vyčpělo a kouzlo už se nevrátí. Asi to fakt ohromovalo a já to chápu. Filmařina a dobrodružství to muselo být....... dal bych plný počet. Dnes jako divák jen dvě. Jsem cinik ? Já se jen musel usmívat........... Sorry. ()

Historik

Na svou dobu to musel být obrovský zážitek. Já úplně vidím, jak slabší povahy utíkají s vyděšeným výrazem z kina. Jako když v těch prvních filmech najížděl z plátna na diváky vlak. ()

Laxik

Byl jsem zvědavý, jestli dokážu na King Konga koukat jako na film, nebo jen jako na dokument o historii kinematografie. No, hlavně ze začátku jsem se v rámci možností nechal pohltit, jak ale film postupoval, čím dál tím víc jsem se nudil, a tak jsem začal srovnávat, zkoumat, rozebírat, domýšlet se, obdivovat, ... není to ale ani tak vina filmu samotného nebo toho, že vzniknul před 85 lety – i když zrovna ten zub času je dost znát. Problémy jsou jinde. Za prvé mě bolela (a stále bolí) hlava. Hlavně mě ale rušil fakt, že je tu v podstatě většina scén shodná se scénami z mého zamilovaného King Konga od Jacksona. Jasně, změnily (rozuměj prohloubily a aktualizovaly) se charaktery postav a hodně se tam toho přidalo, jinak ale PJ svůj nejzamilovanější film opajcoval tak okatě, že to prostě nejde nevidět a nedohadovat se, jaké další scény uvidíme a, až si ho pustím jako divák, a ne amatérský student filmu, mě skutečně víc bavit bude. ()

Vojcl

Nesmrtelná klasika žánru, která v pohodě strčí do kapsy i novější zpracování z let 1976 a 2005. Na dobu svého vzniku vynikající efekty, které vypadají lépe než u mnoha mladších fantasy filmů. Umím si představit, že v roce 1933 z toho diváci padali do kolen. Co ještě dodat? ()

gogos

Konecne jsem to videl!!! Vice nez zajimave dilo... vedel jsem o nem hodne, ale slo mi o to videt to proste na vlastni oci... Efekty jsou na tu dobu jsou naprosto uzasne! ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (viac)