Godzilla tai Space-Godzilla

• Japonsko ゴジラVSスペースゴジラ (viac)

Z kosmu přilétá na Zemi Space Godzilla, monstrum vzniklé z buněk Godzilly, které nasála černá díra. Lidé zatím připravují dva obranné projekty. Program jejího telepatického ovládání a robota Mogueru na její zničení. Když začnou obě Godzilly bojovat a ničit Japonsko musí se lidé rozhodnout, na kterou stranu se přidají. (Ertai)

TERRORDROME

Tak toto je fakt poriadne žrádlo ktoré nedokáže pokaziť ani to stupídne Godzillíča čo sa tu obšmieta a krúti veľkými očami. Z vesmíru prilieta monštrum ktoré podľa istej šialenej teórie vzniklo z Godzillých buniek čo Mothra náhodou zavliekla do kozmu, tie potom prešli čiernou dierou, vyšli bielou dierou a vplyvom žiarenia z vybuchujúcich hviezd zmutovali do podoby príšery s obrými kryštáľmi na pleciach. Na zemi sa medzitým japonci stále pokúšajú zabiť alebo aspoň ovládnuť Pozemskú Godzillu, zatiaľ s nevalným úspechom. keď na zem konečne dorazí Spacegodzilla a všade začnú rašiť obrovské kryštály, nebude na podobné sprostosti čas, treba to do nej našiť všetkým čo je po ruke. Finále Godzilla vs. Spacegodzilla je naozaj veľkolepé ( samozrejme s prihliadnutím na fakt že sa stále pozeráme na chlapov v gumových kostýmoch čo sa prechádzajú medzi modelčekmi budov ), príšery po sebe pália ako besné, gigantické kryštály lietajú vzduchom a z mesta napokon ostane len kráter plný dymiaceho popola. Godzille tu helfne aj robokura Mogera s vrtákom miesto nosa. Našľapaná, explozívna Godzillovina, vo svojom žánri extratrieda. ()

SOLOM.

Když jsem tady zhruba před dvěma roky avizoval, že napíšu recenze na kompletní sérii, netušil jsem, jak mě po čase začnou přibývající díly znavovat. Jejich kvalita byla opravdu různorodá a bylo na čase si dát menší pauzu. To jsem však netušil, že ta pauza bude trvat víc než rok. Konečně jsem se však zase rozhoupal a tak přišel na řadu jednadvacátý díl s příhodným názvem Gojira VS Supesugojira (americkou předělávku Godzilla, King of the Monsters! (1956) původního snímku za důstojný díl série nepovažuju a tudíž ani neoznačuju ve své recenzi). Fandové Gojiry již z předešlých dílů ví o „koketování“ s DNA zmutovaného kultovního monstra, což jsme mohli vidět v díle Gojira tai Biorante (1989). Jak se však dostala do vesmíru, jsme měli šanci shlédnout až v následujícím Gojira tai Mosura (1992) respektive na jeho konci. Toto zakončení nezůstalo bez povšimnutí a Toho Company tak dalo možnost vzniknout dalšímu obávanému monstru.Diváci tak mají opět šanci vidět celou přehlídku laserových přestřelek, ničení maket baráků a modelů válečných lodí a poskakování herců v legračních kostýmech. Nelze si nevšimnout režisérovu snahu vše zachovat v zavedeném humorném duchu, ale občas mi to bylo trochu na obtíž. Přece jenom by si atmosféra a především chování jednotlivých postav zasloužilo jisté dekorum, jenže tady si scénárista počínal dost chaoticky. Snažil se sice zápletku okořenit o co nejvíc zajímavých prvků (nášlapné miny, japonská mafie, atd.), ale tentokrát se nevyvaroval zbytečnému natahování děje, což se nemile podepsalo především na závěrečném boji a finálním „happyendu“. 60% ()

mrclTV

Celkom zaujímavý film, hlavne keď si odmyslím mini Godzillu, mini Mothru, mini víli, opätovné používanie telepatov a ich neuveriteľných schopností vo veľkom a ďalšieho obludného mecharobota, ktorý je proti kaiju potvorám nefunkčný. Konečne na Godzillu idú trochu inak a okrem nekonečného strieľania všetkými tankami, delami, raketometmi a stíhačkami sme sa dočkali stealth prístupu špecializovanžch jednotiek. Ale nelogickosť je opäť prítomná a zjavná - v minulosti im nestačili všetky delové granáty sveta a teraz na ňu odhodlane mieria dokonca aj pištoľou, jednou jedinou.... :D Na druhej strane sme sa dočkali celkom vymakaného nového protivníka, ktorý je s prehľadom desivejší ako pôvodná Godzilla (tú by už trebalo faceliftovať) a nekonečnej, ale relatívne originálnej bitky. Keď sa budem snažiť ignorovať veci, ktoré sú mi proti srsti, nakoniec to nie je tak strašné. PS: G. sa nám posúva do neutrálnej roviny. ()

JohnnyD

6+/10 Moment, keď sa Godzilla ženie Japonskom na bojisko vo Fukuoke (cestu si pravdaže veľmi nevyberá a berie to naprieč jednotlivými mestami), je jednoznačne doteraz najlepšia scéna novej série. Je tam epické hrdinstvo Godzilly ako aj bezhlavé ničenie (konečne kvalitné prelínačky na bežiacich ľudí a ničiacu Godzillu). Aj Spacegodzilla je fajn (inšpirácia Doomsdayom zo Supermana je nesporná) a všetko to speje do megaepic záveru... ktorý ale opäť raz pochováva tupá línia s ľuďmi. Zábery do kokpitu Megara a dialógy hlavných ľudských hrdinov zaberajú viac času ako samotný súboj Godzilla vs. Spacegodzilla a to je prosím pekne nepochopenie konceptu Godzilly a fail monštróznych rozmerov. ()

ledzepfan

Jó tohle je zase v pohodě. 90.léta až na vyjímky Godzillovským filmům docela svědčily. Odstartovala to parádní Biollante a táhne se to až k SpaceGodzille nebo Destroyahovi. Parádní vizuál, oldschoolové triky s lehkou podporou "nejmodernějších" technologií, šílené scénáře plné telepatie a bizarních zápletek-prostě luxus a pohlazení po duši každého fanouška těchto filmů. Jediný zádrhel tentokrát vidím v tempu a dynamice závěrečné řežby, kdy to občas prostě vázne. Ale není se čemu divit-viděl jsem krátký dokument o natáčení tohodle filmu a je to šílený blázinec-fakt respekt všem zůčastněným, protože tohle točit je hrozná makačka-zábavná ale náročná. ()

• Původně se měla proti SpaceGodzille po boku Godzilly postavit Mechagodzilla. Byla však nahrazena robotem M.O.G.U.E.R.A., jehož oživení se u fanoušků setkalo s velikým zájmem. (dawe04)
  • Gigantický robot M.O.G.U.E.R.A. se poprvé objevil ve sci-fi snímku Chikyu Boeigun (1957) společnosti TOHO. (dawe04)