Gamera tai učú kaidžú Bairas

• Japonsko ガメラ対宇宙怪獣バイラス (viac)

Dva malí chlapci jsou uneseni mimozemskými dobyvateli a drženi jako rukojmí v jejich vesmírné lodi, zatímco Gamera – ochránce všech dětí i celé Země, je týmiž mimozemšťany nejprve vězněn uvnitř silového pole a následně pomocí zařízení pro kontrolu mysli využíván jako zbraň hromadného ničení. Věznění chlapci musejí za pomocí vlastní kuráže a důvtipu osvobodit jak sebe, tak také Gameru, aby ten poté mohl svést souboj s Virasem, hlavonožce připomínající nestvůrou, která je posledním trumfem mimozemských invazních sil v jejich snaze o úspěšné dobytí Země. (Israha)

Campbell

Mám moc rád Kaiju filmy ale tohle mě upřímě moc nebavilo. Film je i poměrně zapadlý. Nicméně Gamera je taková nudná pro mě všeobecně. Želva co má trysky a je obrovská má jednu nevíhodu a tou je že má ráda děti. Chápu že se tvůrci snažili udělat dětský film ale moc se mi do tohoto žánru nehodí. Škoda mohla být větší sranda. ()

corpsy

Existuje jedna neodpustiteľná vec v rámci svetovej kinematografie, ktorú odpúšťam minimálne, teda ak vôbec. A to ak si niekto solí ego ( a účet ) na úkor recyklácie starších ( iných, cudzích ) záberov, použitých v aktuálnom filme. A môže ním byť aj celosvetovo uznávaný a milovaný tvorca. Je to prípad, ktorý sa nesie filmovým umením veľa desiatok rokov. A práve kvôli tomuto, tento Daikaiju Gamera zárez stráca minimálne jednu star a potápa sériu do bludných, céčkových vôd, kam teda ale vôbec nepatrí. ()

kaylin

„Gamera tai uchu kaijû Bairasu“ je film, který je v rámci série trochu jiný, ale přesto do série dokonale zapadá, není to příliš dobrý film, není to něco, co v rámci kaiju série vyniká, ale za každou cenu se to snaží i levnějšími prostředky zaujmout. Nemyslím si, že se to skutečně stane, ale na druhou stranu si ani nemyslím, že by to muselo v každém případě odrazovat. Jen to prostě za srdce nejspíš nechytne. ()

Ertai

Huh, no teda. Když sem si na předchozí díl stěžoval, že je cílený na dětské publikum, netušil jsem jaká pekla příjdou. Gamera vs. Viras je neuvěřitelně laciný a infantilní film. Laciný: veškeré ničení je stock footage z minulých dílů (včetně toho prvního černobílého), žádná armáda, triky a stejně má v origo verzi jen něco přes hodinku (90 min ma US verze kde je těch opakovaných záběrů ještě víc). Infantilní: středobodem filmu jsou japonský a americký skautík (20 let po Hirošimě friends forever); když mimozemšťani chtějí zabrat Zemi zabrání jim v tom Gamera, scanem jejího mozku se zjistí, že Gamera má jedinou slabost a to přátelství k dětem (!). Takže emzáci zajmou skautíky a donutí Gameru se vzdát(!) a dají ji přístroj na ovládání mysli. Gamera pak ve stock footage ničí Japonsko a emzáci vyhrožují, že když se Země nevzdá tak...použije Gameru?...ale prd zabije ty dva kluky! Takže se sejde OSN a dojde k jedinému logickému závěru - vzdát se (!!!). Naštěstí smradi emzákům v talíří zpřehází krystaly a zdrhnou, takže může proběhnout závěrečný (a jediný) souboj monster, který jen trochu napraví dojem. Za 3 jen kvůli té obrýlené copaté japonské skatuce. ()

salfa72

Pozor, komentář může obsahovat spoilery! Tak tohle veledílo zatím aspiruje na nejhorší kaidžú film všech dob. Už v předchozím díle Gamera Vs. Gyaos (1967) chtěl Juasa aby: „všechny nápady vzešly od dítěte. Možná je to trochu směšné, ale nechtěli jsme, aby ve světě Gamery fungovaly teorie dospělých“. A při natáčení čtvrtého dílu série to dotáhl k dokonalosti a řekl si, co by mohlo být lepší, než jeden malý otravný všetečný kluk? No přece dva všeteční spratci, kteří jsou tak otravní, že jim přejete co nejpomalejší a nejbolestivější smrt. Tohle nebylo trochu směšné jako trojka, tohle bylo přímo ultra debilní. A aby to nebylo tak nudné, tak tu máme plný tábor dětských skautů z Japonska a samozřejmě i z USA, což dává důvod k tomu, aby i dvojice dětských představitelů byla mixnutá půl na půl. Jak už je u Juasy zvykem, tak i zde má dětský představitel hlavní role starší šukatelnou ségru (která je také členkou skautského tábora) a opět se okolo motá Kodžiró Hongo, takže vám brzy začne splývat, na který díl se to vlastně díváte. Naštěstí hraje pokaždé alespoň jinou postavu (zloděj, předák na stavbě, vedoucí skautského tábora), takže v tom divák nemá zase až tak velky maglajz. To, že ten film postrádá jakoukoliv logiku jsem přestal řešit už po pár minutách. Mimozemšťané jsou natolik dementní, že unesou dvě malé děti jako rukojmí, aby je nechali volně pobíhat po jejich vesmírné lodi zcela bez dozoru, navíc jim loď sama dá vše, na co si vzpomenou (pokud to nijak neohrožuje loď). Po počátečním pokusu utéct je ufoni samozřejmě chytí a spoutají (dá li se to tak vůbec nazvat). To, jak se ti spratci dostanou z lodi už ani nemá cenu řešit. Co mě však nasralo ze všeho nejvíc je fakt, že docela slušnou stopáž můžete v klidu přeskočit, prtotože Juasa asi chtěl natočit film za co nejméně peněz a tak je v něm plno záběrů z předešlých filmů. Díky tomu se z filmu se topáží 90 minut stane taková svižná cca 70 minutovka o hovně. Vzhledem k tomu, že Juasa režíroval i zbylé snímky z Šówa éry, tak se začínám pomalu bát toho, že poslední dva-tři filmy z té doby budou už jen výcuc těch předešlých a svět před zánikem bude zachraňovat minimálně celá třída otravných spratků. Nakonec dávám alespoň jednu hvězdičku za scénu, ve které Viras bodá svojí hlavou do břicha Gamery několikrát rychle za sebou (smyčka jednoho záběru), což mě opravdu pobavilo. Bohužel je to po hříchu jediná zajímavá věc na celém filmu. ()