King Kong

Měl to být osmý div světa. Ale utrhl se z řetězů. Slavné filmové monstrum, obří opičí samec King Kong, vzbuzuje úžas filmových diváků už od roku 1933. Právě první verze jeho příběhu se stala nezapomenutelnou legendou, a to navzdory dvěma velkorozpočtovým remakům z let 1976 a 2005. Film vypráví příběh režiséra Carla Denhama, který se najatou lodí vydá na tajuplný ostrov, aby tam s nic netušící herečkou Ann Darrowovou natočil dobrodružný příběh na motivy pohádky Kráska a zvíře. V ostrovní džungli se totiž nacházejí desítky prehistorických tvorů. Mezi nimi i obří gorila, zvaná Kong. Domorodci, kteří drží zvířata za obrovskou starobylou zdí, herečku unesou a obětují ji Kongovi. Štáb ji však z opičákových spárů po dlouhém boji zachrání. Podaří se mu dokonce Konga omámit a převézt do New Yorku. Tam však začíná druhá část strhujícího dramatu: Denhamova nová atrakce se totiž utrhne z řetězů a rozpoutá v ulicích peklo... (Česká televize)

D.Moore

Konečně, konečně, konečně... Díky ohromně povedenému 2DVD vydání originálního King Konga jsem si film pustil v původním a ne v českotelevizním (nikoliv ale špatném) znění a stálo to za to. Pět hvězd je maximálně zasloužených - lepší monstrfilm než tahle (letos) sedmasedmdesát let stará klasika prostě neexistuje. Skvělé triky, atmosféra, herci (obzvlášť Bruce Cabot je frajer jak má být), Steinerova hudba, doslova nadčasová režie a skvělé "jak to kruci udělali?" triky. Skvost. ()

Madison

Original King Konga povazujem za filmovu klasiku a zastarane trikove efekty vo mne ani po mnohych desatrociach - ked sa moderna generacia nachadza na uplne inom stupni technickeho vyvoja - nevyvolavaju srdcove zachvaty ci vybuchy smiechu. Tato opicka sa stava skrotenym zvieratkom v rukach bezcitnych ludskych monstier, no aj tak ma posledne dva remaky narozdiel od originalu obstastnili davkou opicej dobrosrdecnosti a vyvolavali vo mne dojem, ze to monstrum nie je az take zle, ako je vykreslene v originali s prihliadnutim iba na vizual. Ocakavate emocie na styl rozplynuteho Konga z roku 2005 ci romanticke vyznavanie lasky - skrz srdcervucich ocnych kontaktov - pri klzani sa na lade? Zabudnite. Kong z roku 1933 je posobivou metaforou, disponuje obdivuhodnym vizualnym spracovanim, no o par hodin mi vyfuci z mysle a ja nenachadzam sposob, ako takej tragedii zabranit. 4 * za triky, ktore ma na tu dobu uplne uchvatili. ()

Sarkastic

Jako první jsem viděl Jacksonův remake, což se pravděpodobně na mém hodnocení originálu projeví. Tak když pominu předehru, která mi bezdůvodně ukrojila pomale 5 minut života, příběh se rozjel slušně. A bavil mě vlastně po celou dobu, přestože jsem věděl, jak dopadne, navíc Peter se předlohy držel docela věrně. Ale přišlo na první střet s technickou stránkou snímku v podobě poletujících ptáků u pobřeží a došlo mi, že k ní budu muset být hodně shovívavý. Protože na jednu stranu člověka udivuje úroveň triků na tehdejší dobu, na druhou však (dnešní!) divák není slepý a vidí, že se na (nejen) všech těch zvířátkách výrazně podepsal zub času, ostatně i takové „hadrové panenky“ v některých případech ani nebyly nutné, bohužel touha natočit akci s člověkem a libovolnou příšerou na jeden zátah byl větší a mně to místy přišlo jako rušivá nedbalost (neznám finanční stránku natáčení, ale myslím si, že použít alespoň v některých scénách střih by celý projekt opravdu nezruinovalo). A čím se mohl pochlubit remake a originál naprosto postrádal, byl vztah Konga a Ann. Jackson mě sice úplně nepřesvědčil, ale cítil jsem mezi těma 2 nějakou chemii, zatímco v předloze byl náznak snad jen ke konci, jinak vůbec. A také toho v sobě moc zlidšťujícího opičák opravdu neměl, v tomhle zase bod pro Petera. Zpracování z roku 2005 z toho tedy vyšlo (alespoň u mě) vítězně, a přitom to není neúcta ke klasice, ale opravdu kvalitní film by podle mě neměl tak moc zestárnout, čehož jsem byl bohužel v tomto případě svědkem, a když k tomu připočtu těch pár detailů zmíněných výše, vychází mi z toho pouze lepší průměr. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Efekty 9/10/// +hudba, strhující akce, dobří herci -pár logických přehmatů(masožravý brontosaurus), jo a taky jsem s Kongem neměl takový soucit jako v tom novém filmu/// Tak už vím, kde bral Peter Jackson inspiraci. On přímo svůj milovaný film okopíraval políčko po políčku a jen to celé zabalil do moderního hávu. A říkám, že jak jsem byl nedávno unešen z moderní verze, tak nějak podobně byly uchváceni i diváci v době natočení tohoto snímku. Ba co, věřím, že oni byly ještě mnohem víc. Dnes se takových filmů točí mnoho (hrající na efekt), ale tehdy tento film musel být vyjímečným počinem. Díky tomu, že jsem znal z nedávné paměti novou verzi, tak jsem veškeré scény ani nemusel předvídat, prostě tady byly taky. Je trošku škoda, že se tím stratil moment překvapení. Větší účinek by mělo: vidět nejdříve tuto verzi a poté tu novou. Ale to už teď nezměním a tak jsem si aspoň vychutnával každý moment filmu a vedle něj si představoval ty stejné scény, jen v barevném provedení. Tento film hodnotím ryze k tehdejším poměrům, to abych byl spravedlivý./// Celkem 89%/// ()

darkrobyk

Nesmrtelná klasika, která doposud, navzdory možnostem ohledně špičkových speciálních efektů, nebyla překonána. Zas a znovu člověk žasne, co v tehdejší době filmaři dokázali. Mezi nejlepší scény patří obětování, zkáza voru, pád do propasti, vystřižená scéna s pavouky, zúčtování s pterodaktylem a samozřejmě útok letadel. Restaurovaná kopie má vrácené některé z hlediska tehdejší cenzury problematické scény - strhávání šatů z Ann nebo brutální vraždy domorodců a civilistů, mezi nimiž nechybí zašlápnutí, překousnutí či házení nebožáků na zem. Vůbec Kong byl poměrně drsný film s množstvím mrtvých. Ale nejlepší je na něm vizuální stránka. A také hudba je vynikající! Herecky velmi dobré, zkrátka pochválit lze vše. Viděno 4x a ne naposled. ()

• Animácia stop-motion bola veľmi zdĺhavá, prečo musela herečka Fay Wray (Ann Darrow) presedieť skrčená na makete stromu aj desať hodín. (Raccoon.city)
  • Postava Carla Denhama bola inšpirovaná samotným režisérom filmu Merianom C. Cooperom. (curunir)
  • V osmdesátých letech vznikla pro televizi kolorovaná verze. V době uvedení byla těžce odsouzena. Během několika let se však stala sběratelsky velmi hodnotnou, avšak v roce 2004 částečně ztratila svou hodnotu tím, že vyšla v Británii na speciálním DVD. (DaViD´82)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (viac)