Godzilla tai Hedorah

• Japonsko ゴジラ対ヘドラ (viac)

Hedorah, tvar měnící monstrum, které se živí kouřem a odpady, ohrožuje japonské ostrovy a je na Godzille, aby zasáhla. Po předchozích, na dětské publikum cílených dílech by se jedenáctý díl slavné godzillí série dal označit za návrat ke kořenům. Jednak je zde opravdově vyobrazena zkáza a oběti, které způsobuje toxický Hedorah, film rovněž nese závažné poselství. Jako Godzilla prvotně sloužila jako alegorie atomové bomby a jejího nebezpečí, Hedorah ukazuje na destruktivní znečišťování přírody a vybízí k ekologickému chování. (Ertai)

zelvopyr

V americe se konečně naučili, jak na dabing: pětiletého chlapečka zde podobně jako v anime dabuje pětatřicetiletá žena. Ugh. Ale jinak se mi ta ekologie pod příběhem docela líbila, protože tam není prvoplánové sdělení "znečišťujete planetu, kupte si uhlíkové odpustky a větrné elektrárny, než na vás bůh sešle oteplení – já Al Gore na tom nechutně vydělám a s těmi, co mi dali nobelovku, se šábnu". Atmosféra filmu, funkční horror, dokonale béčkový dojem... Myslím, že tohle vůbec nebyla špatná Godzilla ve srovnání s přehnaně infantilními před ní. ||| P.S. tak si řikám, že to "přerůstání" Godzilly Hedorou asi ukazuje, že chemické znečištění začíná být větší problém než nukleární? ()

SOLOM.

Už jsem se pomalu začal vzdávat naděje, že mě tato série ještě něčím může překvapit, ale jak jde vidět, jde to. Fukudu a Hondu nahradil v režisérském křesle Banno, který se s tím nepáral a divákům naservíroval opravdovou podívanou. Rovnou můžeme zapomenout na další rodinný film, ale dostalo se nám pořádné dávky ekologického ponaučení, že znečišťování matičky Země může mít pro nás děsivé následky. Docela nechápu maníky ze studia Toho a jejich prohlášení, že režisér „zničil“ tuto sérii a celý film by se měl natočit znovu. Následně si Banno už u dalších dílů neškrkl a já vážně nechápu proč. Vždyť konečně přinesl svěží vítr a temnotu, kterou tato série potřebovala jako sůl. Celý snímek provází hutná potemnělá atmosféra, napětí a konečně i pořádná akce. Lidé tu umírají opravdu „skvostným“ způsobem, po nějakém náznaku nudy ani památka a herci si také nevedli vůbec špatně. Jen tou „létající“ Gojirou to chlapci „zabili“. Naštěstí tu máme několik proměn Hedoraha, které měly kouzelný „béčkový“ nádech (viz létající talíř). Navíc jeho souboje s Gojirou, které mimochodem dával konečně pořádně na frak, byly rovněž hodně slušně provedené.70% ()

xxmartinxx

Něco jako "režie" ve filmu o Godzillovi? To není samozřejmost! Po dlouhé době životný film, který jen neplácá monstra a banality, ale opravdu nějak pracuje s tím, co má. Hondova absence rozhodně prospěla. Škoda za směšný design Hedory, který to tak trochu podrývá, a pár hodně podivných nápadů typu Godzilla letící na vlastní výpary. ()

Lima

12) GODZILLA vs. SMOG MONSTER (1971) ___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___V kontextu celé godzillovské tvorby je Bannovo pojetí přímo ojedinělým počinem. Maximálně temné, pochmurné a místy až hororové (to když Japonci, zabití výfuky oxidu siřičitého, se rozpadají na kostry), se silným proekologickým apelem. Vskutku příjemná a mnou vítaná změna oproti infantilnímu večerníčkovskému pojetí Ishiro Hondy a Juna Fukudy zejména. Ústředním monstrem je zde tzv. Hedorah, stvoření vzešlé z odpadků a znečištění, monstrum živící se toxickými zplodinami z fabrik a inhalující ucházející kouř z továrních komínů. Souboje s Godzillou jsou příjemně nekompromisní (např. vzájemné vypíchávání očí), na konci to Banno rozjede ve velkém a nechá dokonce Godzillu za doprovodu písně „Save the Earth“ vytrhávat vnitřnosti z těla Hedoraha. Zajímavý je disharmonický, místy až psychedelický soundtrack, který filmu dodává šmrncovní atmosféru. Škoda, že bafuňáři TOHO comp. se zalekli takového nekompromisního pojetí a Banno zůstal jen u jednoho filmu. ()

Radko

Eko apel je fajný. No na viac ako ledva priemerné hodnotenie nestačí. Pretože všetky tie handrovo gumové súboje pôvodného atómového mutanta Godzilly s jeho náprotivkom z vesmíru - Hedorahom, živiaceho sa škodlivými toxickými výplodmi a odpadkami a produkujúceho jedovatý dych, tvoriace ústrednú os filmu, boli len podpriemernou variáciou síce kratšieho, no oveľa dokonalejšieho a dobrodružnejšieho súboja pravekých ozrutných zvierat zo Zemanovej Cesty do praveku. Navyše, Hedorah pôsobil s očami otočenými o 90 stupňov do zvisla a s tvarom tela, pripomínajúcim viac ako čokoľvek iné, lietajúci patizón, tak komicky, že akékoľvek napätie z filmu vyfučalo. Podobne, ako keď vyfučiaval v závere vyschnutý patizón. Súboje dvoch gigantov miestami skôr pripomínali súboje juda či jiu-jitsu, čo úplne potopilo film do nechcenej komiky, už tak nadužitej až-až. ()

• Jako základ pro vyrobení modelu létající formy Hedorah byla použita drátěná konstrukce hlavy kostýmu Baragona (z filmu Frankenstein Conquers the World, 1965). Kostým už v té době byl zničený, ale alespoň tato jeho část ještě nalezla své využití. (Israha)
  • Hedorah utrpí ve filmu poranění levého oka. Totéž se stane moderní inkarnaci tohoto monstra ve filmu Godzilla: Final Wars (2004). (Israha)
  • Po usmrcení Hedorah vytáhne Godzilla z jeho rozpadajícího se těla dva kulovité objekty. Někteří fanoušci věřili, že se jednalo o vejce; jiní v nadsázce tvrdili, že jde o varlata; ve skutečnosti však šlo o oči. (Israha)