Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

borec999

Úvodná pol hodinka, v ktorej sa šplnuje napätie a hororová atmosféra na chate uprostred lesa je veľmi fajn. Potom keď sa prečítajú zaklínadlá z Necronomiconu a nastane, to čo tu všetci ostatní tak vychvaľujú do nebies, ma film veľmi nebavil. Nemám nič proti efektom ktoré objektívne zostarli (sú praktické, lacné a aspoň dodávajú filmu typický 80kový feeling), skôr proti poňatiu filmu a Raimiho štýlu v ktorom sa mixuje horor, komédia a rôzne bizarné scénky. Nefungovalo na mňa totiž ani jedno (škoda, že sa v čistokrvnom horore nepokračovalo, verím že by ho Raimi zvládol natočiť podľa toho čo som videl v úvode filmu) ani druhé (humor ma úplne obchádzal). Dopozerané len z povinnosti. 30% ()

Wally

Před 40 lety to musela být pecka, ale teď už některé ty triky a masky vypadají spíše směšně... Každopádně i přes starý lifting musím uznat, že atmosféru to má dobrou a i dnes to umí zaujmout....což není u takto starých horrorů obvyklé... ()

Teg

Koukat se na to da, ale myslim si, ze to co drzi tenhle snimek celou dobu nad vodou neni atmosfera, ale silena smes vybuchujicich gejziru hnusu, ktery vam pripomene brain dead. Takova zabava to ale rozhodne neni. Nektere reakce vsech postav jsou navic dokonale stupidni :) enjoy ()

MareT.

Další z těxh starších super hitů, které mě bohužel zklamaly! Má to atmosféru, ale kdyby se tam tak aspoň neřvalo pořád... ()

zbysik

Jeden z asi peti filmu, ktere si vybavuji ze sveho ranneho detstvi (asi 6 let). Obrovsky dukaz toho, ze i za par dolaru a v temer amaterskych podminkach lze natocit skutecne originalni hororovy snimek, ktery se nekterymi svymi dnes jiz kultovnimi pasazemi hluboko zaryje pod kuzi. Po asi 15 letech videno podruhe a stale velmi pusobive. Pane Raimi, jste genius, od vas by se meli ucit vsichni budouci tvurci hororu a obzvlaste tento vas prvni kousek by mel byt promitan jako demonstracni material tvurci geniality. Jaka skoda, ze se pan Raimi rozhodl svuj talent utopit v te nejlacinejsi komercni sfere- serie Spiderman. ()

dopita

Evil Dead je legenda a v podstatě klasika. Bohuže jsem ho neviděl před patnácti lety, kdy by to pro mě byla asi podstatně větší událost než teď, ale až letos (5/ 2009). A kdo si k filmu nevytvořil v minulosti vztah, už si ho k němu dnes vytvoří těžko, protože film je to napůl amatérskej a v podstatě průměrnej. Je to čistej horor, kterej na začátku osmdesátých let asi děsil, ale dneska už fak nevyděsí nikoho. Navíc postrádá ten absurdní a šílenej humor, kterej byl ve dvojce. ()

Orthank

Jednoducho a lacno natočený "strašiak" zaručene nenechá pokojnými ani samotných mŕtvych. Pekelne vyšperkované "ľakačky" dokreslené na mieru šitou hudbou a slušne spracované masky, robia tento kultový horor jedným z najlepších vôbec. Nebyť však trošku fádneho deja založeného len na postupnom vyvražďovaní zúčastnených postáv viac-menej rovnakým spôsobom, a trošku nelogické správanie sa hrdinov, bola by to jasná 5 hviezdičková záležitosť. Takto je Evil Death "len" veľmi kvalitnou, no jemne nedotiahnutou hororovou klasikou, ospravedlniteľnou iba neskúsenosťou a menším rozpočtom. ()

Ilhan

Moje ohromné očekávání po tom, co jsem viděl Stáhni mě do pekla se nevyplnilo. I oproti němu byl Evil Dead, ať první či druhý velice vychválen, že je ještě lepší, ale mně to tak nepřišlo. Možná to bylo příliš vysokým očekáváním, možná tím, že už je to skoro třicet let staré. Nemůžu říct, že jsem se nebavil, protože takovéto filmy mám rád, jen to nějak nebylo ono. Mám ale takový silný pocit, že po druhém shlédnutí se moje hodnocení zvýší. 69 % ()

Jan Tucnak

Join us... Moc pěkné, a zábavné. Zajímavé úhly, zvuky, hudba a efekty. Škoda jen že mi před těmi 15 lety nedovolil táta koukat na tu VHS s ním, zajisté by to urychlilo můj duševní vývoj. A Scotty je prostě nejvíc sekáč :D ()

Hanys_

Kde začít abych neurazil? Raimiho talent - rozhodně palec nahoru. Spousta, spousta nápadů, kterých je možná pro takový film až škoda, protože pro mě je tohle jen takové domácí fan video, kdy si parta přátel splnila sen a natočila film. Na tu dobu ne přímo špatný a za ty prachy asi i dost dobrý, ale jediné co by mě nutilo přidávat hodnocení je právě ten rok vzniku, protože v dnešní době podobných nadšeneckých fláků vzniká strašlivá spousta a jsou převážně všechny házeny do odpadů...4/10 ()

Corpsegrinder

Kultovní horor kterej jsem dlooouho sháněl. To co Raimi natočil netušil snad ani on tehdy. Totální démonickej nářez s nechutnostma největšího kalibru (tužka blééé). ()

VIPerson

První polovina opravdu atmosférická a strašidelná.Možná tomu dopomohly sluchátka ve tři ráno a otevřený balkon.V druhé polovině pak byly opravdu nechutné a hnusné efekty a masky,které později už působily vtipně.A popravdě první polovina mě bavila asi víc....což je asi zvláštní.PS:Lesní duch?Opravdu? ()

kery-

Asi bych musel vyrůstat v osmdesátkách a pašovat tenhle kousek na VHS, aby mě náležitě oslovil. Nutno říct, že v té době to musel být neskutečný masakr a Raimi musel mít sakra koule, že tohle dokázal s klidným svědomím pustil ven. Tolik hnusu v každé minutě poměrně krátké stopáže se jen tak nevidí a i dneska by to podobný film určitě neměl lehké. Koukatelný to pro mě bylo, ale kdy si film pustím znova - pokud vůbec - to říct nedokážu, protože žádný kult se u mě při sledování téhle psychoušské zábavy bohužel nezrodil. Tak jako tak - Raimi ukázal, že se nebojí sekat končetiny, nechávat stromy znásilňovat lidi a že jakékoliv tekutiny nemá pro tento snímek dost. Těším se, co předvede Alvarez pod dohledem právě Raimiho a myslím, že film který uvidíme již za pár dnů ostudu rozhodně neudělá.. ()

farfalla

Vychází z Raimiho školního projektu ´Within the Woods´ (1978). Ale i tato předělávka ve formátu dlouhometrážního filmu měla velmi malý rozpočet. A na produkci je to znát. Trikové části mi připomněly Švankmajera. Jsou děsivé, ale i hravé. Film má skvělou atmosféru. Kluci jsou jako obvykle protivní, děvčata začnou pociťovat tísnivou atmosféru první. Nerozumných naschválů, kterými postavy přímo napomáhají zlu a uspišují svůj konec, je hodně. I když místy je to úsměvný příběh, nepříjemných scén má dost. Raimi z mála vytvořil hodně. A pro diváka hororů-začátečníka jako já, která se nerada bojí, je to dobrý začátek, a pak už stačí jenom jít historii hororů napřed a povybírat si ty třešničky, které následovaly. ['Evil Dead II (1987), 'Army of Darkness' (1992)] ()

Knowho

Tenhle film mi jako malýmu smradovi pustil brácha na chatě a tehdy to byl můj první horor vůbec. Jasně že jsem z toho byl tehdy posranej xD A musím říct že bych předtím nikdy neřekl že Evil Dead bude můj nejoblíbenější horor vůbec a je za mě perfektní definicí hororu. Atmosféra, Scénář, Napětí, killy, hudba a tohle všechno je prostě naprosto kulervoucí a obdivuju to při každým podívání. Bruce Campbell se nám tady poprvý představuje ve svojí ikonický roli Ashe Williamse, ale samozřejmě tady byl Ash ještě mladý a nezkušený hovado (i tak je ale samozřejmě super). Příběh je hrozně jednoduchej: parta kámošů na osamocený chatě v lese omylem vyvolají Kandarskýho Démona pomocí knihy Naturom Demonto (zhruba přeloženo jako Kniha Mrtvých :D) aka Necronomicon Ex Mortis. A dál to znáte. Jenže i v téhle jednoduchosti spočívá úžasná krása. Raimi je prostě fucking Bůh. 10/10 ()

Bouřňák

Nevím proč, ale naprostá většina z těchto rádoby komediálních hororů mi přijdou najivní a nezajímavé. Začínající režiséři se s minimálním rozpočtem snaží o natočení celovečerního snímku, ale možnosti jsou omezené a spousta scén nebo nápadů se tak opakuje pořád dokola. Tento film není vyjímkou. Divák se několikrát lekne a usměje, to ale nestačí. Nicméně chápu, že každý filmař musí nějak začít. Poznámka: Bylo by dobré tyto filmy neoznačovat jako horor. Člověk si to pustí, protože se chce bát, místo toho se ale musí spíš usmívat. A někteří možná i plakat, protože jsou zklamáni slabostí a trapností tohoto typu filmů. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)