Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

Juto

Sam Raimi tu vytvoril výborné dielo, ktoré podľa mňa obstojí v skúške času. Tento film môžete postaviť proti niektorému z dnešných takzvaných hororov a zaručujem vám, že vás viac vystraší. Raimi sa stará o svoj film a robí všetko pre to, aby ste cítili hrôzu, ktorú cítia ľudia v chate. 8/10 ()

Šimpy

V tomto prvním díle kultovní trilogie se Sam Raimi ještě snaží udržet pocit strachu a dojem filmového horroru, další díly transformuje do komedie. Skvělý filmy, skvělý Bruce Campbell, co víc dodat? ()

blitzer

S trilogií Evil Dead to mám jako na houpačce - první film brutal-strašidelnej horror se skvělou atmosférou, druhej díl šel úplně mimo mě (dokonce jsem u něj usnul) a třetí opět návrat v plný parádě, i když v úplně jiným stylu. ()

messiah

Tak nevím jestli vůbec mám sáhnout po opěvované dvojce. Jo, bylo to tak strašidelný a nechutný až to bylo vtipný. Bylo to tak blbý až to bylo dobrý...ale nějak mě to nevzalo. ()

Iwus.ka

Jó, vulgarismy zdá se vládnou. V jedné malé chatce obklopené lesem, díky nim vyvolala partička lidí za pomoci staré nahrávky jakéhosi ducha. Předchozí návštěvník byl zvídavý a zřejmě navíc trpěl Tourettovým syndromem. Jak jinak si vysvětlit to, že během odříkávání z jisté knihy mrtvých, se mu tam párkrát vpletlo slovo "kunda" (nebo to bylo canda?). Nicméně to nemění nic na tom, že lesního ducha to řádně nasralo a tak půjde, dveře nedveře, po všech přítomných, což se velmi nemile podepíše na jejich vizáži. ()

WolfR

The Evil Dead, horor, který si vysloužil kultovní status! A po právu! Zápletka není bůhví jaká, ale tehdy mlaďoch Sam Raimi dokázal stvořit mrazivou atmosféru a vysypat z rukávu spousty originálních nápadů! Legendární scénou je například znásilnění stromem, tu scénu miluju. The Evil Dead je i přes svůj minimalismus velmi silným filmem a pyšní se skvělými maskami a velkým množstvím tělesných tekutin. Celkově je to gore jak prase. Velkým tahounem je ovšem Bruce Campbell. Ten chlápek je naprostý šílenec. Jeho čas ale hlavně přijde ve dvojce. Legenda, po níž ale přišla ještě větší, 4 hvězdy. ()

animaxis

Musím říct, že hned zezačátku film působí skoro až kouzelně hororově. Už během prvních pár minut je jasné, že prostředí filmu je jako stvořené pro něco děsivého. Nicméně i tak na mě zprvu působila skoro až příjemná atmosféra. Jsou tu povedené záběry a vůbec samotné prostředí se mi v tomto filmu líbilo. Jak ale minuty ubíhaly a začalo zapadat slunce, tak atmosféra prudce zhoustla a zlo konečně povstalo na povrch. Zpracování toho zla samotného se mi tu zamlouvalo, protože je tu vlastně v té nejděsivější možné formě. Většinu času vůbec není hmotné (a děsivé zvuky, které tu vydávalo byly hodně mrazivé) a když už, tak se zhmotní jen do těla nějakého živého tvora, nehrůř našeho blízkého. Aspoň v prvních dvou třetinách filmu jsem to takto cítil. Posledních několik minut bylo opravdu krveprolitím, což už jsem koneckonců viděl všude možně, ale tady je to přesto svým způsobem oroginální a vlastně i nechutnější. Dokonce i herci mi tu přišli docela dobří a na obyčejní slasher to zahráli vážně obstojně (až na druhou mužkou roli), i když někteří zrovna moc prostoru neměli. Mezi další věci, které mě zaujaly patřila hudba, která mi na slasher opět připadala povedená a jak už jsem zmiňoval i kamera. Triky místy pokulhávaly, ale na druhou stranu tu o to víc byla cítit ta vůně osmdesátek, kterou si v těchto filmech většinou užívám. Nakonec bych řekl, že Sam Raimi dostal vskutku zajímavý nápad a jsem rád, že ho takto zhmotnil. Oproti jiným hororům je Evil Dead přeci jen v několika směrech originální a to se v tomto žánru cení. ()

TomPrusik1

Celkem slušná podívaná za málo peněz. Tak by šel za mě charakterizoval Evil Dead. Na úvod musím říct, že nijak extra nemám rád staré old school horory. Přeci jen, zub času na ně už dopadl, nějak extra neděsí a postavy se chovají stejně hloupě, jako u současných hororů. Takže jsem s Evil Deadu měl obavy, ne z toho, že bych se k smrti vylekal, ale spíše, že se buďto k smrti unudím, nebo si nevěřícně ukroutím hlavu nad jeho debilitou. A naštěstí se to nestalo. Příběh tu sice spíše není než je, klasicky parta mladých lidí vyrazí na výlet-do místa, ze kterého jde strach a začnou se dít zlé věci. Jenže spíš než příběh mi přišlo zajímavé právě celkové zpracování. Působí to tak, jako kdyby jste vzali pohádku z Fimfára o Františku Nebojsovi, přizvali k tomu Jiřího Švankmajera a nechali ho zpracovat hororově-nechutné věci a ke kameře byste pozvali F.A.Brabce. Je to jistě bizarní kombinace, ale ostatně i tak působí výsledný Evil Dead. První půlce filmu se navíc celkem slušně daří budovat jakési napětí a strach, ke konci to ale s přibývajícím křikem a potoky krve začíná opadat. Možná mi ke konci chybělo více toho děsu, nebo naopak humoru (kterého se možná dočkám u druhého dílu, na který se s chutí podívám). Na to, že jsem počítal s tím, že ten film pošlu šípku, jsem byl mile překvapen a spokojen. Silnější 3 hvězdy a 65% ()

E=mc2

takze, na tento horor asi do smrti nezabudnem..videl som ho prvy krat asi ako 11 rocny a teda musim povedat ze ma dostal..srdcovka medzi filmami..*****Bruce je proste super..pila namiesto ruky..he:) ()

tom88

Sam Raimi sa vo svojich začiatkoch vybral zaujímavou cestou. Prvý Evil Dead bol taký pokus, ale mne moc nesadol, čakal som ráznejšiu sebaparódiu, ale bolo z toho cítiť viac horor a v tom prípade to robí z filmu oveľa väčšie béčko akým Evil Dead je. 65% ()

Nivenx

Sam Raimi měl k tomuto dílu zoufale nízký rozpočet, ale dokázal s ním naprosté zázraky. Nájezdy kamery se skvělou hudbou a s dobrými výkony herců z tohohle filmu udělalo nadprůměr. Rozhodně se mu podařilo nabudit skvělou atmosféru a film je čistokrevným hororem. Bohužel kvůli nízkému rozpočtu triky působí doslova hrozně, ale i tak se na snímek dívám velice rád. Proč překlad Lesní duch, tento název se mi nikdy nelíbil, pro mě zkrátka Smrtelné zlo. 75% ()

Radiq

Znalci ví, že až dvojka dotáhla tuhle řež k dokonalosti. Podle mě má trilogie Evil dead jenom dva díly a tenhle se mezi ně nepočítá (spíš je to původní film, kde "dvojka" je spíš remake). Je tam totiž skoro to samy (i postavy, kniha a děj), co v takzvané dvojce, akorát tam je to už mnohem víc vychytany, vymyšleny a udělany. Hlavně to v tomhle filmu není taková sranda a je to spíš amatérského rázu. Já to beru jako takovej nácvik na něco, co vejde do dějin a do mejch nejoblíbenějších hororů-komedií. Už tady můžeme vidět typické nájezdy kamerou, záběry 360 stupňů dokola, stejné auto, hektolitry krve chrstající do Ashovy tváře, opuštěnou chatu uprostřed lesů a močálů (neplést si s perníkovou chaloupkou), která je i stejně vybavená, má podobnou kůlničku a je obklopená vražednými stromy. Motorová pila tady hraje jen vedlejší roli, což je taky trochu škoda. Akorát jsem viděl verzi, kde se kniha nejmenuje Necronomicon, ale Naturom Demonto - nevím proč. Ze začátku se Bruce Campbell moc neprojevuje, ale jakmile se to tam začne hemžit mrtvolama a démonama, teprve ukáže svou pravou tvář. Teda tu úplně pravou ukáže až ve "dvojce". A tak tohle je podle mě jenom pro fajnšmekry, kteří chtějí vidět, jak Raimi formoval svůj nejlepší film... ()

Deyw

Ted je to spis komedie..driv to mozna melo grady..ale tedka fakt k smichu..zub casu zde zapracoval neskutecne..pusobi to jak trapna amaterska sracka :D chapu ze ten film vytvoril legendarniho ashe - kterej je proste skvelej a kultovni status tomu nelze uprit, ale divat se na to dneska boli.. :-( ()

Cedr

Spousta skvělých nápadů a scén. V momentě, kdy film začne nudit a upadat do nekoukatelně nudného béčka, se vždy objeví opět další porce vydařených scén při kterých se každý fanoušek podobných filmů musí tetelit blahem. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)