Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Sarkastic

Bravo! Tenhle film mi opravdu sedl. Výborné herecké výkony Al Pacina (nejspíš si ho brzy přidám mezi svoje oblíbené herce), Swankové (znovu potvrdila, že opravdu umí hrát, ikdyž tady byla ve stínu Pacina) a Williamse (pro mě v netypicky nekomediální roli). Zápletka originální, příběh mrazivý. Plný počet nedám, jsou tu některá klišé, které prozatím neskousnu (ale třeba se nad ně časem povznesu a změním názor i hodnocení ;-)). ()

Gilmour93

„A good cop can't sleep because he's missing a piece of the puzzle. And a bad cop can't sleep because his conscience won't let him.“ Přestože detektivní eso Will Dormer, či chcete li španělsky Dormir (spát) tu chybějící část skládačky nalezne docela rychle, v bílých nocích aljašského Nightmute není schopen zamhouřit oko. Svědomí? Ano. Špatný policajt? Na to už tak jednoznačnou odpověď Nolanovo tíživé krimi nedává. Co však vím jistě je to, že bych se hodiny vydržel dívat na Al Pacina, jak se převaluje v peřinách a nemůže zabrat. Psychický i fyzický rozklad člověka, který se může zabedňovat v hotelovém pokoji sebe víc, ale před vlastním svědomím se neschová, podává dle očekávání mistrovsky. A teď ho prosím nechte konečně spát.. K pěti hvězdám mi u Insomnie něco chybí, ale neptejte se mě co. ()

Psema

Důkaz, že si Nolan zvládne ohlídat jakýkoliv film, včetně těch, které nevychází z jeho rodinného pera. Dokonalý Al Pacino, atypicky obsazený, leč rovněž výborný Williams a atmosféra, která nahlodá i největší milovníky Aljašky. Za mrazivý závěr slabších 9/10. ()

Lynn

Výborný film se skvělým Al Pacinem. Jen ten Robin Williams mi do podobného žánru nesedl, pro tuhle roli by se hodil naprosto jiný typ herce. Jinak ale není Insomnii co vytknout, zápletka je velice zajímavá, moc se mi líbil vývoj hlavního hrdiny z celkem zásadovýho poldy, který jen jednou trochu "uklouzl" v jakéhosi spolupachatele. Plné 4*. ()

TheDarKnig

typicky Nolanovsky dokonalý krimithriller, ve kterém je sice videt nejaka ta inspirace skvelym Sedm, ale pribeh je presto podan znacne jinak, cemuz dopomaha skvela atmosfera Aljasky, ze které není úniku a to dokonce ani pomocí spánku kvůli probihajicimu polarnimu dni. Do tohoto depresivniho prostredi prichazÍ detektiv Al Pacino, aby vysetril vrazdu mladé dívky. Jenže brzy se všechno zvrtne a případ dostane nečekaný a rozhodně nechtěný směr. A vrah toho rozhodně využije ve svůj prospěch. Oba protipóly jsou zahrány velmi dobře, hlavně Pacino a jeho neustále ospalý detektiv, utápějící se v depresích, které Nolan krásně vykresluje hrou světel a různých znepokojujících prostřihů. (Jinak už od počátečnich titulků je znát, že to nebude jen takový obyčejný thriller a už tehdy jsou nám ukázány základy i když tehdy ještě neznámého případu) Určitě jeden z nejlepších Pacinových výkonů. Williams zase exceluje někde jinde a jeho nevinné chování, kdy si nechce připustit, co skutečně udělal, atmosféru taky podporuje. A pak je tu samozřejmě Hillary, a její výkon, který bez skrupulí považuji za jeden z nejlepších (spolu s uslzenou MDB).. Prostě Nolan znovu natočil dobrý film a potvrdil mi, že ho jako nejlepšího režiséra opravdu nepovažuji za nic.. 9/10 ()

TeeAge

|| Scenár: Hillary Seitz | Hudba: David Julyan | Distribúcia: Warner Bros., Buena Vista International | Štúdio: Alcon Entertainment, Section Eight | Rozpočet: 46 miliónov $ | Tržby: 113,714,830 $ || Dlho som sa nevedel chuťovo dostať k tomuto kusu, nakoľko krimi-thriller až tak nevyhľadávam a naviac, americké remaky severoeurópskych filmov považujem za vykrádačskú kategóriu kinematografie - nakoľko originály sú zpravidla podarenejšie, a tak mimo komerčného hľadiska nevidím dôvod k ich znovuspracovaniu. --- Nolen je pre mňa vždy zárukou kvality, a ani v Insomnii tomu nie je inak. Pacino-Williams je skvelá kontrastná dvojka, režisérká práca s nimi vytvára najsilnejší prvok filmu, a to sú práve herecké výkony. Jediné, čo film brzdí k naozajstnej gradácií, je predloha, ktorá jediná zväzuje Nolanovy ruky. Našťastie si to asi uvedomil i on sám, a dodnes je Insomnia ešte stále posledným fimom, na ktorom sa nepodielal scenáristicky. Možno práve preto mohli potom vzniknúť klenoty, akými sú The Prestige, alebo Batman Trilogy. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Aluska88

Neodpustím si pár poznatků vůči srovnání s originální norskou verzí. Pár zásadních scén (s recepční, dívkou v autě) mi zde docela chybělo a těšila jsem se, že v nich Ala uvidím. Al Pacino je fenomenální, o tom netřeba hovořit, ale pro mě postrádal cosi z té "severské" šílenosti a prázdnoty Stellana Skarsgårda. Oba jsou charismatičtí a výborní, přesto mi postava detektiva více imponovala v Skarsgårdově podání. Původní verze je mrazivá, depresivní, velmi autentická a správně psychopatická. Nolanova Insomnie je skvělý thriller s perfektním obsazením, ovšem s chybějící tou správnou, jakoby "snovou" atmosférou, kterou dominoval originál. ()

genetique

Príbeh so zápletkou, ktorý ma na pokraji spánku prebudil k životu a držal v insomnii až do samého záveru. Kvalitou sa to vo filme len tak hemží, od réžie, cez námet, hercov, či atmosféru až po záverečný napinák. 85%. ()

3DD!3

Ospalý Pacino, psychopatický Robin Williams a dokonale režírující Christopher Nolan jsou největší trumfy tohoto kriminálního dramatu. Světlo vás s příbývajícími dny pálí do očí čím dál víc, stejně jako samotného Dormera, atmosféra houstne s každým unaveným zamrkáním a konec, který si na nic nehraje a přesto ohromí. A teď už mě nechte.... chce se mi... spááát.... ()

Arachneuss

Se7en tak trochu jinak. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Jima Carreyho či Adama Sandlera. Je to naprostá ironie osudu, že zrovna herci, jenž se proslavili díky často pitomým komediím, naprosto excelují v mnohem vážnějších rolích (Carrey má Věčný svit, Sandler Volání o pomoc a Williams Insomnii či Express Foto). Jinak co se týče filmu, tak v něm se mi často zdálo, že Nolan se omylem připletl až moc na Fincherův píseček. Neříkám, že atmosféru měl film špatnou, byla vynikající. Problém je, že thriller podobného ražení již jednou vznikl a byl dokonalý. Al Pacino a jeho padoušký protivník můžou hrát sebelépe, ale trojici Pitt - Freeman - Spacey neporazí. I přesto se jedná o velmi nadprůměrnou žánrovku. ()

Spiker01

Prostě Nolan ve svých začátcích. Pro někoho je toto slabší kousek, nejspíš asi kvůli komornosti, ovšem kdyby takový kousek natočil někdo méně talentovaný, byl by pravděpodobně vrcholem jeho kariéry. Ne však u Chrise Nolana. Insomnie je přitom vynikající krimi thriller, ve kterém excelují Al Pacino a především Robin Williams, který dokázal, že díky své genialitě zvládne zahrát takřka cokoliv. Povinný vroubek zažehnán a pouze lituji toho, že jsem se k tomuto snímku nedostal dříve..80% ()

akisha

Ten film mě zaujal čistě jen svou formou a vůbec takovou dobře ohlídanou a zpracovanou vizuální stránkou. Kamera, hudba, lokace, pěkný atmosférický scény v mlze a podobně. Ale viděla jsem originál a ten ho co do obsahu v mnohým předčí. Líbilo se mi na něm právě to, že detektiv nebyl klaďák (a to Pacino JE, ten jeho "prohřešek" v podstatě prohřešek ani není) a byl na stejný úrovni s vrahem. Navíc to celkový vyměknutí taky nic moc, hodně lidí už to tady zmiňovalo a já se přidám se stejným názorem - Insomnia remake je uhlazenej film udělanej tak, aby se líbil širšímu spektru lidí. Neříkám, že to je špatně a kdybych ten originál neznala, asi by se mi to líbilo trochu víc a dala bych obligátní 4*. Je ale pravda, že i když zbožňuju Pacina, tak tady mě jeho role vůbec nevzala (nekritizuju herectví, ale charakter postavy), takže bod navíc jde Williamsovi, kterej byl jako záporák trochu lepší. Nehledě na to pomalý tempo a tisíc záběrů na Alův otupělej obličej, no měl si pustit tenhle film a do pěti minut by vytuh. Snad jediný plus proti originálu co se týče příběhu je konec, protože v původní Insomnii nebyl nic moc, zato tady je celkem uspokojivá přestřelka v chatě. Ze všeho, co jsem od Nolana viděla, je Insomnie zatím nejmíň oblíbená, ale i tak nadprůměrná záležitost. ()

Tyler

Tenhle film mě solidně vykolejil. Scénář je vynikající (že by v tom hrálo roli, že se jedná vlastně o remake ?). Herci jsou do jednoho úžasní - od mého oblíbence Al Pacina, přes (mou již taky oblíbenou) Hilary Swank až k Robinu Williamsovi. Domnívám se, že právě on je jeden z nejzaškatulkovanějších herců své generace, k jeho i naší škodě.Z ase jednou jsem si potvrdil, co dokáže nespavost udělat s jinak normálním člověkem, tentokrát naštěstí ne na vlastní kůži. ()

viperblade

Nolan si po Mementu řekl, že tentokrát zkusí natočit něco "normálního" a tak sáhnul po námětu na Insomnii. A výsledek se zase povedl. Al Pacino hraje jako vždycky bez chyby, nebo nějakého zaváhání, Hilary byla patřičně okouzlující a možná SPOILER! Robin v roli záporáka, byl patřičně slizký. Do té doby jsem si ho neuměl představit v takového roli a ejhle.. Konec SPOILERŮ. Takže za mě další skvělá detektivka, s psychologickými prvky, která vás přesvědčí o tom, jak je spánek důležitý. ()

castor

Věčný aljašský den, světelné noční můry, jeden ostřílený detektiv, jeden inteligentní vrah. Na jedné straně vražda školačky, na druhé vyšoupnutí dvojice poldů z očí veřejnosti, protože v policejním sboru je cosi shnilého. Mezi ledovci a lesy tak začíná poměrně zajímavé vyšetřování, jenže pak se něco odehraje v husté mlze a rozdané karty už vypadají jinak, než na samotném začátku. Řadovou detektivku nečekejte. Už jenom kvůli nekončícímu aljašskému dni, už jenom kvůli ubíjející nespavosti, už jenom kvůli hypnoticky pomalému rytmu, už jenom kvůli ústřednímu oscarovému triu, které hraje velmi působivě. Škoda, že to někde po půlce lehce drhlo. Spojení kamera a Wally Pfister? Palec nahoru. ()

ClintEastwood

Detektiv má svého vraha, ale ten na něho něco ví a vtahuje ho do velké hry... Christopher Nolan se u mě s Nespavostí trefil do černého. Originální thriller, z přitažlivého prostředí Aljašky (úžasně natočená je napínavá scéna v mlze), se zajímavou zápletkou, gradujícím dějem, povedenou hudbou a výbornými hereckými výkony hlavních představitelů (Al Pacino, Williams, Swank). Především Hilary přidala ke své kráse i opravdu precizní herecký výkon a je ozdobou tohoto snímku. Ten se zkraje rozdělí do několika dějových linií, které postupem času Nolan spojuje v jednu a film stupňuje své napětí s každou minutou. Takhle má vypadat thriller. ()

Niktorius

Nolan je výjimečný vypraveč a i když si zrovna nehraje se skládankovitým narativem a drží se dál od nějakého zvláštního experimentování, dovede stále diváka udržovat v maximální pozornosti vhodným timingem, důslednou atmosférokresbou a zajímavými postavami. O psychologii a "duševní cesty" postav jde v Insomnii především, avšak nehledejte za tím nic divácky náročného či nedejbože nudného...Nejen příběh, ba i Aljašské exteriéry a příjemná hudba mají málem hypnotizující účinek. Taktéž Al Pacino, jenž hraje zas trochu jiného poldu, než kdy dříve, ale hraje ho s bravurou srovnatelnou s jeho nejproslulejšími rolemi..90% ()

Wacoslav1

Tak v rámci Nolana to určitě patří mezi jeho lepší filmy, ale proč mám takovej pocit, že i kdyby se Nolan vychcal do sněhu a natočil o tom film, tak tu bude v červených číslech?! a jeho fanoušci budou řvát genialita??? Každopádně musím se podívat po originálu. Mám pocit, že bude platit, že méně je někdy více.55% ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)