Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

golfista

Velmi kvalitní a originální kriminálka, jejíž hranice výrazně přesahují do psychologického thrilleru. Scénář sice chvilinkami ztrácí dech, ale skvělá režie a hlavně kamera (honička v mlze, klády) vás nenechá vydechnout. Al Pacino své "Oscarové" kolegy mírně zastiňuje, ale Hilary Swank je zase asi nejpěknější policistka poslední doby :) ()

Cival

Takový lepší čtyři hvězdičky. Zejména díky zdrcující atmosféře, kterou Nolan umně vytvořil, je to vynikající a originální krimithriller, jenž dokáže malátné pocity z nespavosti vsugerovat značně dráždivým způsobem. Parádní akce na kládách. ()

KevSpa

Výborný krimi thriller, ve kterém byste jen marně hledali velké množství akce. Režisér Nolan ve svém psychologickém snímku skvěle graduje napětí a pečlivě buduje tísnivou atmosféru, jež vás nemůže nechat chladnými. Excelentní výkon Al Pacina, jemuž bez okolků uvěříte šestidenní nespavost, vás jednoduše dostane. ()

kOCOUR

Je skvělé pozorovat, že i v dnešní době se originalitě meze nekladou. Výjimečná detektivka, která vybočuje z řady neuvěřitelně tísnivou a depresivní atmosférou, která vám spolehlivě přiškrtí trenýrky a nechá ve vás dlouhý chuťový pofilmový ocas. Skvělá Swanková, excelentní Williams a dokonalý "věčně ospalý buldok" Pacino. Pro mě osobně vedle "Se7en" nejlepší dosud natočená detektivka. ()

Lima

Po geniálním Mementu šáhl Nolan po cizím scenáři a opět nešlápl vedle. Skvělý thriller, který má v sobě víc, než nabízejí jiné žánrově podobné filmy. Magická atmosféra aljašského prostředí, únavou a okolnostmi deptaný Al Pacino a Williams v pro něj netradiční roli (a že mu sekne!) - to se prostě vyplatí vidět. Nejednoznačnost chování detektiva Dormera, vyšetřovatele i spolupachatele zároveň, toto vyprávění ještě ozvláštňuje a dodává mu nový, nezvyklý rozměr. A jestli trpíte nespavostí, ještě si jednu* přihoďte :o) ()

Gemini

Nevím, kdo se mi v Insomnii líbil víc, skvěle totiž hráli všichni. Takže to nakonec vyhraje Hilary Swanková, která je z nich všech nejhezčí a ještě k tomu se jí podobá jedna moje spolužačka ze střední:) Ne, vážně - Christopher Nolan je prostě a jednoduše machr, který v mých očích stále stoupá. Mimochodem, mám dojem, že vím proč hlavní roli hraje Hilary Swanková. Vy byste snad ignorovali tak krásnou ženu, kdyby si vaše jméno napsala na tělo a ukázala ho celému světu (skrze kamery na MTV Movie Awards)? Ale zpátky k filmu - Al Pacino je ve své roli pomalu vyšilujícího detektiva Willa Dormera neskutečný ("nespavé" scény v hotelu jsou jen začátek) a zákeřný psychopat Robin Williams je tak odporný jak jen může být. Jsem docela rád, že u nás máme tak krásně akorát dlouhé a temné noci... 90% ()

Matty

Nolanův opatrný vstup do Hollywoodu by bez prvotřídního obsazení byl jen dalším zbytečným americkým remakem kvalitní evropské žánrovky, rovněž pomalu vyprávěné, ale mnohem syrovější a atmosféričtější. V kontextu Nolanovy filmografie překvapí Insomnie zejména poměrně konvenční výstavbou (nejvýraznějším ozvláštněním jsou zavádějící flashbacky, které s ohledem na to, co víme, přiřazujeme někomu jinému, než komu patří) a svou světlostí, která má ovšem tematické opodstatnění (svícení se navíc proměňuje s tím, jak Dormer kvůli nedostatku spánku čím dál víc blbne). Jinak jde po Sledování a Mementu o třetí příběh muže traumatizovaného tím, co se mu přihodilo v minulosti a kterému v pevnějším uchopení situace brání čas. Čas je nepřítelem Willa Dormera v tom smyslu, že mu na Aljašce v daném ročním období nedovoluje usnout. Kromě toho, že vyšetřuje vraždu a snaží se zamaskovat, že sám spáchal zločin, začíná ztrácet nervy a dělat chyby kvůli prohlubující se únavě. Ovšem vzhledem k tomu, že Al Pacino vypadá dost vyždímaně od prvních minut, jeho proměna spočívá hlavně v tom, že stále intenzivněji žvýká a zvětšují se mu kruhy pod očima. Moc prostoru projevit svůj herecký talent nedostal ani Robin Williams, zachovávající po většinu času pokerovou tvář (což mu zřejmě mělo přidat na zlověstnosti, ale moc to nefunguje). Nolanovi zkrátka nezáleží na postavách a jejich věrohodnosti tolik jako na srozumitelnosti vyprávění pro diváka, což ve filmu z velké části založeném na hercích bije do očí víc než ve filmech, jejichž hlavním tahákem je neotřelá kompozice. Pramálo smyslu dává například chování hotelové recepční, která kdovíkdy stačila přilnout k Willovi, který tak má komu povykládat o jednom ze svých minulých hříchů (čímž je jediná vyprávěcí funkce dotyčné splněna). Rušivější jsou také jiné „tradiční“ nedostatky Nolanových filmů – rozsekávání scén do zbytečně velkého množství záběrů (jako kdyby měl autor strach, že pokud bude záběr trvat trochu déle, opadne naše pozornost), přemíra dialogů, které dopodrobna vysvětlují to, co by stačilo naznačit, haprující prostorové vztahy mezi jednotlivými záběry (herec je naráz někde jinde, než by dle předchozího záběru měl být, což částečně souvisí s tím nadužíváním střihu). Oproti svým výpravnějším pozdějším titulům Nolan k dotváření nálady moc nevyužívá lokací, což je vzhledem k žánru a dějišti celkem škoda. Insomnii ovšem nelze upřít důslednou práci s rekvizitami (vražedná zbraň, kulka, budík) a precizně načasované body obratu (zvraty přicházejí nejdříve po dvaceti minutách, ke konci po deseti), díky nimž je film i přes svou ospalost poměrně svižný. Tak jako tak jde o jediný Nolanův film, jehož další (třetí) zhlédnutí mne nijak neláká. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, tron, akisha, Vronsky, ScarPoul ()

Tosim

Nespavostí jsem taky chvíli trpěl, a tak jsem si tento grandiózní příběh řádně "vychutnal." A Robina Williamse jako herce hodně můžu a jeho role veskrze záporná byl majstrštyk. ()

J*A*S*M

Vynikající kriminálka s dobrou atmosférou, Robinem Williamsem v pro něj netradiční roli a Al Pacinem, podávajícím skvělý výkon. Právě herecké výkony a neotřepaný scénář dělají z filmu něco víc, než klasický tuctový thriller. ()

Enšpígl

Jedna z dobrých atmosférických kriminálek, která přesahuje žánr krimi. Naprosto zde vyniká Al Pacino.Až budu trpět nespavostí budu si jistě často pouštět tenhle film. ()

Radyo

Insomnie je chladný až odtažitý film, který se dlouho tváří, jako by o diváka ani neměl moc zájem. Nakonec si jej k sobě přece jen aspoň částečně přitáhne a obejme jej svou atmosférou, zhoustlou více než mlha, která v zápletce hraje více než významnou roli. Pozorovat Al Pacina, který asi v polovině filmu vypadá, že co nevidět odpadne (a přesto neodpadne), to je prostě zážitek. Hilary Swank se postupně z venkovské policajtky, sbírající po ulicích opilce přerodí věrohodně ve skutečnou detektivku a Robin Williams v jedné z mála "nekladných" rolí rovněž předvádí tu lepší část svého hereckého umění. Zmíněná atmosféra sice může leckoho netrpělivého ukolébat ke spánku, ale většinu diváctva jistě udrží mírně napjatou a v očekávání finální pointy, která rozhodně nezklame... ()

T2

Rozpočet $46miliónovTržby USA $67,355,513Tržby Celosvetovo $113,714,830Christopher Nolan a jeho remake filmu Insomnia (1998) je prepracovaný do najmenšieho detailu, trošku ho možno drží prebratý námet v určitej medzi a tak nemôže podľa vyrysovaných postáv rozohrať ešte silnejšiu drámu, k čomu to vlastne postupne smerovalo a aby to bolo dokonalé ako jeho ostatné filmy možno by stačilo v príbehu v poslednej tretine vložiť nejakú jednu silnú scénu, prípadne sa o niečo viac pohrať so samotným záverom. Škoda lebo chýba tam fakt niečo málo aby som mohol povedať slovko dokonalé ako iných filmoch od Nolana. V každom prípade sledujeme thriller čo sa môže smelo radiť hneď za žánrové skvosty ako Sedem (100%) či Mlčanie jahniat (95%). Vo filme Insomnia si bravúrne počínajú v úlohách Al Pacino(ako obeť unavenej mysle) a Robin Williams, trošku menej nápadná Hilary Swank im taktiež zdatne sekunduje a tvorí tam vedľajšiu opornú kostru v rámci príbehu, ktorá vytvára v konečnom dôsledku vypätú "vnútornú" drámu rozličných charakter ako policajt vs. vrah, v podobnosti životných chýb zlievajúcu sa do jedného konšpiračného celku, kde sa stávajú tajnými spojencami. /90%/ ()

Marigold

Po "Mementu" vyhlíží "Insomnie" poněkud režisérsky ospale a tvůrčí gejzíry Christophera Nolana zůstávají tentokrát poklidně klimbat. Nesetkáme se se žádnými skvostnými narativními strategiemi, spíše s chytrým uchopením konvenčního vypravěče a jeho doplnění o roztříštěné úlomky retrospektivy. Jinak je však "Insomnie" standardní řemeslo, kterému sice nechybí atmosféra, ale ta bohužel mimo filmové plátno působí jaksi... no, klimbavě. Jednoznačným plusem jsou skvělé herecké výkony všech, Al Pacina především, stejně jako velice zajímavý a s očekávanými klišé si pohrávající scénář. "Insomnie" rozhodně nepatří mezi nejlepší thrillery, má trochu nahořklou pachuť rutiny a prohospodařeného potenciálu. I přesto se však jedná o neobyčejně inteligentní a zajímavý film. ()

Djkoma

Naprosto skvěle zahraný a zručne zrežírovaný film. Bláznivý génius Nolan zkusil pár věcí co nejsou v každém krimi thrilleru a skvěle se mu povedli. Výborní Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Krásné exteriéry, výborný scénář a to vše tvoří jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. Jediné co mi brání dát 5* je zvláštní pocit co neumím vyvětlit :( ()

gouryella

Tak čím začít. Herecké výkony - naprosto skvělé, u Pacina a Willimse jsem to očekával, navíc se k nim přidala i Swank. Práce kamery a režie úchvatná - především záběr zpod klád mě naprosto dostal. Originální scénář. Prostě vše funguje jak má, ale přesto nemůžu dát za 5 - nevím, ale něco málo mi k tomu chybí. ()

Radek99

Vnějškově poklidný thriller zasazený do obdobně matoucí navenek klidné a harmonické krajiny severoamerické Aljašky natočil Christopher Nolan. Jak už je u něj zvykem (vynikající Memento vyprávěné pozpátku), zkusil se na klasický žánr thrilleru podívat trochu jinak a pootočit diváku navyklému hollywoodských standardů trochu optiku. Stejně jako se aljašská krajina, na první pohled jevící se romanticky a bezpečně, může během chvíle změnit a ukázat své nástrahy a skrytá nebezpečí (mlha...nebezpečné se ale ukáže i permanentní světlo...), tak i film samotný postupně poodhaluje roušku svého tajemství. Hrdinové tohoto filmu vyjevují své charaktery a možná s překvapením zjistíme, že za sympatickou vizáží se skrývá pokažená identita (skvěle zahraný záporák v podání Robina Williamse), kladně exponovaný policista (Al Pacino) si uvnitř sebe zase nese vinu za smrt svého přítele, navíc ji zamaskuje jako vraždu... Psychické vypětí a výčitky k tomu způsobují insomnii, tedy nespavost, kterou podtrhuje nikdy nekončící polární den... Zajímavě rozehraný a realizovaný thriller s přepólovanými charaktery postav, který ovšem nedosahuje maximy ustavené dříve vynikajícím Mementem... (a téměř se nabízí napsat, že navzdory svému titulu a leitmotivu působí ve svém konečném vyznění poněkud ospale?) ()

Pohrobek

Film má dva jasné klady - aljašské "noci" a utrápeného Al Pacina. Něco takto mrazivého, chladného a "příjemně odtažitého" se může odehrávat jenom za polárním kruhem. Mírné překlepy ve scénáři si snímek sice neodpustil - "dřevařská" honička a poslední pohled Williamse však vše vynahrazují. Asi se podívám i po originálu. ()

Superpero

Dobrá detektivka s dosti originální zápletkou a neuvěřitelně dobrými herci. Al Pacino hraje s takovou vervou, že na konci jsem byl z těch jeho troskoidních obličejů úplně unavenej taky :-)). Robin Williams v pro něj dosti netradiční roli fakt září a byl opravdu dosti nepříjemnej. Hillary moc prostoru neměla takže se nic převratnýho nekoná. Přidejte krásnou přírodu a máte film, který je i přes dlouhou stopáž velice zábavný. ()

hirnlego

Těžce nesympatická a übervlezlá Burrová, nemálo uvěřitelný Williams, Pacino s půlkilovejma pytlema pod očima a dobrá atmosféra. Slušná "detektivka" za 3,5*. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)