Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Flego

Síce sa žiadna blamáž nekoná, predsa len by si štvrtý Matrix žiadal poctivejší prístup, inovatívnejšie triky a výživnejší scenár. ()

anais

Chvílemi je to nechtěně legrační, sem tam to působí opravdu amatérsky (ty slowmotiony jsou ubíjející což korunuje příšerný obrácený bullet time s herci předvádějícími že nehnutě stojí), akční scény nestojí za nic ... ALE! Už dlouho jsem u žádného hollywoodského filmu tak moc netušil, jak to bude pokračovat. Dlouho jsem neviděl nic tak originálního. Je to fakt hezky vymyšlené, celkem to do sebe zapadá, neutápí se to ve fan servisu ale vypráví svůj vlastní uzavřený příběh. Škoda té odfláknuté stylizace, ale jinak nejlepší díl po jedničce... Negativní reklama zafungovala a mně se film líbil. ()

TheEvilTwin

Zkráceně takhle - první polovina výborná, druhá už méně a jako celek průměr. Rozhodně ale ne až tak špatné, aby dal někdo odpad. Nový Matrix je často na chlup stejný jako díl první, scény se opakují a celá první hodina je víceméně totožná, ale přesto je film v mnoha ohledech diametrálně odlišný. Nejsem vyloženě Matrix fan a to je nejspíš i důvod, proč nejsem až tak znatelně zklamaný. Jednoduše obstojný průměr, který má v mnoha aspektech co nabídnout, zejména pak v pokročilejším vizuálu, osvěžujících nápadech ze světa Matrixu, nanobot technologiích a dalších věcech, ale se scénářem je to už trochu horší. Dá se říct, že jde vlastně o pokračování a "ressurection" něčeho, o co nikdo nestál, a kdyby tvůrci sérii nechali pohřbenou tam, kde byla doteď, fandové by asi byli spokojenější. Smíšené pocity - žádný velký průser, naopak ale žádná sláva. Za pár dnů o filmu už nevím, ale zabavit dokáže bez újmy. ()

HellFire

Ne, nový Matrix do kin rozhodně nenažene zástupy lidí. Už v prvních patnácti minutách jsem měl pocit, že sleduji film pod režijní taktovkou Bretta Ratnera či podobného rutinéra. Celkový vzhled a efekty působí neskutečně lacině – leckteré 80kové béčko má lepší efekty – a to až na úroveň střelby ze zbraní, která zní velmi ploše (opravdu jsem neplánoval, že si budu při sledování blokbusteru stěžovat zrovna na tohle). A když už jsme u těch zbraní, jak je možné že se nikdo nedokáže s automatickou puškou trefit na vzdálenost jednoho metru? Hollywood už by se měl vykašlat na obsazování herců v předdůchodovém věku do stejných rolí, které je proslavily před 20 lety. Opravdu to nefunguje, Terminátor franšíza by mohla vyprávět. Svět Matrixu je fascinující sám o sobě, stačilo do něj zasadit nové hrdiny v jiném příběhu. kdybych se chtěl podívat na Matrix s Keanem a Carrie, pustím si jedničku, kterou už žádné pokračování nepřekoná. Čtverka Matrixu působí spíš jako snaha Lany Wachovské vysvětlit, jak hrozná je filmová mašina jménem Hollywood. Show must go on. Jasně, nečekal jsem další akční šílenost, přesto jsem si celou dobu říkal, co to vlastně sleduji. Reklamu na kafe? Cyberpunk 2077? Neustálé prostřihy na scény z předchozích filmů doslova bolí mé oči, protože jasně ukazují, o kolik tříd horší je poslední díl. Už jen choreografie scén hodně utrpěla. A vůbec jsem při sledování měl pocit, že Warneři se vůbec nesnažili přiklepnou Wachovské dobrou produkci, ale našli nejlevnější variantu. V konečném důsledku film působí jako hooooooodně dlouhý prolog k dalšímu dílu, protože 90 % děje je vyplněno vatou. S ohlédnutím na předchozí díly je Matrix Resurrection nicotnou zbabělostí bez špetky zájmu ze strany tvůrců. Update: Po opětovném zhlédnutí trilogie hodnocení ještě snižuji, protože Matrix Resurrection se opravdu ukázal po všech stránkách jako zcela zbytečný film. ()

AlfaNumerO

Člověk jde do kina s prakticky nulovým očekáváním a přesto odejde naprosto znechucen. Největším překvapením (bohužel negativním) je pro mě úroveň vizuálu, která je po 20 letech na úrovni 20 let před původním matrixem. Smutné. Jalový příběh a extrémní ukecanost též ničemu nepomáhá. Dlouho se mi nestalo, abych chtěl vypadnout na Spáčilku. 38% ()

JASON_X

Náhodou jakž takž snesitelné, trochu jsem se tohohle pokračování předem děsil, ale vcelku zbytečně, brácha Wachowski sice přišel o koule, ale naštěstí ne úplně o tvůrčí invenci. Když už měla Matrix trilogie vůbec nějak pokračovat (mch. za mě mohla/měla skončit prvním dílem), tohle není úplně špatný způsob. Jede se ve starých dobrých osvědčených jedničkových kolejích, i když (a to je ovšem podstatná výtka) filosofující scífko bylo transformováno do přitroublé lovestory. Návod na spokojené použití: nepřemýšlejte příliš do hloubky nad hovadinami, o kterých se tam většinou telenovelicky žblebtá (hlavně Neovy repliky jsou místy mozkorvoucí), zkuste se povznést nad momenty, které už hraničí s parodií až s trapností, ale naopak si užívejte, že je na světě další starý dobrý Matrix v pěkném vizuálním hávu a nabušený všemi těmi starými dobrými "matrixovskými" triky, které máme rádi. Dějová kostra je více méně obšlehnutá z jedničky, ale něco je i trochu jinak. V první (i druhé) řadě Neo z vysoka dlabe na nějakou záchranu světa, ale vrací se do Matrixu procvičit si kung-fu s agenty a programy proto, aby zachránil svou femme fatale, stárnoucí Trinity, která má hazbenda, děcka a o něco větší zadek. Jak romantické. Poznáme několik starých, staronových i úplně nových postav, které mi ale většinou k srdci nijak zvlášť nepřirostly (největším hereckým zklamáním je nevýrazný Morpheus 2 a divná androgynní Bugs). A Christina Ricci, na kterou jsem se zvědavě těšil, se jenom mihla na pár vteřin. A o čtvrté hvězdě mě nepřesvědčila ani haluzní scéna s lidskými bombami ve finální bitvě ca sedmi statečných proti všem, pojaté ve stylu zombie apokalypsy. ()

ancientone

Wow. výborný metafilm. Píše sa rok 2021, hity konca roka sú Matrix 4 a nový Spider-Man - človek má tým pádom pocit, že sa píše skôr rok 2001. "Žijeme v dobe rebootov" a Matrix 4 je svojou filozofiou produktom a zároveň výstižným komentárom tejto doby. Kým pôvodné diely štýl udávali, štôrka súčasný štýl audiovízie glosuje. To z nej ale nerobí menej hodnotný film. Naopak. Dokáže úžasne absorbovať aktuálne vizuálne trendy, ktoré v kombinácií s pôvodnou estetikou série mení na unikátny zážitok a otvára sa diváckej tvorivosti. Tak do toho. ()

luka4615

První polovinu snímku si to neskutečně divným způsobem utahuje se sequelů a rebootů, aby se ve finále stal jen dalším nepovedeným a zbytečným sequelem v nikdy nekončící řadě. Na snímku The Matrix-Resurrections je vážně špatně snad všechno. Scénář je podivná směsice nesourodých žánrů, který přihlouple popírá většinu toho, co vybudovala původní trilogie, akce má blíže spíše k laciným televizním adaptacím a herecké výkony (chudák Keanu Reeves) jsou na úrovni vyplivnuté žvýkačky. Za zmínku zde tedy opravdu stojí jen vydařená vizuální stránka a ikonický soundtrack, na jehož křídlech nostalgie jsem se rád znovu vznášel. Bohužel, pak přišla režisérka Lana Wachowski, aby mé fandovství, stejně jako svoje nejslavnější dítko, zadupala do hrobu a ve finále si na něm ještě zatancovala čardáš. Některé kultovní filmové značky je někdy vážně opravdu lepší nechat spát… „The most important choice in Neo's life isn't his to make.” ()

mm13

Do mytológie Matrixu to neprináša nič nové, iba sa to pohráva s jej recykláciou. To taký Animatrix bol svojho času ďaleko odvážnejší a invenčnejší (o dvojici komiksových zošitov sa ani nebavme - áno, ten svet ma obrovský potenciál). Na strane druhej je Ressurection príjemný v spomínaní a v celom tom svojom "truc-podniku" nakoniec aj vcelku sympatický. Najväčším plusom sú ale aj tak Neo a Trinity (resp. Keanu Reeves a Carrie-Ann Moss) - z ich vzájomnej chémie sa za tie roky nevytratila jediná molekula. A ostatný casting sa prevažne tiež vydaril. To všetko je však aj tak strašne málo, o plnohodnotnom filmovom zážitku sa tu ťažko baviť. ()

oLí

Bezprostředně po kinu smíšené pocity - bohužel jsem dostal to, co jsem čekal, že z toho vyleze - je to takový DLC k původní legendě, které si třeba rádi jednou zahrajete, ale pak ho můžete odinstalovat a zůstane Vám pořád perfektní původní dílo, ke kterému se můžete vracet a tento přídavek Vám v ní chybět nebude. Aby to nevyznělo příliš negativně - celou stopáž mě to bavilo, nenudil jsem se a sledoval jsem dění se zájmem, nijak mě to nenaštvalo - mohlo to být horší. Vrátil se Keanu jako Neo i Carie-Anne Moss jako Trinity a ti to táhnou spolehlivě. V části Trinitina prozření a připojení Smitha do akce jsem měl regulérně těch pár minut nakrajíčku a byl to nejlepší můj zážitek z celého filmu - ale to je na takový návrat velice málo. Zbytek prostě průměrný, s Jupiterovským vizuálem, v úplně jiném duchu než předchozí snímky a s naprosto zbytečnou akcí (!) - bavilo by mě to stejným způsobem i bez ní, úplně bych se bez ní obešel, protože to táhla hlavně romantická linka. Konec v bytě s následným coverem songu od RATM velký ajaj. 6/10 ()

Lucasion

"After all these years, to be going back to where it started... back to the Matrix." Všechno, co má začátek... Má i konec. A přesto jsme se po dvaceti letech konečně dočkali i dalšího Matrixu. Chápu, že je těžké se netěšit. Matrix jako takový definoval jeden filmový žánr a přinesl filmografii na sklonku století jistou revoluci. Od Resurrections by bylo bláhové, že se mu podaří to stejné. Narovinu řeknu, že ten kdo tomu věřil, tak bude neskutečně zklamaný. Čtvrtý Matrix je návrat do tohoto uzavřeného příběhu, kde se fanoušci opět setkají se svými oblíbenými postavami. Nic víc, nic míň. Film je neskutečný fanservis, který pomrkává na fanoušci každých pět minut. A zhruba každých deset minut se dočkáme flashbacku z trilogie. Ano Resurrections nemá žádné ambice překroutit či přejít stín předchozích filmů. Chce pouze opět ukázat oblíbené postavy o šedesát let později. Příběh přitom nemá špatný, ale revoluční jistě ne. Vidět Reevese a Moss, tedy Nea a Trinity pospolu je prostě kouzelné. Ale tam, kde končí nostalgie, tak začíná pracovat rozum. A tak se nemohu stále ubránit pocitu a otázce - Zda tento film není zbytečný. Je. V tomhle vnímám až moc, že si to tvůrci zkrátka natočili pro sebe a pro svoje fanoušky. Opět nám vrátili příběh a postavy, ale vzhledem k tomu, že nemají ambice točit další trilogii, tak se příběh odvypráví za dvě a půl hodiny a je konec. Opět. Neberte mě špatně, já si myslím, že čtvrtý Matrix je dobrý film. Je ale na něm vidět, jak je zbytečný. Hudebně dá vzpomenout na staré díly, a opět je tu vlna nostalgie. Akčních scén je dostatek, ale nic z čeho bychom se posadili na zadek. A o příběhu jsem již mluvil... Tedy kdo čekal od čtvrtého Matrixu cokoliv jiného, je legitimně zklamán. A já tomu rozumím. Kdo se chtěl shledat s oblíbenými postavami a užít si ještě jeden výlet do počítačové reality, tak si film užije stejným způsobem jako já. Nic víc, nic míň. Film mířil hodně nízko a jako sci-fi fanservis funguje bezvadně. (80 %) ()

ScarPoul

Pred 4 som si pozrel a pripomenul pôvodnú trilógiu. Neviem, či to bol dobrý nápad, pretože pôvodnú trilógiu mám rád a dokážem jej odpustiť veľa vecí, ktoré ostatným vadia. Tu som sa snažil mať otvorenú myseľ a neočakávať veľa. A chcem najprv vyzdvihnúť dvojicu Keanu a Carrie-Anne. Tá to v konverzačných scénach ťažko drží nad vodou. Ale to je asi tak všetko. Pôsobí to unavene, nenápadito a zbytočne prekombinovano. Nové postavy sú nezaujímavé, nové svety a konflitky sú už stokrát videné a ničím výnimočné. Pôvodné Matrixy ukazovali nový svet, nové možnosti kinematografie. Toto pôsobí ako pilot k televíznemu seriálu. Žiadna scéna nemá wow efekt. Nie je tu takmer žiadne posolstvo a ani ten povestný symbolizmus, ktorý by bol aplikovateľný na novú dobu. Je tu reflexia súčasnej spoločnosti. To áno, ale sú filmy, ktoré aj túto vec dokážu podať lepšie a trefnejšie. Wachowski boli tvorcovia revolučných filmov. Mám rád aj ich Speed racera aj Atlas Mrakov. Ale toto ma bližšie k ich katastrofe Jupiter Ascending. Humor je kostrbatý. A finálne vyznenie rozpačité. Nemám potrebu sa k tomu vracať. Dokonca som presvedčený, že ignorovať túto časť bude pre mňa prínosnejšie, než v nej hľadať pocit, čo mi nebol film schopný sprostredkovať. Tie 2 hviezdy sú za tých pár nápadov a rozvití, ktoré fungovali v rámci fikčného sveta Matrixu. Ale na to o aký svet sa jedná, je tu toho trestuhodne málo. ()

Lacike

Nový Matrix ma v mnohom potešil ale v ešte viac ohľadoch sklamal. Dejovo som nemal nejaké konkrétne očakávania, lebo ten svet na jednej strane ponúka mnoho možností a zároveň príbeh hlavných postáv trilógia dostatočne uzatvorila. V tomto smere to vlastne išlo proti tomu, čo som čakal. Tomu jak sa svet Matrixu vyvíjal po nastolení mieru sa film venuje okrajovo a len v náznakoch sa dozvieme, čo sa zhruba dialo potom. Do centra deja sa znova dostali Neo a Trinity a ich nekonečná láska. Čo ma celkom potešilo, keďže ich romantická línia ma bavila v pôvodnej trilógii najviac, ale zároveň to ich znovaoživenie pôsobilo predsalen trochu rozpačito. Už len ten dôvod, prečo ich stroje oživili, bol dosť odfláknutý. To, že sú oproti ostatným ľuďom mega výkonnejšie baterky je proste rovnako divne vtipné ako väčšina ostatných vtipov. Najviac ma asi bavilo prvých 50 minút, v ktorých je Neo Woody Allenovská neurotická neschopná figúrka uväznená v Truman Show väzení, v ktorom na neho všetci kamaráti a kolegovia dávajú pozor, aby neprezrel. Nápadmi film hýri neúrekom, ale štýl mi nesedel. To navážanie sa do štúdia a jeho snahy dojenia série, do očakávania fanúšikov a ich zbožňovania pôvodnej série a nachádzaní významov, ktoré tam ani autori nevideli a kopu ďalších motívov, je síce trefné, ale tak priamočiare, že je to častejšie trápne ako vtipné.  Vrcholom nevkusného humoru, ktorý mi nesedel, je pre mňa šašo Morpheus cez ktorého trápne výstupy Wachovská zosmiešňuje aj módny štýl, vďaka ktorému boli postavy v pôvodnej sérii tak cool. Zrazu je to tak smiešne vystajlovaný šašo, že na prvý pokus nedokáže Nea presvedčiť, aby prezrel a pri druhom pokuse musí doslovne imitovať scénu z jednotky, aby ho presvedčil. Ale pre diváka ani to príliš nefunguje a pôsobí to skôr WTF. Tie neustále meta prestrihy na predošlé udalosti síce majú svoju logiku a nie je to v sérii ani nič nové. Veď už v dvojka pri rozhovore s architektom nám to v menšej miere ponúkla a v rámci sveta Matrixu to dáva zmysel. Vývoj príbehu v prvej časti filmu ma bavil napriek humoru, ktorý mi príliš nesedel. Hlavne preto lebo chémia medzi Neom a Trinity je tak silná, že by sa dala krájať a to napriek tomu, že si tie postavy nepamätali, kto vlastne sú. Lenže po prezrení Nea a presunu príbehu do skutočného sveta zrazu nastala strašná dejová prázdnota. Jak sa vyvíjal mier medzi strojmi a ľuďmi sa dozvieme len tak medzi rečou v pár vetách. Nová generácia ľudí si žije celkom spokojne s časťou strojov v novom spoločnom meste a vlastne už nikomu o nič nejde a o nič nemusí bojovať. Len Neovi ide o vyslobodenie Trinity, čo je pekné, ale strašne nevýznamné. A že sa k nemu pripojí pár divne vystajlovaných obdivovateľov, ktorých charaktery nie sú schopné  utiahnuť film a nikoho nezaujímajú, je trápne a smutné zároveň. Gradácia v druhej polovici filmu preto skoro vôbec nefunguje. Hlavne pre divákov, ktorým išlo vždy skôr o boj za slobodu ľudstva a romantická línia bola pre nich vedľajšia. Tu už ide fakt len o tú romantiku a Niobe a ďalší, ktorým sa Neovi v tomto boji príliš pomáhať nechce, sú za zlých rodičov, ktorý chcú od detí, aby sa správali zodpovedne. Asi najväčšie sklamanie, ktoré mi tento diel pripravil a absolútne som to nečakal je akcia. Akcia bola v predošlých dieloch prelomová alebo aspoň tak výnimočná, že udávala trendy. Tu nie je nič, čo by niekto začal napodobňovať. Je tak nenápaditá a fádna, že to najlepšie čo sa dá o nej napísať je to, že diváka neobťažuje. Jedna z mála originálnych vecí, ktorá bola tak podvratná, že ma to na plnú hubu rozosmialo, bol veľký vztýčený prostredníček, ktorý Lana ukázala divákom s anti Bullet Time. Čím naplno dala najavo, že žiadne trendy tvoriť už nechce. Jeden z mála cool nápadov, ktoré majú doslova až hororovú atmosféru (využitie ľudí ako samovražedné jednotky) tu má len pársekundový priestor. Akciu si užije maximálne tak hŕstka filmovo vzdelaných ľudí, ktorí si vychutnávajú prácu s mizanscénou, rôzne filmárske postupy, ktoré Lana v rámci scény netradične kombinuje, ale bežný divák je k takýmto detailom necitlivý. V tomto smere som bežný divák a ani po dodatočnom dovzdelaní v nekonečných rozboroch citlivejších divákov, ma tá akcia neohúrila. Dlho som rozmýšľal o hodnotení. Samotný film je pre mňa do veľkej miery zbytočný a znova nemám chuť ho vidieť. Ale zase ma strašne baví čítať spokojné komenty a dozvedať sa, čo všetko tam títo ľudia videli. Viac sa mi páčia Douglasove poznámky, ktoré pochopí aj obyčajný človek, ako Bluntmanove rozbory určené pre podobne vzdelaných divákov. V tomto ohľade je asi zaujímavé, že to vzniklo a je pozoruhodné, že tak nedivácky blockbuster vôbec nejaké štúdio odkleplo. P.S. Pokiaľ niekto bude znova nadávať, že je to len ďalšia woke propaganda, tak vetou, že stroje už preferujú oslovenie syntienti, dala Lana najavo, že si robí srandu aj z wokeizmu. Ale možno som len zaslepený fanúšik, ktorý vidí veci, ktoré tam ani nie sú. ;-) 5/10. () (menej) (viac)

BoPo

Väčšinu času bola štvorka vlastne v pohode, nie skvelá, ale v pohode. Tých 148 minút ubehlo pomerne rýchlo a nieslo sa v duchu kombinácie nostalgie a dvojitého reštartu. Len je tam priveľa detailov a nedetailov, ktoré ten celkový dojem zrazia do vôd podpriemeru. Všetky akčné scény sú v porovnaní s jednotkou o x levelov horšie a hlavne absolútne tuctové. Vizuálna stránka, a to vrátane oblečenia postáv, tak isto ľahko zameniteľná, nevyčnievajúca. Mimo Matrixu sa udeje jedna kľúčová výmena, ktorá pôsobí dosť podivne. Agent Smith tentoraz nemá akékoľvek charizma. Jeho nové herecké obsadenie je castingovým nepodarkom roku. Vlastne žiadna z nových postáv neprináša nič vyčnievajúce. Ústredný zloduch..., no radšej nehovoriť. A prečo sa Neo ku koncu filmu premenil na zhrbeného čarodeja? Pritom všetkom čo som vymenoval, to nie je prúser roka a ani sklamanie roka. Predsa len od filmu č. 4 málokedy čakáme niečo veľké. Čakal som zmysluplný príbeh, ktorý ospravedlní vznik filmu. To som dostal tak na 50%. Keby v tom nehral Keanu Reeves a netočila to Lana W., tak by som si povedal, že fandovia vyzbierali cez Kickstarter rekordnú sumu a dosnívali si pokračovanie. Pre fanúšikov pôvodnej trilógie samozrejme povinnosť. Pre fanúšikov len prvého Matrixu požďuchnutie skúsiť niekedy znova dvojku a trojku. ()

Hwaelos

Nebudu se po prvním sledování snažit analyzovat stylovou rovinu filmu a myšlenkový posun od původní trilogie, protože to mnozí úspěšněji udělali přede mnou. Zdejší hodnocení je mimořádně příkré - a dalo se ostatně čekat. Navazovat na něco tak kultovního tak destruktivním a dekonstruktivním způsobem, jako se odvážila Lana Wachovski, ani nemohlo dopadnout jinak. Naopak, oceňuju tu tvůrčí odvahu podkopat základy všeho, co pomáhala vybudovat (z filmu poměrně zřetelně pramení nechuť k interpretačním přisvojením, které ohýbají vyznění klíčových scén trilogie k rozličným ideologickým záměrům). Horší je, že nový Matrix v několika ohledech skutečně selhává, neboť: 1) Je zkratkovitý. Původní filmy si nechávali nepoměrně větší prostor na to, aby uvedly diváka do zákonitostí fikčního světa, nechali ho pojmout informace, které se na něj valí, a zpracovat si tyto informace do podoby komplexnější interpretace. 2) Nedává prostor pro rozvinutí postav a vztahů mezi nimi. Zatímco v prvním díle jsme měli šanci vybudovat si i k okrajovějším postavám vztah tak, abychom se o ně báli a procítili každý zvrat, a v rámci trilogie jsme rozuměli i motivacím antagonistů, nejnovější přírůstek nám tento luxus nedopřává. Snad je to součástí zmíněné dekonstrukce, ale s ohledem na to, že ve výsledku je nový Matrix především metamoderním vyprávěním o vztahu Nea a Trinity (spíše než filozofující space operou), mi rezignace na vztahy a budování charakterů nepřijde jako šťastná volba. 3) Je nepoměrně horším akčním filmem. Chytřejší ze zdejších komentátorů to reflektují jako záměr. Může být - ale nebylo by v tom případě rozumnější divákům upřít i toto potěšení (resp. zklamat očekávání), než natočit průměrné akční sekvence, které tvořily jednu z hlavních devíz původní série? 4) Toho odkazování bylo prostě moc. U desáté kopie záběru z dřívějších snímků už mě to jen unavovalo, aniž by to novému filmu cokoli přidávalo. Tím, že většinu komentáře věnuju výtkám, by se mohlo zdát, že nejsem v souladu se svým hodnocením, ale opak je pravdou. Nový Matrix je velmi chytrý film. Wachovski zvolila podle mě jedinou cestu, kterou mohla důstojně navázat na původní filmy a zároveň skrze ni zobrazit posun, který jsme urazili co se týče fungování a uvažování o kyberprostoru a multimédiích za těch dvacet let. ()

Hismael

Transsexuální bratři Larry a Andy Wachowski, ze kterých jsou ženy Lana a Lilly Wachowski se autorsky rozešly a tak čtvrté pokračování, které přichází po 18 letech natočila pouze Lana. Matrix je to úplně jiný než původní trilogie. Už není tak temný, je hodně zahleděný sám do sebe a zároveň se tváří, jako kdyby nechtěl nikdy vzniknout. Často si pomáhá prostřihy původní trilogie a celkově už to není brané tak vážně. Do scénáře pronikly různé osobní kritické pohnutky tvůrců, ze současného reálného světa. Třeba to jak se vyžaduje po úspěšných filmech další pokračování, jak nás ovlivňují počítačové hry...atd. U první poloviny se skoro nedá rozeznat, jestli jsou to dobré pokusy o ironii, nebo jen špatná parodie. Druhá polovina se vrací do Matrixu tak jak ho známe, ale spousta míst vypadá jen jako dopředu připravené kulisy, s postavami jak z karnevalu na comic-conu. Ve výsledku je to celé taková podivná love story, která se původní kvalitě nesnaží vyrovnat. ()

vurhor

Příšerný. A to jsem si myslel, že největším zklamáním roku bude letošní bondovka. Nový Matrix se během své první poloviny dopustil přesně toho, čeho jsem se nejvíc obával - místo toho, aby si budoval nějakou vlastní pořádnou identitu, tak se raději spoléhal na nostalgii z předešlých dílů, přičemž divákovi vmetal do tváře mnohé zrekreované ikonické sekvence z trilogie. Díky, filme, já vím, že první Matrix je mistrovské dílo, teď jsem ale zvědavý na tebe! Pak se jaksi film rozhodl nakousnout hned několik zajímavých motivů najednou, ale už se je neobtěžoval dotáhnout do konce. Výsledkem je tak scénáristický bordel plný banalit, který se snaží tvářit hrozně chytře, ale diváka bude spíš jen frustrovat. Líbila se mi chemie mezi Neem a Trinity, plus scény ze "skutečného" světa byly zcela nepochybně vrcholem. Když ale pominu hlavní dva protagonisty, práce s ostatními postavami je naprosto příšerná. Morfeus je nezajímavý a nevýrazný. Padouch v podání Jonathana Groffa je zas naprosto zbytečný, přičemž se s ním pojí jedna z nejtrapnějších ,,deus ex machina" scén, co jsem kdy ve filmech viděl. Zbytek klaďáků vůbec nepůsobí jako reálné postavy, ale pouze jako prostředky pro popohnání děje kupředu. K žádné z nich si divák nevybuduje žádný vztah. Potenciál měla jen Bugs, kterou však film během své druhé půlky taky následně zahodil do koše, protože už evidentně splnila svůj účel. Co ale považuji za skutečný fail, ze kterého je mi upřímně skoro do breku, je fakt, že ten film nemá ani jednu (ANI JEDNU!!!) nadupanou a pamatovatelnou akční sekvenci. Všechny předešlé díly jednu měly. A to i dvojka a trojka, které obecně moc v lásce nemám. Jednička měla přestřelku ve vestibulu a kung-fu v metru, dvojka šermování v zámku a honička na dálnici, trojka zas závěrečný fight. Čtyřka nemá nic. Jedná se o těžce průměrnou akci, která ničím nevyčnívá a neohromí. Ve výsledku působí čtvrtý Matrix jako hodně laciná cringe fan fikce od někoho, kdo se nemohl smířit s tím, jak dopadla původní trilogie. Smutné na tom je, že je za něj zodpovědná jedna z původních tvůrkyň. Takhle nějak si představuju filmovou adaptaci Prokletého dítěte Harryho Pottera. A to už je hodně velká urážka. Průměrné 2* Btw, pokud vás štve, že Morfea zde hraje někdo jiný, tak žádný strach... poměrně rychle totiž zapomenete, že v tom filmu vůbec je. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách