Animatrix: Druhá renesance 2. část

• USA The Animatrix: The Second Renaissance Part 2 (viac)
všetky plagáty

Uprostřed prohrávané války se stroji musel člověk učinit rozhodnutí. Ze všech darů, kterými bylo lidstvo obdarováno, se stalo světlo darem nejpostradatelnějším. Jelikož stroje fungovaly především na sluneční energii, rozhodli se lidé zakrýt slunce neprostupným černým mračnem, které mělo pokrýt celý svět. Začínalo být nepsaným pravidlem, že lidé v krizi dělají špatná rozhodnutí. Stroje totiž tah předvídaly a dokázaly se se ztrátou sluneční energie vyrovnat... Dokázaly ji nahradit... Nahradit námi... (3DD!3)

Rozjimatel

Tretí diel rozmanitej a podmanivej zmesi krátkych filmov zo sveta Matrixu, nazvanej The Animatrix. Je vlastne takou zaujímavou prednáškou z histórie, ktorá predchádzala pôvodnému filmu a ktorá znamenala katastrofický scenár pre ľudí a mohutný rozmach strojov a umelej inteligencie.. Príliš sa mi však nepáči animácia, ktorá pôsobí akosi starodávne. ()

Yaan

Asi každý už někdy dumal nad tím, jak to vlastně s těmi stroji tenkrát bylo... Kdo zná R.U.R., neshledá se tu s ničím originálním (troufal bych si i říct, že Druhá renesance je pouhou akční kopií R.U.R.). Kdo nezná, musel po shlédnutí tří Matrixů s podobným scénářem také počítat. Z filosofického hlediska tak tyto dvě epizody Animatrixu pouze opakují myšlenky 80 let staré. Co se týče kontinuity příběhu Matrixu jako celku, docela jasně si vzpomínám na Morfeovu větu "...Už nevíme kdo zaútočil první. Jestli oni nebo nebo my." - na téhle nejistotě ohledně nedávné minulosti je kus kyberpunkové krásy, a je mi líto, tenhle 'Sionský archiv' mi do toho nějak nesedí... K hodnocení mi tak zbývá pár hezkých a originálních záběrů - *** ()

Luk Skywalker

Skvělé pokračování tohoto pro člověka jistě depresivního počinu aneb lidé dostali to, co si zasloužili. Kromě zpracování a scénáře bych zde vyzdvihl i hudební doprovod hlavně v závěru, je to prostě geniální. Tohle by snad mohlo mít i šest hvězd. Tohle už je opravdu o vzniku Matrixu plus to co tomu předcházelo. ()

Dexter666

Second Renaissance nádherne dokresľuje Morpheovo rozprávanie z "jednotky". Pre fanúšika, ktorý ešte nezhliadol Reloaded bolo toto ako balzám pre dušu. Vysvetlenie, čo sa stalo v minulosti - ako to celé vlastne začalo? Ako ďaleko sa človek dostal, kým započal jeho konflikt so strojmi a prečo sa tak vlastne stalo? Odpovede na tieto otázky prináša ani nie 20-minútové dychberúce (scéna s diečatkom na konci je veľmi silná) rozprávanie. ()

Madadajo

Odhlédnu-li od všech výhrad vůči první části, druhá by pak mohla být i hodnotitelná. "Final solution - destroy the sky" je pojato velmi apokalypticky, což plně vyhovuje "reálnému světu" Matrix filmů. A doslova mě nadchly některé symboly a parafráze, například robot držící v ruce lebku a pokládající otázku... (není tam vyslovena, ale je tam:) nebo v zákopech chodící postava s televizí na vozíku a kázající svou modlitbu (notně připomínající ježíše Krista). ()