Neutečieš

• Česko Neutečeš (viac)

Devatenáctiletá Jay se po příjemné chvilce na zadní sedačce auta se sympatickým mladíkem ocitne svázaná v opuštěné továrně. A mladík ji zpovzdálí opatrně pozoruje. Čeká na okamžik, kdy se objeví démoni. Na okamžik, kdy to pro něj celé skončí a pro ni naopak začne. Nekonečná noční můra. Tyto až příliš reálné přízraky jsou součástí prokletí, které si jeho oběti předávají sexem jako štafetový kolík. A pro Jay původně slibný večer nakonec skončí tím nejhorším možným způsobem. Její milenec ji uprostřed ulice vyhodí svázanou a polonahou z auta a navíc od něj převzala kletbu spojenou s pronásledováním a útoky přízraků, které s ní od této chvíle budou na každém kroku. Její život se smrskne na nekonečný a všudypřítomný strach, před kterým nemá kam uniknout. Jay se svých zjevení může zbavit jedině tak, že je předá někomu dalšímu. Podaří se jí uniknout? (CinemArt)

Cappuccino

Nikdy nesúložte s cudzincom. Ak s nim už súložíte, použite kondóm, inak by sa na vás mohla preniesť "kliatba". Výborná atmosféra, skvelá kamera, naozaj mrazivých 100 minút, ktoré mi v mnohom pripomínali Nezvratný osud, aj keď sa tématom jednalo o niečo úplne iné. Škoda ale pokazeného záveru a predovšetkým zbytočnej, bazénovej scény. ()

S.Quentin QUALE

Nebudu se tady prsit, jak je to jasná pětka. Není. Ale....těch ale je tolik, že si neodpustím otřepanou, a přídavné jméno "otřepaný" použiju v tomto komentáři zcela jistě naposled, frázi "mezi slepými jednooký králem". Zápletkou budiž mustr Kruhu, což teda nemusí někomu zas až tak vonět, jenže zákeřný způsob nákazy si nezavdá s HIV-tutovka, což dává filmu s teenagerskýma hrdina malinko jiný vert. Někoho zamrzí, že to ve výsledku není úplná králičárňa, jak by to mohlo vyznít, mě teda upřímně taky, protože po promiskuitě To Pronásleduje nejradši, ale lezl jsem do kina spolu s dalšíma všeho všudy čtyřma lidma na horor, že. A věřte nebo ne, já slavím, protože dá se bát! Prázdný sál udělal svoje, a i když To Pronásleduje hooooooodně pomalu, fest plíživě a skrblíkovsky nadávkovaně, Pronásleduje To hodně nekompromisně a nebojím se zkonstatovat, že děsivě. A teď - co to kurva je Disasterpeace? Nevím, ale vím, že intenzivnější hororovou hudbu od Sinistera pohledáte jen těžko. Takže když to shrnu, tak tady máme originální atmosférický horor se sympatickýma hrdinama, který je nabušeně hudebně zintenzivněný a který dokáže ve vlnách slušně vyděsit. Chybí gore, chybí nahota, chybí prequel a sequel, kterých se ale beztak brzo dočkáme. Když posčítám všecky ale, co víc si přát? Doporučuju! ()

misterz

Po dlhšej dobe, konečne horor so slušnou atmosférou a zaujímavou pointou. Priznám sa, takú pohlavnú nákazu by som teda nechcel chytiť. To najdôležitejšie na čom sa tu stavia je vynikajúca práca s kamerou, navodenie pocitu prenasledovania bolo miestami hodne zimomravé. Nemôžem zabudnúť ani na časté, nepríjemné zábery, keď sa hlavné postavy bavia, vedú dialóg, a len tak mimochodom sa za ich chrbtami a v zornom poli diváka začne pomaly približovať matná postava, ktorá sa pomaly zväčšuje a zväčšuje.... tá neúprosnosť hoci pomalého, ale nezvratného prenasledovania bola dokonalá a veľkou mierou tak prispela k celkovej výbornej hororovej dusnote. Veľká spokojnosť, niečo také mám na hororoch veľmi rád. 75/100 ()

Vančura

Překvapivě skvělá věc, která mě strašně bavila. A to především díky naprosto geniálnímu soundtracku - muzika u tohoto filmu od Disasterpeace je virtuózní libovka, která celý film pozvedá na jiný level. Kvalitní obsazení, kamera a scénář se postarají o zbytek. Film nejde cestou klasických lekaček, postupného vyvražďování nebo hektolitrů krve - mnohem spíše buduje po celou dobu vynikající atmosféru, notně podpořenou skvěle zvolenými lokacemi pochmurného Detroitu (och, poté, co se z tohoto bývalého centra automobilového průmyslu stalo město duchů, má zřejmě ještě na dlouho o zájem filmařů postaráno, viz třeba Jarmuschův poslední film PŘEŽIJÍ JEN MILENCI, natáčený tamtéž). Pokud mám něco na dobrých hororech rád, pak je to jejich schopnost dosazovat důvěrně známé věci do jiného kontextu, a vytvářet tím v člověku pocit strachu - nikdy bych třeba nevěřil, že se můžu bát toho, když proti mně pomalu jde v ústrety nahatá ženská. A voilà, vážně to funguje :-) (A což teprve nahatý chlap na střeše! Ještě teď mi běhá mráz po zádech, brr). Závěrečná sekvence u bazénu sice trochu stáhne dojem dolů, ale při finálním vyústění je vše zapomenuto - tenhle film se prostě povedl. (Nejen) fandům hororů vřele doporučuji. UPDATE: 16. 01. 2017 - Na druhé zhlédnutí mě to sice už tak nebavilo, ale i tak jsem si to celkem užil. A hlavou se mi honily různé otázky - mrzí mě, že ve filmu není například řečeno, kde se "prokletí" vzalo (kdo byl tím zcela prvním) a zda se ho lze zbavit pouze "dobrovolným" sexem, nebo i znásilněním. Každopádně soundtrack je prostě velká libovka a už kvůli němu bych tenhle film vzal kdykoli na milost. ()

pornogrind

Další z řady filmů, který jsem delší dobu odkládal. Zdejší ohlasy byly sice veskrze pozitivní, ale musím se přiznat, že mě film obsahově vůbec nelákal. Nakonec jsem mu dal šanci a nedopadlo to zas až tak blbě jak jsem původně čekal. Pozitivně musím hodnotit hudbu v celým filmu a místy hodně napínavou atmosféru. Naopak co mi nesedlo vůbec je scéna u bazénu, která byla hodně přestřelená. A jestli jsem chválil napínavou atmosféru - tak ta se ke konci pozvolna vytrácí, Výsledek je takovej neslanej, nemastnej. Špatný to není, ale určitě se z toho dalo vyždímat daleko víc. ()

mzss1

|40%| Co je to vlastně za žánr ? Horor ? No, z části určitě jo, ale občas mi to tak nepřišlo. Do kina jsem na to nakonec nevyrazil, trailer mě až tak moc neuchvátil a tak to dopadlo i po shlédnutí. Podprůměrná záležitost, na kterou se dá hned zapomenout. Alespon já se k tomu tak stavěl. Hlavní herečka tohoto snímku Maika Monroe je pěkná, ve filmu The Guest mě zaujala. Zde sehrála svůj standart, když měla ujetou postavu. Ten princip byl spíš trapnej – myslím tím scénář atd. Máme tu neznámého démona či co, který pronásleduje svou obět. Jako, neříkám, že to nebylo zajímavé, ale místy to bylo fakt trapné. Třeba scéna u vody se mi líbila, nebo finále v bazénu bylo celkem solidní. Třeba chodící bába, nebo žena, které byly vidět prsa – to byl fakt úlet, spíš jak nějaké ujeté porno mi to ve zlomku vteřiny napadlo. Hororové prvky ? No, je jich tu teda málo. A ani jediná lekačka. Krev ? No, trochu jo, ale moc jí tu není. Atmosféru to má ale naopak celkem slušnou, takovou netypickou. Nebo hudba je ještě docela zajímavá. Takže, dá se to strašně těžce hodnotit. Dal bych i 3 hvězdy, ale naštvalo mě, že se ve filmu nic výraznějšího nedělo, konec mohl být trochu logičtější. !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! Maika si tu zasouloží s 6 frajéry, aby se jí démon nedržel a přisál se na někoho jiného. Kdyby to bylo jednou, max dvakrát, pochopil bych to, ale ne tolikrát. To bylo fakt ujetý. Nejdřív posera na začátku, který se chtěl zbavit toho démona, tak si zasouložil s Maikou, přelezlo to na ní, nějak. Pak jí chtěl pomoci jeden frajer, hezky jí to tam mrskal v nemocnici, poté uviděla na lodičce 3 frajéry, hurá za nima plavala. A nakonec její nesmělý kámoš. WTF ?no já nemohl. !!!!! KONEC MOŽNÉHO SPOILERU !!!!!Tohle vážně nemůže být povedený film. V červených číslech ještě je ? No a co ? Kašlu na to, mě to nesedlo a konec. ()

Goldbeater

Podívaná ze staré školy. Funguje to v tolika směrech (charaktery, dialogy, hudba, budování napětí a strachu), jež mnohé hororové novinky tak často postrádají. Nemohu jinak, než tento počin ocenit. Škoda, že si tvůrci víc nepohráli s podobou pronásledovatelů. Nicméně ze všech zbylých aspektů snímku jsem nadšen a je k podivení, jak parádně hororovou podívanou se D. R. Mitchellovi podařilo vytvořit bez lekacích scén - a se skvěle vybudovanou atmosférou! [KVIFF 2014] ()

Omnibus

"Nasedni, má milá, na ptáčka, honí mě duch a lekačka! Chceš-li se přízraků zbavit, musí tě šukání bavit." Myšlenka zajímavá, leč zprzněná. Nablblá kikina nezajímavá, rovněž zprzněná a to doslova, se nesmyslně mátoží filmem a občas si lehne pod nějakého kamaráda, v marné snaze zahnat démony i mou nudu. Jediná chvíle, kdy jsem se ve filmu opravdu bál, byla scéna v bazénu – bál jsem se, že se kikině rozmočí ta sádra na ruce! Otrava, nuda a ztráta času, ale aspoň jednu hvězdu dát musím. Za to, jak jsem se nechal nachytat (hodnocením a oslavnými komentáři, viz "Lahôdka pre znalcov žánru") a že jsem se na film těšil jak děcko na bonbónek, resp. panic na broskvičku. ()

kingik

Leze, leze po šukajdě, nedá (to) pokoj blond rajdě. Režiséra Davida Roberta Mitchella pronásledovala tvůrčí originalita natolik, až svůj nezávislý horor protlačil i do (našich) kin. Film se zapomněl kdesi v osmdesátých letech. Tomuto retro stylu je dokonale uzpůsoben, včetně strašidelné hudby znějící na bázi syntezátorů. Hlavní blonďatou hrdinku Jaymie stihne jakýsi zvláštní druh prokletí, které se z osoby na osobu předává pohlavním stykem. Po koitu dotyčného pronásledují pomalu se pohybující cizí lidé, kteří se evidentně nechtějí moc kamarádit. Zbavit se jich lze tak, že se postižený tímto plíživým děsem vyspí s někým jiným. Tím by se měl prokletí zbavit, ale taky se může stát, že to nestihne a neznámá síla ho zabije. Následně se řetězec opět vrátí k tomu, kdo byl jeho předposledním článkem. Jaymie se spojí se svými přáteli, se kterými bude společně čelit nenadálé hrozbě. A jak se říká, v nouzi nejvyšší poznáš pomoc přátel nejbližších, tak tady to fakt platí, a i když se jedná o samé náctileté, je výhodou, že jim do toho neremcají žádní rodiče. I když by byli jistě prima, tady se po nich (z neznámých důvodů) slehla zem. Zem se slehla i po logice. Asi ze dvou třetin film nedává moc smysl a divně i laxně nastavená pravidla nefungují, jak by měla. Jaymie na začátku dostane prokletí od svého přítele, ale ten neobjasní jeho původ, avšak neomylně ví, jak se ho zbavit. Přesto si uprostřed filmu náhle stěžuje, že se toho prokletí asi úplně nezbavil, když vidí přízraky pořád dál(!). Nutno dodat, že ty osoby viděl pouze ten, kdo byl stižen kletbou. Kamarádi a známí takto stižených jedinců neviděli nic. Způsob, jak zničit sílu byl poměrně triviální. Opět nebylo jasné, kde vzala parta přesvědčení, že elektrický proud sílu zlikviduje, případně izoluje(!). Dalším nesmyslem bylo (patrně úmyslně) na sebe přenést prokletí tím, že se nevzhledný kamarád vyspí s Jaymie. I kdyby to byl stonásobný panic, a fakt na to vypadal, tak nikdo si nenechá, aby ho nějaký tajemný zmetek začal po jedné šukajdě pronásledovat, zvláště když nebylo jasné, jestli se Jaymie Zla nadobro zbavila. Asi to měl chlapec chytře promyšlené, jak se toho šmejdu v pozdější době zbavit, když pak následně projížděl autem kolem prostitutek. Film od počátku střídal působivé, pitomé a nesmyslné fáze a úseky, přičemž nejstrašidelnější a nejatmosféričtější byl ve své první třetině. Zde mě bavil nejvíc, pak to upadalo. Ve zbytku pak byl jen pitomý, nesmyslný a lacině natočený. Do kina bych s tímhle málo atraktivně natočeným hororem určitě nelezl. Nepříjemným faktorem bylo, že film dost šetřil s úmrtími. V celém filmu jsou jen dvě(!). První je téměř drastické, holka s vylomenou nohou vypadala gut, druhé úmrtí vyznívalo komicky. Není se co divit, když rozpočet ani nedovoloval, aby osoby, co pronásledují své oběti, byly nějak schopně namaskované. Jak se film zakecal, bylo zle. Dialogy příliš neuměly dát filmu chybějící spád i rytmus a spíše měly schopnost film brzdit. Ten velmi často vypadával z tempa. Neznámé herecké obsazení si nevedlo nejhůř, ale nepředvedlo ani nic extra. Maika Monroe alespoň zdatně plnila být erotickým pohonem pro diváka a na jejím spodním prádle se nešetřilo. Šetřilo se však nejen na filmu jako takovém, ale také jeho originální námět nebyl dostatečně propracovaný a podaný tak, aby si po celou dobu udržel diváckou pozornost. Reálně hrozilo, že divák uteče na jiný film. Minimálně od poloviny filmu to bylo krutě zabité pitomým stylem vyprávění. Bez napětí, i když ne úplně přímo nudné. Celému filmu chyběla vitalita vyprávění. Artovou notečku u hororů nemusím. Opravdu děsivý kino zážitek. Ještě teď se třesu hrůzou při představě, že bych tenhle divně natočený film viděl podruhé, to v případě, kdybych náhodou nedostatečně pochopil jeho podstatu. 40% () (menej) (viac)

sochoking

Podozrivo v tomto horore nekričali a nevrieskali ako jebnutí. Až mi to bolo divné, ako samotná scéna na plavárni po tom, čo ju trafil do nohy, chujko... ()

IQ Tiqe

Nesmysl. Taková hra na babu – lidi si šukáním předávají nějaký nadpřirozený stigma a nikde neni vysvětlený proč. Strašidelný určitě ne, zato nudný, iracionální a stupidní. ()

HoneyBunny

Nejzajímavější na Neutečeš je ústřední monstrum, které vlastně není až tak děsivé. Znepokojivé ale na něm je, že je to "padouch", před kterým nelze utéct - můžete utíkat, ale ono vás to pořád pronásleduje. Což je něco, z čeho můžete mít husí kůži. Film také nabízí zajímavý pohled na sex. Za prvé - prokletí/monstrum se předává souloží stejně jako sexuálně přenosné nemoci. Za druhé - sex tu není ukázaný jako něco pozitivního, ale jako přestředek k dosažení něčeho (zbavení se monstra). Za třetí - ani jedna ze sexuální scén není sexy, vlastně jsou spíš depresivní. Neutečeš vás zkrátka na prostor se zamyslet. Chce varovat před nezávazným sexem? Jedná se o komentář o tom, že pro všechny z nás si pomalu, ale jistě jde smrt? To je na vás. Já osobně mám problém v tom, že postavy tu nejsou moc sympatické ani zajímavé. A o monstru se vlastně nic nedozvíme, což pro mě oslabuje základní vyznění filmu. 60 % ()

Anderton

David Robert Mitchel predvádza starú hororovú tému v novom hororovom šate a mne to osobne pripadalo veľmi moderné a progresívne. Artové kamerové postupy, pomalé tempo, absencia ľakačiek a napriek tomu neustále napätie a nedopovedanosť robia z It Follows niečo, čo ako vidíme, polovica divákov ocení a druhá sa bude cítiť akosi oklamaná. Myslím, že It Follows by mohlo "follow" v žánri viacero filmárov venujúcim sa hororu. No a keď niekto vo vážnom horore "vypustí ducha", nemusí to nutne znamenať, že na scéne sa po chvíli objaví nejaký duch. Aj keď aj tento svoje okolie terorizuje. ()

Frajer42

A mně se to zase naopak celkem zamlouvalo. Pravdou však stále zůstává, že se s daným tématem mohli tvůrci vyblbnout daleko více. Nicméně, stále zůstává alespoň ten cool nápad, že je vám něco děsně pomalého stále v patách a chce vás zlikvidovat. Předávat si bubáka pářením se, je rozhodně o moc děsivější, než třebas takové HIV, které již má dnes skoro každý a není to už vůbec žádné terno. Fajn nápad na protisexovou kampaň. Trošku více mi sledování znepříjemňovala ošklivost snad všech zúčastněných. Dále mě malinko zaskočilo, že hlavní hrdinku pronásledovaly i ženy, když jsem viděl, jak se na jejím kamarádovi vyřádila jeho vlastní matka, tak si dost dobře nedovedu představit, jak by mělo probíhat páření, když by se sešly dvě frndulíny. Jinak je filmík fajn. Má hrozně pěknou a gradující hudbu a spousty napínavých pasáží. Bylo to skoro na 4 kousky. ()

Filmmaniak

Námět filmu je nápaditý a originální (a přitom jednoduchý). Líbí se mi, jak se režisér rozhodl nejít cestou krvavé řezničiny nebo otravných lekaček a namísto toho natočil horor v tradičním slova smyslu, který je strašidelný díky atmosféře a záběrům na pomalu se přibližující postavu. Leč mohl být ještě strašidelnější a povedenější, kdyby byl alespoň trochu inteligentní! Postavy ve filmu se chovají jako idioti a jejich pokusy o zabití nepřítele jsou směšné (čeho jako chtěli dosáhnout v té scéně s bazénem?) a zajímalo by mě, co by se dělo, kdyby odjeli na jiný kontinent. Premisa filmu je výborná a mimořádně děsivá, mimořádně kvalitní horor ale nezaručuje. Delší recenze ZDE. ()

Okara

Po dvou letech se na stříbrném plátně konečně dočkáváme hororu v pravém slova smyslu. Děsivě pomalý přízrak likviduje články souložícího řetězu, a to většinou za denního světla a s mnoha lidmi. Učebnicový příklad, kterak není třeba tmy a samoty, aby se divákovi uštědřilo pár menších infarktů. Největší zásluhu má ovšem kamera s hudbou - ono poslouchat samotnej soundtrack je už dost o nervy. Hluboce smekám, konečně. Více zde. Nejlepší soundtrack z filmu: Heels. 80 % ()

teutates

Jako prevence dobré, ale nenechte se zmást daným hodnocením, na kino to určitě není. Srala mně hudba a při představě, že za mnou kráčí nahá 80-léta babička s motykou se mi chce spíš smát než abych mněl pro strach uděláno. No jako STOP pohlavním nemocím to snad určité publikum pojme "dokonale". 4/10 ()

DwayneJohnson

Spojení výtečné hudby s filmem bylo bezchybné, ale tím největším kladem je určitě příběh. Nečekaný a přitom tak jednoduše geniální. Pravda, že asi prvních patnáct minut jsem se moc nechytal, ale pak už jsem film hltal až do otevřeného konce, který ve mně zanechal malinký plamínek naděje, že jsem něco podobného neviděl naposledy. Osobně budu jen tiše doufat a virtuálně si zamlouvat lístek do první řady. Nebo raději do páté, přece jen je to horor, pro mě zatím nejlepší roku 2015. ()

silentname

Nemyslím si, že ide o úplne originálny filmový kúsok, no rozhodne je treba priznať, že v kombinácii s hudbou, vizuálnou predstavivosťou a nečakanými ľakačkami (áno, tvorcovia občas vedia priniesť ešte aj niečo také) je toto konečne horor, ktorého sledovanie som si skutočne užil a podľa mňa patrí medzi nové veľké highlighty. Myslím, že presúvanie z osoby na osobu sme už mali aj v Kruhu 2, ale tu je to poňaté lepšie. Plus je zvláštne, ako desivé môže byť len tiché približovanie sa. Postavy boli rovnako solídne a dávajú tomu správny dych. Jeden z prekvapivých filmov, no keby z toho vytiahli ešte trochu viac, mohli sme mať absolútne fantastický film. ()

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)