Evil Dead: Vzostup zla

• Česko Smrtelné zlo: Probuzení (viac)

Večne rozcestovaná Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v stiesnenom byte v Los Angeles. Návštevu však preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá vyvolá prastaré zlo a v budove rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie a čeliť tej najhoršej verzii rodiny, akú si viete predstaviť. (Continental film)

Miro.boc

Natočené je to čo sa efektov týka dobre, ale celkovo mi to neprišlo vôbec ako horor. Film nie je len o efektoch a postprodukcií. Načo mám ísť do kina na horor (ešte na predpremiéru), keď sa vôbec nebojím. Veď je to predsa horor. Takisto cela počiatočná zápletka, že nájdu pod panelákom knihu, kde kedysi bývala banka, akurát v čase, keď sa musia v posledný deň vysťahovať a ešte nastane zemetrasenie je nerealistická a smiešna. Pre mňa to bol vyslovene obyčajný krvák s veľmi slabým dejom. Od hororu to má veľmi ďaleko. Za mňa 2 hviezdy za celkový vizuál. ()

555borac555

Smrtelné zlo: Probuzení je parádní horor, který působí oproti většině hororovým filmům z poslední doby trochu vyčnívavě. Kreativní brutalita, nechutnosti a skvělá atmosféra. Postavy, na kterých vám záleží jsou pro takové filmy důležité a tento aspekt je zde splněný na jedničku. Co mi na filmu trochu vadilo bylo asi až moc pomalé tempo první poloviny filmu. Šlo by to udělat i svižněji. Jinak téma, kde mrtvola matky posedlá zlem, snažící se zabít své děti funguje skvělé. Doporučuju všem fanouškům hororu. Jo a je tam opět motorovka, takže nejde dat jinak než 8/10. ()

ArminF.

Pamätáte sa na pôvodné Evil Dead 1 a 2 z rokov 1981 a 1987 ? V tej dobe prispôsobený preklad názvu bol Lesný duch, a mám známych, ktorí ho inak ani nepoznajú. V časoch simultánneho dabingu u kamaráta, ktorého rodičia mali doma videoprehrávač na videokazety :) (mali ho asi ako jediní na okolí), išlo o nezabudnuteľné hororové filmy. Určite nemusím pripomínať stovky litrov kečupu, ktoré v nich boli použité namiesto krvi, desilo nás to, ale asi sme vtedy ešte nevedeli ako vyzerá krv na filmovom plátne. Dnes sa na tieto pôvodne výborné horory pozeráme skôr ako na komédie, plné kečupu, smiešnych masiek, vizuálnych efektov, revu hercov, ktoré nám v niektorých scénach pripadajú naozaj smiešne.                 Do kina sme preto išli s predsudkami, či nový Evil Dead Rise splní očakávania. A musím uznať, že prekvapil a očakávania naozaj splnil !                 V lese pobudneme iba chvíľu, skoro všetko sa totiž odohráva v jednom byte. To by síce mohlo odradiť nás fanúšikov pôvodných dielov, ale komornú atmosféru malého priestoru tvorcovia dokázali vytvoriť a aj využiť. Dokonca použili aj najsilnejší citový vzťah na svete - matku a jej deti, jej zmenu správania sa, čo ešte viac dotvára desivú hroznú atmosféru niečoho zlého, proti čomu sa nedá bojovať. Detailné spracovanie, ktoré poznáme z pôvodných filmov, tu je vyšperkované až do maxima, a je veľmi uveriteľné. Vypočítali sme, že tie tisíce ! litrov umelej krvi, o ktorých sa písalo, podľa mňa museli použiť na „tú“ jedinú scénu, takže na ostatné jej nemalo až tak veľa zostať, ale aj tak jej bolo dosť na ostatné krvavé scenérie. Čakal som, či v tých scénach naozaj budú hrať aj deti.....                  Fungujú odkazy na pôvodné filmy – lietajúce očko, motorovka, brokovnica...a Necronomicon – „kniha, z ktorej sa nečíta“, je tu zobrazená dosť jednoducho, čo je dobrá voľba, asi by veľmi ubrali na atmosfére, keby nám ju ukázali z filmu r. 1981.                 Evil Dead Rise je film, ktorý obsahuje brutálne scény, samozrejme prístupný je až od 18 rokov, čo je aj mimoriadne vhodné, keďže adolescenti by si ho v kine užívali vyrušovaním všetkých ostatných naokolo, ako sme to už viackrát zažili.                 Ide o dôstojné pokračovanie pôvodných dielov a výborný filmový zážitok !...a možno si o ďalších 40 rokov povieme, že henten Lesný duch z roku 2023 bol výborný, ale tie smiešne efekty ?...he, he, he, he, he... 90% ()

Duffman 97

Na nový Evil Dead jsem šel s mírnými obavamy. Může v dnešní hyperkorektní době, kdy Disney okupuje 80 % filmového mainestreamu vzniknout kvalitní Evil Dead ? Může. Druhý pokus o restart se překvapivě povedl a kromě dobře ukrytých odkazů na Raimiho trilogii, dostáváme slušnou porci gore, atmosféry a černého humoru. Tvůrci Evil Dead Rise pochopily v čem tkví kouzlo originálu a oproti Álvarezovo remakeu ( 2013 ) se film bere s nadsázkou. Sice né tak velkou jako Evil Dead 2 a Army of Darkness........spíše jako původní Evil Dead. Taky zde máme celkem kreativní umrtí a monstrum v posledních 10ti minutách bylo cool. Celkově jde o solidní přízpěvek do série Evil Dead. ()

davulka

Film zaujal hned rychlým začátkem, který potom nabíral neustálé obrátky. Po začátku nebyla minuta, co bych nebyl napjatý a necítil strach. Pokud bych měl hledat perfektní horor, tak toto je přesně to, co si představuji: krev, strach, napětí a skvělá gradace. ()

pekkanik

Intenzívne. Predsa len, je rok 2023, za tých 36 rokov je už žáner niekde inde. Odkazy na pôvodné filmy (aj iné filmy) potešili, pri niektorých scénach som privieral oči, takéto niečo som v tejto impotentnej dobe fakt nečakal, klobúk dolu pred Croninom, že mal odvahu urobiť sakra tvrdý horor, ktorý si neberie servítky ani ohľady. ()

Pieluk

Začátek filmu byl dobrý. Dokázal skvěle vyvolat strach a byl napínavý. Zhruba v polovině filmu to ale přešlo na více akční žánr, kde se to všechno mlelo bez jakékoliv pauzy. Film se snažil zaujmout spíše brutálností než děsivostí a pocit strachu celkově vymizel, což je škoda. ()

KarlN

Musím přiznat, že vzhledem k vysokému hodnocení jsem měl velká očekávání, ale tak úplně se mi nesplnila...začátek je výborný, rychlý a rozhodně netrpí ani na klišé či stereotypy. Pak ale děj trošku ztrácí tempo, zejména vyprávěním o rodince, jejíž mamča je tatérka, sestra rockerka, syn vypadá jako dcera, dcera jako klučičí pako (ačkoliv je pravda, že poroučet a rozhodovat umí), jež také celkem zdatně reguluje chování svého zženštilého bratra a mladší sestry, která se ještě asi nerozhodla čím v životě bude. Tohle mi fakt hodně vadilo a rušilo vizuální i psychický prožitek z originálního objevení knihy i následné gymnastické rozcvičky matky v koupelně. Musím přiznat, že Lesní duch 2013, na mě zapůsobil mnohem víc, zřejmě i díky prostředí. Ale čtyři plné hvězdy v pohodě dám, minimálně za super look a originalitu. ()

ilegal1983

Kto ma rad gore horory je tu na spravnej adrese,to je bez debaty.Prebudenie robi cest pokracovaniu a aj zanru ako takemu.Po par desiatkach minut a uvodnej sceny pri jazere sa dostavame s hlavnou hrdinkou do bytu jej sestry.Prave tu zacina peklo na zemi a nuda skoro nehrozi.Zo zaciatku Beth posobi trochu zaskocene no neskor si vas ziska svojou charizmou.Pomaly ziskava odvahu az po dokonalost krvavych orgii ktore rozprudi.Prislo mi ze trailer sluboval viac lakaciek nez tam v skutocnosti bolo,co je skoda.Doporucujem preto sa mu radsej vyhnut.Nejake minivytky by sa isto nasli ale nebudem ich tu spominat,plusov je tu rozhodne viac.Uzite si krvavu zabavu,dramaticky vystavanu dejom k dokonalosti. ()

JenTR

Tak chtěl jsem být shovívavý, ale bohužel opět zklamání. Jako v každém špatném horroru, kladní hrdinové se chovají jako naprostí dementi a nadbíhají padouchům, co to jde. Už jste někde viděli činžák, ze kterého se nedá dostat? Oni prostě neodešli po schodech, na střechu... Po zemetřesení nefungoval signál (tak určitě - kromě toho na policii to vždy funguje), všude ve tmavém a ponurém domě tma jako v pytli, jen tlumené světlo, aby to bylo strašidelné (klišé jak blbec). Z okna nikdo na lidi nezavolal, po chodníku nikdo nešel. Ach jo. Ještě k tomu tam žili lidi, přitom se měl dům za měsíc bourat. Jdeme dál...ten přiblblý konec měl co znamenat? Holka s neteří zabili všechny zombíky, všude kaluže krve, bordelu, mrtvol a najednou byl ten dům zase krásně čistý a byli tam noví nájemníci? Nebo kde se tam vzala ta blondýnka? Asi byla tedy celý den a noc někde mimo, pak přišla domů a ničeho si nevšimla...to vysvětlit nejde. Další hvězdička dolů za to, že do toho psycho krvavého horroru tahali malé dítě. Sotva desetiletá holčička je svědkem bestiálních vražd celé rodiny. To opravdu nebylo nutné. Měla by trauma na celý život a dost možná už nikdy nemluvila. Hodně tlačili na pilu - potoky krve ale bohužel nestačí. ()

ciapok

Transformáciu blízkeho (milovaného) človeka v príšeru riešia už bájky zo staroveku a evidentne ľudstvo fascinuje dodnes. Je to zdroj desu a nočných mor a skvelý materiál pre hororový svet. Z môjho pohľadu by ale bolo fajn, keby tu bola aj nejaká pridaná hodnota (pri hororoch ako takých ju vyžadujem). V prípade druhého remaku “Lesného ducha”, ako film poznajú snáď všetci “postarší” diváci, som si túto pridanú hodnotu našiel… Mohlo by to byť to, ako si máme vážiť každú minútu s tými, na ktorých nám záleží, kým sa niečo strašné nestane. Niečo, čo už nik nedokáže vrátiť späť. Človek sa môže zmeniť vplyvom zákernej choroby alebo iných faktorov, ktoré vnímame akoby prišli z pekla a my sledujeme ako sa nám mení pred očami na niečo cudzie a strašné. Uzatváram filozoficko duchovné okienko a ku filmu: Sympatické postavy (mamka si to herecky vyslovene užívala), skvelé prostredie, atmosféra, nápady, kamera, strih, zvuk, …. Keď už bol film vo svojej hlavnej lokácii, tak dobre a civilne sa rozbehol, že som na krátky čas zabudol že pozerám horor. Poctivo sa vygradoval a keď už ho vzalo do pekelného víru a veci sa rozbehli, chcel som to zas vrátiť do normálu a vidieť ako sa títo pekní ľudia majú radi. Pekelná zložka má ozaj svižné tempo, nijaké brzdy s vŕzgajúcimi schodmi, falošnými buchotmi od vetra, je to ostrá jazda na vlnách krvavého mora. Pár chybičiek sa samozrejme našlo, ale keby neboli, tak sa začnem báť, že som počarovaný a nevidím ich. Amen. ()

Nellaron

Alyssa Sutherland so svojimi očami nemusí vôbec devil mamu hrať, ona sa tak už narodila. Úvodná scéna vtiahne do filmu veľmi rýchlo a navodí správnu atmosféru. Neviem, čím to bolo, ale napriek hektolitrom krvi a veľkej snahe tvorcov som sa pri filme veľmi nebál. Možno som už presýtený (a zhýčkaný) šablónovitými horor scénami, ktoré sú špecifické pre každý druhý podobný film. Poznáte to - skákajúci démon po stenách s nie príliš zdravo vyzerajúcou pokožkou, vracajúca krv, atď…  Na druhej strane musím oceniť scénu sledovanú cez obzor dverí - to bolo niečo nové a zaujímavé. Zlepenec tiel v závere bol až trochu smiešny. Určite nadpriemerný horor. ()

lineker

Na značce Evil Dead se začala budovat moje náklonost k horovému žánru. Ty VHSky s kostrbatým dabingem, obrazem o který bych dnes neopřel ani kolo se staly mojí vstupní branou do děsivého odvětví filmového průmyslu. Takže jisté nostalgie se při hodnocení dalších a dalších otevření knih všech knih nezbavím. A tohle probuzení kultovní série fakt mělo šťavu. Hrůza, hrůz se nám z kopcovitého natural prostředí přemístí do zchátralého činžovního domu a najde tam velký potenciál. Hlavním motem filmu se stáva nenudit a naplnit srdce fanoušků žanru něčim, co lze nazvat klasikou. Povedlo se. ()

jakubkoo

Vôbec nerozumiem ako môže mať tento film (momentálne) 70% hodnotenie. Tak primitívne herecké výkony, scény a scenár som pri horore už dlhšie nevidel. Absolútne ma to nedesilo, celé to bolo až moc rýchle a príliš nasilu. Jedna veľká nuda. ()

loki3016

Byť dobrou matkou je naozaj veľmi ťažké. Často treba siahnuť po odbornej literatúre. A Železné matky z Modrého koníka odporúčajú Necronomicon. Najlepšie vo verzii Naturom Demonto. Za mňa 10 z 10 a motorová píla k tomu. Takto má vyzerať pocta klasike. Alyssa Sutherland silne prekvapila a myslím že natáčanie si naozaj užívala. Pripravte si dáždniky. bude pršať červená. A nezabudnite. Klaatu Barada Nikto Keby náhodou... ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru