Žiť v krajine Barbie znamená byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste. Pokiaľ nemáte existenčnú krízu. Alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život vo farebnom a zdanlivo bezchybnom Barbie Svete. Keď však dostanú príležitosť ísť do skutočného sveta, čoskoro objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi. (Continental film)

Shimargh odpad!

Stačil trailer, abych věděl, že se na to dobrovolně dívat nebudu stejně jako na Transformers a podobný sračky, to že to sklízí kladná hodnocení, je obrázkem dlouhodobého úpadku intelektu lidstva, bravo. edit: vydrzel jsem u toho hovna 15 minut a zanechalo to trvalé následky ()

merit1

Pri vstupe do kinosály som rozmýšľala, či mamička s malými dievčatkami, kráčajúca predo mnou, videla trailer. Pretože by jej muselo byť jasné, že táto Barbie nie je pre deti. Na druhej strane, čo sa za mladi naučíš ... Zaradenie do kategórie komédia by som tiež rozporovala. Niežeby chýbali vtipné momenty, ktoré som si užila, rovnako ako všetky pop kultúrne odkazy a výborné herectvo. O skvelej výprave ani nehovorím. Lenže v konečnom dôsledku film Barbie nie je o zábave a nehovorí ani tak o maskulinite, feminizme a korporátnej politike, ako o zmysle bytia. Existenciálna otázka, čo vlastne so životom robiť ? sa ťahala celým filmom. Problém bol, že to všetko bolo tak trochu bez deja, akoby šlo len o súbor udalostí. Čo by si ale päť hviezd zaslúžilo je marketingová kampaň. Celý Barbie fenomén posledných dní nie je žiadna náhoda, odviedla sa perfektná práca, spolu so soundtrackom, hercami, módnymi domami. A Barbeheimer je už len čerešnička na marketingovej torte. ()

xmatysekx

"Barborku" jsem viděl ve dvojáku s doktorem Oppenheimerem, takže takzvaně "full zážitek". Co se týče prvně promítaného filmu, očekávání jsem měl velmi nízká. De facto žádná; neviděl jsem žádný trailer, žádné recenze, nic. Jen, že tam hraje Margot Robbie s Ryanem Goslingem. Vlastně kecám, viděl jsem jednu kontroverzi spojenou s Vietnamem a mapou "reálného světa", která měla jaksi zobrazovat nárok Číny na Jihočínské moře. Ale to, tedy kromě rozdělení na dva světy, o filmu nic moc neříká. Už od prvních minut jsem byl filmem velmi mile překvapen. Strhující vizuál dotažený do detailů, kde si hráli s lidmi jako s animovanými postavami, respektive panenkami, prostředí, domy, postavy vyhublé především v charakteru, absurdita, bizár, všecko skvělý. Vtipem a obecně humornými sekvencemi se nešetřilo, a to vše na půdoryse kritiky jak dnešní kapitalistické patriarchální společnosti, tak částečně i jejího domnělého úhlavního nepřítele - feminismu. Úchvatná jízda pokračuje až do samotného finále, kde jako by děj najel do bláta a ztratil šťávu. Závěrečný projev byl až příliš doslovný, jako by se scénaristky snažily až didakticky odpovědět na všechny argumenty, což sice chápu, ale mohly si tam něco odpustit. Nechci tím shodit tenhle skvělej filmovej zážitek, ve kterém se objeví hned několik hvězd z mé srdcovky Sex Education, ale sečteno podtrženo to až tak hluboký není. Jinak představení patriarchátu za mě naprosto skvělý, komický potenciál naplněn. Díky. ()

.baris.

Roztomilá, divoká a bláznivá jízda se skvělým obsazením, která přináší i nečekaný a velmi přesný přesah. S lehkostí, něhou a humorem totiž trefně reflektuje ožehavá aktuální témata aniž by zašla za hranu únosnosti, vkusu, nebo aniž by se prostě a jednoduše stala jen trapnou a hloupou feministickou agitkou. Milé překvapení. ()

Darth Maul

Ani s odstupom niekoľkých dní po tom, čo som videl Barbie v kine, nedokážem sformulovať hlavnú myšlienku filmu. Netuším, čo som si z neho mal odniesť... Vtipné momenty sa v Barbie totiž striedajú s vyložene trápnymi pasážami a silné myšlienky prekrýva povrchný balast. Je to satira, ktorá sa miestami berie smrteľne vážne. Taký umelohmotný a z diváckeho hľadiska veľmi roztrieštený filmový oxymoron. ()

Paldiny

Že film bude príjemný ako žuvačka na bote som vedel, ale že scenár napíše umelá inteligencia, nie. Odkopírovaný koncept Nekonečného príbehu je neprehliadnuteľný, preto ma udivuje, že ho tu nikto nespomína. Veď miesto umierajúceho sveta kníh tu máme upadajúci Barbieland, odkiaľ sa umelohmotné postavičky vypravia do sveta živých, a potom zase naopak. Lenže zakiaľ čo bola nemecká klasika plná nápaditosti, smiechu, sĺz a fantázie, tu to fyzicky bolelo nielen mňa, ale aj polovičku. Tá kontrolovala čas častejšie ako na Silvestra. Dve hodiny sú neopodstatnené, veď keby z nich napr. vystrihli kravaťákov od Matela, nič by sa nestalo. A zvyšok? Barbie zakladá odbory za rovnoprávnosť (jeden dobrý monológ), Ken s vizážou Williama Zabku dáva zbohom emancipácii (asi najstráviteľnejšia postava), potom tu máme ešte vzťah dcéra-matka, aký sa prirodzene rovná peklu a ostatné je komparz. Ak by ste chceli vidieť niečo tematicky obdobné a v kratšom vydaní, stačí sa vrátiť v čase. Všetko a lepšie už pred 30timi rokmi povedala Líza (S05E14). ()

Fryštok

Barbie ve změti protikladů. Nepamatuji si, že bych u jakéhokoliv nového filmu zaznamenal za poslední dobu tolik protichůdných interpretací od všemožných veřejně známých osob / recenzentů. Je Barbie feministický, nebo anti-feministický film? Je Barbie pro-maskulinní film, nebo anti-maskulinní? Je Barbie ve finále film, který zastává progresivní či tradiční hodnoty? _____ Prozatím se vyhnu své vlastní interpretaci, jelikož nová Barbie pro mě primárně představuje totální chaos. Každá zvolená interpretace si z filmu bere pouze něco, z čehož vyplívá, že prakticky nikdo z recenzentů není schopen brát Barbie jako celek. A já se ji právě snažím brát jako celek, ale ten film pořádně jako celek ani nefunguje. Jak můžu brát jako koherentní celek něco, co ani jako celek nepůsobí, a dělá si, co chce? Chaos. Zde naprosto souhlasím s komentářem Civala. Barbie je film složený ze skečů. Hlavně taneční/hudební scény fungují skvěle… samostatně. Kdo od filmu vyžaduje promyšlený příběh či osobité postavy (já), tak bude zklamán, protože Barbie nedokáže obstojně vybudovat ani jedno. _____ Příběh je klasické klišé o postavě, která se vydává na „neočekávanou cestu“, díky které se ve finále „změní“. Ok, takže nic zajímavého, teď ty postavy. Každý má rád Ryana Goslinga a Margot Robbie. Taky je opravdu těžké na nich něco nemít rád, když to jsou to takoví sympaťáci. Ale co nám z tohoto vyplívá – Ryan a Margot (i Michael Cera a jeho Allan) hrají samy sebe protože Greta Gerwig jejich postavám v rámci „příběhu“ neposkytla žádnou specifickou osobnost, a už vůbec ne osobitost. Ono to ve výsledku nevadí, protože se na ně kouká hezky. Podobně jako na jídlo ve fastfoodu. Na obrázku burger sice vypadá lahodně, člověk by to ihned rád strčil do huby a dělal ham ham. Když to ale sní, tak sice nasycen je, ale totálním džankem, který nemá skoro žádnou (výživovou) hodnotu. Stejné je to s Ryanovým Kenem a Margotčinou Barbie. Všichni je máme rádi, jak jinak, že ano. Ale kdyby Barbie a Kena hráli nějací noname trapáčci, tak ten film bude vnímán úplně jinak (pravděpodobně mnohem více kriticky). Ryan a Margot hrají skvěle, ale ani skvělí herci neucelený chaos nezachrání. Kvalitní režie a scénář jsou vždy přednější než „skvělé“ herecké výkony. To již dávno víme z dob nových vln, kdy se do filmů obsazovali neherci a fungovalo to, právě díky kvalitní režii a scénáři. _____________  Už jsem prakticky nakousl téma vizuálu filmu. Ano, Barbie je po této stránce originální, nápaditý a až do extrému vymazlený film. Opět, kouká se na to hezky. Kdo by taky tušil, že film s rozpočtem 145 milionů dolarů bude po technické stránce precizní. Veškeré kostýmy, osvětlení, efekty, rekvizity, střih atd. – vše na max. Technické řemeslo je to zdařilé, ale za ty prachy se není čemu divit a taky onu „kvalitu řemesla“ nelze brát jako vše zachraňující pozitivum, protože jinak film selhává skoro ve všem ostatním. _____________ Už jsem zmínil, že „příběh“ je jedno velké klišé, což by samo o sobě nemuselo vadit, ale mě primárně vadí způsob, kterým je tento „příběh“ vyprávěn. Barbie je excelentně otravný film, který neustále diváka excentricky a s frekvencí silné ADHD roztěkanosti fackuje do ksichtu – většinou s pro „příběh“ naprosto nedůležitými podněty (což jsou např. zbytečné dialogy). Greta Gerwig nemá žádný cit pro rytmus filmu jako celku, nedokáže ve vhodných chvílích ubrat plyn, pedál má stále na podlaze (jediné dva momenty, kdy se film trochu zklidní jsou scény s Ruth Handler). Většina filmu jsou jen výstřední výlevy, které se zoufale snaží o to, aby divák měl „stále na co koukat“, tedy aby neměl šanci se náhodou nad něčím zamyslet, nebo aby propánaJána nebyl na jednu vteřinu nuděn. Co ale Gretě nedochází je skutečnost, že když film po většinu stopáže jede tímto zběsilým tempem, tak si na to divák po čase zvykne a stejně ho to začne nudit (tak si děcka raději pustí YT). Klíčem k udržení pozornosti diváků je střídání temp – po rychlé scéně má následovat několik pomalejších scén, a když zase přijde řada na rychlou scénu, tak díky předešlému zpomalení ona druhá rychlá scéna působí mnohem důrazněji. Greta na jakékoliv střídání temp ale rezignovala, takže vznikl chaos. ____________ Další nikterak promyšlená součást filmu je práce s referencemi na jiné filmy. Barbie odkazuje např. na 2001: Vesmírná odysea (úvodní scéna), filmy Karla Zemana (triky během cestování do reálného světa), Matrix (výběr mezi dvěma botami, naháněčka v kancelářských buňkách) atd. Nemá cenu to vše vyjmenovávat. Co je podstatné je to, že práce s těmito referencemi je v podstatě kompletně náhodná. Proč Barbie odkazuje např. na 2001? Má k tomu nějaké opodstatnění, nebo prostě Greta Gerwig jen flexí to, že zná filmy? Podle mě je to spíše to druhé (znázornit to, že „od počátku věků si holčičky hráli pouze s panenkami miminek“ opravdu šlo i jinak). _____________ Tímto obloukem se vracím zpátky k celkové interpretaci filmu. O čem Barbie tedy ve výsledku vypovídá? Jak už jsem několikrát zmínil, ten film je pro mě chaos, a chtít po chaosu, aby o něčem úspěšně referoval, je těžké. Z tohoto důvodu nemůžu souhlasit s žádnou z všemožných interpretací (ze všech, které jsem viděl mám ale nejblíže k té od Shoe0nHead). ______ Barbie všechny uhranula hlavně svým nápaditým vizuálem a nepřehlédnutelným marketingem. No a kdo chce po filmu víc? Nic víc nedostane. () (menej) (viac)

DavidSe

Chytřejší než se může zdát a It´s (k)enough! Stejně jak Margot zastínila ostatní herce v Babylonu, zde Ryan Gosling zastínil Margot a její Barbie (a vlastně i všechny ostatní Barbie, Keny a zbytek obsazení). Margot je sice perfektní volba do role Barbie, opravdu těžko budete hledat vhodnější herečku, ale Ryan jako officer K... teda Ken opravdu zazářil (a to i přes blond vlasy na které si člověk strašidelně rychle zvykne). Scény, ve 2. polovině filmu kde zpívá, jsou o level výš než celý La La Land. Film zrovna dvakrát netěží z toho neskutečně přehnaného hypu který byl spojen s Oppenheimerem... Ten ho totiž představil masovému publiku, které ani nepozná referenci na Space Odyssey v prvních minutách, a to není vůbec dobře.  Tvorba Grety Gerwig (a to je co říct u někoho kdo spolupracoval s Andersonem) může sice být i pro masové publikum (teď lidem hodně věřím a zapomínám na všechny české pepíky) a to hlavně z toho důvodu že ji lze pochopit. Názory se začínají dvojit až když zjistíte že každý divák film pochopí jinak a pouze do určité hloubky. A právě tohle kritérium masivně ovlivní váš zážitek. Je tady spousta možností jak tento snímek brát, z těch nejjednodušších třeba jako útok na muže, ženy a nebo i na KONĚ protože oficiálně nejsou součástí patriarchátu. Ukázka extrémů vzniklých při převaze toho nebo toho pohlaví a poukázání na to, že společná spolupráce s občasným kompromisem není vůbec k zahození. Tyhle klasické skoro klišé ale dnes moc neobstojí, zajímavé to totiž začíná být až potom co si spojení mezi realným světem a barbielandem zkusíte přenést do života mimo plátna kin. Spojení, kde je stav, vzhled, pocity, myšlenky a chování Barbie v barbielandu ovlivněno tím jak si s ní hrají v realném světě, se dá velmi jednoduše přenést na  nás samotné. Sami si uvědomíte jak moc na vás má vliv chovaní ostatních a jaký dopad to má na vašem chování k ostatním lidem. A zbytek? Chování Barbie to vystihlo, snažení se o vrácení věcí do původního stavu, odmítání, smutek, objevovaní nového a spoustu dalších věcí. Takovýchto podobností si člověk ve filmu může všimnout několika a než by každou s něcím spojil tak by se zbláznil. Je to však tohle co dělá Barbie pro mnohé zbytečným nebo hloupým filmem.  Naštěstí je tu další spousta věcí které můžu s radostí kladně ohodnotit. Kostýmy, kulisy a hudba  jsou na top úrovni. Obsazení je NENÁSILNĚ rozmanité. Obsazení je vlastně i důvod proč musíme tak dlouho čekat na další sérii Sex Education - Greta ukradla polovinu castu SexEd z Anglie do Barbielandu...  Člověk se taky cití trochu hrdě když ví že skleničky ze kterých barbie (ne)pije pochazí z Česka.  Snímku strašně přeju co nejmenší pokles návštěvnosti (a to už jen proto že Margot za posledních pár let nehrála v ničem co by se nedalo popsat jako moje peněženka - finanční propadák) a co nejvíce fanoušků Goslinga kteří teď mají další film kde můžou křičet literally me pokaždé co je na scéně. ()

mclenin

Feministická agitka s jednoduchou zápletkou a priamočiarym dejom a posolstvom, no nájde sa tu pár vtipných momentov, niekoľko popkultúrnych pomrknutí, celé to pôsobí sviežo a nadľahčene a vlastne, ak film o Barbie, tak radšej takto než inak - prezentácia je divácky vďačná, nielen pre ženské publikum ako by to zrejme bolo len v prípade tradičného príbehu o Barbie. ()

Terezinka198

Ano, byla to kravina, ale tak příjemně jsem se už dlouhou dobu nepobavila a Ryan Gosling coby Ken prostě nezklamal a Margot Robbie jsem tu Barbie překvapivě i věřila (i když komentář ve filmu ohledně výběru herečky pobavil :D ) Kenovo triko "I'm Kenough" byl boží detail, bavila jsem se, jak se stylizoval do Sylvestora Stallonea :D a "I'm just Ken, where I see love, she sees a friend~" je oficiálně píseň pro friendzone. A taky první scéna, kterou jsem viděla letos v létě, kdy jsem si řekla, že bych možná Barbie mohla dát šanci a přeci jenom se na ten film podívat. A nelituji. Je to ujeté, je to americké, je to moc, ale taky je to zábava. Finální scéna rozesmála. ()

woodsman odpad!

len kvoli Margot nedavam odpad inak to bolo strasne utrpenie este do polky filmu tam bolo par minut v pohode ale inak riadny shit nie musel som dat odpad strach proste ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Anyone who wants to beach him off has to beach me off first."     Fantazijná komédia s feministickým podtónom, ktorá síce má zopár originálnych nápadov a aj zopár zaujímavých myšlienok, celkovo mi však tou svojou štylizáciou a ani tým príbehom príliš nesedí. Tak ja teda neviem. Buď je to taká výsostne ženská záležitosť, ktorú ja nedokážem celkom pochopiť, alebo sa to proste len márne snaží byť chytrejšie ako to v skutočnosti je (o ničom dialógy, čo sa tvária, že sú o všetkom). Príbeh sa odohráva v dvoch paralelných svetoch. V tom prvom, umelom, cukríkovom Barbie svete (ktorý zosobňuje stupídny svet marketingu), chudáčik panáčik Ken strašne trpí tým, že dostáva trošku životného priestoru len vtedy, keď si ho bábika Barbienka všimne. V tom druhom, akože skutočnom svete, sa zase riešia nezhody medzi matkou a jej dospievajúcou dcérou a ich postupné zmierovanie, čo však pôsobí rovnako umelo ako tie pletky vo svete hračiek. Z celého filmu sa mi páčilo len pár vecí, ako je napríklad odkaz na 2001: Vesmírnu odyseu, či bitka Kenov, ktorá prerastie do muzikálového čísla. Pochváliť by som ešte mohol akurát tak herecké výkony Margot Robbie (Barbie) a Ryana Goslinga (Ken).     "You have to find a way to reject men's advances without damaging their egos. Because if you say yes to them, you're a tramp, but if you say no to them, you're a prude." ()

kill-tec

Co jsem čekal, to jsem dostal. Je to blbina, ale roztomilá blbina. Hudební estráda Kenů na pláži se pak v mém žebříčku nejoblíbenějších filmových hudebních momentů zařadila do předních příček. A to nekecám! K takovým pohodovkám jsem se asi prostě narodil :) ()

Oralfabet

Ne úplně ten feministický masterpiece, v nějž jsem na začátku doufal, ale pořád extrémně zábavná, hravá podívaná a ukázka toho, jak inovativně a osobitě se dá naložit s filmy založenými na značkách a IP. Místy film svoje poselství cpe do diváků na můj vkus trochu příliš násilně a ne všechny emocionální momenty na mě zafungovaly, ale holky, co seděly vedle mě (věk odhaduji někde mezi 15-20, ale nevím) si pobrečely, takže úplně nefunkční to v tomhle ohledu taky určitě není. Margot a Ryan jsou vynikající, meta vtípky a pomrkávání většinou nepůsobí tak ohraně a vyčerpaně jako v mnoha jiných současných filmech a smál jsem se celkem konstantně, i když pár hluchých míst se taky najde. Vizuální stránka je taky dokonalá, i když ke konci už jsem se cítil trochu jako kdybych se přejedl cukrové vaty nebo tak něco. Mnozí to budou milovat, mnozí nesnášet, já asi dokážu pochopit obě stanoviska, ale hodnotím dost kladně. Gretě držím palce a jsem velice zvědav na další vývoj její kariéry, zatím byl totiž velice zajímavý. Na co se naopak moc netěším jsou všechny ty další filmy o produktech od Matellu, co už se chystají. Jo a I'm just Ken je banger. Slabších 8/10 ()

H4ku11

Očividne nie som dosť ružový na kompletne celú túto zábavku, občas som sa zasmial a začiatok s dokonalým Barbie svetom ma bavil. ()

Jaro_slav

Čekal jsem více sžíravého sarkasmu a méně předstírání nějaké zápletky. Co jsem teda nečekal, je pitomý product placement Chevroletu, zbytečně debilizovaná role Willa Ferrella a mnohokrát opakovaný klišé, kdy poměrně barbínoidní teenagerka hraje hustě cynickou emancipovanou rebelku, aby se později bez jakéhokoliv scénáristického vysvětlení proměnila v hodnou usměvavou dcerušku. I přes to vše si Barbie zaslouží slabší osmdesátku za četné fakt povedené vizuální nápady a slovní hříčky. Škoda, že nejlepší scéna se odehraje v prvních asi pěti minutách a známe ji z traileru, a největším kladem filmu je, jaké Barbie patří hlas vypravěčky. ()

filipvrbik

Tak Barbenheimer úspěšně zdolán hned v prvním týdnu promítání, a přiznám se, že od Barbie jsem čekal růžově kýčovitý bizár, ale naprosto mě to nadchlo, protože se jedná o skvělou parodii a ani to tam moc růžové není, dokonce ke konci se dostaneme i k jistému zamyšlení a možná zažijeme i pár dojemných chvil. Každopádně velmi příjemné překvapení, a to zejména co se týče herců... Začnu Ryanem Goslingem, vím, že je to pan herec, jak už mnohokrát ukázal (First Man, Lalaland a další), přesto překonal očekávání, protože já, kdybych hrál takovou roli, tak bych se asi furt řechtal a nic by se nenatočilo - takže to, co koluje, že je na Kena starý, je naprostý nesmysl... Co se týče Margot Robbie, o ní platí vlastně totéž - zahrála skvěle, i když nemůžu zapomenout na Tenkrát v Hollywoodu. Co se týče samotného filmu, začátek super, parodie na Barbie jak má být, potom reálný svět s Willem Ferrellem, kterému bych dopřál více prostoru, ale určitě nezklamal.. No a pak trošku vážnější konec - celkově sice scénář lehce podprůměrný, ale zpracování vynikající do nejmenších detailů.. Oppenheimer byl osudový životopis, Barbie parodický životopis, rozdílnější tyto filmy snad ani nemohou být, přesto obojí super... Viděno v kině 2D (eng.) ...95% ()

Klajnik

Jedna hvězda za zvláštně vypadající plastovej Barbieland a Kena, který v reálném světě objeví patriarchát, nadchne se pro něj a následně ho za den nastolí v Barbielandu, kde dosud vládly Barbíny. To je opravdu zábavná linka. Film se však jmenuje Barbie, a tak je většina pozornosti směřována k něčemu, co mě vůbec nebavilo ani nezajímalo. Barbie přestává být schopna žít her best day everyday, protože si do ní nějaká žena vyprojektovala problémy skutečné ženy, načež se ona vydala do reality, aby situaci zvrátila. To by mě vlastně zajímalo. Zní to jako taková odysea do reality ženských útrap. Film však má extrémně malý záběr (ostatně je to film, který nemá ani 2h) a to, co říká, říká formou, kterou považuji za trapnou: Žena stojí v místnosti a explictně podává výčet tlaků, které ženy pociťují. Já ten výčet nezpochybňuji, jenom bych ho rád pocítil spíše než aby mi byl naplno řečen - tedy, způsob, kterým ten film říká to, co říká, se mi nelíbí. Nejsem jeden z těch mužů, který by se urážel nad tím, že ten film nenávidí muže (Ban Shapiro). Víme, že ženy toho snáší od mužů hodně (hodně ovšem snáší i muži od žen nebo ženy od jiných žen či muži od jiných mužů), ale pokud si tvůrci vybrali nějaký výsek reality, který nadsadili a tematizovali zábavnou formou, tak budiž. Pak ale nelze mluviti o umělecké hodnotě/přesahu, páč to není vůbec všeobjímající ani poučné. Mně osobně to však nepřišlo ani zábavné (vyjma Goslingova Kena). Přemýšlím, čím to je... Ten film je opěvován hlavně jako zdařilá komedie, ale mně většina vtípků přišla příliš vyumělkovaná, což je mimochodem problém celého scénáře. Postavy nejsou psychologizované - chybí jim hloubka, takže často působí jako věšáky na humory. Já mám radši, když humor vyplývá jaksi organicky z postav, což se zde daří jen částečně. Někteří muži berou tenhle film berou jako útok na své pohlaví, ale pro právem frustrované ženy musí být mega uspokojivej. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování