Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

kinej

Pokud se chystáte tenhle seriál nějak systematicky shlédnout, tak vězte že to nejlepší máte za sebou už po odkoukání pilotu. Žádná další epizoda již nenabídne tolik zajímavých zvratů. I přesto je však první série dobrým, nadprůměrným seriálem, což se ale rozhodně nedá říct o 2. řadě. Tam už nastupuje klasická americká seriálová továrna, tedy nafouknout vatou děj na co nejvíc dílů, aby se snížily náklady a zvýšila návratnost. A tak už se ani tak neřeší chodci, ale události jako podle šablony z jiného seriálu (románek, těhotenství, osobní rozpory…). Z celé druhé série za to stojí tak 2 – 3 díly, zbytek je nudná šeď. Nemám tenhle ždímací systém rád, jakmile producenti vycítí slibnou frančízu, už chtějí jen vařit a kvalita jde ta tam a nakonec to přepálí tak, že divák si už ani nevzpomene na ty celkem povedené první díly. ()

juta

Zprvu jsem nečekal, že by se zombíky šel udělat takovýto seriál. Ale když se chce, tak všechno jde. Je pravda, že každý díl je dost dlouhý, kde na jednu stranu se toho může stát hodně a nebo tam jsou scény, které se natahují. Průstřely mozků jsou zde velmi dobře zpracované a někteří zombieci vypadají fakt dobře. Nejvíc se mi asi líbila ta hned v prvním díle na trávníku jen s půlkou těla. Jinak herecké obsazení se mi zde líbí. Každý je jedinečný a tváře se snadno zapamatují. Příběh se mi líbí a druhá série mě přesvědčila o tom, že tohle je hodně kvalitní seriál. Třetí série naprostá bomba a neskutečné čekání na první díl sedmé série, který byl krutopřísný. Teď zase netrpělivě čekat rok na další sérii. :-( ()

Shakers

1. Séria - 70%. Hodinový pilot bol dosť dobrý a prvé tri diely sa celkom slušne rozbehli, nechýbalo tempo, napätie ,či akcia a aj príbeh bol dosť dobrý, ale tie zvyšné tri boli až moc naťahované, príbehovo nezáživné a chýbala aj lepšia akcia. Inak celkom fajn prvá séria, zombíci sa podarili. 2. Séria - 80%. Druhá séria sa slušne rozbehla. Rozhodne lepšie ako prvá. Škoda, že sa ale väčšinou len vegetí na jednom mieste, pretože príbeh sa moc neposunul. Inak pridalo sa na akcii a aj vzťahy medzi postavami sú zaujímavejšie. 3. Séria - 89%. Akčnejšie a ešte o chlp zaujímavejšie, no príbeh sa nikam výrazne neposunul. 4. Séria - 85%. Walking Dead je jeden s tých seriálov, ktorý zatiaľ majú stúpajúcu tendenciu. V každej časti sa vie pritvrdiť a miestami fakt prekvapiť až šokovať. Občas to síce stráca dych v závere série, ale čoraz lepšie postavy a krvavé akcie, ktorých nie je vôbec málo to spoľahlivo vynahradia. 5. Séria - 85%. Celkom vítaná zmena, že sme sa v piatej sérii posunuli mierne vpred. Nové postavy, prostredie, stále dobré krvavé akcie, šikovný strih sú stále zárukou tohoto seriálu, len ten príbeh keby mal o čom hovoriť. 6. Séria - 80% Viac menej rovnaké ako predošlé série. Stále je to zaujímavé, dobre akčné, krvavé, pekne zombícke a drsné, príbehom stagnujúce, ale aj nudné a zbytočne naťahované v niektorých častiach. Každopádne stále je to pútavo natočené a v závere až neskutočne šokujúce. 7. Séria - 75%. Každá séria mi príde síce dosť zaujímavá na to aby som sa nenudil, ale zároveň mi každá ďalšia príde o niečo slabšia. Veľké mínus je príbeh, ktorý sa znovu opakuje a nikam sa neposúva. Naťahuje sa aj dlžka niektorých časti až na hodinu a niekedy je to už fakt zbytočne naťahované. Na druhú stranu tu máme magora v podaní skvelého Jeffreyho Deana Morgana, ktorý jediný túto sériu robí zaujímavou a drží vás v napätí. 8. Séria - 55%. Každá ďalšia séria je čoraz slabšia, nudnejšia a okrem nekonečného naháňania sa s Neganom sa znova nikam nedostávame. Sem tam sa nájde nejaká lepšia epizóda, ale celá séria, alebo aspoň jej väčšina (v závere sa to už trošku rozbehne) je tak nudná, že som to mal chuť pretáčať a keby že vymeškám aj šesť dielov, vôbec nič by som nezmeškal. A to je veľmi slabá vizitka jedného s najsledovanejších seriálov. Rozmýšľam, že do kedy toto putovanie ešte vydržím a hlavne, či to bude mať niekedy aj koniec. 9. Séria - 65%. Rozhodne o niečo lepšie ako predošlá séria (obzvlášť 5 a 8 diel prekvapil), ale stále je to slabé oproti tým prvým, ktoré robili dobré meno tomuto sérialu. Rovnako ako predošlá séria, aj táto je zbytočne naťahovaná a riešia sa tu vzťahy ako s telenoveli čo ma moc nebavilo, vlastne vôbec, ale oproti ôsmej sú tu aspoň zaujímavý záporáci, ktorý dokážu zatopiť pod kotlom. Škoda, že každý diel alebo väčšina je spravená ako na pol telenovela a na pol kvalitný Walking Dead diel. Sú tu aj dobré scény, ale pár lepších scén, skoro 50 minútoví diel nezachráni. Som zvedavý s čím sa vytiahne desiata séria, ak niečo zaujímavé vôbec vytiahne. 10. séria - 65%. Rovnako ako predošlá séria aj táto je lepšia ako nevýrazná ôsma. Samozrejme aj tu sa nevyhneme nudným, naťahovaný, nevýrazným a zbytočným dielom. Už tých šestnásť dielov mi prišlo veľa, no tvorcovia sa nepochopiteľne rozhodli, že dajú tejto sérii až dvadsať dva dielov, keď už to ma byť nekonečná telenovela. Celkovo to hodnotím ako priemer. Zvraty už moc na mňa nefungujú, pretože za tie roky, už to človek čaká, alebo je toho tak presýtený, že to s ním nič nerobí. No nájdu sa aj lepšie diely, predovšetkým ten posledný, kde Negan nafasuje vlastný origin. Poteší aj návrat niektorých postav a akcie tiež nie sú najhoršie. No stále mám v ústach chuť, zbytočného naťahovania. 11.séria - 65%. Bol to boj dobojovať sa až do poslednej 11tej série, musel som pretrpieť veľa nudných dielov, no na koniec som sa konečne dostal do finále. Akurát s nami tvorcovia pekne vysrali a žiadne finále sa nekoná, len sa seriál rozvetvil na tri (číslo 3!) ďalšie seriály  - The Walking Dead: Dead City (Neegan a Maggie), The Walking Dead: Daryl Dixon a The Walking Dead: The Ones Who Live (Rick & Michonne) a ide sa ďalej. Prečo ma takto trestáš pane bože, už som sa tešil som na konci cesty. Inak čo sa týka záverečnej série, nebolo to úplne zlé, niektoré epizódy boli fajn, tak isto Neegan je čoraz viac zaujímavejšia postava, no finále je totálne neuspokojivé. Sklamanie je slabé slovo. () (menej) (viac)

DJ_bart

DONT DEAD, OPEN INSIDE! aneb moje nejoblíbenější zombie telenovela. Nikdy nezapomenu na to, když jsme na základce měli o tomhle seriálu nekonečný debatní kroužky. Dnes už jde o takový polomrtvý fenomén, který ztratil svůj čpavek popularity a zajímavosti, a který svůj koncept s každou novou řadou recykluje neustále dokola. Komiksová předloha je o několik levelů kvalitnější. ()

Big Bear

-- Hershel Greene : Nemohu předstírat, že rozumím Božím plánům, ale Kristus slíbil vzkříšení mrtvých. Já myslel, že měl na mysli něco trochu jiného.... '' --- Všechno už jsme tu měli. Zombie nákazy, náhodně přeživší v nemocnicích - kterých si mrtváci nevšimli, přeživší skupinky hledající jiné přeživší skupinky atd... 28 týdnů poté, 28 dní poté, Já legenda, Juan de Los Muertos, World War Z atd... Zombie filmy jsou stále v kurzu a já bych řekl, že je to dobře. Alespoň nám ty zábavné show v Tv a pořady o vaření něco pořádně okořeňuje ... Já jsem zatím tímto seriálem nadšen. Sice nejsem ten klasický typ co kouká na seroše, to už mne to musí nějak sakra zaujmout abych si hlídal díly a nechal se napínat před blokem reklam či koncem každého z dílů... Ale tohle mne prostě zaujmulo. Paradoxně je to v brzké době druhý seriál po dokoukaném PAN AM, který hodlám vidět celý (takže asi už na seroše jsem :-) --- Mrtváci jsou ve filmu super udělaní, žádné latexové sranda masky z osmdesátek polité kečupem. Už jen ta dívčina v parku hned v pilotním dílu.. Nahé, vychrtlé opuchřelé od pasu dolů ohlodané chrchlající stvoření popelavé barvy pleti s řídkými vlasy, plazící se parkem po rukách se zbytky stehenních kostí místo nohou... Můj kandidát na zombici roku. Nevím proč to schytala zrovna Atlanta (zatím jedu první a druhou sérii), ale schytala to skvěle. Já mám rád prostě města stižená katastrofou. Všechny ty kulisy opuštěných aut, nehod, armádních vozidel či narychlo opuštěných domů a palpostů... Prostě paráda. Samozřejmě, tohle je vlastní žánr a jistě to nebude ke sledování pro každého. Pochopil jsem to ve chvíli kdy jsem zjistil, že mi ve vlaku přes rameno kouká na display jeden pán. Když v epizodě 2 (Střeva), došlo na rozsekání mrtváka hasičskou sekerou a následné pomazání hrdinů obsahem útrob zombíka (z důvodu maskování mezi davem mrtváků), pán zbledl a pak si již jen mne dlouho prohlížel... To jen na okraj. :-) ! Díky roztáhlosti seriálu k dnešku na tři řady měli tvůrci skvělou možnost perfektně každého z hrdinů charakterizovat. Hrdinové se chovají racionálně a dost podobně jak by se asi choval člověk v jejich situaci. A přitom jsou každý originálem díky svým povahám což přispívá autenticitě postav, protože se jedná o náhodně sdružené jedince do jedné společné tlupy. Přesto nezřídka kdy i mezi nimi zamáchá smrt kosou, resp. chodci chrupem... Nechybí ani filozofické a mravní otázky, které tu nezní tupě a prázdně. Co na to Bůh? A má se člověk chovat lidsky, když svět co jste znali i sama civilizace je v prdeli? A jak je to s demokracií ve skupině, když jde o přežití ? Některé z dílů se mírně táhly a více se tam přemýšlelo, jiné překypují akcí. Vše je celkem citlivě střídáno, takže nuda nehrozí. Nevím jak se to bude rozvíjet dál, ale zatím je to rozhodně na 4 údery do lebzy basebalovou pálkou.... * * * * ()

playboxguest

Nápady z nejznámějších zombie filmů a videoher remastered úhledně v jednom balení. Zkouknuto komplet. Nejlepší série - za katrem, tedy převážně ta třetí; Nejlepší postavy - Daryl Dixon, Carol Peletier, Negan, Alfa. Kdo nesouhlasí, nechť mlčí a kouká na kytky. ()

Rover

Už to tady padlo mnohokrát - první díl navnadil, další opravdu hodně nudily. Nejhorší na seriálu je nemožnost oblíbit si jakoukoli postavou, natož se s nějakou ztotožnit. Perfektní jsou samozřejmě zombíci - opravdu realističtí, až mi naskakovala husí kůže. Ale to je trochu málo. Doufejme, že příští série se trochu vzchopí - vůbec by mi nevadilo, kdyby současní hlavní hrdinové zemřeli a přišli noví... Tak druhá série byla chvílema i na jednu hvězdu, ale několik posledních epizod se vyšvihlo, takže si seriál stále drží tří hvězdičkový statut. Třetí série skončila ani nevím jak, ale naštěstí navázala na pozitiva předchozích řad a dokázala tak celý seriál pozvdvihnout na čtyři hvězdy. Jen by to už konečně chtělo posun někam jinam... Čtvrtá série konečně děj posouvá dál (ovšem až po zbytečně dlouhé době). Ubývají kvalitativní výkyvy a seriál si drží nadprůměrné hodnocení. Protřídění osazenstva seriálu je jen k dobru věci a závěrečná změna lokace slibuje mnohé. První polovina páté série byla zatím snad nejslabší částí celého seriálu. Zbytek řady to naštěstí zachránil a poslední epizoda patří mezi nejlepší vůbec.HUDBA: Bear McCreary - úvodní téma mě docela baví (přijde mi takové postapokalyptické), zbytek je hodně velká nuda. Ovšem na konci druhé série se objevují nové motivy a jsou opuštěny klasické nástroje na úkor elektronických - tzn. plus. Později se hudba vrací ke "kvalitám" první řady a hudba tedy rozhodně není tím, co by celému seriálu přidávalo plusové body. ()

Madsbender

Tematika zombies je v kurze. A v kurze je už poriadne dlho, nie len pár posledných rokov, akoby si niekto mohol myslieť. Je tomu tak už v podstate od dôb pôvodného Úsvitu mŕtvych, nasledovaného rozličnými inými pojatiami žánru zabiehajúcich od komédie až k muzikálu. Seriál The Walking Dead, alebo hezky česky Živí mrtví, však vzdáva hold drsnejšiemu kalibru v štýle hitov ako 28 days later, Země mrtvých, Noc oživlých mrtvol a podobne. Možno má svoje chyby, priemerný scenár či občas nepríliš múdre konanie postáv a dialógy, no aj tak som sa nemohol menej než kráľovsky baviť. Bonusom je obsadenie Andrewa Lincolna, Laurie Holden a Normana Reedusa, či epizódnych hviezd ako Noah Emmerich v roli doktora v závere prvej série. Hodnotenia sérií: 1. séria 90% // 2. séria 75% // 3. séria 75% // 4. séria 75% // 1. pol. 5. série 60% Poznámka: Moje súkromné guilty pleasure, na ktoré sa nesiaha. ()

Indiana

První série byla super, ale ono v pouhejch šesti epizodách moc nebylo co podělat. Ve druhý sem se u toho začal docela slušně potit, protože na tý farmě se fakt nic nedělo a uvažoval sem že to utnu, nicméně třetí to zase trochu nakopla, ale spíš sem to stejně sledoval už jen ze zájmu o tý postavy, než že by mě to skutečně pokaždý strhlo (některý epizody byly opravdu neskutečně natahovaný). Nicméně postavy a jejich představitelé víceméně bez námitek (až na bloncku ztvárněnou Laurie Holden, co do všeho strká nos a fakt mě vytáčí), sem tam zajímavá akční či napjatá scéna...no na seriál to ujde, ne že ne. ()

Beckett51

Dokonalý post-apo mísící skvělé zombie scény, lidskou morálku a povahu, všudypřítomný strach a dokonale propracované postavy. První řada - 95% ..... Druhá řada - 80% ..... Třetí řada - 90% ..... Čtvrtá řada - 90% ..... Pátá řada - 90% ..... Šestá řada - 90% ..... Sedmá řada - 90% ..... Osmá řada - 70% ..... Devátá řada - 100% ..... Desátá řada - 85% ()

Silas

Lost na zombie způsob není ideální pojetí. Dějem by to vystačilo na (i tak podprůměrný) celovečerák a zpracování nevneslo do tématu nic jinde neviděného. Hudba ze Sunshine je úlet. ()

Rosaviva

"In this life now, you kill or you die. Or you die and you kill." Jeden z nejpopulárnějších seriálů současnosti mojí pozornosti samozřejmě neuniknul. Na horrory a krváky moc nejsem, ale kdysi jsem párkrát viděla nějaký díl v televizi a zaujalo mě to natolik, že jsem začala uvažovat, že se na to jednou podívám. A letos konečně nastala ta správná doba, abych si to pustila. Chvilku mi trvalo si zvyknout na pomalejší tempo, kterým je seriál vyprávěný, hlavně v první řadě jsem s tím měla menší problém. Nikdy by mě ale nenapadlo, že mě to tak chytne. Od třetí série jsem hltala jeden díl za druhým a nemohla jsem se nabažit. O šokující smrti a překvapivé zápletky tu není nouze. Trochu mě naštval způsob, jakým pojali druhou půlku čtvrté série, sympatických postav tam časem ubývá a když musíte tři díly čekat na to, až vaše oblíbená postava dostane alespoň jednu scénu (a tím samozřejmě myslím Daryla, protože jsem si jeho postavu naprosto zamilovala - díky Normane), jsou přímo muka. Doufala jsem, že v první půlce páté série se to vylepší, ale ne, takže doufám, že druhá půlka už bude o něco vyrovnanější. Aby mě nějaký seriál tak chytnul se stává málokdy, takže 5* ()

Ruut

Po prvním dílu šesté série, kdy jsem si dovolil vynechat z předchozích pěti sezon hned 4 a dvě třetiny sezony, bych si dovolil konstatovat, že WD je naprosto tuctová pásová mýdlová opera moderního střihu ... a se zombíky teda. ()

Allien.9

Něčím mi to silně připomíná britské "Přežít!" (a ač v něm chybí ti živí mrtví, je x-krát lepší než celí slavní "The Walking Dead"). Ostatní to ale, zdá se, vidí opačně, jinak by se nemohlo jednat o 19. nejoblíbenější seriál této databáze. Anyway! Po třech dílech sledování ukončuji - nemá to cenu, seriál mi těžce nesedí. A to mám zobie tématiku ráda. ()

HAL

V hodnocení po prvních dvou dílech jsem se KRUTĚ mýlil, Walking Dead zapadl snad ještě dřív než skončila první řada a v těch následujících by se musel stát snad zázrak na to aby se seriál z toho marasmu vyhrabal. Pitomý děj s nepochopitelnými myšlenkovými pochody většiny postav, intenzivní útok na citečky a telenovelovité hnípání se v rodinných vztazích... tohle ani příjemná brutalita při velmi zřídkavé zombie řežbě nezachrání. 4/10 ()

ninon

Jestli měl první díl navnadit, tak se tak nestalo. Zřejmě nikdo nedokáže vymyslet lepší nástup zombie, aniž by někdo kvůli tomu nemusel ležet v nemocnici v kómatu. Ovšem, že dotyčný, v nemocnici ležící hrdina bude postřelen do ramene a nakonec tam bude pobíhat z obvázaným břichem, to už je trošku víc mimo. Zřejmě si toho nemáme všímat v porovnání s krásně vyvedenými zombíky. Do třetice, byď by se v seriálu snad i nějaké sympatické postavy našly, tak já po třetím dílu končím. A to kvůli úděsnému hraní Sarah Wayne Callies - koulet očima není herectví, prosím! ()

misterz

Keď si odmyslím Hru o tróny, tak Walking Dead je jeden z mojich najobľúbenejších seriálov. Áno, je pravda, že je tu plno násilia a morbídností, takže to určite nie je pre každého diváka, ale priznám sa, morbídnosti ma tu zaujímajú najmenej. Väčšiu pozornosť si určite zaslúži samotný príbeh. Príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa snažia prežiť v novom, krutom svete mŕtvych ma neskutočne ale neskutočne pohltil. Najviac ma upútala paradoxne druhá séria, aj keď sa väčšine zdá byť práve tá najslabšia. Práve tu, na farme Herschelových, sa totiž začínajú formovať a meniť charaktery jednotlivých postáv. Je zaujímavé sledovať psychológiu a zmeny charakteru jednotlivých ľudí v beznádejnej situácii. Jedine v takýchto prípadoch je totiž možné definovať človeka. Krásne je to ukázané na malom Carlovi a jeho duševnom prerode, kedy musel dospieť prakticky zo dňa na deň a naučiť sa pre prežitie robiť veci, ktoré by nezvládli ani mnohí dospelí. Dosť mi to v tomto smere pripomenulo The Divide, aj keď tu tá psychológia postáv nie je rozobraná tak podrobne. Možno to je tým, že dej nie je tak zhustený. Tretia séria potom získava na príbehu, dejová linka sa tu začína pekne formovať, tiež sa pridalo na brutalite. Keď bude štvorka aspoň tak dobrá ako jednotka alebo trojka budem veľmi spokojný. ()

2-Xtreme

Frank Darabont, skvelá komixová predloha, oldschool zombie. The Walking Dead mala byt seriálová udalosť roku, no namiesto toho sa to pre mnohých stalo sklamanie roku. Osobne nezdieľam to sklamanie ktoré sa tu šíri diskusiou, no ruku na srdce tiež som sa musel preorientovať na tú správnu vlnu. Pilot bol solídne rozbiehajúca apokalypsa v ktorej skupinka preživších bude neskôr čeliť útokom zombie. Koniec. Nepoznám predlohu a tak neviem na koľko sa seriál drží komixu, ale namiesto toho aby stovky oldschoolových zombie útočili a rozožierali ľudí sme dostali emociálne poňaté a viac dramatické než hororové vysvetľovanie o morálke a humánnosti. Veľký šok pre fanúšikov subžánru, no po dvoch častiach som nemal problém sledovať to čo nám scenáristi pripravili (česť ich pamiatke). Gore je na minime a skôr ide o to ako sa vysporiadať s tým čo je a bude než sa vysporiadať so zombie tak ako sa na daný žáner patrí (a to klišé snáď nepotrebuje komentár, všakže). Neviem kto, ale niekto si z veľa ľudí pekne vystrelil a v traileroch klamal telom. PS: Ja som to i tak zožral. PS2: Hodnotenie udelím po finálovej časti prvej série. EDIT: Prvá séria je minulosť a teším sa na druhú, pretože bude určite o dosť iná. Inak po poslednej časti som si plne uvedomil, že názov The Walking Dead strácal význam každou časťou. 6,5/10. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021