Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 21
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (105)

Nezvolená cesta (2009) (S01E19)

Tak sme sa dočkali konečne epizódy, kde už prechádzame medzi dvoma alternatívnymi realitami a pre mňa je to, čo sú čisto osobné preferencie, ústredné kúzlo seriálu. Je to navyše tajomne nakrútené (horšie efekty tvorcom odpustíte), zaujme aj prípad samovznietenia a slušný cliffhanger, kde umrie niekto, o kom si myslíte, že tu bude až do poslednej epizódy poslednej série. ()

Všechno totiž existuje víckrát (2009) (S01E20)

Finále je úplne v poriadku, všetko do seba zapadne, vysvetlenia sú jednoducho pochopiteľné. Bohužiaľ uvidíme viacero lacných trikových scén a samotné finále je skôr o prestrelke, než o mysteriózne. Ale dočkáme sa v ňom aj poriadnej čiernohumornej pointy. Inak náš nečaká žiaden dychberúci zvrat, pokiaľ nerátam posledný záber epizódy, v podstate je ale skôr len doťuknutím toho, čo sa dialo predtým. ()

Season 2 (2009) (S02)

V porovnaní s druhou sériou je tá prvá "iba" rozbehom. Nechcem napísať, že nesmelým, lebo by to bolo nespravodlivé, ale skrátka dvojka je po všetkých stránkach lepšia. Ako scenáre k jednotlivým príbehom, tak aj rozbeh celej makrozápletky a mnohé psychologicky prepracované momenty zahrané skvelými hercami. Plné hodnotenie si skúsim nechať pre ďalšiu sériu, ak ma ale mierne sklame, tak zvýšim hodnotenie dvojke. ()

Nový den ve starém městě (2009) (S02E01)

Tu by sa dalo napísať, že vojna medzi oboma svetmi už naplno začala, i keď je stále pred očami širokej verejnosti skrytá. Pilot druhej sezóny je trochu pritiahnutý za vlasy, osobne by mi viac sadlo, ak by bol na pokraji smrti niekto iný ako hlavná postava Olívie, ktorá by nemusela vylehávať v nemocničnej izbe, ale poriadne riešiť prípad. Prekvapil rozhodne záver, čo z toho vyplynie do budúcnosti, ťažko povedať, snáď sa v tom tvorcovia nezamotajú. ()

Noc vytoužených úlovků (2009) (S02E02)

Fringe je vo svojej podstate sci-fi horor, pretože sú hrdinovia častokrát  ohrozovaní nadprirodzeným monštrom a táto epizóda ide v tomto smere asi najďalej. Čaká nás dokonca aj jedna slušná ľakačka, čomu sa tvorcovia inak snažia vyhýbať. Až ma napadá, či by tento odvážnejší prístup nebol pre celý seriál vhodným dynamickým prvkom. Častokrát sa ocitáme v podzemí, vchádzame s vyšetrovateľmi za skryté dvere kvôli tajomným zvukom a tak podobne. A ono monštrum je ukázané presne tak, ako si myslím, že by ukazované byť malo. Uvidíme ho až na konci, nie príliš explicitne, ale zároveň dostačujúco. ()

Tříštivý (2009) (S02E03)

Vybuchujúci ľudia, ktorí najskôr zmrznú, tajomný experiment, návšteva Iraku... ale aj tak je nakoniec to najzaujímavejšie to, čo je v kufríku. Tvorcovia ale z neho nerobia mcguffin a pekne nám na konci epizódy postupne začnú ukazovať jeho obsah. Prípad samozrejme tiež zaujme, je celkom originálny, len mi v ňom chýbalo niečo viac osobného, o ľuďoch - detonátoroch sa veľa nedozvieme a už vôbec nemáme priestor na to, aby sme si ich obľúbili. ()

Opožděná setrvačnost (2009) (S02E04)

Dosť možno zatiaľ tá najatypickejšia epizóda doposiaľ, ono tu totiž ide predovšetkým o samotnú makrozápletku príchodu vojny medzi dvoma vesmírmi. O to ide síce stále, ale skoro vždy oná mikrozápletka je iba časť celku, tu sa ide skrátka priamo k veci. Čo sa čudujete, keď nám tu všetko vysvetľuje Leonard Nimoy. Že on vedel všetko, vedia predsa aj Simpsonovci. Theresa Russell potešila a osobne dúfam, že nešlo len o epizódnu úlohu, vyzerá to skôr naopak. ()

Logika snů (2009) (S02E05)

Táto téma sa ponúkala hneď od začiatku, a som rád, že ju tvorcovia spracovali na vysokej úrovni. Takže sledujeme nočné mory nešťastníkov prostredníctvom ich vnímania a dostávame sa opäť viac do hororových vôd. Všetko má relatívne racionálne, vedecké vysvetlenie, čo je myslím určite plus. Príbeh tak obstojí aj samostatne bez priameho napojenia na makropríbeh a osobne by som si celkom rád pozrel aj celovečerný film s rovnako rozpracovanou zápletkou. ()

Pozemšťan (2009) (S02E06)

Začíname s čistou hororovou duchárčinou, ale tvorcovia Fringe prišli, myslím si, s celkom originálnym nápadom, ako celú záležitosť vysvetliť. Výsledkom veľmi slušne prekvapí a keď som minule písal, že sme tu mali nápad vhodný aj na celovečerný film, tak pri Pozemšťanovi to platí nie síce dvojnásobne, ale minimálne rovnako. Bolo tu už niečo podobné, ako napríklad Austronautova žena, ale Pozemšťan je už aj v rámci seriálovej epizódy vydarenejší. ()

Svobodná vůle (2009) (S02E07)

Hovoril som si, že ak v tejto fringeovskej verzii Scanners uvidím explodujúcu hlavu, tak dám po dlhšom čase plný počet. Nakoniec som bol štedrý a dal ho aj bez nej/nich. Aj tak ale ide o jednu z najdovážnejších epizód seriálu, máme tu totiž teenagera, ktorý bude zodpovedný za niekoľko úmrtí a nikto sa tu nebude hrať na experta na psychológiu a nebude chalana silou mocou zachraňovať. Máme tu aj zdvojený motív únosu a vzťahu otec - syn, čím je epizóda získava takmer až artový nádych. ()

Srpen (2009) (S02E08)

Zápletka vám pripomenie všeličo, od 12 opíc až po, aspoň pre mňa, jedno totálne béčko z deväťdesiatok. Ale do Fringe jednoznačne príbeh o cestovateľoch v čase, resp. pozorovateľoch, bezpodmienečne patrí. Jedinú menšiu vadu vidím snáď len v motivácii jedného z pozorovateľov, prečo urobí to, čo urobí. Čakal som za tým niečo viac, ale táto podzápletka celej makrozápletky má pre seriál obrovský potenciál. ()

Červ (2009) (S02E09)

Objektívne možno jedna z najlepších epizód, subjektívne zase jedna z tých najnepríjemnejších na pozeranie. I keď ak vám neprekážajú polmetrové červy vychádzajúce z tiel úbohých civilistov, tak môj komentár neberte vôbec do úvahy. Každopádne to určite nie je epizóda vhodná na sledovanie pri obedňajšej pauze, a už vôbec nie k večeri, to sa vám bude zle spať. ()

Záležitost mozku (2009) (S02E10)

Spočiatku ďalšia tajomná záhada, ktorá na prvý pohľad stojí mimo makropríbeh. Nasleduje ale zvrat, ktorý tým všetkým mozgovým operáciám dá úplne nový zmysel a vďaka ktorému sa toho dozvieme veľa nového o Walterovej minulosti. Nechýba záchrana v poslednej chvíli a kto by očakával, že sa na konci objaví aj Leonard Nimoy, tak ten by očakával správne. ()

Johariho okno (2010) (S02E12)

Redneck záležitosť, ktorá sa tvári ako vlkodlačie béčko, aby sa z toho vykľulo niečo úplne iné. Mimochodom tu padne aj názov filmu Vyslobodenie, ale rozhodne nejde o žiaden remake tejto látky, nakoniec je z toho skôr čistokrvné sci-fi, len navonok v trochu inom oblečku. Ako na každom správnom vidieku, dosť sa tu strieľa a máme tu aj stodolu... samozrejme sa v nej tiež bude strieľať. ()

Pod povrchem (2010) (S02E13)

Budova v karanténe, kde som to len počul... aha... dobre, tak máme tu predsa len o niečo ničivejšiu nákazu než koronu (myslené v rýchlosti a priebehu infekcie) a je fajn vidieť občas diel Fringe, kde sa pracuje iným spôsobom s priestorom a tempom príbehu. Občas, možno aj častejšie, si možno spomeniete na The Thing (a nniekoľko klaustrofóbnych zombie záležitostí), ale na príšery, tentokrát, zabudnite. To platí ako pre porovnanie s The Thing, tak aj s explicitnejšími epizódami Fringe. ()

Mořský koník (2010) (S02E14)

Morský koník ako symbol môže vo filmoch/seriáloch znamenať čokoľvek, v tomto prípade ide o prezývku jedného dôležitého muža, ktorého sme ale v seriáli nikdy nevideli, pretože je už nejaký čas mŕtvy. Ale ako uvidíme, jeho výskum a pôsobenie bude mať pre súčasnosť dôležitý význam. Prípad začína skutočne zaujímavo, potom sa ale ukáže, že nepôjde ani zďaleka iba o konflikt medzi nacistom a preživšími holokaustu a jeho potomkov. Zatiaľ jedna z najlepších epizód druhej sezóny. ()

Jacksonville (2010) (S02E15)

Tak keď už sa nám tu presúvajú budovy z jednej dimenzie do druhej a navyše tu máme aj "Pryzbyleskiho", tak to dáme za plný počet. ()

Peter (2010) (S02E16)

Každý seriál zrejme potrebuje podobnú retrospektívnu epizódu, ktorá mnohé veci ukáže v novom svetle. Mali sme tu niečo podobné aj v poslednej sérii Lost, v nej ale tvorcovia neponúkli všetko, čo sme chceli a potrebovali vedieť. V prípade Peter-a sa ale dozvedáme jednu z najzásadnejších informácií celého diela, a asi sme to aj predpokladali, a navyše tu skvele fungujú aj emócie. ()

Olivie. V laborce. S revolverem (2010) (S02E17)

Joshua si sem priviezol svoju pani manželku a asi sa jej za niečo v manželstve chcel pomstiť, tak pani Krugerová-Jacksonová pomerne rýchlo umiera nepríjemnou smrťou. Skôr epizóda z ranku Aktov X, ale keďže pôjde Olívii o život, tak to má tie správne grády. Samozrejme vám môže prísť zle, tentokrát z obrovských rakovinových bubákov na telách obetí. ()

Bílý tulipán (2010) (S02E18)

Podľa mňa možno najlepšia epizóda dovtedajšieho priebehu seriálu. Najskôr nás čakajú tajomné úmrtia vo vlaku, potom zistíme, že cestujeme v čase a reštartuje sa realita, spoznávame tajomného antagonistu s motívom a s tvárou (ale nie telom) Petera Wellera a ako bonus navyše paralelu medzi jeho osudom a osudom, respektíve rozhodnutiami v minulosti, Waltera. Funguje to takmer dokonale, vrátane finále. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)