Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

mzss1

(75%) ZJIZVENÁ TVÁŘ je určitě slavný film hereckého velikána Al Pacina. I po letech to na mě působí pozitivním dojmem. Svou roli velkého gangstera Tonyho Montany sehrál Pacino opravdu na výbornou – o tom netřeba diskutovat. Vlastně na této výrazné roli je celý film postav a víceméně funguje. Každou minutou jsem žral jeho hlášky, rozumné, ale i hloupé názory atd. Podobně sarkastický je Pacino i v jiných rolí. Ale, přesto se nemohu ubránit mírnému pocitu zklamání z celkového děje a scénáře. Je to příliš jednoduché a mnohdy předvídatelné. Určitě bych zdrsnil některé scény, dal větší prostor jiným gangsterům, kteří by Montanovi víc zatopili. Ještě tak ta první hodina má slabší tempo, ale jinak to vůbec nenudí. Finální přestřelka v sídle Montany je docela dobrá, ale odvařený z toho nejsem. Film víc kritizovat nebudu, jen mě Pacino tak nadchl, jak se vžil do té postavy, že bych rád udělil snímku víc jak 90%, ale to nemohu. Po dalším shlédnutí tyto mouchy přehlédnu a film si opět užiji. Jednou za čas si ho pustit mohu. Za zmínku stojí a dobrá hudba, která se zde objeví málokdy, ale i tak. Délka 170 minut u mě nebyl problém, uteklo mi to rychle. Výrazný nadprůměr to je a já jsem spokojen. ()

InJo

Proslulý mafiánský epos z pera Olivera Stonea a ve stylové a precizní režii Briana De Palmy. Je tu vše, co by nemělo ve správné gangsterce chybět - napětí, emoce (možná ne okatě servírované, ale určitě tam jsou), drsná a krvavá akce (finální masakr je lahůdkový), americký sen o rychlém a snadném vzestupu a následný (ještě rychlejší a snadnější) pád, navíc stylově ohudebněné (nevím, co proti té hudbě všichni máte, skvěle se k filmu hodí). A teď to hlavní: Al Pacino v hlavní roli. Neuvěřitelný a geniální herecký koncert a IMHO jeho životní výkon. Už jen tím božským přízvukem si mě dokonale obtočil kolem prstu. Potkat Tonyho Montanu na ulici, asi bych mu plivl do ksichtu, ale ve filmu jsem mu fandil jako málokomu kdy předtím. Neptejte se mě proč, sám to nevím. Asi to bude tou jeho neskutečnou energičností a zápalem. Arogance a spontaneita z něj srší na všechny strany. Ale i tenhle bezohledný šmejd má svoje zásady, což z něj alespoň částečně dělá sympatickou postavu. Co ale určitě vím, je, že Zjizvená tvář je pro mou osobu hned po TENKRÁT V AMERICE nejlepší gangsterkou, kterou kdy mé oči měly možnost spatřit. A Tony Montana se stal hned po Noodlesovi mým nejoblíbenějším filmovým mafiánem. 90 % ()

Šakal

Majstrštyk Briana De Palmy. Mafiánský snímek bez nijakých přikrášlení ( ve prospěch scénáře ), jdoucí přímočaře ( bez nijakých zbytečných kliček) nejkratší možnou cestou k předem jasně danému konci. Al Pacino jako Tony Montana ( " politický vězeň " z Kuby) podává naprosto odzbrojující výkon. Věříte mu od první minuty naprosto vše, od mluvy po mimiku. Jasný důkaz toho, že Al je opravdu schopen zahrát úplně vše. Tentokráte se nekoná žádné sálodlouhé vykreslení charakterů jednotlivých postav, ale za jednotlivé postavy mluví činy a to více než pádně. Scény s motorovou pilou a závěrečná přestřelka se natrvalo zapíší do filmových análů. Ač tentokráte asi nebudete sympatizovat s žádnou postavou, přesto vám to nezabrání v konečném parádním zážitku. A že je tento snímek dlouhý a byl by potřeba zkrátit...... já říkám naopak prodloužit! Těch 170 minut uběhlo neskutečně rychle. A tak jedinou kaňkou na tomto snímku zůstává ( pro mě ) fakt, že má oblíbenkyně Michelle Pfeiffer nedostala více prostoru. Už tak silný zážitek umocňuje ještě STYLOVÁ hudba G. Morodera. p.s. The world is yours Tony! ()

Webb

Povedený mafiánský remake, který za svým o 50 let starším bratrem bohužel značně zaostává. Finální scéna ve vile mě ale držela v napětí. [7/10] (Universal) (Technicolor /// Produkce: Martin Bregman /// Scénář: Oliver Stone podle románu Armitage Trail a scénáře Zjizvená tvář Howarda Hawkse z roku 1932 /// Kamera: John A. Alonzo /// Hudba: Giorgio Moroder) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Při doplňování filmového vzdělání, které zahrnovalo některé ze starších filmů Martina Scorseseho a Briana De Palmy, jsem se dopátral zajímavého zjištění – tito dva tvůrci toho mají nemálo společného. 1. Oba tvůrci užívají podobných vyprávěčských postupů, z nichž nejvíce vyčnívají dlouhé jízdy za pomoci steadycamu. 2. Nejeden film v jejich filmografii se zabývá vzestupem a pádem postav prahnoucích po moci a penězích – Scorseseho Casino a Mafiáni/De Palmova Zjizvená tvář a Carlitova cesta. Jedná se o tzv. žánr gangsterského filmu a oba tvůrci tak dávají divákovi nahlédnout do praktik podsvětí. 3. Scorsese i De Palma jsou velkými obdivovateli tvorby Alfreda Hitchcocka a některé z jejich filmů jsou přímou poctou, v níž navazují na jeho odkaz – Scorseseho Mys hrůzy, Prokletý ostrov a krátkometrážní přehlídka Hitchových trademarků Key to Reserva/ De Palmovo Oblečen k zabíjení (pastiš Psycha) a Dvojník. _____ Ačkoliv je na poli hitchcockovských variací De Palma Scorsesemu silným konkurentem, co se týče profilování mafiánského světa, má bohužel v porovnání s geniálními Mafiány a Casinem zjevné rezervy, čímž mířím především na Zjizvenou tvář. Precizní Nedotknutelní si takovou kritiku nezaslouží a ani mezi tyto filmy nezapadají, neboť profilují práci podsvětí z druhé strany – skrze hledisko policistů. Je několik důvodů, proč hodnotím Zjizvenou tvář tak nízko: 1. Před Zjizvenou tváří jsem viděl již zmíněné Casino a Mafiány a tyto vpravdě úchvatné filmy nastavily mé požadavky na skvělý žánrový film velmi vysoko – jisté zklamání tak bylo nevyhnutelné. 2. Zjizvená tvář má pověst úžasného kultovního filmu, proto jsem se do jeho sledování pouštěl s nemalým očekáváním. O to více mě pak po dobře rozjeté první polovině překvapila a zklamala druhá polovina, která se vyznačuje vražedně pomalým tempem, scénář je plytký a „prázdný“ a to, co De Palma vypráví skoro po celé tři hodiny, by Scorsese skrze své brilantní montážní sekvence zvládl za poloviční dobu. Film opět dostane grády až v samotném závěru, kdy je z toho příběhu konečně cítit nějaká osudovost a navzdory tomu, že finální přestřelka působí spíše jako vyvrcholení „osmdesátkového“ akčního filmu a je vzhledem k žánru až zbytečně explosivní, musím přiznat, že v tu chvíli má film konečně pořádné koule. Postavy jsou zde vyprofilované poněkud naivně a nebýt famózního Al Pacina v titulní roli, tak by se i hlavní antihrdina smrskl jen na neustále „fuckujícího“ arogantního parchanta. ____ Uznávám Zjizvenou tvář jako kult, považuji ten film za dobrý, nikoliv však vynikající, a to především kvůli nedotaženému scénáři Olivera Stonea a ve filmografii Briana De Palmy bych našel několik výrazně lepších filmů – jeden příklad za všechny: Nedotknutelní. ()

ed_wood

Príbeh ambiciózneho kubánskeho utečenca, ktorý sa takpovediac z nuly vypracoval kriminálnou činnosťou na úplný vrchol, na "kokaínový Mount Everest", na ktorom nenašiel nič iné, iba skazu. Brian De Palmovi sa podarilo natočiť kultovú gangsterku, ktorá bola na tú dobu brutálna. O scenár sa postaral Oliver Stone, ktorý bol práve vtedy drogovo závislý, takže asi tušíme odkiaľ čerpal inšpiráciu. Na filme ma okrem všetkého hlavne zaujal vynikajúci výkon Al Pacina, ktorý si zaslúžil minimálne nomináciu na Oscara... ()

Anderton

Vrchol De Palmovej tvorby, životná úloha Al Pacina a možno najlepší mafiánsky opus vôbec. Vykreslenie fungovania mafie a amorálnosť jej členov je tu nekompromisná, žiadne cool hlášky a cool hrdinov tu nenájdete, pretože v skutočnosti neexistujú. A De Palma to vie. Možno nie sú všetci primitívni, ale nakoniec sú to všetci hajzli, ktorí majú možno nejaký kodex cti a pravidlá, ale tie sú velmi vratké. Dokonalosť, ktorú musí vidieť každý, kto sa trochu zaujíma o film. Žrádlo, chlast, ženy a drogy....všetká tá námaha iba kvôli tomu? ()

Frajer42

Za sebe musím říct, že film byl pro mě obrovským milým překvapením. Al Pacino v mých očích předvedl snad vůbec svůj nejlepší výkon. Jeho role byla příšerně těžká, ale on ji zvládl s obrovskou bravurou a znovu ukázal světu jaký to je pan herec. Vcelku film působí jako další skvělá gangsterka, která nijak závratně nad ostatníma tohoto druhu nevyčnívá, ale rozhodě se nemá za co hanbit. Ač film disponuje velmi dlouho stopáží, tak na nudnou pasáž si nemohu vzpomenout. Herecký galakoncert, výborný scénář, hektolitry krve, vše podpořeno perfektní režií. Nebojím se film doporučit dále. * * * * ()

boshke

S takovýmto typem filmů mám prostě problém. Zažil jsem to už třeba u Edith Piaf nebo Walk the Line. Když je hlavní postava vrcholně nesympatická, mám problém se s tím filmem tak nějak ztotožnit. Celý film se mi totiž otvírá kudla v kapse. Tony mi vadil už asi jen tím svým přiblblým kubánským přízvukem. Pro začátek. Hlavně pak tím svým chováním "jsem mistr světa". Vím, je to prostě můj problém, ale nemohu mít rád film Scarface, když se na plátně tři hodiny producíruje někdo jako Tony Montana, kterému bych nejraději nafackoval (a to bych špatně udělal, já vím)... 60% ()

Dzeyna

No, je to brutálně vyšperkovaný snímek, na to z jaké je doby. ALE 170 minut a stejně všechno přišlo vniveč, tak to tleskám. Al Pacino je ohromný pan herec a mě hrozně baví. Navíc Steven Bauer je tady ohromně charismatický a okouzlující, takže je i na co koukat. O ženském zastoupení se nedá nic extra napsat, to je pouze pro ozdobu. Příběh je chytlavý a nenudí, naopak ho prostě žerete celý film. Pro mě to má nesmyslný konec, ale budiž. ()

Kothy

Skvělý výkon Al Pacina! Tenhle film mě dostal. Opět pomalejší tempo, ale super konec. Vypraví u kubánském přistěhovalci, který se na začátku 80. let v Miami vypracuje ze dna na samotný vrchol organizovaného zločinu. Obsazení je opět kvalitní. Je zajímavé sledovat vývoj této postavy až k hořkému konci. Propojenost s Al Caponem mi tu přijde minimální. Určitě to stojí za vidění. Není na škodu si občas doplnit pár klasik. "Myslíte si, že mě dostanete?!" ()

swamp

Tento žánr definuje několik filmů - a já si neodpustím srovnání s prvními dvěma díly trilogie The Godfather Francise Forda Coppoly. Právě v TĚCH podle mě Al Pacino podává svůj životní výkon. Nechci, aby to vyznělo, že shazuji Scarface - je to výborný film a jestliže bych ho hodnotil v rámci všech filmů, co jsem kdy viděl, bylo by to hvězdiček více než pět (přestože pět je maximum), v této chvíli mám ale chuť ohodnotit ho v tvrdé konkurenci, což z něj činí asi nejlepší čtyřhvězdičkovou záležitost mých hodnocení. Jinak - závěrečná 'přestřelka' a následný pád do bazénu s nápisem 'THE WORLD IS YOURS' byla naprosto dokonalá, délku filmu bych zdaleka neodhadl na 170mins a slovíčko 'fuck' se mi definitně vrylo pod kůži. :D Prakticky jediné zklamání na filmu.. Michelle, zdá se mi, že dostala málo prostoru, ale vlastně se nedalo nic jiného čekat, když to byl její první opravdový FILM. ()

StevenW.

Opravdu dobře natočený film o muži který připlul na "banánové lodi" a časem se stal jedním z největších šéfů podsvětí.Krásná ukázka toho že pýcha předchází pád.Po sérii Kmotr můj nejoblíbenější film s Al Pacínem. ()

nascendi

Vždy sa teším na filmy s Al Pacinom a iba zriedkavo bývam sklamaný. Aj Zjazvenú tvár ťahá iba on aj keď treba pripustiť, že ostatné postavy mohli mať, pre lepšie vyznenie filmu, viac priestoru. Osnova príbehu o vzostupe a páde pri svojráznom napĺňaní amerického sna je notoricky známa a mnohokrát sfilmovaná. Otázkou teda je, či je výsledok lepší, ako ostatné a v čom? Najlepší určite nie je. Body mu uberá nevyváženosť, rozťahanosť a najmä šialený záver, ktorý sa hodí do úplne iného filmu. Napriek výhradám výborný film. ()

Slarque

Oliver Stone opravdu zajímavým způsobem aktualizoval scénář klasické gangsterky, takže to k příběhu dokonale sedí. Al Pacino je perfektní, Michelle Pfeiffer krásná, ale stejně jakoby tomu filmu něco chybělo. A nebude to jen dobovou hudbou Giorgia Morodera, která je cokoli jen ne nadčasová. Poctivá gangsterka v novém kabátku. ()

Arsenal83

Herecký galakoncert jedného herca, ktorý tie koncerty mal na rozdávanie a aj oscarov by mal plný regál, keby banda úchylov v akadémii pozerala aj na herectvo. Pacinova mega rola, kde hlavnou postavou je prosťáček, čo nevyvoláva sympatie ani na sekundu. Je to extrémny vidlák, ktorý chce len ľahko získané peniaze, koks, autá, ženy. Pritom pri pohľade na jeho postoj k sestre, či odmietnutie zabiť novinára s rodinou človek v ňom našiel aj dobro. Slávna gangsterka ako sa patrí a jedno je isté, že filmový Tony Montana nebol žiadna Hannah Montana. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru