Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,3/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 81%, Audience Score - 94% | FDb.cz - 85,9% | Scarface rozhodně není bezchybná gangsterka (jakože třeba Kmotr nebo TvA je), která má občas i hluchá místa, ale díky mnohým super scénám (například ta s písničkou "Push It To The Limit") De Palmovi leccos odpustíme. Skvěle a brutálně natočený vzestup a pád kultovního Tonyho Montany v podání úchvatného Ala (rozhodnout, jestli je lepší než Bob, je to největší dilema na světě :)), který jsme si téměř v každém okamžiku dokonale vychutnali. A závěr?! - K tomu není co dodat :).... WORLD IS YOURS! 90% ()

darthvader77

Asi bych nejdříve začal, že narozdíl od Scorseseho mafiánských filmů, tohle prostě není tak chytře napsané, takže člověk si dost často musí lámat hlavou s některými logickými nesmysly. Ale mimo to se jedná o výborný film a Al Pacinem na vrcholu svých hereckýc sil. Všichni budou vyzdvihovat dnes již legendární Say hello to my little friend, já ovšem vyzdvihnu scénu ze začátku, kdy Motana je zajmut a před ním rozřežou chlapa motorovou pilou, když jim neřekne, kde jsou peníze. Montana nejenom že je pošle do háje, ale když se chystají rozřezat jeho flusne jim do ksichtu. O tom darebákovi si člověk může myslet, cokoliv ale má koule z ocele. Většina jiných lidí by se na jeho místě po*rala, po*hcala nebo začali vřískat jako malá holka, ale ne Tony Montana. Závěrečný poslední vzdor patří k nejlepším. Také se jedná o ne vůbec špatnou kritiku kapitalismu, jak již někdo řekl. "Do you know what captalism is? Get f*cked) No Michelle Pfeifer měla charisma už za mlada a krom toho to byla kočka. Taky nakonec to neřízení se vlastními radami "Don't underestimate... the other guy's greed! Don't get high on your own supply." A potěšil i Salieri v roli praskáče. Za mne osobně další luxusní snímek o tom, jak mafiánský život nakonec zníčí vás i vaši rodinu. "Potřebuješ peníze. Potřebuje moc a potom přijdou ženský." ()

ostravak30

Jak natočit mafiánský film inspirovaný Al Caponem, ale nekopírující Kmotra? Pro Olivera Stonea to nakonec nebyl takový oříšek. Zasadil film do tehdejší současnosti, přidal drogy, ty jsou věčné a jen tak se neomrzí a dodal ještě psychologický ráz. Tony se přes mrtvoly svých protivníků a spolupracovníků dostává na výslunní. A jako jediný, když už tam je, si nedokáže užívat nabyté slávy. Počítá každý dolar, protože je přesvědčen, že ho všichni okrádají, má super zabezpečený dům, neboť se obává zabití. A nakonec, jak zjišťuje, ani peníze mu štěstí nepřinesou. Jeho ženy by poskákala třeba potkana, kdyby byla dostatečně zásobena koksem a mohla žít ve zlaté klícce. Nemá skutečné přátele, je sám. Následují úvahy k čemu to všechno vlastně je. Jde o brutálně syrový mafiánský film. Ten se zcela originálně nechává unášet na vlnách úvah co dál, když už prakticky všeho bylo dosaženo. Je ještě kam stoupat? Opět geniální výkon Al Pacina a skoro si začínám myslet, že nejvíc mu šly právě role mafiánů. ()

kundichlup

Tento kultovní, s nálepkou “gangsterský” film, přináší více než jen působivé akční scény. Silnou emoci vyvolá především sociální analýza tehdejších (a dost možná současných) poměrů frustrovaných emigrantů. Nejvýstižněji film glosuje Al Pacino alias Tony Montana slovy: “(...) You don't have the guts to be what you wanna be? You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy." So... what that make you? Good? You're not good. You just know how to hide, how to lie. Me, I don't have that problem. Me, I always tell the truth. Even when I lie. So say good night to the bad guy! Come on. The last time you gonna see a bad guy like this again, let me tell you. Come on. (...)”. Glosuje už tak “pěkně prohnilý” americký sen, ve kterém každý zaujímá svou vlastní “lajnu”. Předem je jasné, že každému svět náleží jen dočasně a jen dle zásluh a metriky společenské morálky a norem. Ten, který tuto hru pomyslně prohrává už na začátku, se uchyluje k drastičtější křivce. Možná je ale “o střepinu” pravdivější.  A tento příběh se vypráví opakovaně, stejně manicky a brutálně. ()

Fallout

Příběh o strmém vzestupu a hořkém pádu mafiánského bosse Tonyho Montany umocňuje nyní již retro feeling osmdesátých let dýchající z každého záběru okořeněný "dobovou" hudbou, excelentní herecké výkony (Al v životní formě, okouzlující Michell ), závěrečná řežba a spousta cool hlášek. I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best! ()

dejv01

Tak tendle panáček se nebojí absolutně nikoho, hlavně mu neříkejte, že je buran, ještě by se mohl urazit. Al Pacino ve své životní roli. Svojí arogancí a stylem chlapík z Kuby co dobyl Ameriku. Ale nemyslete si, že Tony Montana je bezcharakterní grázl. Má jen trochu posunuté zábrany. A má svoji čest, nikdy by nepodvedl partnera a nikdy by nezabil dítě! Stylová muzika 80tých let a hlavně plno money and drugs!! ()

AdrianMonk

Výborný scénář Olivera Stonea ( když psal scénář, byl sám závislý na kokainu), skvělá režie Briana DePalmy, který se nebál krve, narozdíl od jeho předchůdce na režisérské židličce Sidneyho Lumeta, a Al Pacino v nejlepší roli své kariéry (proč za to ksakru, nedostal Oscara?). Těch 170 minut uběhlo jako voda a nakonci mi bylo Tonyho i líto. To je to nejlepší na tomhle filmu, i přesto že víte, jaká je Tony nehorázná svině, sympatizujete s ním a nehorázně mu fandíte...... THE WORLD IS YOURS..... ()

Lubakus

Kultovní a ze všech snad asi i nejkultovnější. Jo a jestli chcete vědět jak se kšeftuje s drogama, podívejte se na SCARFACE. ()

MartyMcFly89

Silné ? Jo, hodně silné. Kmotrovi, že se to nevyrovná ? Ani nemusí, protože to jde s Kmotrem ruku v ruce, jako starší a mladší bratr. Oboje je strhující a díváte se na každý okamžik, ale oboje je také naprosto o něčem jiném. Tam, kde je Kmotr klidný, zde je to opak. I když není pořádně žádná akce, tak to tak působí. Pacinova cesta krví a prachama. Už vím, kde se inspirovali Skotští Rockstar North se svým Vice City, jako by to tomu z oka vypadlo. Nováček Tommy Vercetti dorazil do Miami (Město hříchu), brzy se dostane do hry, pomaličku, menšíma prácičkama. Potom zabije bosse a usídlí se v krásné vile, která má vepředu místo na parkování pro auta, vzadu zahradu a bazén těsně za domem, ten bazén je navíc rozdělen chodníčkem. Dům má balkóny, velké balkóny. Vevnitř je velká hala a dvojité schodiště nahoru. Uprostřed, kde se schodiště stýkají jsou dveře do Tommyho pracovny, které vévodí uprostřed na konci stůl, na němž jsou prachy, koks a za ním jsou obrazovky z kamer. No sakra, to je přesná kopie. Jo a na konci v poslední misi ho napadnou v jeho vlastním domě a kamarád ho zradí. No a protože jsem Vice hrál už asi desetkrát (a hned teď ho začnu zas hrát), tak se mi Scarface automaticky líbil. Nejdříve Kmotr a pak Zjizvená tvář. Mimochodem Al má zde pěknou jizvu na levém obočí, mám přesně tu samou. Krvavá cesta, to vskutku byla. Ale to máme rádi, že ano. Celá škála emocí, zasraně barevná duha. Titulky nikdy nejsou dobré, slovo fuck se překládá idiotsky. A "I've got my balls and pride", balls ne jako koule, ale jako kuráž ? Tony má svoje slovo a koule a ani jedno z toho nezradí. Nuže, přeskakuji sem a tam jako fretka na koksu. Závěrečná scéna ? Začneme tou. Zatnul jsem zuby a krutě se usmíval, to bylo "fuckin' great". Sosa chce válku ? Má jí sakra mít. Jedno se musí nechat. Tony Montana má koule, to teda sakra jo. ()

marosson

Výborná gangsterka. Koniec som tušil, no stál za to, takisto ako celý film. Výborný Al Pacino so španielskym prízvukom. Stopáž nie je prekážkou :) ()

jamoje

Al Pacino bol skvely ale ja som to v niektorych scenach nie celkom zvladal... ale scena opiteho Tonyho Montanu v restauracii bola jedno z najlepsieho co som kedy videl ()

jusek

U famózního hereckého výkonu Al Pacina se není třeba dvakrát zastavovat. Jeho ztvárnění postavy Tonyho, zkušeného kubánského kriminálníka, před kterým se náhle otevírá svět dosud netušených možností, je nezapomenutelné. V Pacinovo podání je ukázkově vidět jedna z nejzávažnějších lidských charakterových deformací. V první půli je to bezohledná brutalita skloubená s ambiciózností a touhou po moci, Tony v podstatě realizuje svůj americký sen, až diváka přesvědčuje, jakoby nebylo zavrženíhodné, jakou toho dosahuje cestou, totiž ovládnutím podsvětí. Ovšem morální poselství příběhu je jasné, na každého všiváka se jednou dostane (kéž by tomu bylo i ve skutečnosti). Opojen dosaženou mocí, nabytým bohatsvím v kombinaci s tvrdohlavou neústupností a až paranoiou, Tony nezvládne emočně ani intelektuálně svoji novou roli mafiánského bosse a propadá pocitu neohrozitelnosti a drogám na úkor "práce". I své poslední citové pouto, ke své sestře, zpřetrhá, když k ní přistupuje s přehnanou otcovskou autoritou. Vedle hlavní myšlenky filmu, vzestupu a pádu zločince z ulice, vystupují do popředí místy další nejpalčivější kriminální a společenské problémy své doby - exodus Kubánců, šíření konzumace kokainu, dovoz drog z banánových republik, pochybné politické poměry v nich, zkorumopovaná policie. V závěrečné scéně dobytí Tonyho sídla a jeho zavraždění, by divák určitě neměl pociťovat lítost, ale měl by porozumět zvrhlosti poměrů v mafiánském prostředí. Jediným, ale opravdu maličkým vroubkem, pro mě byla scéna, kdy Tony nenechá v záchvatu náhlé humanity vyhodit do vzduchu auto novináře, který ohrožuje celou organizaci, když zjistí, že v autě jsou i malé děti. To mi vyznilo trochu nevěrohodně, byť pro závěr příběhu to byla klíčová událost. ()

LoudlyMonk

Co dodat. Myslím, že Tony Montana se až tak zásadně neliší od kohokoliv z nás. Dostal se ke korýtku, tak si jednoduše nahrabával, ce se dalo. To zacloumá i se sebevětším charakterem. ()

Pears1

Tenhle film byl prostě skvělý,dobrý prostředí(Miami,Havana......).Dobrá hudba,která provázela celý film.90% si určitě zaslouží a možná i víc. ()

mr.bredok

Příliš mnoho času zabere sledování tohoto filmu v němž Al Pacino většinou cholericky řve nebo znechuceně nadává. Filmy o drogových mafiích mají jak koukám obrovskou oblibu, ale já se do řad nadšených fanoušů nezařadím. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru