Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

k212

Naprosto přesné charaktery (a jejich herecké provedení, samozřejmě); děj, kde každé zákoutí, stín, světlo..., má svůj pevný piedestral v celkové logice a vyznění; časově předjatá -barevně zabarvená- intermezza s výslechy; nebezduché narážky na xenofobii, rasismus = to všechno dělá z tohoto filmu nadstandardní thriller. A ne, nezapomněla jsem ani na pána na režisérské stoličce, který to všechno tak pefektně spískal dohromady. K dokonalosti mi chybí jen trochu hřejivě falešného pocitu spravedlnosti. Tohle je tak trochu víc než prohnile lidské a znepokojující. 80% ()

kingik

Šéf maskovaných lupičů Dalton přepadne banku Manhattan Trust, uzamkne se v její budově s několika desítkami rukojmích a rozbije bezpečnostní kamery. Vyjednávání s ním vede černošský detektiv Keith Frazier. Policisté sice nemají ani potuchy o zločincových úmyslech, záhy však pochopí, že za bankovní loupeží se skrývá ještě cosi jiného. Do hry o uloupené diamanty a kompromitující materiály se posléze zapojí vlivná právnička, jenž se má postarat, aby jedna z bezpečnostních schránek v přepadené bance nebyla nikdy otevřena. Výsostné herecké obsazení, dobrá režie, originální námět, ale občas přece jen nepřehledné a ve výsledku až moc překombinované drama provokativního režiséra černé pleti Spike Lee. 60% ()

Snorlax

Velmi dobře obsazený film o vyloupení banky má sice chytrý scénář, ale ne zase tak, aby člověku utkvěl. Lee umí budovat napětí a s bravurou zvládá akční scény. Neodpustil si alespoň drobné zmínky na téma rasismus a hlavní hrdina je samizřejmě černoch. Zábavný film, který rychle vyprchá z hlavy. ()

Legas

Po krátkém váhání kvůli nevyrovnanosti filmu nakonec dávám 4 hvězdy, jelikož jsem se dobře bavil. Spojenec je dobře zahraný a zrežírovaný "bez-žánrový" film. I tady na ČSFD chybí zaškatulkování filmu mezi komedie, což se mi při sledování jevilo jako jedna z variant. ()

Šakal

Kvízová otázka. Víte, jak poznáte kvalitní snímek? Hrozně špatně se na něj píše jakýkoliv (smysluplný) komentář a většinou se to zvrhává v jednu (jeho) velkou nekončící nenápaditou oslavu. Tímto se předem omlouvám. Jedna banka, teroristé, rukojmí, zvláštní vyšetřovací a zásahový tým a více jak dvě hodiny inteligentní, mnohovrstevnaté konverzačky, otírající resp. opírající se (d)o spousty ožehavých témat a umně přepínající mezi vážnou a odlehčenou polohou. Máloco mě v mém věku už dokáže překvapit, ale že se tohoto dočkám zrovna v tomto žánru, bylo pravděpodobné, asi jako představa Jirky Krytináře smečujícího do basketbalového koše... Inside man je působivou šachovou partií dvou silných protivníků a byť je pravidlem, že vždy po úvodním zahájení „bílým“, je na tahu „černej“, ten se tentokrát nehodlá s touto rolí lehce smířit a tak si s úvodní odpověďí dává pořádně načas. Ovšem nic naplat, dvakrát za sebou „bílej“ táhnout nemůže. Nebo ano? Jako každá dobrá partie i tato disponuje silnými vedlejšími figur(k)ami a na konci (tak jak to u partií bývá) čeká šach mat. Otázkou zůstává na koho aneb tou figurkou, na kterou jste po celou dobu útočili, nemusí být ještě nutně (zlý)„král“. Naštěstí je tu ještě možnost velké rošády a tak se (dílčí) prohra, může ukázat (vaší) výhrou. Děsnej komentář co? Já vás varoval. P.S. logika občas hapruje a podrobit ji detailnímu rozboru, může se vám z fleku rozsypat (mám na mysli zejména útěk z banky), ale tohle je přesně ten typ snímku, kdy (rádi) odpouštíte, místo neustálého rýpání. Ostatně i ta sebelepší šachová partie, se s patřičným odstupem a chladnou hlavou, jeví střízlivěji a odhalujete následně špatné tahy resp. lepší alternativy. To ale nic neubírá na prvotním prožitku.[Tiše předpokládám, že kdo si před partií zvolil „bílé“ a kdo „černé“, nemusím nijak upřesňovat a naopak prozradit výsledek partie, by bylo krajně nešťastné. Tak alespoň zkratkovitě: bílý C.O. versus černý D.W., místo konání New York a výsledek? 90%] ()

IQ Tiqe

Síla filmu, lépe řečeno zlodějského filmu, mého oblíbeného žánru, je v promyšleném příběhu. Pak v tradičně dobrém výkonu Denzela Washingtona, hodného záporáka Cliva Owena a #tajemné Jodie Foster, jejíž projev mě zaujal nejvíc. Nevím, co mají v plánu, jak utečou, co kradou, proč dělají, co dělají, jestli má druhý hráč nějakou spojitost... K dokonalosti ještě malý kousek chybí, v závěru bych špetku "něčeho" přidal, ale i tak je tohle u mě za plný počet. # příběh 9 | hudba 6 | humor 2 | akce 3 | napětí 5 | pustil bych si znovu 8 ()

HoneyBunny

Nebýt těch povedených vtípků, tak Spojenci napařím dvě hvězdičky a kašku na jméno režiséra. A právě ten černočerný humor trochu podráží Spikovi nohy. On totiž zatraceně dobře funguje a v tu chvíli rejžovi věříte, že v další chvíli přehodí kolej a naservíruje nám hutnou parodii na všechny ty filmy o loupežích v bankách a dramata o únoscích a jejich rukojmích. Ale ouha, vtipné situace vydají tak na deset dvacet minut a zbytek stopáže se film tváří jako právě jmenovaná dílka. Tedy průměrné drama o zločincích a policajtech. A nezachrání to ani Denzelův maniakální polda, ani Jodiina prvotřídní mrcha. ()

Jordan

to je taká poctivá filmárčina, technicky veľmi vyzretá, herecky správne nadávkovaná, je to podobný prípad, ako keď si soderbergh odbehne k dannymu, spike si tu prepašoval svoje kmeňové témy a motívy no dobre odtušil, v akých vodách sa pohybuje a tak mohlo vzniknúť príjemné dielko v žánri. nikomu neublíži a nejedného (ako aj mňa) celkom poteší. Inak kamera skvelá a pár záberov naozaj skvostných. Možno v závere chýba milimeter k tomu, aby sa mi všetko pekne uzavrelo BEZ zjavnejšieho rozmýšľania, ktoré žáner podobného kalibru práve nepotrebuje . . . . ()

Tsuki

Dějově jde rozhodně o velmi promyšlený a napínavý film, ale když na konci konečně zapadne poslední dílek skládačky a divák už ví všechno, tak může paradoxně přijít lehké zklamání. Osobně mi to přišlo nakonec trochu děravé a nedotažené. Film dobře buduje napětí a očekávání, ale to může být nakonec kámen úrazu. Moje očekávání bylo totiž nakonec o něco větší, než film dokázal naplnit. Zkrátka jsem čekala o něco větší odhalení, o něco víc šokující rozuzlení. Příklad - celou dobu jsem si říkala, co je ta díra, co tam v bance kopou... Nebudu spoilovat, ale musím říct, že... no, ono to nakonec opravdu nestojí za řeč... Co filmu ale naopak neskutečně přidává, jsou herecké výkony. Samozřejmě Denzel Washington, ale taky mě velmi zaujala Jodie Foster a její ztvárnění role ženy, která má tak silnou vnitřní sebedůvěru, až to působí neuvěřitelně nebezpečně a dravě. A to toho přitom její postava prakticky ve filmu moc neudělá. Jen zkrátka někam nakráčí s tou svou vnitřní energií a sebejistotou a zvolí vhodná slova, jak někoho přesvědčit a dosáhnout svého. Z mého pohledu úžasný herecký výkon, který v tomhle filmu stojí za pozornost. ~(3,8)~ ()

Anderton

Jediný Leeho príspevok na téma mainstreamový film, ktorý chvalabohu nie je až zas tak komerčný a určite nie bezduchý. Zápletka vyzerá otrepane, ale vo svojej dobrodružnej podstate udržuje napatie a nenudí. Lee k tomu nabaluje ešte svoj pohlad na život v USA, predovšetkým etník, ako býva jeho zvykom. Vyústenie je trochu sklamaním, neprišlo s ničím prekvapivým a len sa snažilo byť v duchu Leeho oblúbenej diskriminácie menšín. Či už v súčastnosti alebo v tomto prípade minulosti. ()

Kothy

Přesto, že Spikea Lee moc nemusím, tak se mu tento heist movie skutečně povedl. Co je to za loupež, když nic nechybí? Právě na to se snaží dva newyorští detektivové přijít. Film se odehrává ve dvou časových rovinách, což může trochu mást. Celou bankoví loupež sledujeme už od jejího počátku. Lupiči mají vše perfektně promyšlené, a to i včetně policejní strategie a útěku. Podaří se jim dokonale splynout s okolím, a přitom nikoho nezranit. Teď už jen přijít na to, co se ztratilo... Denzel Washington a Clive Owen jako soupeři fungují skvěle. Je tam i mnoho dalších známých osobností. Občas se tu najde i pár vtipných scén. Lupiči se totiž snaží co nejvíc zdržovat. "Je to albánský prezident." ()

Smok

Tvorcovia si vytýčili jasný cieľ. Hoci aj je stopáž cez 2 hodiny, divák sa až do konca nesmie nudiť a musí byť stále v strehu. U mňa sa tak aj stalo. ()

meave

Chvíľami sa mi zdalo, že sa každý z každého snaží urobiť idiota - inak by prehral. A aj sa to podarilo - keďže som si ako idiot miestami pripadala prehral u mňa snímok. Nie celkom - iba mi prekážalo, že každá veta bola nedopovedaná - nie preto, aby som mala priestor, ale preto, aby som si pripadala neisto a aj pointa sa kamsi stratila. A to mi vadilo. ()

predators

Pěkně naplánovaná loupež, ikdyž nevím, li by se to dalo takto provést?:-) Každopádně nápad je to dobrý, film má spád, napínavý děj, dobré herecké obsazení a normální konec:-) Takže OK.75% ()

Eawy

No, pri hereckom obsadení, aké získal tento film, to mohlo byť lepšie. Nápad je výborný, herecké výkony tiež, čo zaostáva je samotný scenár. Približne 105 minút sa pozeráme na pre nás neznámy plán, tajomné výmeny medzi rukojemníkmi. Okrem toho, sa striedajú dve dejové línie, ktoré naozaj nedokážeme sledovať. Danzel hrá ako o život, ale je mu to na nič, keď nemá materiál. Potom sa tam nečakane objaví žena, ktorá my netušíme, čo vlastne robí. Soudtrack je hlboko v útrobách tohto dielka. No napriek tomu vás film pobaví, aj keď by som ho o dosť skrátila. 60% ()

nascendi

Možno nejaký filmový štatistik spočíta, koľko už bolo nakrútených filmov o bankových lúpežiach. Dosť z nich som aj videl. A najväčší problém, ktorý s nimi mám, je odlíšiť ich od seba. Avíza predchádzajúce uvedenie Spojenca sľubovali originálnu bankovú lúpež. O jej originalite sa dajú viesť spory. Spory sa ale nedajú viesť o závažných logických chybách v scenári. Plné potešenie z tohto pomaly ubiehajúceho filmu môže mať divák, ktorý sa iba pozerá a prijíma to, čo mu Spike Lee servíruje. Takto nejako som Spojenca prijímal pri premiérovom zhliadnutí. Repríza ho už stála jednu hviezdičku. ()

Slartibarkfast

Jak provést dokonalou loupež, aneb Owen Wilson v další roli chlápka, který všechny přechcal a shrábl balík. Na první pohled snad, ale pravda je jinde a odkaz trochu hlubší, ale o tom až později. Nápaditý film o bankovní loupeži, který je rozhodně jedním z originálnějších kusů, kazí snad jen český dabing a místy uhozené vtipy. Čekal jsem tíživější atmosféru, ale přišlo mi to jako fajn rodinná komedie ke společnému obědu. Něco ve stylu Belmondova klauna. Podle takovýchto kusů by pak člověk řekl, že loupež je vlastně brnkačka a vysvětlovala by se tím přeplněnost věznic. Zde někde končí prezentace filmu pro duševně méně smělé, nicméně celé je to daleko složitější sonda do společnosti, jejích hodnotách a co vše je možné. Jak se kdo dostal k moci, když se chytil příležitosti a jak někteří postrádají žaludek a svědomí. Na všechny tyto machinace se zde můžete těšit. Bohužel tu není dost místa pro obojí, takže z bankovní loupeže a ostatních sraček je tu vždy jen částečná ochutnávka, nikoli celý chod. Mohlo to být asi ještě daleko lepší, ale buďme rádi i za tohle. Jinak paráda. 90% ()

PetrPan

Původně jsem chtěl dát jen jednu hvězdu, ale vlastně nevím proč, jsem si to rozmyslel. Spikea Lee nemám nakoukanýho a asi si u toho i zůstanu, není to můj šálek čaje, čekal jsem, že to bude chytré - nebylo, čekal jsem, že to bude vtipné - nebylo, čekal jsem, že to bude zajímavé - no to trošku přece jen ano. Pravdou je, že tenhle film není ani tak o bankovní loupeži, ale o předsudcích a rasismu, a tenhle podtón se režisérovi podařilo našroubovat do celého filmu naprosto geniálně - zde bude to jádro pudla, který mě donutilo poopravit hodnocení. "Oni mluvěj rusky či co - ježiši to je průser...." "Kurva to je Arab, k zemi ani se nehni...Ale já jsem Sikh" ()

Slarque

Docela zvláštní plán na bankovní loupež. Jednak jsem až do samého závěru netušil, jak to měli lupiči naplánované, a potom mě začalo zajímat, zda by něco takového mohlo vyjít. Kromě kriminální zápletky je zajímavé i pozadí, které odkazuje jednak ke změnám v Americe po září 2001 a také, jak mocní tahají za nitky. Kdo je větší svině: Jodie Foster nebo Christopher Plummer? Dobrá kamera, střih a hudba. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)