Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

TheEvilTwin

Fuuha. Náročný film. Kdo miluje Hereditary, Midsommar, matka!, Us a jim podobné kousky, určitě si nesmí nechat Men ujít. Alex Garland je zkušený režisér a jeho kousky jako Ex Machina či Annihilation mluví jasně, ale úplně bych nečekal, že se bude moci stavět po boku Ariho Astera či Jordana Peeleho a světe div se, on to dokázal a Men je další kousek z dílny A24, který je svůj a odlišný a přitom toho má s výše zmíněnými filmy tolik společného. Ani Men totiž není běžnému divákovi vůbec přístupný, zato okrajové "zvrhlé" publikum bude čvachtat radostí. Slovy nelze popsat, jak fantastický film jednoduše je - od samotného výborného a barvitého vizuálu přes tuny symboliky a podobenství, neskutečný audio doprovod (zdravím Midsommar), šíleně napínavý průběh a režisérský talent až po finální mindblow závěr, který se z "jakžtakž" přízemního filmu rozmůže do zvráceného kolotoče, ze kterého až do titulků nevybruslí. Není to dokonalé a není to pro 90% diváků, ale je to sakra originální, své, mrazivé a já tenhle okrajový žánr jednoduše zbožňuju, proto nejde jinak než plnou palbu. ()

SOLOM.

Bez mučení se přiznám, že tento film na mě působil dost zvláště a zanechal ve mně hodně rozporuplné pocity. Alex Garland dokázal stvořit pozoruhodné dílo s hlubší myšlenkou, ke které si však každý musí najít cestu sám, jak uzná za vhodné. Já jeho tvorbu zas až tak moc neznám (zatím jsem měl tu čest vidět pouze film Annihilation), ale v obou případ dokázal zaujmout mou pozornost svým netradičním přístupem a okořeněním hororového žánru. Je to tvůrce a scénárista, který se nesnaží jen sprostě kopírovat a vykrádat své kolegy, ale zároveň i do svých filmů a scénářů přenáší i jisté „poselství a myšlenky“, které jsou mnohdy těžké k úplnému pochopení a mají jistou symboliku.    Já tady nehodlám filozofovat ani se pouštět do nějakých větších dedukcí a konspirací, jak že to vlastně celé myslel – to už jak jsem si všiml, udělala spousta jiných recenzentů napříč internetem. „Peklo nebo Očistec“? Ženský pohled na muže a všechny jejich chyby, chtíče, slabosti a špatné vlastnosti, nebo jeden velký absurdní bizar (fantasmagorie) plný symboliky, jisté formy nechutnosti, nejrůznějších kreatur (postav), ale především zručně odvedená práce, která rozhodně stojí za pozornost.    I když mi ústřední herecké duo Jessie Buckley a Rory Kinnear zrovna dvakrát sympatické nebylo, musím uznat, že oba podali docela zajímavé herecké výkony. Ona mi místy lezla na nervy, on byl ve svých několika rolích mnohdy neskutečně nechutný, ale zároveň skoro geniální. S každou postavou si dokázal poradit, vcítit se do ní a u většiny z nich i vyvolat u diváků záměrně chtěný odpor. Kromě něj mě dokázala samozřejmě zaujmout i nádherná krajina a důmyslná kamera. Některé záběry byli famózní, jiné nechutné (mužské porody). Atmosféra rovněž nebyla vůbec špatná, jen místy byl děj zbytečně natahován a trošku jsem se u sledování filmu u některých pasáží i mírně nudil. No rozhodně tento film není pro každého! 50% ()

Othello

Být to natočené před dvanácti lety, bral bych to jako příspěvek do soutěže, ve kterém se Lars von Trier a Alex Garland snaží rozhodnout, kdo je větší filmovej edgelord. Oba filmy přitom mají spousty možností čtení a oba jsou zároveň nejlepší, když se na ty čtení vykašlete a přistupujete k nim jako k horečnatým hororům. Zároveň ale to srovnání by vycházelo jednoznačně ve prospěch Triera, jehož příspěvek je věrohodným dílem vnitřně zřízeného člověka. Garland má ty obrázky, celkem se s tím nesere (byť to všechno působí bezpečně uměle), ale trochu se bojím, že pod tím vším bizárem je to tak banální, jak si myslím. Navíc tak tak jsem byl v rámci toho, jak film vypráví, schopen tolerovat tu ošklivě vysokou hloubku ostrosti. Naprosto ideální by bylo, kdyby se ukázalo, že Men je prequel ke čtvrté sérii True Detectiva, která se vrátí k tématům a postavám ze série první. ()

JASON_X

Moje hlavní dojmy z filmu budou asi působit dost povrchně a lacině, ale nedá se svítit. Takže: hlavní postava je opravdu mimořádně nesympatická a nepříjemná pizda, přesně ten typ zapšklé, upjaté, permanentně zpruzené neurotičky, jaký bytostně nesnáším. Navíc její představitelka je šeredná mužatka a má hnusný sestřih. Jistě, jsem povrchní. Ale jednoho holt otráví, když musí hoďku a půl čumět na někoho, kdo se mu esteticky silně protiví. Co se děje týče, tak tři čtvrtiny jsou úplně ke stolici. A v závěru se sice rozjede vcelku solidní psychedelický bizár (houby? peyotl?), ale jelikož jsem smysl toho všeho popravdě příliš nepobral, hledání nějakých těch symbolismů a jinotajů přenechám povolanějším. Podle mě jen ke schizofrenní pizdě promlouvala její potlačená tělesnost a špatné svědomí, ale je mi to upřímně úplně putna. Film měl však pro mě přece jenom i jedno pozitivum - při úvodní scéně s pizdiným letícím afroevropským hazbendem mi ihned na mysli vytanula památná věta "Nigger fell four stories", a já dostal chuť pustit si po sto letech zase Pulp Fiction. Plus ještě jedna hvězda za Chopina a rozříznutou ruku. ()

luka4615

Velmi znepokojivá podívaná zasazená do nádherných anglických reálií, která zejména v první polovině naplňuje definici atmosférického dramatu. Všechno od zvoleného soundtracku až po vtahující kameru zde funguje v dokonalé harmonii, u níž začnete doufat v další překvapení nadějných tvůrců. Bohužel, v polovině druhé se celý tento optimisticky načrtnutý koncept zcela rozpadne a celý snímek se najednou začne neuvěřitelně táhnout, přičemž by se v tomto bodě dala velmi snadno vytknout i do očí bijící zahleděnost režiséra do sebe sama. Pomyslnou korunu tomuto všemu pak nasazuje neuvěřitelné "WTF" finále, u něhož jsem si chvíli nebyl opravdu jistý, zda sním či bdím. Škoda, potenciál na další žánrový milník zde vážně byl. Tak snad příště! (HBO Max) ()

Morholt

Ženská si jede vyčisti hlavu na samotu u lesa, ale to vezme za své ve chvíli, kdy jí začne stalkovat pobledlý nudista. Jednoduché jak facka, ale Garlandovi se to povedlo zamotat tak, že jsem netušil, na co se to vlastně dívám. Pokud mi něco utkví v paměti, tak je to závěrečný několikanásobný zázrak zrození. To byla pecka. Ale jinak? Hysterická Jessie Buckley potkává asi tak desetijediného Kinneara, který se ve všech svých polohách snaží být divný a společně tajtrdlíkují po baráku a přilehlém okolí. Vygůglil jsem si, kdo že je to ten Zelený muž, díky čemuž mi v hlavě bliklo malé světýlko pochopení, ale to rozhodně neznamená, že by mi to dávalo smysl. 30% ()

ScarPoul

Spoilery! Toto vám buď sadne alebo nie. Nič medzi tým. Garland je príliš špecifický tvorca, aby sa mu darilo zapáčiť všetkým. Ja osobne mám tú jeho formu a prácu s postavami a atmosférou rád. Men sa zo začiatku javí ako nepríjemný a atmosférický film naplno využívajúci krásy anglického vidieka. Posledných štyridsať minút je potom symbolizmom nasýtený bizár, ktorý prekonáva samého seba, čo sa týka nenormálnych momentov. Každá ďalšia kreácia Roryho Kinneara ( inak klobúk dole za výkon) je ešte viac divná a nepríjemná, ako tá predchádzajúca a to, že z toho nakoniec vznikne metafora zabi muža budeš oslobodená je už len taký vedľajší a úsmevný produkt. Na zistenie toho, že muž môže mať vagínu kdekoľvek, ak rodí ďalšiu verziu samého seba, je tento film úplne ideálny. Každopádne kvalitatívne a umelecky niekde inde. Nie pre každého. Ale určite stojí za videnie. ()

Marcos22

Garlandův dosud nejartovější počin, ve kterém velmi podrobně líčí změť myšlenek a emocí ženy, jejíhož muže postihla obrovská tragédie. Pocity viny z tragické události ji pronásledují i ve snovém světě, ze kterého není úniku. Divák se tak záhy s vlastním křeslem ocitá uvnitř hlavy hlavní protagonistky, kde s přibývajícími minutami graduje katarze v rámci psychoanalytické léčby. Ta je prezentována silně surrealistickou formou, která není na sledování příjemná. To činí ze snímku Men jeden z nejsilnějších a nejnezapomenutelnějších kinozážitků roku 2022. Divácky přijatelnější a mému srdci bližší jsou s obdobným tématem pracující Fordova Noční zvířata, která mohu vřele doporučit všem, kterým se snímek líbil. Garlandův Men ode mě dostává poctivé čtyři hvězdy. 👍 (ČSFD projekce, 26.07.2022) ()

Astaroth12

Mesto škaredých a divných ľudí, tak by sa to malo menovať. Film je tak vzrušujúci, nemorálny a v mojom vnímaní i trocha nepochopený, lebo koniec bol otvorený. Je to tak špinavé a miestami aj urážlivé, že ja som mal čo robiť, aby som tento film ustál a až ma to miestami aj desilo. Nie ani tak obsahom, ale spracovaním, hudbou a hnusnou plazivou atmosférou, ktorá každou ďalšou minutou naberala na sile. Hudba bola presne taká, aká mala byt a to pochmúrna až temna a s vizuálom hrali divadlo divadiel. Film ma totálne dostal a to som si pomýlil film, najprv som chcel vidieť the menu , ale už keď som zistil, že som si dal iný film, že ho nechám a určite nebanujem, práve naopak. Odrovnal ma svojou intenzitou i tajomnom, ktorú si čiastočne nechal pre seba, lebo tých koncov si môže divák doplniť sám, žiadny koniec nie je určite jednoznačný. Veľmi mi pripomínal Gaiu a asi aj preto ma  film tak oslovil. Nestáva sa mi to často, ale stáva sa to hlavne pri filmoch, pri ktorých to nečakám, že ma odrovnajú a tento je jeden z nich. Urobil som si rebríček najlepších piatich filmov roku 2022, ale nie je už aktuálny, keďže top jedna je až teraz jasný. ()

ledzepfan

Parádní kamera(!!). Zajímavá práce s hudbou a snad i zvukem. Obsahově mě to ale nechalo rozpolceného.. Ty alegorické tanečky okolo meditování nad tím, že chlapi jsou v zásadě vždy jen jakousi politováni-hodnou variací na ublíženého kreténa, jsou sice založené na čemsi pravdivém, ale když se to hodí do placu takhle explicitně, je v tom něco co mi nesedí.. ()

maddy

Najslabší Garland doteraz a komu sa zdalo divné Annihilation, tak ten nech to s Men ani neskúša, tu už Garland vyslovene zablúdil do tak fantasmagorických vôd, že to bežný divák nepoberie. Paradoxne ma Men bavil(i) viac v tej prvej polovici, kde sa zdanlivo nič zásadné nedeje, odhaľuje vzťah hlavnej hrdinky s jej bývalým a občas niekto chová divne. V tejto časti má Men solídnu atmosféru akéhosi indie folk-hororu, aj keď sa tu nič vyslovene hororové nedeje. Bohužiaľ stratil ma v záverečnej pol hodine, v ktorej sa stane surrealistickým hororom (napríklad po vzore Mother), kde sa ukáže, že Men nechce byť nijako naratívnym filmom s akýmkoľvek príbehom, ale skôr podobenstvom o ... no to už si musí pobrať každý sám. Každopádne mne samotná myšlienka a celý symbolismum o (veľmi zjednodušene napísané) feminizme neprišiel nijako podnetný, ale skôr divný za každú cenu bez ohľadu na to, že ani zďaleka neprezentuje tak objavnú myšlienku ako sa tvári jeho podanie. Ale popravde, prúser s celou myšlienkou som tušil už v úvode, kde je úplne lacno použitá metafora s jablkom. U Garlanda som čakal, že bude trochu inde, než s podobnými in your face metaforami. CELKOVO: 5/10 ()

Freemind

Výborný mix černého humoru, body horroru, alegorie a LSD tripu, to vše vizuálně svůdné a herecky výborné (a to jak v případě tradičně silné Buckley, tak životní příležitosti Roryho Kinneara). Jistě, smrdí to artovou pózou, ale co, sedlo mi to a už několik dnů se k tomu vracím. A opět poklona pro A24, že se nebojí mrštit penízkem na tak bizarní, střelené projekty. ()

Philcze

Mám k tomu asi tolik co říct, kolik ten film říká sám za sebe – takřka nic. Kdyby mi někdo řekl, že to Garland zamýšlel jako parodii na A24 "all vibes, no substance" filmy, skoro bych tomu věřil. Ale dejme tomu, každý má právo na svůj covidový film. Jessie Buckley je parádní, ale už bych jí taky přál vzletnou komedii. 50 % ()

Remedy

Úžasně atmosférická alegorie, která (nejspíš) tematizuje vypořádání se s PTSD a snahu o překročení vlastního stínu. Vlastně je to skoro po celou dobu hodně napínavé a audiovizuálně podmanivé, jen to rozuzlení je takové... no, hovězí. Nehledejte v tom žádné velké složitosti, užívejte si atmosféru a pak se vám to může i vlastně docela líbit. [60%] ()

AffectedFace

To byla vesměs tak dobrá sračka, že jí klidně dám třetí hvězdu za ten finální humus, protože tohle jsem ještě neviděl. Muž z muže prdelí vylez až se další muž musel vydat těžší cestou přes pupíček. Jako highlight beru určitě pomalu rozřezávající se ruku. První polovina je taková nudnější a dává najevo, že se spíše bude jednat o klasický home invasion horor. Jenže poté přijde obrovský převrat v něco absolutně nepředvídatelného a divácky až přespříliš kontroverzního, že málo kdo z publika udrží blitky v žalůdku (a přesně tohle je můj šálek kávičky). Proto zamrzí, že hlavní protagonistka je absolutně nesympatická a celý dojem ze snímku kazí. Natož všechny ostatní postavy v podání jednoho herce jsou naprosto bezchybně zahrané. Tempo to má na art-film celkem slušné. Vizuálně ujde. Škoda některých hloupě zbytečných scén (převážně na přelomu první poloviny). Čisté tři si počin za výše zmíněný finální humus zaslouží. Za originalitu scénáristy můžu doporučit. ()

Trevor

Dá sa natočiť Oregonian a potom sa dá natočíť toto. Čo sa týka kamery tej niet čo vytknúť (ten výtrus púpavy v oku lane to bol teda kúsok), hudba je bravúrna, herci to zvládli skvele a vôbec zlý nebol ani dej, ani šokujúci záver. Men nie je filmom pre široké publikum, skôr je to Lynchovsko-Tierovský/artový umelecký kúsok s pochopiteľne rozpoluplným hodnotením. Mohlo to však skončiť tak SPOILER JAK SVIŇA že si baba mala uvedomiť že leží v kóme a James ju pri vyhadzove z bytu jednoducho vytlačil na balkón a skočil s ňou dole. Inak všetko čo liberálne božstvo vyžaduje aby ovecku uctievali, svine biely muži, zlá polícia, totálny bububu kňaz a jediná silná sebavedomá (takmer) žena. Najlepším momentom bola ozvena v Bujanovskom tuneli pri Margecanoch... ()

BoredSeal

Abstraktní filmová esej o toxické maskulinitě, která zaskočí úchvatnou kamerou a efekty, ale i pocitem nafoukané zbytečnosti. Garland vzbuzuje pocit, že by chtěl patřit mezi "vyšší" umělce, ale jako tvůrce chytrých béček uměl diváka nadchnout snadněji. Nebýt to zabaleno do tak atraktivního působivého vizuálu, bylo by to o hvězdu míň. ()

M.i.k.e

po traileru sem čekal asi trošku víc, nebo minimálně něco jiného. Čekal sem hutný horor s kapkou bizáru a místo toho jsem dostal bizár s kapkou hororu, který by nejspíš měl být jakousi analogií či podobenstvím, ale nejsem si vůbec jistý na co/k čemu. Bylo to snad o vraždění přírody? Nebo o tom, že jsme všichni dětí přírody a někde v jádru stejní? Nebo snad do toho zasahuje náboženství? Upřímně si nejsem jistý jak to rozklíčovat, a byl bych Garlandovi (který opět nepřekonal Ex-Machinu) vděčný kdyby mi to někdy vysvětlil. Tak jako tak sem si to v jednotlivostech i díky zvláštní a místy znepokojivé atmosféře celkem užil. Posledních cca dvacet minut je sice extrémní WTF?, ale do celku to tak nějak zapadá. Výjimečně (a to už se nejspíš nikdy nestane) budu souhlasit s Psychorem, že je tu jistá paralela s Aronofského Matkou, ale Garland na to jde víc ze široka a nechává prostor pro 1000 + 1 interpretaci. Otázka je jestli sám ví co tím chtěl říct...75% ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)