Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

Ryuuhei

Garland se zbláznil. Od tvůrce mého oblíbeného Sunshine nebo Dredda jsem očekával atmosférickou jízdu a první polovina by jí naprosto vyhovovala. Hrdinka, která si jede odpočinout na venkov, ale při procházce narazí na podivnou bytost, která ji potom pronásleduje. Proč ne? Ale následný vývoj děje, který vyeskaloval až v nepochopitelné a skoro nepopsatelné útvary, si u mě rozhodně sympatie nezískal. Mohlo to být dobré, ze začátku i bylo dobré, ale jak to prakticky přestalo dávat smysl, kouzlo bylo to tam. Nejdivnější film, na jakém jsem zatím letos byl. Nemám prostě rád, když někdo křečovitě nechává prostor pro volnou interpretaci, aby ji nakonec zničil závěrem. Podobně konstruovaná matka! tohle dělala mnohem lépe. ()

BROKEN_

Tenhle film je umění, kterému jsem vůbec neporozuměl. Nehodlám film hodnotit, protože nevím, co si o něm mám myslet. Oba hlavní herci vynikající. Každý záběr je ryzí diamant. Opravdu dobře se na to koukalo.... ale to, co se dělo na obrazovce bylo zvláštní. Je to autorský projekt, který nesedne všem. Tuhle artovku budu vstřebávat ještě dlouho. ()

Sfinkter

Ztrápená ženská duše dokáže po smrti přítele a pod tíhou viny vyprodukovat velmi bujnou fantazii. Zajímavý snímek z netradičního prostředí anglické vesničky s nechutným závěrem. ()

Johnny.ARN

Garland naplno prejavil svoju chorú mysel a zvrátenosť. Niekto v tom asi našiel posolstvo, ja keby že si neprečítam zaujímavosti, netúším, o čo ide. Jedna len za Kinneara, pre ktorého to fakt muselo byť náročné natáčanie. 1 z 5 ()

rowdys

Garland si natocil svoju garlandovsku variaciu Villeneuveho Enemy a vysiel z toho typicky divny garland parable kusok. Gyllenhaalovo precitnutie a aj cesta k nemu mi chutili viac. ()

Antek

Některé nápady by měly zůstat jenom na papíře. Alexe Garlanda nepřestanu nikdy adorovat, protože jeho Pláž považuju za jednu z nejlepších knih vůbec, ale tohle moc nevyšlo. Garland nezapře výrazné vizuální cítění, a tak se na „Men“ moc pěkně kouká, ale když dojde na příběh, je to o poznání horší. Ze začátku to přitom nevypadá vůbec špatně: postupně se rozkrývající trauma z minulosti, rozhlehlé panské sídlo a nekonečné lesy. Jenomže pak přijde řada experimentů, mišmaš bizarních nápadů a fantasmagorické rozuzlení, jehož recyklování je monotónně ubíjející. Jádro pudla zřejmě tkví i v tom, že Garland je další z řady intelektuálů, co se shlédli v pokleslém žánru, a mají potřebu ho využívat k hlubšímu sdělení. Chápu, každý tvůrce se zřejmě jednou (v tom lepším případě) za svou uměleckou dráhu do podobné pasti dostane (asi jako když Jordan Peele připravoval „Us“), ale ne každému je přáno to udělat dobře. A tohle je zářný příklad, kdy se to úplně nepovedlo, i když mě takové konstatování upřímně bolí. Jedeme dál. A čekáme na další přídavek, Alexi. ()

hroubek

Film má luxusní trailer, který mě dost nalákal. Bohužel mě nedokázal připravit na to, co uvidím. Men je ten typ, u kterého nevíte, co si máte po skončení filmu myslet. Je to chytrá alegorie, je to sociální kritika na manželství a neschopnost respektovat rozhodnutí toho druhého, nebo to je jen těžký mindfuck plný WTF momentů, který si režisér vymyslel a jen v jeho hlavě dává smysl. Popravdě nevím, jak bych slovy popsal, co jsem viděl. Režisér a scénárista Alex Garland natočil film, který většina bude nenávidět, a pak tu bude část vyvolených, kteří ho budou milovat. Mě osobně se film do jistého momentu líbil, jenže pak přijdou věci, na které můj mozek nestačí. Technická a vizuální stránka super, hrátky s kamerou parádní, zvuk velmi povedený, oba herci (Jessie Buckley a Rory Kinnear) jedou na maximum a jdou svými výkony na dřeň. Men je film, o kterém se špatně píše a každý by si na něj měl udělat názor sám. ()

Brain-D

Netypický děsivý horor, který si mě svým stylem získal a poutal. Scény a nápady, se kterými se tu setkáváme vychází z klasického rutinního strachu. Upřímně jsem rád, že je tu občas něco jiného než neustále se opakující shashery. 70% ()

Skeksis odpad!

Alex Garland sa od Pláže poriadne prehúlil. Výborne natočené, výborní herci, krásne prostredie, ale bola to totálna PIČOVINA, ktorá by uspela aj v súťaži o najväčšiu blbosť, ktorú dokáže človek vymyslieť. Možno by obsadila prvé miesto. Rorymu Kinnearovi tá nahota od Penny Dreadful už zostala a asi bude chodiť nahý furt. Možno aj rodiť sa mu podarí. Mimochodom, všetky prvky, ktoré mali byť hororové, vyzneli smiešne. Toto nebol horor, ale nudná komédia. ()

zigíš

Zklamání. Nic moc jsem si nezjišťoval, o vzniku. Ale nedivil bych se, kdyby si ním rejža léčil svá osobní traumátka a bolístky na duši. Tento přístup nemusím u dramat a u hororů je to ještě horší. Častokrát totiž sklouznou do podobenství plných SlowMo obrazových blbinek, představ, vizí, halucinací. Občas pomůže když je aspoň patrné, co tím chtěl mistr říci. A tu si bohužel nejsem jistý ani tím. Garlandove scífka mám raději. Za nádherný audiovizuál silné body k plusu, ale příště prosím více fikce a méně terapie. ()

blackJag

"MUŽI NĚKDY ŽENY UDEŘÍ. NENÍ TO PĚKNÉ, ALE NENÍ TO TĚŽKÝ ZLOČIN." Velká podivnost (ve výsledku), do určité míry velmi sugestivní, působivá, znepokojivá, divák čumí, čeká, v napětí, co za tím vším bude a jak to dopadne, ale závěr je tedy hodně bizarní, nebojím se říct nechutný, ovšem nechutný velmi odtažitým způsobem. Smysl celého defilé je vzdálený, dokonce podezřívám samotného tvůrce, Alexe Garlanda, že sám neví, co to všechno mělo znamenat - a pokud tvrdí, že to smysl má, jde o zástupné motivy obecného charakteru, které lze s trochou vynalézavosti naroubovat na cokoliv. 50% ()

jefff

Vizuálně velice dobře zpracovaný horor, který není o příběhu ani o strašení. Je o plíživé atmosféře a určitém podprahovém napětí. Finále je silný bizár a sám tápu, zda jsem alespoň z části pochopil Garlandovi vize. Bohužel to vypadá, že s jeho pojetím filmařiny úplně nesouzním. ()

blackkocour

K veřejnému lynchování se nekoná, ani k aranovskovskému patolízaní.. takže spokojený bych nebyl ani tehdy. Nejsem ale neskonale inteligentní divák, ani náročný nudomil, nuže, abych se necítil pod psa, dám tomu krásně čirý průjem, abych byl na stejné inteleqtuální úrovni jako průměrný čech pod 100iq. A vedle takových exotických plodů jako mamlas nebo BadassX, rozhodně být spojovaný nechceš.. [#420 😌💨] #podzimnisklizen [2022] ()

Jello Biafra

Keď od filmu nič nečakáte, tak nemôžete byť sklamaný. A s tým som do toho aj šiel. Príbeh o mladej dievčine, ktorá sa po tragickej smrti jej manžela vydáva na anglický vidiek meditovať, ale zrazu ju začnú prenasledovať záhadné postavy, ktoré majú podozrivo rovnaký ksicht. Režisér sa snaží navodiť atmosféru strachu odpudivým vizuálom a tripovými scénami, ale pozeral som film neskoro v noci a dokonca so sluchátkami na ušiach a nehlo to so mnou ani za ten svet. Celú dobu som rozmýšľal čo chcel vlastne režisér celým filmom povedať. Vari sme my muži len odporné a slizké plemeno a ženy za každú cenu ubohé obete mužského maskulinizmu? To je dosť jednostranný a zaujatý pohľad. Práve inferno v tom zlom slova zmysle príde na záver, kde som už len odpočítával čas kedy už film skončí, pretože záver v duchu body horroru, je trapas jak hrom. ()

zsn

To zas byla pí*ovina! Dnes se fakt už dobré filmy netočí. Vše vyčerpáno. Přečerpáno. Můžu být ráda, že jsem vyrostla na tom nejlepším. Toto je katastrofa. Udělejte sekci "uměleckých filmů" nebo jednoho při tomto jebne! Rory tam má asi pět rolí, co jsem se dopočítala, ovšem Penny Dreadful to zkrátka není. Chtěla jsem kvalitní horor, místo toho čumím na odporný porod z poza penisu, z prdele. Kolik bizarní fantazie ješte bude mít ve filmu prostor? ()

MartinS96 odpad!

Opravdu mě začíná znepokojovat, že pokud se nějaký autorský režisér snaží o vážněji pojatý horor, či jiný artově směřující temný žánr, vždycky to nakonec skončí ideou, která ne mě působí tak, jakoby si x lidí sedlo ke stolu a vymýšlely ty nejvíc bizarní návrhy, jaké je můžou jen napadnout. Nakonec je pak vybrán ten vůbec nejvíc šokantní, ujetý a debilní zároveň. Přitom první půlhodina je velmi líbivě a poutavě nasnímaná, anglický venkov s přesaturovanými barvami tomu ve formátu 1,85:1 velmi sluší. Po prvním náznaku toho, kam film se svou zápletkou směřuje, jsem si dokonce vzpomněl na Uteč od Jordana Peelea, ten ale ve svém dodnes uznávaném, oscarem ověnčeném titulu svou fantazii zkrotil o mnoho lépe. Jsem vcelku rád, že jsem si včas všiml detailu, díky kterému jsem byl na závěrečnou „subpointu“ připraven, to s čím se autor projektu nakonec vytasil, je ale totální bullshit, který film poslal od odpadních vod. Garland jako režisér pro mě tedy v tomhle bizáru dalece překonává sebe sama jako scénáristu, což je profese, u které tak slavně začínal. 0/10 ()

Forsberg11

Mám rád takéto podivnosti. Ťažko povedať o čom to naozaj bolo a úprimne, vôbec mi to nevadí. Natočené je to parádne, lokácie a scenérie sú pastvou pre oko a Jessiee Buckley je schopná herečka, na ktorú sa dobre pozerá. No a naviac je to 100 minútový film takmer bez jediného hluchého momentu. Zato s tonou nechutných momentov a výjavov. Človek videl už všeličo, ale posledných 15 minút sa tu Garland nechal poriadne uniesť. To jednoducho treba vidieť... 75 %!! ()

remy

Úžasná kamera, zvuk, práce s budováním příběhu i napětím v naprostym topu.  Film je nejsilnější právě v tom, když postupně odhaluje tajemství a není ještě zcela jisté, o čem vlastně je. Když později vyloží všechny karty na stůl, odhalí se banální, ale působivá myšlenka, které bohužel ubližuje syndrom “efektu" v posledním aktu. Na druhou stranu hlavní hrdince jsem moc fandil, ať v sobě najde špetku síly a odvahy se svým démonům postavit a nenechat se jimi zcela ovládnout. Nejtěžší boj je totiž boj s vlastní myslí… ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)