Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

sedm.1

Upřímně, z prvních šedesáti minut jsem byl docela nadšený. Divák tedy hned od začátku příliš neví, co s ním vlastně hrají tvůrci za hru, nicméně navozené tajemno, atmosféra a především výrazně pojaté prostředí, kde se film odehrává, mě nadmíru oslovili, film jsem si užíval, i když opakuji, již v této fázi se odehrávaly záležitosti, které mě jemně nahlodávaly, ale pořád jsem si říkal, že v závěru dojde k nějakému parádnímu finále, s vysvětlením a uspokojivou pointou. Jenže k čemu v tom závěru, respektive v poslední třetině filmu došlo, to jsem neočekával ani v těch nejhorších představách, a na rovinu za ten výsledek říkám, pane Garlande, táhněte do prdele. Jak já sakra nenávidím tyhle filmy, kde si pan scenárista a režisér v jedné osobě myslí, že je králem světa a že si může dovolit, co chce. Nenávidím závěry, kde jen tupě čumím do obrazovky a vůbec nemám ponětí, o co tvůrcům jde, co tím chtěli říct, jaký to mělo mít smysl, jakou to má pointu? Co to jako mělo zatraceně celý znamenat? Vizuálně a efektně je to tedy i v této části filmu kurevsky výrazné a působivé, ale prostě opakuji, zcela to přestalo dávat jakýkoliv smysl, pan Garland si zde prostě asi jen silně zafilozofoval, ovšem spíš než nějaké hlubší myšlenky dosáhl bizarního paskvilu, který nelze vstřebat a hlavně ani pochopit. ()

Kienast

Alex Garland točí zvláštní projekty, ale také neskutečně originální. Men je zatím jeho nejhůř uchopitelný snímek a výrazy lidí co na to šli do kina a čekali "normální" horor, musí být při opouštění sálu k nezaplacení :)  70 minut to vypadá jako solidní creepy folk horor, jenže v poslední 20minutovce se to změní na krvavou šílenost, která mi ovšem pořád dávala smysl.  Ex Machina a Anihilace jsou u mě o level výš, ale jsem spokojen. Jedná se podobný film jako matka! (2017), Děsivé dědictví (2018) či Nepřítel (2013) čili filmy u kterých je člověk nucen přemýšlet a dávat si věci do spojitosti, aby byl na konci odměněn. Já odměněn byl a za to díky. Hudba vynikající! ()

BoredKid

Zopár hnusných scén, ale ináč divný bizár s artovými prvkami. A ten koniec bol pekný mindfuck, absolútne netuším čo tým chcel Garland povedať a predpokladám, že ani on sám nevie. ()

Silwer

Jedna hvezda za kameru.Koukal jsem na to s prateli a velky spatny..Klasicky film delany pro zoufalce, kteri mysli ze ve filmech vidi to co jini ne…nicmene nic tam neni..je to proste 100 minut nudy..opravdu tohle vynechte.Kinematografie nabizi mnohem vic nez tyhle neuspesne pokusy ()

666Carnage

Tohle bylo fakt divný. Rozhodně to není horor roku, jak se avizovalo. Mě teda ani nijak nebrala režisérova Ex-Machina. Tohle mělo svoje scény, ale ten artový přesah mě nějak minul. Ze začátku docela psycho a pak jsem čekal finální gore a místo toho jsem dostal neobjasněnou finální scénu. 50% ()

hlošík

Bylo jen otázkou času, kdy se naplno protne dráha Alexe Garlanda s trendem sofistikovaných hororů, které dávají stranou řadu žánrových konvencí a naopak zdůrazňují potenciál hororu jako projekčního plátna psychologických a sociálních traumat. Men se snaží zmíněný směr prohloubit tím, že využívá horor k reflexi toxické maskulinity a misogynie. Příklon k této ambicioznější formě u tvůrce, u kterého vždy koncept a poselství přebíjely další aspekty filmu, může ale současně odhalovat limity podobných pokusů. Folk-hororový půdorys děje, kdy se Harper vydává na venkov, aby se dostala ze ztráty manžela (a s tím I z toxického vztahu), dobře slouží k přemostění individuální zkušenosti na širší společenský problém. Venkov tak brzy přestává být místem odpočinku, stává se spíše zhmotněním toho, od čeho Harper utíká. Ztvárnění každé z postav venkovanů Rorym Kinnearem spolu s atmosférou deštěm zmáčené britské vesnice pak jen dále prohlubuje podezření, zda se za prvotní vřelostí neskrývá další nebezpečí. Když Gardland začne jednotlivé interakce s místními propojovat s katalogickým výčtem projevů misogynie (stalking, victim blaming, bagatelizace domácího násilí i traumatické zkušenosti), film sice nepůsobí nijak subtilně, přesto jednotlivé scény nepodává nijak vyhroceně (dobře pracuje například s hororovými výjevy v druhém v plánu, za nic netušící hrdinkou). Zatímco nás první pokusy o hororové scény mohou přiblížit prožívání hlavní postavy, jako diváci patrně čekáme více. Za tímto účelem Garland prokládá film flashbacky, které více ozřejmují její traumatickou zkušenost v manželství. Právě tady ale Men začínají odhalovat to, jak omezený pohled na daná témata nabízejí. Film je sice všestrannou a dost okatou kritikou misogynie, ve snaze o zprostředkování ženské perspektivy a zkušenosti ale úplně selhává. Z Men je tak stále více patrná Garlandova snaha působit jako umělec se silnou výpovědí, ale už ne jeho pozornost k jednotlivostem, které jeho původní záměr mohou nabourávat. Harper sice má být hlavní postavou, příběh nám o ní ale většinu informací zahaluje. Jediné, čím ji film definuje, je její trauma z minulosti a následná pasivita vůči utrpení, které na venkově zakouší. Závěrečný obrat filmu k body hororu a surreálným výjevům pak jen potvrzuje, že ve středu filmu nestojí jeho protagonistka, ale sám tvůrce, který si radši bude zahrávat s laciným symbolismem (rajské ovoce, porod) než aby myšlenkové jádro filmu opřel o pevné základy. Je to ale škoda, protože první akt filmu svědčí o tom, že když se nestaví do popředí, dokáže diváka bez problému zaujmout i zneklidnit. ()

borec999

Ďalší nevysvetliteľný artový bizár. V umiernenej a pomalšej prvej polovici, kedy Men zostáva len pri náznakoch ma film dokázal zaujať zaujimavou atmosférou. No a v polovici druhej, keď sa začnú diať absolútne nereálne, logicky nevysvetliteľné a úprimne skôr smiešne než desivé veci  (viď záverečná scéna "pôrodov") ma Men úplne stratil. Na záver zostal teda len dejovo nevysvetliteľný maglajz s množstvom neobjasnených otázok (tie vzhľadom na videné racionálne vysvetliť jednoducho ani nešlo) pre úzku skupinu divákov, do ktorej ja teda určite nepatrím. 2* za schopnú, príjemne atmosferickú a ľahko paranoidnú prvú polovicu. 35% ()

KoRner

Niečo ako obrátený von Trier, avšak ultimátnym zlom tu nie je žena, ale muž. Do polovice, keď sa ide na náznaky a atmosféra by sa dala krájať je to super, avšak potom nastúpia psycho- umelecké koniny a celý film ľahne popolom. Netuším, čo tým chcel režisér povedať, ale asi nie som na to dosť "umelecký". (Spoiler- Ak to znamená, že nechápem zmyslu niekoľkonásobného znovuzrodenia muža z mindži na hlave, tak som na to nechapanie fakt hrdý). ()

Han22 odpad!

A máme to zase tady. Poslední roky se objevuje nový typ hororového dna - artová slátanina. Je to ten typ hororu, který je nudný, opájí se krajnkami (tady jsou to pampelišky), nedává žádný smysl a člověk při něm ještě s láskou vzpomíná i na ty nejlacinější found footage, nejnudnější duchařiny či nejpitomější slashery. A mezi "experty" se najdou ti, kteří v tom hledají či dokonce nacházejí smysl, zatímco režisér se chechtá, jak mu na tu dementní vyfetovanou slátaninu lidi skáčou. Men jsem skouknul navzdory několika varováním a nezklamal. Obyčejná ženská se chce rozvést, což její manžel neunese a poté co ji upraví ciferník se naposledy proletí. Ona se vydá vzpamatovat na venkov, kde potkává samé kretény se stejnou tváří a také jednoho naháče. První hodinu se nic neděje, což se projevuje třeba tím že hrdinka se zastaví pět minut "kuká" do tunelu. Pak se postavy začnou dobývat do domu a když si říkáte, že třeba přijde aspoň nějaká pointa, která tomu dá smysl přijde SPOILER pětinásobný mužský porod, poté se narodí její manžel, který ji vyčte, že kvůli ní zemřel a konec. Nu což, něco v mém žebříčku musí na tom posledním místě být a tohle je jasná volba a odpad. ()

misstake

Tak nám Garland zprznil další žánr. Wow. I když nevím, jestli v tomto případě se dá mluvit o žánru. První půlka je atmosférický jako horor, kdy člověk čeká, co se z toho vyklube, jestli to nakonec bude nějaká sekta, či co a závěr je krásný WTF. Prostě to naše oblíbené nechápavé kroucení hlavou, to, proč se koukáme na filmy a chceme se jimi nechat překvapovat. ()

iXtr3m3

Tak toto ma teda minulo riadnym oblúkom a prikláňam sa dokonca k názoru Verbala, ktorého inak moc za jeho hovnomentáre nemusím, ale toto bolo akože čo? Nepovažujem sa za dementa, takže si nemyslím, že by som nedokázal pochopiť, o čo autorovi šlo, ale tu sa žiaľ doslova a do písmena spoľahlo len na audiovizuálne spracovanie a ostatné šlo bokom. Robiť film len v náznakoch a nechať všetko ostatné na diváka, to som si mohol prečítať výcuc zo scenára a mal by som podobný základ, ako z tohto "diela". Uznávam, že finále bolo doslova a do písmena "neočakávané", ale beriem to len ako samoúčelné bez nejakého hlbšieho zmyslu a za to dávam z milosti jednu hovnohviezdu. Žiaľ, nie som evidentne cieľovka, čo ma mrzí, lebo Garlandova Ex Machina a dokonca aj Annihilation sa mi páčili, ale toto šlo mimo mňa kilometrovým oblúkom. ()

Corpsegrinder

Skvělá pocta 70s folk hororům říznutá V kůži Johna Malkoviche :)) No ne tak úplně každopádně herecká sestava skládající se zejména z kopií Roryho Kinneara tady jede mimořádně slizky a každá jeho nová postava byla naprosto parádní. Co se týče zápletky, tu si bude muset každej vyložit po svým ačkoliv mně osobně přišlo že režisér dává nakouknout do karet dostatečně. Díky hezkejm lokacím se na to dobře kouká, funguje zde i krajně ujetej občasnej humor a kupodivu se najde i pár solidních hororovejch scén. Soundtrack si bezpochyby seženu zvlášť. Silná čtyřka. ()

Adramelech

Předností filmu jsou pěkné exteriéry a interiéry a vůbec dobrý vizuál. Hlavní hrdinka mi nepřišla moc sympatická, tenhle účes u žen nesnáším. Mnohem větším problémem však je, že příběh postrádá logiku a vlastně i smysl, pokud ovšem nepojednává o tom, jak nějaké ženské hrabe. Celkem vzato vyumělkovaná a esteticky načančaná nuda, která má snahu se vydávat za umění. Ta jedna hvězdička je za vizuál. ()

aquiver

Audiovizuál strhující, velmi tísnivá hororová atmosféra, při které bych se nebál mluvit o nejlepším hororu roku. Příběh se už tolik chválit nedá, chaotická symbolika podvědomí, výčitek svědomí a strachu... 60 % ()

F.W.Colqhoun

Muži jsou hrozní. Skoro stejně hrozní, hloupí a děsiví jako venkov, ten strašný venkov. Je možná trochu ošidné propagovat feminismus tím, že budete vyprávět prostřednictvím ultimátně šílené ženské postavy. Hyperstereotypem proti stereotypu? Na druhou stranu zkuste porovnat všechny WTF-momenty, pagan-horrorové lahůdky s nějakou osobní zkušeností, kdy jste se svou drahou polovičkou zkoušeli racionálně řešit nějaké emocionálně nabité téma - kam se hrabe Rory Kinnear rodící sám sebe... Kromě dost dobrých hereckých výkonů, přinejmenším v rámci žánru, hezké venkovské výpravy a (slovy Ruby Rhoda) super-zelené kamery stojí za zvláštní zmínku velmi intenzivní, znepokojující a zároveň artistní soundtrack Geoffa Barrowa, který ve volném čase brigádničí jako tvůrčí motor Portishead a Beak>. ()

HonzysKISS

Velmi nerad to říkám, ale bohužel jeden ze slabších kousků od A24. Já opravdu miluji podobné artové filmy, ale tohle je strašně utahané už i na mě. Skoro celou dobu sledujeme jenom vyschízovanou týpku, jak je na odpočinkové chatě. Jenom posledních 20 minut začne být ta pravá A24, ale na to už je pozdě. Ovšem, jsou tady i zajímavé scény uprostřed filmu, ale to, co tím chtěl básník říct, mě vážně neoslovilo (a ano, chápu pointu). I když dámské publikum to nejspíše bude baviti více. 20/100 ()

Cuzan

Midsommer po anglicku. Britsommar. Taková rozchodová balada s krásnou kamerou, hudbou a lokacemi. A že se tam stírá realita a fikce? To je v rámci žánru v pořádku. ()

Klajnik

Film, který bude nutit diváka hodnotit skrze politické prisma, avšak funguje i sám za sebe. Je dost vyprávěn skrze obrazy a ponechává meze interpretaci. Zajímavá podívaná, vizuálně přitažlivé i správně “creepy”. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)