Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

samkko

4.5/10 co to do háje bylo Garlande!? Abych byl upřímný, film jsem zkoukl jen kvůli artové povinnosti. Už z traileru jsem byl schopen rozpoznat, že děj zde asi úplně pro mě nebude a světe div se, nemýlil jsem se. Většinou takovéhle nejednoznačně pojaté snímky velmi oceňuji a dávám jim ve světě kinematografie přednost, jenže je mi jasné, že ne vždy, se autor trefí svým dílem do středu diváckého srdce. Film je po vizuální stránce naprosto úchvatný. Každý záběr má něco do sebe, zpívající chóry, či melodie ozvěny působí skvěle a atmosféra (tuším že Anglie) je bezesporu bezmezná. Obsazení není hvězdné, ale za to zas příjemné. Postavy, leč mi přišly dost neprokreslené, na hodinu a půl dlouhý film dostačující. Co jsem od filmu čekal, to jsem nedostal a neberu to jako špatnou věc, protože mé očekáváni byl nějaký bezduchý anglánský dramatický a lehce hororový snímek s jednou lekačkou a zbytečným koncem. No a co jsem dostal? Dostal jsem naprosto absurdní film, pojednávající o, no vlastně ani nevím o čem, s folklorovým nádechem a přikořeněný pořádnou dávkou nechutných zhýralostí, u kterých jsem nechápal jejich význam v tomto filmu. A další věc kterou jsem nepochopil je co tímhle tím chtěl autor světu vzkázat. Předpokládám, že však sám režisér o tom nemá zdání a chtěl prostě jen zapůsobit a vytvořit něco nového. Zda se opravdu jedná o převratný a nový počin, o tom velmi silně pochybuji, ale nepochybuji o tom, že je možnost, že se mé hodnocení a pohled na tento zajímavý snímek jednou změní. ()

Hashirama

U artových filmů obecně platí nepřímá úměra, že čím méně je film divácky přívětivý, tím víc by měl být podnětný. Pokud toto zlaté schéma není ctěno, z filmu se stává kožená pruda, u které si můžete leda tak čuchat k prstům u nohou a hladit si pásový opar. Film, který sám sebe prezentuje v prvním plánu jako jinotajnou alegorii, potřebuje být opravdu nahuštěný podněty, aby člověk nevnímal kolaps druhotných příznaků, které nechává scénář / režie ležet ladem. V mých očích Men v tomto jednoduchém schématu ukázkově selhává. Jedním z důvodů je příběhový půdorys, který je (chtělo by se říct dnes už klasicky) brutálně vykostěný, jádro zápletky je prezentované vlastně jen skrze flashbacky, a svět, do kterého jsou postavy zapuštěné, působí prázdným dojmem nazdařbůh vylosovaných ateliérů, které by mohly být beze změny nahrazeny křídou pokreslenou černotou jako v Dogville. Film se tváří, že je o krok před vámi a že vám nedá nic zadarmo, ale přitom se vlezle podbízí malebnými anglickými krajinkami. Jádro myšlenky je vymodelované fascinujícím způsobem, především realizačně v oblasti kostýmů, make-upu a fyzických úprav. Podání působí přesně tak znepokojivě jak by mělo, divák si podvědomě všímá řady zvláštností, které mu na první dobrou úplně nedochází, a řada vedlejších detailů (absence žen) a leitmotivů (charakterizace mužských postav) je vpravdě originální a svým způsobem i zábavná. S postupem času se však film začne hroutit sám do sebe a celá myšlenka směrem k fyzicky brutálnímu finále vyhnívá do prvoplánového a tendenčního blábolu, který je zcela poplatný dnešní době, a který se navíc opírá o keltskou mytologii, což ke vzhledem k volbě námětu jako zoufalý výkřik na hranici toho, kdy se tvůrce snaží komunikovat své myšlenky, a zároveň se snaží celý film nějak divácky ukotvit v realitě. Rory Kinnear je zde opravdu fascinující stejně jako samotný film v řadě maličkostí. Jako celek je to však rozbité, nefunkční a (ne)překvapivě i banální jak hovno. 4/10 ()

Tomash58

Bude se jednat o velice rozporuplný film. Objektivně je to skvěle natočené, o tom nemůže být pochyb. Jedná se avšak o velice lyrický snímek, jde spíše o předání nějaké myšlenky než o vyprávění samotného příběhu a to nemusí každému vyhovovat. Často se avšak u takovýchto artových filmů stává, že autor kolísá mezi lyrikou a epikou a ve finále je z toho maglajz, z které si člověk nakonec nic neodnese. Tady se Garlandovi povedlo zůstat u ne vyprávění příběhu jako takového, ale vytvoření tísnivé atmosféry, předání (lehce feministické) myšlenky a vytvoření řemeslně skvělého počinu.  Harper (hraná Jessie Buckley) nemusí být zrovna sympatická, i tak je ale divák na její straně, protože by byl jinak úplně opuštěný, stejně jako ona, v krásném, ale deprimujícím a tísnivém anglickém lese, malé vesničce a naopak až moc velkém domě. To nejdůležitější příběhově je její minulost, která je na plátně jen několik minut ve flashbaccích, nyní v 'opuštěné' anglické krajině potkává muže. A je jeden jako druhý, doslova. Opět, příběhově to význam nemá, ale atmosféru to dělá o tolik více úžasnou a zároveň nepříjemnou, že je radost (a strach) se koukat.  Samotné finále může být pro někoho už trochu přestřelené, ale nijak nevybočí ze směru, kterým jde celou dobu a zůstává na stejné rovině.  Pokud si člověk uvědomí, že jde na lyrický film, který spíš předává myšlenku a je rozhodně dost artový, s dlouhými záběry a minimem dialogů, měl by si ho užít pokud je fanouškem těchto typů filmu.  Za mě rozhodně (ne)milé překvapení, u kterého jsem se cca hodinu ani nehnul a budu si ho dlouho pamatovat. ()

kukkik odpad!

Obrazově libový, obsahově ovšem absolutně bezcenný film. Možná psychedelický vhled do noční můry misandričky, možná do mysli samotného neo-feminismem postiženého autora nebo zkrátka slepenec uměleckých efektů s době poplatnou tématikou. Kdoví, kde je pravda. Ale není to vlastně jedno, pokud je finálním výsledkem tohle? Snadno zapomenutelná rádoby alegorická slátanina plná zášti, nenávisti a sexismu, která se snaží zaujmout výhradně pěknou kamerou a "šokujícími" záběry, které konzumního diváka odradí, otrlého nešokují a znalého postupně unudí absencí smysluplného děje. Ony vůbec všechny ty filmy typu "domysli si sám scénáristovy slepé uličky" snadno omrzí. Myslím si ale, že samotný název filmu dává tušit skutečnému záměru autorů..  odpad! ()

baddass01

První dvě třetiny filmu to bylo skoro na 5 hvězd. Krásná atmosféra anglického venkova říznutého tajemnem a plíživým děsem, která ale postupně vygraduje do totální, až imbecilní a nelogické slátaniny. Těžké zklamání. ()

gemi

Experimentální (f)artový sranec, jehož poselství je sice v závěru pochopitelné, ale to nic nemění na faktu, že je to nuda jak prase. ()

Homerking

Vizuálně ohromující, naprosto matoucí. Nemám nejmenší ponětí co se tento film snažil zobrazit ale i tak se jednalo o slušnou podívanou, no a  závěr ?  to byl sakra porod. ()

.killer.

Hvězda za obstojnou mysteriózní atmosféru a Roryho Kinneara. Příběhově slabý, s milionem symbolů a nejasným sdělením. Řekl bych, že má Garland na víc, ale ztratil mě už u Anihilace z roku 2018, takže to neřeknu. Režisérů/scénáristů co mají potřebu něco sdělit, ale neumí to sdělit, už je na můj vkus trochu moc. Škoda, potenciál to mělo. ()

pekl

Muži mi na KVIFF 2022 sedli, i když z toho jako pohlaví vycházíme dost katastrofálně. Garland natočil ryze ženský film, obsadil ho úžasnou herečkou, a dal nám to pěkně sežrat... ()

RAFT

Režisér po vynikajícím Ex Machina ,druhý film s Portman nic ,moc .Natočil třetí film Men .Co tohle bylo za kravinu ,ten režisér si zaslouží asi kazaijku.40% ()

scarlock

80% filmu bylo na 4*. Ale asi nejsem tak inteligentni, jak kolegove v dalsich komentarich. Nezakoncema smycka rodicich muzu bez navaznosti vymazana laskyplnym usmevem k tehotne zene. Rad bych dostal vysvetleni, co tak pan Dubinek provadel a co mel na starost. Za me skoda, ze z mainstreamu (+-) tento film ujel k van Trierovi, avsak ponechal jen visual bez myslenky. ()

Najt

Garland se v tomhle filmu neskutečně předvedl. Ukázal, že dokáže opravdu překvapit. V podstatě nemůžete vědět, co od něho čekat. Prvni hodina filmu je neskutečná paráda. Za celou tu dobu se prakticky nic nestane, ale já se neodlepil od obrazovky. Od začátku je film zvláštní v tónech určité mysteriozity, venkov je brilantní, dům taky a atmosféra byla prostě super. Zkrátka mistrovsky vytvořené hororové napětí a co se skoro nic nestalo a já měl pocity "strachu" větší než při masakrování v kde jakém hororu. Herecký výkon, s Jessie Buckley, která si to nandala už loni v Devil In Me, byl výborný,  stejně tak i Rony Kinnear, který si tu střihl mega množství rolí. Do toho povedená hudba, technicky řemeslně perfektní a ještě jednou úžasná příroda. První hodina je na 5*. Pak přišel MEN a vznikaly otázky a poslední půl hodina to byla taková hovadina, že jsem si řekl, že až budu psát komentář tak musím zmínit režiséra, jakožto mistra překvapení, protože takhle s prominutím dom*dat tak super film, to chce mega koule. Ta 20 minutová nemluvná pasáž vše pohřbila. MEN jakožto zvláštní entita by mohla fungovat, ale to jakým stylem divákovi byla podána a to, že se vubec nic nevysvětlí, nebo že si divák má domyslet, že to byl jen výplod fantazie díky pocitu viny, či co, to fakt nestačí. Závěr pak považuji za opravdu ubohý. Kdyby se v podobném duchu nesla i první hoďka, dám 2* a řeknu ušlo to, ale žádný zázrak, jenže ten začátek byl prostě super a o to víc vás pak takové rozuzlení naštve. ()

movemat

Umne napísané a odvážne natočené podobenstvo, ktoré fanúšikom podobných žánrov dá zaspomínať na Aronofského brilantnú matku!. Ústredné duo hrá presvedčivo, prostredie nádherné, škoda len že tempo miestami pokrivkáva. Na slabšie štyri hviezdy to ale postačuje. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)