Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

SAINTS

RežiserAlex Garland rieši toxickú maskulinitu,bez toho aby film premenil na feministický traktát.Výsledkom je ambiciozné a dosť záhadné dielo.Po osobnej tragedii sa rozhodne Harper izolovať na anglickom vidieku,v nadeji že sa jej tam znova podarí postaviť na nohy.Zdá sa však,že ju prenasleduje zvlášna prítomnost v okolitych lesoch.To,čo začína ako latentný strach sa postupom času zmení na nočnú moru,pohánanú jej najtemnejšími spomienkami a obavami.V skutočnosti sa scenár filmu Men ukazuje ako velmi zložity a ťaží z mnohých úrovni.Film tak môžeme vnímať ako čistý fantasy film s príchodom ženy do zapadnutej dediny poznačenej absenciou žien,ale aj ako psychoanalytické dielo,kde to čo sa odohráva na obrazovke,je odrazom traumatizovanej psychiky tejto ženy poznačenej na celý život mužským vplyvom ktorým trpela.Ked hrdinka dorazí do zahrady domu ktorý si prenajíma zahrýzne sa do jablka ktore si oberie priamo zo stroma.Následne traumatizovana žena hladá utechu u dochovneho,no ten jú obviní zo smrti jej priatela.Garland nám tu pripomína ako rôzne náboženstva stanovili pôvodnu vinu ženy,čim potvrdili ích podriadenosť mužskej autorite na dlhé storočia.Záverečná sekvencia je šokujúca.Dlho zostane v našej pamäti. ()

ESW odpad!

Samoúčelnost plodí a rodí samoúčelnost. Samoúčelnost plodí a rodí samoúčelnost. Samoúčelnost plodí a rodí samoúčelnost. A konec. ()

adamix

Audiovizuálna nádhera a zvrátenosť v najvyššom možnom leveli a jedno z najkontroverznejších artových diel, aké som kedy videl. Pre takéto experimenty zbožňujem sledovanie filmov a oceňujem aj originalitu v nechutnostiach a skrytých významoch. Tá záverečná polhodina je šialená, akou len môže ľudská fantázia byť. Garlandov najlepší počin a skoro som dal 5*. ()

mark9th

Krasny vizual, otrasny napad. Ano, ako tu uz povedal Mrceloo, hodnotenia budu rozporuplne. Ja hodnotim takto, pretoze som uz stratil vieru aj trpezlivost pri tomto type hororu. A aky typ to pre mna je? Jendoducho, vizualne putavy, dejovo gradujuci, herecky perfektne obsadeny, ale taktiez, zahodeny potencial, zaverovo vizualne sokujuci avsak nic nevysvetlujuci iba matuci. A bez akejkolvek sance na dalsie zhliadnutie. Akokolvek by som tomu chcel dat vyssie hodnotenie, nemozem. Nemam rad ak reziser dlhodobo graduje dej v ocakavani na velke finale (a ze toto mohlo mat velke finale), no nakoniec sa zmoze len audiovizualne sokovat, aby si pred premierov zabezpecil zvedavost u divaka, aby bolo co dat do traileru a to je asi tak vsetko. Zamer filmu nepoznam, mozno to bol aj ten zamer, aby si ho kazdy vysvetlil po svojom. Moje vysvetlenie by tak bolo, ze pre mna toto nemalo vobec zmysel a hladat nejaky by bola pre mna iba strata mojho casu. Po tom vsetkom si uvedomite, teda aspon ja, ze to bolo nefunkcne od zaciatku az do konca. ()

Mamlas odpad!

Nezajímavá baba jede autem, pak chodí pomalu po baráku, pak po venku, pak po baráku a tak furt dokola. Přitom kouká a kouká. V hlavě jí šibe, takže vidí bludy. Z tohohle materiálu vytvořil režisér dokonalý bordel. Nudný, nudný a blbý. Vůbec jsem nepochopil, o co tam mělo jít a navíc mi to bylo úplně putna. Nedodíváno. Pozitivně hodnotím jen to, že se netřepala kamera. (2%) ()

Binne

Docela mě zaráží potřeba dnešní doby, vše posouvat na úroveň různých metafor, skrytých významů apod. ačkoli film prostě dobrý není. Samozřejmě se tady mezi hodnotícími objevilo několik komentářů od skutečných expertů na hororový žánr, symboliku, oduševnělou filmařinu apod. tedy nerada bych těmto géniům lezla do zelí ale pokusím se o vlastní malý vhled. Příběh začíná dovolenou jedné ženy, od začátku je mírně uzavřená a divím se jejímu okolí, že jí už od začátku neříká "Ty blbá krávo", protože na otázky se odpovídá a pakliže je na Vás někdo milý, je vhodné se pokusit o to samé, ne na člověka vrhnout kyselý pohled a div mu nevystříkat pepřový sprej do obličeje. Nicméně, "To BY PřeCI NeBYL GaRLaND", kdyby to bylo tak jednoznačné, že? Film pojednává o velkém traumatu, který si hlavní hrdinka vlivem velmi toxického vztahu prožila, a který ji brání nejen v tom, aby sama se sebou žila v míru, ale také v tom, aby navázala jakýkoli zdraví vztah s kýmkoli jiným - obzvláště pak s muži. Takhle, nebudu zabíhat do detailů a snažit se detailně vysvětlit, co znamená, když muž svými ústy porodí dalšího muže. Asi úplně každý, i ten kdo nemá třetí oko pochopí, že to nebylo jen tak. Při nejhorším, když tento počin bude velmi trápit jeho mysl, může vždy přijít sem a přečíst si komentáře zdejších expertů, kteří mu řeknou, jak vysoké IQ je zapotřebí pro tento film. Pro mě to bylo mnohem slabší, než například "Slunovrat", kde paralely byly mnohem promyšlenější a na podstatu filmu bylo možné utvořit si konkrétnější názor, zde šlo evidentně pouze o metaforu s psychickým traumatem - nic víc, nic míň. Vizuálně mi to zajímavé nepřišlo. Byli to Vraždy v Midsomeru po požití LSD. Bavil mě Rory Kinneary (Možná by mohl mít vlastní pořad, něco jako 3+1 s Rory Kinneary). Ale že bych díky tomu pochopila podstatu existence lesních elfů...ne. ()

Pete

Dlouho jsem při výběru filmu nešlápl takhle do ho*na. Zařazení do žánru drama/horor, vážně? Toto nemůže uspokojit fanoušky tradičních žánrových škatulek, jenže ani milovníky podivností alá Cronenberg, a Larse Von Triera bych v této společnosti nezmiňoval raději ani slůvkem. Už když se poprvé objevil naháč na zahradě, dostal jsem záchvat smíchu, a kdo pak dnes proboha skočí na trapné lekačky, a všechny ty stokrát omleté klišé? Toto by šlo vylepšit snad jedině tak, kdyby všechny mužské role hrál místo Kinneara Eddie Murphy, mistr převleků. Budování atmosféry? Leda houbelec, takto by to musel zvládnout každý v prvním ročníku na FAMU. A jaký to má vlastně celé smysl, podobenství života ženy v mužském světě? Jdu si pustit radši film o muži v ženském světě na uklidnění. Jednu hvězdu stěží nechám za výkon Jessie Buckley, že tohle vůbec dokázala uhrát s vážnou tváří. ()

mala_sestra

Okamžitě po zhlédnutí traileru mi byly jasné dvě věci: bude to mít dost rozporuplná hodnocení, ale mě se to bude strašně líbit 😁 Což se teda potvrdilo a líbilo se mi to moc, přestože jsem byla řádně znechucená. Nemluvím teď ani tak o primárně nechutných věcech (např. ruka), ale spíš o poselství toho příběhu. Ve zkratce jde o příběh mladé úspěšné ženy, která se po ukončení toxického vztahu vydá sama na venkov, aby se pokusila dát se do pořádku. Na místě pak znovu prožije celé své trauma. Její traumatická zkušenost je zde zobrazena prostřednictvím vesnice plné mužů, kteří vykazují různorodé typy nehezkého chování k ženám, přičemž je, až na jednu výjimku, hraje tentýž herec (super nápad) a absencí jakýchkoli jiných žen. Všechny reakce hlavní postavy na ně pak představují její vlastní pocity viny a snahu se osvobodit. Konec, který jsem já osobně teda nevnímala jako otevřený, symbolizuje osvobození a znovuzrození/zrození (mimo jiné těhotná kamarádka a Zelený muž).  Rozhodně mi to nepřipadá jako trapný feminismus, jak je zmiňováno v mnoha recenzích, a ani si nemyslím, že by feminismus nebo nenávist k mužům byla tématem tohohle snímku. Kdo to tam vidí, tak mu asi jeho vlastní “problémky” zabraňují vidět, o čem to celé je.  Obsazení bylo za mě perfektní (herečka v hlavní roli se mi líbila taky v Asi to ukončím) a hudba nádherná. Příběhem mi to lehce připomínalo Midsommar a ztvárněním novější věci od Larse von Triera, takže pokud máte rádi obojí zmiňované, bude se vám to líbit jako mně. ()

DoubleJack

Alex Garland je chlapec s velmi specifickým režisérním rukopisem. Někdy si ty věci sednou více, některé méně a bohužel co se týče Men, tam si to nesedlo vůbec. Přemíra symbolismu, která narušuje realismus celé dějové linky v kombinaci s velmi svérázným podáním filmu a až zbytečnými expresivními momenty, mě od filmu úplně odtrhly. Ani ústřední motiv nepovažuji za něco přelomového. Hororový aspekt s atmosférou se místy relativně povedl, ale protože jsem se do děje nedokázal vžít, vše se minulo účinkem. Věřím, že závěr měl pak nést silnou myšlenku, ale at se na to dívám, jak se dívám, myšlenku nenacházím. ()

nula87

První polovina je slušná, zajímavě budované napětí a hlavně očekávání toho, kam to povede. No a pak to vede nezadržitelně do haj*lu. Doslova. 40% ()

Nathaniell

Vzkaz pro Algernona: Mám patrně jiný názor. Tenhle film sice byl i podobenství. Mám však pocit, že se režisér nemohl rozhodnout, co z toho v závěru udělat a tak nezvládl finále. PS: Atmosféra je místy celkem dobrá, ovšem znám mnohem lepší horory, kterým tohle nesahá ani po kotníky. Jen můj názor. 2* ()

xxmurphyxx

Malo to miestami pár fajn creepy scén, ale málo na to, aby to nenudilo. Ako horor to nefunguje vôbec, už len kvôli prílišnej grotesknosti postáv, aj keď atmosféra nebola márna. Najme hudba dobre dotvára takú zvláštne divnú atmosféru a dáva spomenúť na veci typu Midsommer. Lenže tam kde sa Midsommer nebál pritvrdiť a ísť na doraz, tam Men zaradí spiatočku a v podstate jediný vyslovene ako tak hororový element je na úplnom konci, ktorý je mimochodom celkom slušný mindfuck a úplný koniec, ak sa to koncom dá nazvať dáva tušiť, že autori nevedeli ako z tejto chujoviny von. ()

waltosin

Opravdu byl ten závěr originalní a dechberoucí, jenomže to se nedá říct o celým příběhu který by dlouze nudný a i nesmyslný! 45% ()

Habanera

Co klon to výčitka. Výčitka a vina, ale i prosba o odpuštění. Znepokojivá atmosféra celého snímku s  pozoruhodným “creepy” vizuálem a zvukem. ()

Bossi123

Upřímně řečeno, tenhle film je kravina. Je tam sice pár světlých okamžiků, jako je krásná příroda a okolí vesnice, zpočátku sympatická postava Harper nebo samotné záběry (třeba na modré květiny nebo na les), prot také ty dvě hvězdy, ale to je tak všechno. Na úvod výčtu věcí, které se mi nelíbily, bych začal ostatními postavami. Až na Ridley jsou to všichni muži, kteří nějakým způsobem Harper ubližují; její manžel James jí udeřil a vydíral ji, kněz měl nemístné poznámky k jejímu rozvodu a pak se ni pokusil znásilnit, Geoffrey byl celou dobu velmi podivínský, na konci filmu chtěl Harper zajet a vyhodil ji brutálně z auta, malý chlapec, kterého z pro mě nepochopitelného důvodu hrál dospělý muž, ji celou dobu děsil a samozřejmě nesmím opomenou naháče, který ji celý film pronásledoval, počínaje scénou v lese a konče scénou, kdy začal rodit, k čemuž se také za chvíli dostanu. Z tohoto popisu plyne, že všichni muži, černí nebo bílí, křesťané i ateisté jsou vlastně velké svině a ženy jsou obětní beránci. Nevím, co si tím chtěl režisér vykompenzovat. Dále bych o tomto filmu rozhodně netvrdil, že je to horor, to ani zdaleka ne. Jasně, třeba v tom lese na začátku možná někdo dostal husinu nebo když ji po domě honil ten skřet s rozřízlou rukou, tak budiž, ale chyběla tomu ta správná atmosféra. A nyní se dostáváme k samotnému závěru filmu. Ten byl naprosto nechutný a pro mě jen těžko skousnutelný. Jako pardon, ale když tam přijde nějakej tlustej nahej chlápek ve střednim věku, sekne sebou na zem a začne tam na vás rodit nějakou prapodivnou kreaturu a to se posléze opakuje asi pětkrát, bylo mi z toho fakt zle. Jen za ten konec jsem dal jednu hvězdu pryč, protože to byla fakt nechuťárna. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)