Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

Rockerman

Ty artové horory mě buď chytnou nebo ne. Men patří mezi ty druhé. Nuda, sem tam lekačka, oč vlastně běží se člověk nedopátrá, nejsem žádný filozof a tak zbývá jen se pousmát dvojité ruce a "porodům" na konci. Never more! ()

BOURQUE

Režisér Alex Garland už dokázal, že svoje scenáre je schopný predať v takej filmovej podobe, ktorá vždy ponúka niečo navyše, ako ostatné „tuctové“ záležitosti daného žánru. Scenár filmu Men je na prvý pohľad pomerne „jednoduchý“ – žena si chce vyčistiť hlavu na vidieku po tom, ako jej manžel „spáchal seba vraždu“. Avšak komplexnosť a vážnosť príbehu je (hlboko) pod povrchom. Režisér Garland, pomocou „bleskového“ (avšak pomerne logického) striedania obrazov z minulosti a súčasnosti, postupne odkrýva jednotlivé kúsky príbehu slečny Harper. K tomu miestami používa dlhšie a pomerne štatistickejšie scény (napr. tá tunelová), doplnený s ambient hudbou. Balansovanie medzi skutočnosťou a desivou fantáziou je viac-menej funkčné, ale napriek snahám, záver nevie poriadne knockoutovať diváka. Jessie Buckley vo svojej roli je nadpriemerná. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Lyžař

Men je koukam docela rozporuplny film. Ale co. Ja mam svuj nazor a ac se lisi, sem s nim. Od zacatku klidecek, cekani na horor. Krasna priroda, prochazky, nojo, jenze pak to prichazi. A dostava me to az do stavu, kdy film pauzuju a premlouvam se, at koukam dal. Dokazal jsem to. Silna hudba, vizual. No a to cele nas privadi k zaveru. Ten je unyly, ale ono to je potreba. Neuvedomoval jsem si dost dlouho, kam se nas basnik snazi dovezt. No ale prislo to. Mazec. Vztahy vseobecne je to nejslozitejsi, ceho muzeme byt soucasti. ()

figliar

Neverím vlastným očiam, čo som práve videl. Prvých 10 minút to vyzeralo celkom nádejne. Ale to je tak všetko. Alex Garland v tomto filme šliapol totálne vedľa. Podľa informácií, chcel poukázať na problémy súčasnej spoločnosti. Nech už však mal film odovzdať akékoľvek posolstvo, ku mne sa určite nedostalo. ()

franzkfk odpad!

Docela často se tu skloňuje subžánr "folk horor". Jsou tam sice matoucí prvky (návštěvník, samota, místní komunita, religionismus atd.), ale opravdu to tak není. Na to tu chybí mýtus/legenda. Ovšem klidně mě můžete v dalších řádcích vzít za slovo:) Je to pouhé psychologické zrcadlo hříchů mužského pokolení. Nic víc. Ta symbolika z toho vyloženě křičí ... ehm ... kousnutí do jablka;) ... ehm ... Následně předávání hříchu z generace na generaci. To je ten symbolismus porodů ve finále. Ani se nesnažím to nějak extra analyzovat, protože je to - dle mě - strašná kravina. Na těžkýho intouše, kterým Garland je, to je zatraceně plytký, jednostranný, přímočarý a neskutečně odfláknutý. Ale možná je to těžkej kalibr a vlastně jsem to nerozklíčoval celý. Nebo je těch sto minut na takhle složitý dílo málo. Kdoví. Já jen vím, že na nějakou intelektuální debatu s divákem je to zrealizovaný nešikovně. P.S.: Připadá mi komické, jak tady spoustu lidí komentuje tenhle počin stylem "moc jsem to nepochopil, ale dělal to moderní auteur, tak to ohodnotím neutrálně, protože mám strach ztratit tvář". Přátelé, nebojte se být non-konformní. Klidně mějte svůj vlastní výklad, ale pokud je dost volný, tak jste se asi s umělcem minuli. Dílo se píše s nějakým úmyslem, s jistou výpovědí. Klidně ať se vám to líbí pro krásnou kompozici, nebo pro soundtrack, ale říkat, že černej čtverec znamená modrej trojúhelník, je prachsprostý pseudointelektuálství (pokud ten trojúhelník nedokážete odůvodnit). ()

geek.ondra

Mysteriózní, nevyzpytatelný a ve finále i šokující počin studia A24 a Alexe Garlanda. Ten strach z neznáma a finální objasnění hrozby je zde vykresleno tak nečekaně jako už dlouho nikde jinde. Pecka 8/10 ()

gazogazo

Haldu já rád. Moc to místy tlačí na "ART", ale jinak to celkem zamotá hlavu... A moc jí to teda nerozmotá, což je subjektivně škoda, ale proti bustu. ()

pumpkinqueen

Předem chci zdůraznit, že mi folk horor přijde jako docela zajímavý podžánr, který určitě umí navodit děsivě úzkostlivou atmosféru. Ale také musím přiznat, že mám obecně s těmi novodobými artovkami prostě asi nějaký problém... Začalo to nenápadně, chvíli jsem si nebyla jistá, jestli je to vůbec horor pro mě, protože jsem se v tom prostředí úplně necítila, ale i přes pomalejší tempo se mi to celkem rychle vrylo pod kůži a vzbudilo můj zájem. Docela se mi líbil i ten "mindfuck" který přišel v okamžiku uvědomění toho, jak vypadají všichni ti muži ve vesnici. V tu chvíli už mi bylo jasné, že tady půjde o něco hlubšího. Ale to, co nám bylo naservírováno na konci, na to je teda i pojem bizár příliš slabý. Bylo mi jasné, že nemůžu k tomuto dílu přistupovat jako k obyčejnému filmu a že bude vyžadovat trochu více vnímavosti detailů, pochopení a přemýšlení. Nepřijdu si jako konzumní divák hororu, přesto se mi ale nelíbilo to, co jsem viděla. Nemám co vytknout kameře, hudbě (obzvláště děsivě zpracovaná ozvěna byla masterpiece), a asi ani hereckým výkonům, ale netradiční styl režiséra mi prostě nesedne. Došlo mi v podstatě hned, kam tohle všechno míří a čeho zhruba jsme se stali diváky; byla tu očividná jistá konfrontace s traumatem, před kterým se tu chtěla hlavní představitelka ukrýt a přijít na jiné myšlenky. Místo toho přichází vina, přemítání o tom, zda smrt  byla jen nehoda nebo sebevražda a nakonec ztělesnění všech negativních vlastností jejího emocionálně nestabilního manžela. No do toho všeho tu máme různá mytologická, biblická a historická vyobrazení, výjevy a citace. A u těch jsem se, přiznávám, dost ztrácela. A troufám si říct, že to tak bude mít většina diváků, ať už jsou inteligentní sebevíc. Já u filmu přemýšlím opravdu ráda, ale když prostě nemáte konkrétní znalosti, tak to logicky nevymyslíte. Ten důraz na mužskou dominanci sledujícímu docvakl, to ano, a když si pak zpětně pročte nějaké detaily, které mu unikly, tak se to tváří být zajímavé, ale to nic nemění na tom, že během toho sledování to prostě nemá šanci fungovat, protože je to až moc nejasné, zamotané a tu funkční stránku věci převáží ta divnost. A přiznejme si, ani s tou se to nesmí v hororech přehánět. Tady toho prostě bylo hrozně moc naráz. A já osobně si myslím, že ten patriarchát z toho byl cítit i bez toho směšného bizáru na konci. ()

Davidkkk

A24 nezklamává. Men je atmosférický art s fajn tempem a nádherným prostředím, které jakoby tvořilo další charakter děje. Žánrový minimalismus dává divákovi prostor k hlubším zamyšlením, chvilkovým vydechnutím a nasátím anglického venkova. Nedokážu přesně určit, co mě na třetím závěrečném aktu nudilo, ale jednoznačně je znatelně slabší než co mu předchází. ()

Vabr

Opravdu jsem se na tohle těšil, jednalo se totiž o jeden z mých nejočekávanějších filmů roku 2022 - dost hlavně kvůli Jessie Buckley. Bohužel oproti Všechno, všude, najednou se tady nepoštěstilo. Což je škoda. Má to totiž perfektní Jessie Buckley, krásné zasazení, nepříjemné intenzivní flashbacky, kameru a překvapivě dost nepříjemnou, divnou (trochu až wtf) body horror sekvenci. To vše je vážně super, bohužel příběh to celé extrémně sráží hodnocením dolů. Nejde o to, že by byl špatně napsaný nebo nezajímavý, to ne, ale je zkrátka příliš nedostačující na 1h a 40 minut. Je to obsahově moc krátké, takže to pak po zhlédnutí působí šíleně jednoduše a málo originálně. Určitě si řeknete něco jako „To bylo všechno?". Což zamrzí, když samo sebou očekáváte něco většího. Takto nejde hodnotit nijak jinak než průměrně. Škoda, Všude, všechno, najednou byl zatracený masterpiece. Vyhodnocení: Opravdu to není až tak moc o mužích, jak by se mohlo zdát ()

Perth

Jeden z mála filmů po kterém člověk odchází ze sálu s úžasem, stále zpracovávajíc zážitek. Vizuálem i hudebním doprovodem strhující film. Dějově komorní ale neskutečně atmosférické psychologické drama plné symbolismu. Dostalo mě, jak si režisér pohrává s podvědomím. [SPOILERS AHEAD] Až v zajímavostech jsem se dočetl, že všechny vesničany hrál stejný herec. I když mě ta podoba během filmu praštila dvakrát přes nos, nespojil jsem si to. Scéna s přerodem uzavírá kruh a je drsnou analogií na to jak špatné vzorce chování rodí jen další zlo (od zeleného muže - příroda, kněze - náboženství, studenta - mládež...  až po manžela). Můj favorit na film roku. ()

Daiker

V půlce vypnuto...... Nemám rád takové filmy, radši něco z reálného světa než takové odporné art, divné (prý pro náročné) sračky..... ()

NorseSword24

Filmy od A24 mám rád takže na tento horor som sa celkom tešil ale nič som od toho nečakal. Chválim kameru, mrazivú atmosféru, Anglické prostredie, hercov hlavne teda Roryho Kinneara, ktorý tu zahral niekoľko postáv a do každej sa veľmi dobre vžil. Prekvapivo mi ten film ubehol celkom rýchlo. Viac zapamätateľných scén. Zaujímavá hudobná znelka. Ale niečo mi v tom filme chýba. Má to rozuzlenie ale film končí tým že divák nedostane úplne všetky odpovede a musí si domýšľať. Ale to nepovažujem za zlé. Dosť ma prekvapilo to finále ktoré sa mi zaradilo medzi to najnechutnejšie čo som vo filme videl. Ale keď si spomínam na ten film vybavuje sa mi len prvá a posledná polhodina. Stred nič. A tam je to čo mi chýba. Má to dobré predstavenie situácie, prostredia a postáv. Potom jedna dobrá sekvencia a zrazu napínavé, nechutné finále. Ten stred je jednoducho suchý. Keď si vezmem všetky veci ako kameru, scenár, vizuál.... tak je to kvalitne spravené, ale len na priemer. ()

bubblebobble

Po prečítaní miestnych komentárov si dovolím vyjadriť menšiu úvahu. Už dlhšie obdobie vnímam, že hodnotenie filmov prebrala skupinka ľudí, ktorých hlavnými kritériom je, že môžu pri filme žrať a hlavne nech to nie je moc dlhé a nech ma to neotravuje s nejakými intošskými pičovinami (viz. skoro všetky marvelkovy a dcčka majú červené hodnotenia, nič proti, niektoré sa páčia aj mne). Keby dnes natočil Kubrick Vesmírnu odyseu alebo Tarkovskij Stalkera, tak ich táto skupinka označí za artové sračky. Je celkom vtipné pozorovať aj to ako sa tu každý tvári, že ide proti prúdu a pritom najväčšie ovečky len verklikujú hodnotenia verbala (po jeho komentári, spadol tento film z červených čísel na súčasných 54) :) Trošku sa zabudlo na to, že film ako taký nemusí dávať zmysel, nemusí byť v ňom ani žiadny príbeh, nemusí v ňom byť žiadna zásadná pointa. Niekedy je film len nejakým umeleckým vyjadrením človeka. Miestna spoločnosť, tvorená egoistickými rozmaznanými spratkami, je ale presvedčená, že film je tu od toho, že ich musí hlavne zabávať, to je kritériom číslom jedna (furt si predstavujem to tlsté prasa s krabicou pizze, jak sedí na fotelke, pozerá napríklad tento film a rozčuľuje sa, čo je to za chochotinu). Presne preto ma bavia filmy z dielne A24, že serú na takéhoto diváka a pokojne natočia dvojhodinový film s totálne pomalým tempom a celé je to hlavne o atmosfére a skrytých významoch, ktoré nikto nemusí pochopiť. Neviem... mne to pripadá, že kedysi mohol ísť aj robotník do galérie a nemusel pochopiť význam tých obrazov ale napriek tomu mu to niečo dalo. Dneska ten robotník do galérie nejde lebo je tu nejaký pičuský intelektuál, ktorý sa rozhodol, že bude strašne ľudový a povie mu, nech tam nejde a ešte ho bude huckať proti maliarom. Ohlúpievavame. Jaj a inak tento film OK. ()

AngelG

Mnoho jsem od toho nečekala, vzhledem k celkovému hodnocení a převážné kritiky. Ovšem i tak jsem tomu dala šanci, jelikož je Garland velice zajímavý režisér a jsem ráda, že jsem tak nakonec udělala. Určitě chápu, že lidem co nemusí surealistické projekty tohle nesedne, ale já byla nadšená. Od mysteriozní atmosféry, překrásného soundtracku, prostředí a záběry, po fantastické herecké výkony.  Je jasné, že celý příběh je spíše alegorie se spoustou biblických narážek a s nádechem feminismu nebo-li jak je žena vnímána muži (obrazně řečeno). Za mě tedy povedené a jako vždy jsem ráda, že se stále najdou originální tvůrci, kteří si jedou po své ose bez ohledu na to co je in. ()

helraiser

No čekal jsem tedy mnohem víc, jasně má to své světlejší chvilky, ale těch zas není tolik. Hodně symboliky, která ovšem většinu diváků spíše unudí k smrti. Strašení minimalní, takže pro mě dost velké zklamání a pro většinu to bude zřejmě nestravitelný bizár. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)