Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

POMO

Alex Garland je mistr hororového napětí, první scéna s naháčem za oknem je naprostou lahůdkou. Ale ani za svět se nezaprodá žánrové škatulce. Jeho Men jsou fascinujícím halucinogenním tripem plným souvislostních otazníků, vystupujících z harmonické série znepokojivých až děsivých výjevů. LSD trip, ve kterém bloudí hlavní hrdinka, zmítaná devastujícími výčitkami svědomí. Otřesená tragickou událostí, zapříčiněnou komorním konfliktem bytosti z Venuše s bytostí z Marsu. Duševní trýzeň z neschopnosti pochopit něco, co chápat nejde. Že o tom natočí těžký psychologický film zrovna chlap bych nečekal, ale jako milovník atmosférických, filmařsky vybroušených nočních můr, které to divákovi nedělají lehké, jsem za to sakra rád. Garland je z jiné planety. ()

verbal odpad!

Tak nám pyšný esoterický nudil Alex mrknul na Gáju, vypravil se na lup do Jižní Afriky, počichal ředidlo, krutohustě zafilozofoval a metaforicky vyhaluškoval keltský očistec nesympatické až iritující rasistické krávy, která donutila chudáka černouška k sebevraždě, za což ji mentálně týrá cca deset primárně hermafroditických Roryů ve fantaskní potratové vesnici Dolní Roryovice, ležící někde mezi Druidáriem a Lobotomií. Výsledkem je až nesnesitelně unylý slunozvratek, stupidní pouťová premisa zabalená do tuny plíživých jinotajných hoven, navatěná hodinou rádoby yntelechtuálně existenciálních slonoúmorných pičoplků a předlouhých záběrů na tolik tajuplně šustící stromy. Stupidní pouťová premisa, která však zjevně vzrušivě zabrnkala na míchu zdejším obsedantním nudofilům a artovým hnědopichům, kteří jsou již DOKONCE!!! na takové yntelechtuální úrovni, že přestali žrát banány se slupkou, a tudíž úspěšně nalezli hovno v plné žumpě, odhalili onu děsně skrytou symboliku obřích blikajících pičogramů, nadmuli se pýchou, že opět vědí málem lépe než sám, sám sebou znarkotizovaný, autor, pročež přes zduřelé ego ani nezaregistrovali, že se právě sto minut xmrti nudili u polodementní houbičkové artové kokotiny a manýristicky se tu zase za brutálního nadhodnocování nadšeně tahají za šulínky v sebestředných výronech. Musím si už konečně někam zapsat, že když se u těch rozumbradáčů u čehokoliv dočtu, že prý „autor ponechává prostor k interpretacím“, mám si večer pustit raději plyn. ()

Lima

Z první půle jsem byl nadšený, jako snad u žádného filmu z poslední doby. Ta tajuplná atmosféra, podpořená skvěle vybranou hudbou a zvukovými a obrazovými fígly mě úplně očarovala a já se těšil, s čím mě Garland ještě překvapí. Bohužel od scény v kostele, kdy je to už jenom sólo pro hlavní hrdinku a jednoho herce v parukových obměnách, se z toho stane jeden velký bizár, který jde odnikud nikam. Prostě jenom Harper sleduje jednotlivé body-horror výjevy, do toho občas farář, který je imho nejslabší scenáristickou složkou filmu, pronese nějaké moudro a vy z toho všechno máte jeden velký pocit zmaru a rádoby artové manýry, která by tak moc chtěla svádět k vlastní interpretaci, ale kde nic není, ani Putin nebere. Alexi, snažil ses mě opít rohlíkem, ale já mám raději poctivý černý Guinness. Z té dosavadní režijní trojice asi nejslabší Garland. ()

Tom Hardy

Na "chlapský film" vlastně hodně odvážný a progresivní počin, ale příliš se tam stírá hranice mezi fantasmagorií a realismem, respektive film nedokáže jasně definovat, kde končí a začíná jeho vlastní vidění světa. KDYBY tam nebyl finální příjezd kamarádky, ještě by se dalo polemizovat o celkovém rámci. Finální moment nás ale navrací do reality a s tím se podrývá celý koncept, kde najednou zůstávají jen otázky a nikde ani náznak odpovědí. Je to jako sledovat divadelní představení, kde najednou z ničeho nic herec na pódiu vytáhne zbraň, někoho skutečně zastřelí, pak ji zase schová a bez vysvětlení se hraje dál. Jsou zkrátka věty, které nelze nechat nedokončené. Garland se profiluje jako silný režisér, pokud se bavíme o tom, jak parádně jednotlivé scény vypadají. Vypravěčsky ale začíná být příliš zahleděný sám do sebe. Kéž by příště točil podle scénáře někoho jiného. 50 % ()

J*A*S*M

Šel jsem si pro horor roku, odešel jsem spíše zklamaný s pěkně natočeným bizárem, k němuž mě ale nenapadá žádná smysluplná / podnětná interpretace. Ty, co mě napadají, se mi zdají banální. A bez nosného myšlenkového podhoubí z MEN zbyde jen pár creepy scén a jedna lahůdková body horror sekvece. Co se strašení týká, není ovšem snímek ani zdaleka natolik intenzivní, aby mi toto samo o sobě stačilo. MEN chtějí evidentně být (soudě dle finální půlhodinky, kdy se rozpadne dosud relativně v realitě ukotvené vyprávění a stane se z něj fantasmagorie) v prvé řadě nějaké podobenství, nikoli příběhový horor, který diváka napne a vystraší. A já zkrátka - alespoň po první projekci - na první dobou nevím, co ten film chce říct (respektive chci veřit, že chce říct víc než to, co v něm reálně vidím), a zároveň se jím necítím být dostatečně zaujatý natolik, aby mě o něm bavilo přemýšlet. Rozhodně zatím nejslabší Garland, dokonce váhám, zda nepřeklepnout na dvě hvězdy. ()

Radek99

Vizuální orgie, opravdu nádherná kamera, hudba i práce s ruchy a se zvukem, skvělý casting i herecké výkony, jestli měl ale tenhle film nějaké poselství, tak jsem ho nepobral...někde na cestě mezi folk (děs pochází z lidí) a landscape (děs pochází z krajiny, místa) hororem se z toho stal ryzí surrealismus... Forma v případě Men vysoce vyhrála nad obsahem... ()

Algernons

Silně vizuální zážitek, který je plný hutných témat. Nejvíce semnou rezonovalo vykreslení toho, jak strašidelný a nepříjemný svět mužů dokáže být pro ženy. Hlavní hrdinka se přišla duševně uzdravit a to se ji dostálo, ale trochu jiným způsobem. Film ovšem pozvedá hlavně režie a styl, jakým je natočený a složený dohromady. Od záběrů, přes paletu barev až po hrátky s obrazem, temnotou a symboly. Vskutku meditativně nepříjemný kousek, který vás obrazci finální časti silně znepokojí. Avšak to bylo očividnější, než jak možná tvůrci předpokládali a tak finále lehce trpělo repeticí a nudou, což při vyvrcholení nechcete. 7/10 ()

Superpero

Jakési podobenství o souboji pohlaví okořeněné pohanskou tématikou a nebo taky třeba úplně něco jiného. Odpověď možná neví ani sám Garland. Utkvělo mi to v hlavě, i když nemám rád tyhle nepochopitelné onanie. Ze všech těch zrůdných ohavností, a že jich tam bylo, je stejně nejhnusnější CGI ksicht drzého výrostka. ()

hirnlego

Šokující... Že mi bude tak málo vadit ultra feministická, nedohlédnutá, ale pohledná pohádka o Sněhurce a XY trpaslících. A to jsem dostala nabídku výletu pod vlak jen jednou. Jak se do díry volá, tak se z díry ozývá. Tralala. (3,5* klasicky nahoru, protože 55 %) ()

kiddo

Spíš než Men samotní jsou rozborově zajímavé ty zdejší reakce, které existenci ženské na plátně považují za radikální feministický akt sám o sobě, s nímž si interpretačně prostě nevěděj rady, z čehož patrně nemohou učinit jiný závěr, než že jim ten film chce ubližovat. ()

EvilPhoEniX

Alex Garland ( Ex-Machina, Annihilation) zkouší Folk horor pod taktovkou A24 a je to správně kontrovérzní a jen pro okrajové publikum, ale komu jeho režijní styl sedí, tak by si mohl přijít na své. Příběh se zaměřuje na Jessie Buckley, která po smrti svého manžela přijíždí na odlehlý venkov, aby přišla na nové myšlenky, ale magická okolní příroda a stalkující muž z povzdálí ( Nahý) ji přivádí spíš noční můry. Garland natočil docela originální mysteriózní Bizár plný metafor, symbolů, zajímavých dialogů, nádherné přírody i netradiční hororové scény. Výborný je Rory Kinnear, který si zahraje veškeré mužské postavy ve filmu a je správný podivín a slizoun ( Nevzpomínám si na film, kde by jeden herec ztvárnil 20 různých rolí v jednom filmu), čímž Garland opět vyčnívá. První hodina je sice hodně slow building, ale jakmile se Garland přepne do hororového módu, tak kouzlí zajímavé kousky ( Nožem roztrhlá ruka působivá) atmosféra je stísněná a místy nepříjemná a finální body horor sequence je vyloženě boží, za tu by se nestyděl ani Cronenberg, hned se mi vybavila Moucha,Vetřelec i famózní Zygote v jednom. Garland postavil film na mytologii okolo Green Mana a docela se podobá nedávné Africké Gaia. Příběh 4/5. Akce 2/5, Humor 0/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 7/10. ()

tron

No ty brďo. Počas pozerania si budete neustále klásť otázku, čo z toho  vylezie. Ale verte mi, s týmto Boh nemá nič spoločné. A napokon z toho (doslova) vylezie niečo, čo ste fakt nečakali. Napadli mi 3 – 4 možné vysvetlenia. Všetky banálne. Keďže ale Garlandovu filmovú reč pozorne stalkujem pardon sledujem od Pláže, viem, že tento úžasný anglický provokatér je všelijaký, len nie banálny. To asi nemôže byť nikto, kto natočí Anihiláciu a napíše Sunshine, však? Preto mi bolo jasné, že v tom určite bude niečo iné. A veruže aj bolo. Čo? To je otázka. Netuším. Premýšľal som nad tým dva dni a nepochopil som to. Teda, čiastočne áno. Väčšinou ale nie. Zrejme zámer. Alex schválne chcel zúbožených divákov zmiasť do takej miery, že ponúkol toľko možných výkladov (s tým, že ani jeden nemusí byť správny), aby sa v tom stratili a záverečné titulky ich vypľuli použitých, zneužitých, šokovaných a, samozrejme, nič nechápajúcich. Čo sa týka výpravy, je geniálna. Zbožňujem Anglicko, tamojší vidiek dvojnásobne. Atmosféra? Mrazivá, božská. Tá hudba! Herecké výkony? Jessie Buckley nebola stopercentne sympatická, ale to asi ani byť nemala (vzhľadom na „isté“ okolnosti). No hoci nie je stopercentne sympatická, podáva silný výkon. A to je najdôležitejšie. Hoci vidno, že na konci sa v tom už aj sama stratila a zrejme tak úplne nevedela, ako „to“ vlastne zahrať. Samostatnou kapitolou je šialený Rory Kinnear, ktorý tu stvárnil približne milión rolí. Záhad okolo hrdinky sa postupne nazbiera toľko, že na to pozeráte bez dýchania a žmurknutia, aby vám neunikol jediný detail. Čakáte na šokujúce finálne rozuzlenie a ono nakoniec nepríde... alebo príde? Bol som varovaný, že finále je „fyzické“ a že sa mám pripraviť na najhoršie. S úsmevom som mávol rukou. Votrelca som prvý raz videl, keď som mal desať, takže... No a potom „to“ prišlo. Musím uznať, že som to podcenil. Garland skutočne prišiel s niečím, čo som nečakal. Men je kontroverzný film. Samozrejme to, že je niečo kontroverzné, ešte automaticky neznamená, že je to dobré. Ale ani to, že je to zlé. Niekedy to proste znamená len to, že je to kontroverzné. ()

dO_od

// Garland mě zase jednou nekompromisně sejmul, i když se mu to tentokrát povedlo de facto kombinací absurdity à la Kaufmanovo I'm Thinking of Ending Things, Aranofskyho symbolikou připomínající pár let starou matku! a teprve poté Garlandovým specifickým vizuálním stylem, kvůli kterému bylo posledních deset minut doslova jedním z nejbizarnějších filmových zážitků mého života. Desítkuju ale všechno, od konceptu, přes práci s hororovou atmosférou a jaký efekt na mě měla, až po ústřední dvojici herců, která tenhle famózní psychologický teror dovedla až do zdárného konce. Mňam. ()

Psychor

O nejlepším filmu letošního roku již asi není pochyb. Hned v úvodu však podotýkám, že se jedná o folk horror pro vysoce náročné a neskonale inteligentní publikum, které dokáže racionálně analyzovat a posléze i dekódovat použitý symbolický jazyk. Snímek od počátku vyvolává reminiscence na Aronofského Mother!, ale na rozdíl od něho není v užitých metaforách tak doslovný a popisný, díky čemuž provokuje diváky k přemýšlení a ponechává prostor k různým interpretacím. Alex Garland se snaží vyprávět zejména obrazem a slovy nevyřčené myšlenky přetvářet do vizuální podoby. Zakládá si na trpělivém budování tísnivé, až přímo klaustrofobické atmosféry, kdy se dobře známý svět postupně rozpadá a transformuje v místo nepředvídatelného chaosu. Není co vytknout. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Men s radostí udělím zasloužených pět hvězd. ()

EdaS

Ve finále mě Garland ztratil. Do té doby jsem byl naladěný na folk hororové vlně víc než solidně. Co tímhle filmem chtěl ve výsledku říct ale vážně netuším. ()

xxmartinxx

Skvělý půlnoční film, kde osamělá hrdinka čelí komplexům svého zesnulého partnera. Kultovnímu The Shining se podobá i tím, že část publika běhá mráz po zádech a část se směje temnému humoru. Je to všechno, co od studia A24 čekáme, což by mohla být i jediná výtka. ()

fuxoft

Netradiční psycho podobenství / horor. První dvě třetiny trochu jako Asterův "Slunovrat", který se mi hodně líbil, poslední třetina trochu jako Aronofského "matka!", která se mi hodně nelíbila. ()

Marceloo

Po traumatickom zážitku prichádza Harper na vidiek, aby si tu oddýchla a načerpala nové sily. Jej nové sídlo je nádherné a aj jeho majitel je príjemný človek. Pri prechádzke po miestnych lesoch narazí na nahého muža, ktorý ju začne sledovať. To je len začiatok teroru, ktorý bude nasledovať. - Po Annihilation, čo je jedna z najhorších vecí, ktoré som kedy videl, si u mňa režisér napravil meno. Men začína pozvolna a na začiatku pripomína desiatky klasických hororov, ale atmosféra sa pomaly začne stupňovať a nakoniec nepolaví až do úplného psycho záveru, ktorý na hororovej scéne už dlho nebol. Ten si už bude musieť vysvetliť každý po svojom, pretože je úplne otvorený, aj keď režisér v priebehu filmu pár vecí opatrne naznačil. Herecky zvládnuté výborne, tematika pracuje s negatívnymi emóciami ako trauma alebo vina perfektne a celé to dokáže vyvolať nepríjemné pocity, takže som spokojný. Hodnotenia tu ale určite budú rozporuplné. ()

Morien

V první části jsem se v některých pasážích bála tolik, až mě z toho fyzicky rozbolelo srdce, ale zhruba po prvním bodnutí nožem mě jalo podezření, že neexistuje smysluplný/uspokojivý způsob, jak by to Alex mohl ukončit. V Annihilation jsem jeho implodující vyústení příběhu přijala bez námitek, tady naopak vůbec. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)