Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

Spacecore

Na MEN jsem se těšil hodně. Ten trailer mě dost navnadil. Mám rád surrealismus, chytré scénáře i folk horrory. A zklamaný nejsem. Ale mohlo se to vytáhnout na mnohem víc. Což je škoda. Když nepočítám Pláž, 28 dní poté, ale čistě Garlandovy režijní zářezy, tak Annihilation u mě bylo na 3*, Ex machina na 5* a tohle na 4*. Díval jsem se na nějaké interpretace a až na nějaké rozbory faktů, typu, co to bylo za pohansko-křesťanský bůžky jsem víceméně všechno pobral. Samozřejmě dle svého, ale mě nezůstává nic nejasného. Což by mohlo klidně být víc nejednoznačný. Horrorová a creepy cringe úroveň filmu funguje na výbornou, stejně tak režie scénář. Co ale shazuje film z piedestalu, je právě to, že to mohlo být víc. Tam, kde to mělo přitlačit ve folk horroru, nebo surrealismu klidně to spíš tlačilo tím body horrorem. Proč ne, ale zkrátka mohlo to bejt víc. ()

Renfield

Být to celé jako první procházka lesem vrcholící scénou v tunelu, je to bez debat. Jenže ono to nějak řečeno být muselo (i když je správné pochopení toho velmi nejisté), takže tam, kde bych čekal něco atmosférou podobné lesu, přijde... no, docela bizár, ale nutno říct, že zase výborně pojatý. Les má však právě tu atmosféru, ta je z velké části tvořená souhrou zvuku a obrazu, čímž mi tady přišla nejsilnější. A potom detaily jako pampelišky, práce s hloubkou ostrosti a k ní občas nějaký zvuk, ještě častěji však ticho. Nebo Geoff Barrow a Ben Salisbury, tentokrát samostatně velmi těžce poslouchatelní, tedy s filmem zase sehraní. Herecky je Jessie Buckley velmi fajn a Rory Kinnear táhne celou vesnici, v roli kněze však nejlépe, ty rozhovory s Harper. 75% ()

Marius_ss

Škoda tej druhej polovice, lebo prvá má bavila (hlavne tých úvodných 30 zoznamovacích minút s filmom). Natočené je to technicky veľmi dobre, má to krásne zábery, podmanivo-čudesnú hudbu, ktorá sa do takého “filmu” hodí. No ono sa to v tej druhej polovici zlomí, a zmení sa to na fantasmagóriu typu matka! od Arranofského (len ešte nechutnejšiu). Krásne natočené, zaujímavé, to áno... ale aj tak je to čistý blud :). ()

Oralfabet

Alex Garland mi tímhle filmem dokázal, že umí natočit celkem působivý surrealistický horor. Příště by mohl natočit působivý, surrealistický horor, co neztratí svou působivost hned jak člověk začne přemýšlet nad tím, o čem vlastně je, a co se snaží říct. Ikdyž poslední scéna je jedna z těch, co se do paměti rozhodně zapíšou. Pořád si říkám, že by byl celkový dojem podstatně lepší, kdyby se film jmenoval nějak jinak, ale ani za boha nedokážu přijít s jakýmkoli alternativním názvem... Jo a líbilo se mi to zakomponování ozvěny do soundtracku. 6/10 ()

Muel

| A24 | Tu som v menšine, ale zatiaľ horor roka. Garland nádherne pracuje s atmosférou bez jediného jumpscareu - tak jednoduché a pri tom tak efektívne. Spolu s Asterom to pochopil aj on a prináša výborný horor, kde Rory Kinnear musel vystriedať asi 8 polôh a každú som mu úspešne veril. Buckley super, krásne anglické prostredie vidieka, bizarné scény s nádychom body horroru, symbolizmus, pomalá kamera a čerešnička na torte - odporne expresívne finále, ktoré to ale celé aj tak vkusne ukončí. Jo, toto mi veľmi sadlo. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Klajnik

Film, který bude nutit diváka hodnotit skrze politické prisma, avšak funguje i sám za sebe. Je dost vyprávěn skrze obrazy a ponechává meze interpretaci. Zajímavá podívaná, vizuálně přitažlivé i správně “creepy”. ()

cuchillo

Těsně po filmu jsem jela na vlně WTF. Pak se mi to rozleželo v hlavě a možná, ale opravdu jenom možná, jsem i tenhle bizarní snímek pochopila.  Film má velmi pomalý rozjezd, avšak hororová závěrečná půlhodinka to dost zachraňuje. A finální body horror sekvence je výborná. ()

Harpy

Bol to pekný bizár. Začiatok paráda, mala som dosť nepríjemné pocity ale potom to už boli len také výjavy a ja som si hovorila že co to kuwa sledujem. Trochu moc aj na mňa takto v piatok večer. (Príliš artove na môj vkus) ale oceňujem dobre zábery a tazivu hnusnu atmosféru plus hudbu. ()

ink flo

Alex Garland si chtěl tak, jako Ben Wheatley vyzkoušet moderní variaci na folk-horror, podobně jako on možná zůstane nepochopenej. Symbolickej snovej bardo mindfuck na téma zhmotněných duchů minulosti a výčitek svědomí, ve kterým se zvláštně a trochu nesourodě (což mě třeba nevadilo, ale asi to bude pro dost lidí problém) prolíná několik vrstev a témat. Perpetuální green man porod included. Určitě to bude chtít ještě jednou. Btw. hlavní roli má Jessie Buckley, jejíž nedávnej film I'm Thinking of Ending Things vlastně není atmosférou až tak vzdálenej. Skvělej soundtrack stejně jako v Devs založenej na manipulaci hlasu opět od Geoff Barrowa (Portishead). ()

bozka10 odpad!

Tieto vizionárske art "horory"kde sa pozeráme na psyché postavy,zpravidla ženy,značne emancipovanej ma už vytáčajú.Je to nuda k posraniu.Toto sú není horory.Pre mňa to pláva vo vodách odpadu.Dalšia strašne nudná umelecká sračka. ()

Warhorr

Začátek celkem solidní. Mám rád horory, kde se někdo přemístí na usedlost kdesi na samotě a začnou se dít podivné věci. Atmosféra taky ujde. No pak se z toho stane ale docela ujeťárna v čele s nadrženým knězem a jedním exhibicionistou a děj je prapodivně protknut nějakou myšlenkovou filozofií. To už šlo prostě mimo mě. Gore ušel, rozstřelenej nigga o plot a ruka na sračky byly fajn. Ale ten čtyřtej porod nebo co to mělo znamenat ? No ještěže už jsem měl po večeři. Konec jsem jaksik nepobral. ()

noelcoward73

Lehký SPOILER! Alex Garland pro mě není moc dobrý režisér. Ještě jako pouze scénáristu jsem ho zažil ve filmu 28 dní poté (4* a pokračování 28 týdnů poté, na kterém se ovšem nepodílel, jsem už dal plný počet). Jeho scifi debut Ex Machina mě nezaujal (2*) a následné scifi Annihilation je pro mě jen průměr. Na Men, jeho 3. film, jsem se vypravil jen proto, že byl poslední den soutěže Cinemacity a nic lepšího v nabídce nebylo (něco jsem už viděl). První hodina je čistý průměr (chvilku mi hodnocení kleslo i na 2*). Pak se to trochu rozjede. Je zde několik lekaček. Celou dobu jsem si říkal, že tam bude něco s tou jabloní (zvláště poté, co najednou spadlo hodně jablek). Ale pro děj to žádný význam nemá. Až při psaní komentáře mi to připomnělo velký černý balvan ve filmu Ve vysoké trávě (viz trochu komentář). Nejlepší jsou samozřejmě porody, zvláště pak poslední. Ale celkově čistý průměr. Je zajímavé, že film má málo mluvených pasáží (na IMDB jako zajímavost uvedeno, že nejdelší byla 17 mn.). A taky fakt, že distributoři nepoužili název Muži. Další filmy Garlanda se zhlédnout nechystám, protože asi je často pod vlivem čehosi a výsledek tomu odpovídá. ()

chelsea17

Potenciál to mělo, leč bohužel. První půlka temná, zvláštní a celkově nepříjemná a divná. Což se mi dost líbilo. Ale ta další část byla opravdu už zlá... jak kdyby Garland nevěděl kde to uchytit a nebo jsem to nepochopil. Závěr nabízí jen otázky a vlastně žádnou odpověď. Škoda, nápad se mi líbil, děsivé prvky to také mělo ... ()

Mackoun

Viděl jsem to na tři hvězdy, byť se mi vše stylem i atmosférou od začátku celkem zamlouvalo. Něco tomu ale přeci jen k vyššímu hodnocení chybělo… poslední třetina mi naštěstí dopřála to ono, nač jsem celou tu dobu zklamaně čekal, a už jen kvůli tomu málu stojí za to si MEN dát. Připravoval jsem se asi na trochu silnější matroš, ale v rámci možností jsem celkem spoko… ()

dannyyy

No dopr....! Tak tohle bylo masakrální psycho v podání One Man Show (nejvíce zaujal Samuel). Tyhle divnofilmy nesnáším, neboť mám z toho divné pocity. Konec filmu asi dlouho nedostanu z hlavy. Sice nejsem asi neskonale inteligentní, jak píše v recenzi místní odborník Psychor, protože samotnou pointu jsem opravdu napoprvé nepobral, ale i přesto se mě film svým způsobem dotknul. ()

domirovec

Chvíli jsem nic nového a pořádného neviděl, tak jsem doufal, že mne Men nezklame. Zda zklamal či ne ve finále moc říct popravdě nemohu, jelikož jsem z toho zůstal docela vyvedený z míry. Určitě bych však rád pana Garlanda pochválil za film, který pěkným a mně vyhovujícím způsobem eskaloval z poměrně slabé, ale zato docela příjemné a lehce nepříjemné podívané na bizarní a místy až nepřijetelně podivný snímek. Jestli se mi to ve finále tedy líbilo, tak ano, líbilo. Je zde však jeden setsakramentsky velký, tedy alespoň pro mě velký problém = myšlenka, kterou se snaží divákovi film předat. Nicméně do té samotné myšlenky a nápadu moc vrtat nebudu, podívejte se na to sami a udělejte si vlastní obrázek. Pokud bych však měl ještě píchnout do něčeho dalšího, tak to budou lekačky, kterých tady, světe div se, zas tak moc nebylo. Celkově to ani nebylo tak moc intenzivní, jak jsem popravdě čekal. Tak či onak, Men na mě zapůsobil svým sklíčeným, možná až místy klaustrofobickým prostředím a zvrhlým nápadem, jehož myšlenku si každý vynaloží sám. 4/5 ()

peca

Přesně ten typ hororu, proč je tak miluju. Na každého bude samozřejmě působit jinak..je pomalý, "chybí" lekačky, já jsem se po dlouhé době ale opravdu bál.... A že film nemá smysl, pointu atd. je naprostá pičovina a takových komentářů bude samozřejmě přibývat.. ()

Rathalos odpad!

Dnes som po zhliadnuti film Zlociny buducnosti oznacil ako odpad roka 2022 mojimi ocami,ale netrvalo dlho a uz ho jednoznacne prekonava tento kusok s nazvom Men,v ktorom clovek hodinu sleduje zenu,ktora vecne telefonuje,prechadza sa,stretava roznych magorov a to doslovne,potom prichadza to hlavne,gynekologicko-porodnicka cast,no nie taka,na aku ste zvyknuti,na konci som len nechapavo krutil hlavou,co sa moze zrodit v hlave cloveka,mam rad extremy v hororovom zanri,ale tieto nudne a prazdne zalezitosti su mimo mna...:-) ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)