Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

Martin741

Je to tak na polceste - hroza ide z ludi alebo z krajiny. Garland ako rezsier ma na konte daleko lepsie filmy - Annihilation alebo Ex Machina   : 25 % ()

Langy10

Dobrá myšlenka, závěr přehnaný. Režisér musí mít pěkně bujnou fantazii. Ve 20.století se tomu říkalo surrealismus. Nicméně film stoji za zhlédnutí, ber to s nadsázkou a najdi v tom jakýsi odraz chování a představy. Zpětně mi to docvakává, a proto měním z odpadu na 2 hvězdy. Ale přesto bych se na to asi podruhé nepodíval. Slunovrat se mu povedl mnohem víc. 25% ()

Lenka.Vilka

Jsem nenáročný divák, který svůj mainstreamový svět občas protne něčím podobným. A tenhle film mi sednul. A možná i druhá polovina víc, kdy mi pomalu docházelo, kam to směřuje. Jsem velice ráda, že je film natočený tak, abych si nepřipadala hloupá, že nevím, z čeho to celé vychází a hezky mi to podal a mě v hlavě zapadla kolečka. Včetně toho jednoho, které mám navíc. Tak co si přát víc? :) (Závěrečné kouknutí na wiki po shlédnutí mi mile potvrdilo, že to se mnou ještě není tak špatný.)  Celý film je krásně natočený, na jednotlivé záběry se strašně dobře kouká. Až tedy na závěrečnou scénu. To by mi asi jenom přišlo nechutný, kdybych nepochopila, proč to tak bylo. Ale všechny ty náznaky, metafory, to ve mně vyvolalo pocity, který jsem očekávala, takže jsem ráda. Četla jsem si názory, že je pro dost lidí nejočekávanější horor roku Nene. Trailer jsem poprvé viděla v kině právě před Men. A nic to ve mě nezanechalo. Takže já mám ohledně žánrového top roku (zatím, uvidíme, třeba to zůstane) 2022 jasno. Mmch, v kině jsme byly tři. Promítače a uvaděčku nepočítám jako platící hosty a v malém sále to bylo o to víc stísněnější. Na posledním filmu jsme v kině byli čtyři, teď tři. Směřuju asi do pekel  :D ()

dubinak

Na Men jsem měla vysoké nároky a to bylo bohužel na mou škodu. Filmařsky to pro mě byla do jisté míry bomba. Feministicky laděné podprahové myšlenky na idylickém anglickém venkově s dobře vypovídajícími flashbacky ze života hrdinky. k tomu atmosféra, že by se dala krájet a nevědomost diváka, co z toho tedy nakonec bude. Bylo dobře, že jsem se vyhnula jakýmkoliv spoilerům, ale nakonec ani to nepřidalo k lepšímu dojmu z onoho nechvalného finále. Tuším, že s tím má co dělat jakási mytologie, o které jsem si nic moc bližšího posléze nezjišťovala, ale už by to k ničemu asi nepomohlo. Až do toho momentu klíčové scény jsem byla ale poměrně spokojená, protože Garland má velmi osobitý režisérský podpis a vytvořit nadpozemskou atmosféru mu není cizí. Jen je to až zbytečně moc explicitní bizár a takové to artistické vyblití se na plátno, jaké teď bývá někdy v módě. Jinak to byl hodně silný adept na letošní hororový žebříček, ale obávám se,  že neobhájí ani nižší pozici, uvidíme. KVIFF 2022 ()

PavelVanekArt

Trochu víc ironicky feministický, ale má to pod křídly A24 a ti davájí prostor lidem s jinou vizí vnímání filmu. Někde je to artovější (Lighthouse, Macbeth), jinde syrový až na kost (Hereditary, Midsommar, Green room), pak ujetý zvláštním směrem (Tusk, Disaster artist, Spring Breakers), ale nikdy se to nezavděčí komerčnější části publiku. Tohle není vyjímka, ale já se bavil od začátku ale bohužel ne v konci, ten jim ujel. Ale budiž. Herecký výkony nemusím ani komentovat, ten typek to odehrál sám. Naprosto chápu, že tohle nesedlo každýmu. Za mě 4* a.k.a 75% ()

Martrix

Už v Devs a Annihilation byl Garland vůči divákovi dost nevstřícný. Bylo mi to sympatické, protože to hollywoodské servírování pro idioty, se mi často dost zajídá. Ovšem tady zašel dál, než kam mé prediktivní i rozlišovací schopnosti sahají. Garland je skvělý filmař. I když jsem měl ke každému jeho dílu výhrady, vždy jsme se minimálně v závěru/pointě nějak "potkali". Ale Men prostě nepobírám. Holt, zatímco některým filmům je spoiler div ne už jejich název, tak k jiným je potřeba manuál. V Men dokážu ocenit jen dobré herecké výkony a atmosférickou první půli. U zbytku vůbec netuším, která bije. Drogy jsem totiž žádné nevyzkoušel. A jestli to je podobenství, tak dost svérázné a hnusné. A popravdě i dost primitivní. Vidět tohle v kině a ještě třeba s babou... . Klidně bych tam ze vzteku šupnul i ten Odpad! Verbalem zmiňovaná Gaia mi sedla víc. Ale práci Garlanda budu samozřejmě sledovat dál. ()

Juto

,,Men“ je pozoruhodným cvičením, ktorý ponúka príliš veľa a zároveň málo. Po vizuálnej a zvukovej stránke je film až pohlcujúci.  Ostré, jasné farby prenikajú týmto filmom a v spojení s prekvitajúcim a hranične rušivými scénami máte niečo, čo vaše oči a uši s radosťou nasiaknu. A vlastne, od momentu, keď sa tento film začal, som bol okamžite ohromený tým, ako dobre to vyzera. Ale na druhej strane, všetok vizuál a zvuky sveta nedokážu vynahradiť mizernú zápletku. 6/10 ()

NiWi

Men je zatím nejslabší film Alexe Garlanda. Režisérsky nelze snímku co vytknout. Skvělá práce se zvukem, krásné záběry venkovské přírody a místy velmi atraktivní kamera navozují ideální atmosféru, která je narušována postupně se odhalujícím plíživým nebezpečím. Herci jsou skvělí, a tyto první dvě třetiny folkového hororu fungují asi nejlépe. Snímek se však postupně začne utápět v Garlandově oblibě metafor a vizuální symboliky, a i když je to za mě jeho nejpřístupnější film, vyprávění příběhu skrze tyto prvky nedokáže korespondovat s atmosférou snímku, a diváka patřičně prostoupit. V závěrečné třetině se snímek změní na body horor, a bohužel dosud relativně v realitě ukotvené vyprávění se rozpadne. Film plně neuspokojí ani fanoušky hororu, a tentokrát v mých očích ani přemýšlivé jedince, kteří jinak tento styl mají rádi. Žánrově se rozhodně nejedná o špatný film, a jako nezávislou jednohubku bych ho hodnotil pozitivně, ovšem s přihlédnutím k předešlým autorovým filmům musím bodík srazit. 6/10 ()

majo0007

Artovo navoňaný prd, ktorého metaforický význam nepozná v triezvom stave ani sám režisér, ktorý sa z povzdialia rehoce pseudointelektuálnym pošukom rozoberajúcim film políčko po políčku vymýšľajúc všakovaké konšpiračné teórie. Ale po jeho minulej Annihilation ma to ani neprekvapilo. ()

CinemaRanger

Garland se utrhl ze řetězu a natočil si pro sebe, nikoliv pro diváky, podivné psychologické drama s prvky hororu. Scéna v tunelu byla úžasná a navnadila mne, ale pak nastoupila nuda a během konce jsem si tak 5x říkal, na co se to kurva dívám. Fakt bych chtěl vědět, co tím chtěl říct, ale je to tak nezajímavě natočené a unavující, že nemám zájem nad tím přemýšlet. ()

CatcherBlock

Uhrančivá šílenost, od které nelze odtrhnout oči..... Začátek je silně mysteriózní thriller, kde si říkáte, jakým směrem se film vydá .... Po zhruba polovině se to začne přepínat v nechutný a dokonale natočený Body Horor alá Cronenberg a výjevy z hlavy divák jen tak nevyžene. Každý si to přebere po svém, asi nejde jednoznačně říct, co tím vším chtěl Garland říci, každopádně dokázal natočit originální a úžasný film. Hrozně mě to bavilo a jsem zvědavý na další režisérovo projekty. Originálních filmařů, kteří se nebojí uskutečnit své šílené vize je po čertech málo. ()

Triple H odpad!

Garland je debil, alebo mu preskočilo. Už dlho sa mi nestalo, že som od filmu musel odvracať zrak, ale to čo sa dialo v záverečnej štvrťhodinke...to by zapasovalo aj v Ľudskej stonožke.... som prekvapený že autor myšlienkovo inak zaujímavých alebo nie hlúpych vecí vecí ako Pláž, 28 dní potom, Sunshine či Ex Machina je schopný vyprodukovať takýto odpad a pustiť to von. Čo vlastne chcel povedať?  Povedal si že skombinuje a tromfne mother! a Titane? Tzn. že diváka zaváľa biblickými a genderovými metaforami, ktoré sú striedme asi ako rana z kanónu? Je cítiť #metoo vplyv, a pointou  mal byť asi náš prvotný hriech, naša vrodená nátura, ktorá sa napriek rôznym osobnostným či osobným prejavom, povahám a generáciám nemení a je odsúdená cyklit sa stále v tých istých vzorcoch správania. A je v tom niečo aj o vzťahoch žien s rôznymi typmi mužov počas ich života. Mužská prirodzenosť dostáva na frak a je vykreslená  ako niečo až pomerne odporné a nechutne násilné, niečo čo sa nikdy neuchochmesí, ani v situácii kedy už by to dávno bolo vhodné. Čiže na to ako vážne Garland všetky výjavy prezentuje a ako sofistikovane sa film tvári, je pointa strašne prvoplánová až banálna. Ťažký, ťažký úlet, kde je škoda inak sľubného začiatku a Garlandovho už dosť vybrúseného citu pre atmosféru. ()

UhLee

(8/10). Men je mistrovské dílo režiséra Alexe Garlanda, který mi dokázal ve filmu Ex Machina, že je velice zajímavým tvůrcem. Toto mé tvrzení a závěr navíc podporuje fakt, že film zaštítila moje milovaná produkční společnost A24, takže když jsem viděl na začátku filmu jejich logo, moje očekávání se zdvojnásobily. Už od začátku filmu jsme plně vtaženi do nádherného prostředí venkova, který zdobí překrásné staré budovy. Připadal jsem si jako bych s Jessie Buckley přicestoval také. Už od začátku mi však bylo jasné, že tyto nádherné kulisy však v jádru skrývají něco znepokojivého a temného. Tento démonický kolotoč se začíná pomalu rozjíždět a divákovi jsou servírovány čím dál děsivější výjevy. Rory Kinnear se tady s každou postavou mění jako chameleon a já nestačil žasnout nad jeho hereckým umem. Hudba se divákovi s každým tónem a písní víc a víc zarývá pod kůži. Atmosféra tohoto filmu mě naprosto pohltila a já mohl pouze lapat po dechu při děsuplných scénách, které budu dostávat z paměti ještě hodně dlouho. Už dlouho jsem neviděl od A24 film, který by byl tak ryze autorský a čišelo by z něj umění v každém záběru. Jediný kaz vidím v nezodpovězených otázkách, kterých po skončení filmu zůstane opravdu mnoho. Je to možná záměr samotného režiséra jak si to divák vyloží, ale já jsem byl roztrhán na kousíčky, takže jsem se nezmohl k nějakému dumání. Adept na horor roku. ()

Cedr

Perfektní slowburn folk horor... který se postupně začne zvrtávat do 2deep4u čehosi, co se mi asi ani nechce pokoušet rozbalovat. ()

Khumbac

Mám rád takové psychárničky. Několikanásobný porod. Rozřízlá ruka. To nepochopeno nutí v podstatě vymýšlet vlastní vysvětlení, jenž může být různé. ()

Qitek

Sled vizuálně zajímavých, leckdy i silně působících scén bez ladu a skladu, natož pevného uchopení. Nevadí mi náznakovost. Naopak. Ale musí v ní existovat, někde mezi řádky, smysluplnost, či symbolika, která nás někam dokáže minimálně nesměrovat a umožnit tak autorův úmysl. Ten tu jakoby je, ale zároveň ho Garland naprosto zabíjí v samotném závěru. Že pak tady bude někdo hlásat - "Film pro vnímavé a nesmírně inteligentní publikum" jak zde jeden “inteligent” prohlásil. To je sice fajn, ale celou tuto větu bych vlastně přirovnal k tomuto filmu. Tváří se to jako něco víc. Ve výsledku jde jen o pózu, která rádoby umožňuje divákovi svou vlastní interpretaci. "Supeeer". Another one. "Vždyť je to art" pro ty nesmírně vnímavé. ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)