Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

Cappuccino

Asi do polovice až dvoch tretín to má brilantnú atmosféru aj pointu. Žena sa vyrovnáva s traumou po samovražde toxického priateľa a svet (mužov) jej to dáva vyžrať. Oceňujem aj skvelý výkon Jessie Buckley, viacerých vedľajších hercov a veľmi dobré kamerové zábery, najmä v scéne s tunelom. Ale potom sa to zrazu celé pokaká. Od symbolickej kritiky sa prechádza k mindfuck vystúpeniu, pri ktorom sa nedá spojiť jedna plus jedna. Záver vyznie o to viac chaoticky a mrzí ma, že sa film neskončil skôr. ()

misterz

Jednoznačne najslabší Garland, čo ma trochu mrzí, pretože jeho filmy fakt stoja za to. O to viac to zamrzí. Z prvej tretiny som bol ešte ako-tak nadšený. Bavila ma tajomná atmosféra, podporená skvelo vybranou hudbou a zvukovými a obrazovými efektami. Bohužiaľ potom, a hlavne od scény v kostole sa z toho stala jedna nudná biyarnosť. nechápte ma zle, bizarnosti mám rád, len v tomto prípade sa z nich stal nudný paškvil, ktorý nikam neviedol.  Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

pornogrind

Jsou filmy u kterých má člověk velký očekávání a nakonec stojí za hovno. A jsou filmy od kterých nečekáš nic a nakonec z nich vyleze velký a nečekaný překvapení. To je právě případ filmu MEN. Nic moc jsem si od filmu nesliboval a o to víc jsem byl po dokoukání překvapenej. Přiznávám, že jsem měl zpočátku problém s obsazením hlavní ženské postavy ale po pár minutách jsem si zvykl a nakonec si myslím ,že byla Jessie Buckley dobrou volbou. Ve snímku se toho sice moc nenamluví což ale vůbec není na škodu. Ba naopak společně s dobře zvolenou hudbou to ještě víc umocňuje tíživou atmosféru, která tu je podstatnou část filmu. MEN určitě neosloví masy diváků. Spíš bude klenotem pro okrájový publikum. ()

Vančura

Zpočátku se mi to celkem líbilo, a místy mi to dokonce přišlo slušně strašidelné, ale ke konci se to zvrhne v divnou fantasmagorii s debilně otevřeným koncem. Navíc tam hrají samí hnusní herci a místy je to dost nechutné, což spolu s tou obtížnou srozumitelností vede k tomu, že se vůbec nedivím místnímu nevalnému hodnocení. ()

Goldbeater

První půlka je brilantní set-up pro psychologický horor a funguje vizuálně, hudebně i celkovým budováním napětí. V druhé půli se to vše rozbředne do dlouhých monologů, metaforických scén a trýznivě dlouhých záběrů, u nichž se člověk pomalu modlí, ať už přijde nějaký ten konec - s vědomím, že odpovědí se nedočká. ()

Omnibus

"Černej kolem okna lítá, v tunelu i v hlavách svítá." Manýrismus jak řemen. Brrr. Mimochodem, bluebells znám, neb v Anglii jsem dva roky žil, les s kobercem modrých zvonečků navštívil a připadal si jako v pohádce. Tunel s nekonečnou ozvěnou neznám, ale zaujal mě, tam bych si radostně zavýskal i já. Zbytek přírodopisného dokumentu o červech zbůhdarma lezoucích po mršině laně a o africké variantě bungee jumping, coby zlatém hřebu suicidálního vydírání, mě moc nebavil. Namlsán 28 dny strávenými s Garlandovou robotkou i pestrostí zdejších hodnocení jsem se těšil na příběh, který mne svlékne donaha a ponoří do kalné vody surrealistických močálů a já pak budu meditovat a hambatý courat lesem spolu se Zeleným mužem a mezi modrými zvonečky budeme bimbat svými... Ale moc jsem si nezainterpretoval. Jednak nebylo s kým, bo o tu harpyji Harper bych si ani kolo neopřel, a taky už dávno před finálním nudným (!) řetězením psychovagín mi bylo vše jasné jak facka, resp. knězem schvalovaná manželská rána pěstí. Kdyby Garland aspoň nespoileroval ve vlastním filmu a letecký den si nechal až na finále, mohl to být i zážitek. Škoda. Jen dva povadlé bluebells cinkají. ()

Posheidon

To byla ale .íčovina. Většinou se snažím na každém filmu najít alespoň něco kladného, abych jej rovnou nemusel šoupnout do propadliště dějin. Musel jsem hooodně dlouho přemýšlet. Nakonec jednu hvězdičku za ztvárnění vícero rolí pro Rory Kinnear. Jinak nevím co to autor scénáře a režisér v jedné osobě měl za matroš, ale musela to být teda jízda. Děj neustále balancuje mezi nudou, kdy ani zívnutí nestačíte počítat a solidní fantasmagorie, že se prostě musíte smát i tam, kde to tvůrci patrně asi nebylo ani chtěné. Ale kdo ví? :-D Pozor spoiler:👩👨🏿🤼🏘️🤾⚰️👩🚗🏡🌳🚶‍♀️🕳️🧟‍♂️👮🚶‍♀️⛪🧎👨👩🏡🦤🧟‍♂️✋🔪👐🩸🔪🧟‍♂️🤰🏻🩸👾👨🏿 ()

kingik

Když na anglickém venkově rodí chlap, jeden je rád, že tuhle "práci" zastávají v normálním světě stále ještě ženy. Alex Garland stvořil bizarnost, kde má vše prapodivné vyznění. A navrch to připlácl artovou hmotou. Hnětl režijně zdařile, jen mně přišlo, že film postrádá smysluplnost. Ty souvislosti s podobenstvím jsou totiž pro nezasvěceného diváka naprosto mimózní. Dění se neobjasní. Do hlavní role obsadil irskou herečku Jessie Buckley. Řekněme, že má zvláštní sexappeal. Není ani krásná, není ani vyloženě ošklivá. A docela zajímavě v tomto filmu rezonuje. V zapadákově se nevyskytují ženy. A všechny muže, kteří se zde objeví, ztvárnil jeden a tentýž herec - Rory Kinnear. Spektrum mužských postav, které s pomocí maskérů i digitálních specialistů zahrál, zahrnuje správce domu, hospodského, kněze i chlapce, dohromady vytvořil asi deset postav. A musel ukázat i svoji chloubu. Tím to celé začalo. Mladá žena se po příjezdu na relaxační pobyt prochází místní přírodou, kde narazí na nahého podivína, který ji zpovzdálí sleduje. Vzburcuje kvůli tomu místní policii, ti nejdříve podezřelého muže zadrží, posléze ho pustí, není ničím vinen. Film ovšem zcela postrádá klasickou strukturu vyprávění. Garland se chtěl evidentně odlišit od hlavního proudu, tudíž tomu ve svém filmu podřizuje naprosto vše. Žena se vyrovnává se smrtí svého manžela (Paapa Essiedu), který si pro trénink demonstrativní  sebevraždy vybral skok z okna, aby nemusel podepsat rozvodové papíry. Trochu víc se smrtelně potloukl, zlomil si kotník a kovové zábradlí mu projelo rukou. Maskéři si dali záležet, aby každá (tělesná) bizarnost vypadala nechutně realisticky. A film, kde jeden mužský porod střídá druhý, je opravdová vzácnost. Pro oko film vypadá dobře. Efekty jsou precizní. Herci neméně skvělí. Ovšem mně chybělo osvětlení pro bizarní dění. Vysvětlení se nakonec tak nějak objevilo, pravděpodobně je za vše zodpovědná lidská mysl. A hlavně mytologie kolem Zeleného muže (Green Man), který je symbolem znovuzrození. No, je to pro českého diváka poměrně neznámá věc. Navíc má film výrazně velký nádech úzkoprofilového počinu, který nebudu mít potřebu vidět opakovaně. Natočeno je to bezvadně, určitě to není nezajímavé, jen to jaksi je zaměřeno na své specifické publikum, do kterého rozhodně nespadá každý divák. 6/10 ()

InJo

Tohle spoustě lidí krutě nesedne (někomu to bude rovnou k smíchu). Vedle Men jsou i předchozí horory studia A24 (v čele se Slunovratem) vcelku standardní mainstream. Mě ale tenhle těžko interpretovatelný megabizár, který bude pro mnoho konzervativních žánrových fandů nesnesitelnou absurdní slátaninou, od chvíle, kdy Jessie Buckley vstoupí do tunelu, chytnul a už nepustil. Notně surrealistická podívaná nasáklá přitažlivě tajemnou a lahodně znepokojivou atmosférou, pár mimořádně creepy momenty a s naprosto šíleným finále, na které vás nic nepřipraví. Vážně nevím, jestli je Garland geniální, vizionářský umělec, nebo jen kreativní magor na LSD, tímhle originálním mindfuckem z malebného anglického venkova si mě ale nečekaně získal. Opojný úlet s nemalou šancí časem zkultovnět. 70 % ()

Anderton

Garland je svoj a točí si, ešte viac ako naposledy, presne po svojom. Je to maniéristické, nie vždy presvedčivé, ale stále autorské tak, že musíte neustále premýšľať nad videným a buď tým byť frustrovaní, alebo myšlienkovo naplnení. Záverečné rozuzlenie síce navodí atmosféru ako u Cronenberga, ktorý ale na rozdiel od Garlanda pozná mieru vo využití symbolov a metafor. Ono to nakoniec skôr pripomína Tarkovského, ktorý by asi mal z Men veľkú radosť. Áno, je to namierené proti mužom, alebo skôr proti ľudskej prirodzenosti, ale na akejsi hlbšej, podvedomej úrovni. Viac nadhľadu by každopádne Men slušala, pretože Garland ten Tarkovskij predsa len nie je. Za mňa percentuálne nehodnotiteľné, takže hodnotenie treba brať s rezervou. ()

leila22

K vzhliadnutiu snímky pravdepodobne mnohých presvedčí známe scenáristické a režisérske meno patriace Alexovi Garlandovi. Mňa v prvom rade nalákala prítomnosť Jessie Buckley v hlavnej úlohe a samozrejme štúdio A24. 33-ročná herečka, ktorá už má na konte jednu nomináciu na Oscara, tentokrát stvárňuje mladú Harper, ktorá si odchádza oddýchnuť na malebný anglický vidiek po prekonaní tragickej udalosti. Hoci vskutku neochotne, ale hneď v úvode musím priznať, že ide o prípad, kedy forma víťazí nad obsahom. Garland pracuje s témami sebaobviňovania, silných tráum, odpustením a znovuzrodením a to najmä cez symboliku. V tom problém vôbec nevidím, akurát divák dúfa, že na neho v závere vytasí zamotanejšie posolstvo, ako to, ktoré mu došlo už v priebehu deja. Na druhej strane, aj napriek vyššie uvedenému, si ma atmosféra získala od začiatku do konca. Farebný vizuál je úchvatný, rovnako ako kamera a práca s ruchmi a so samotným zvukom. Ak očakávate poriadnu akciu a veľa ľakačiek, treba hľadať v inom lese. Garlandova novinka ich prakticky veľa neponúka. Ponúka však iné lákadlá, ktoré vo mne osobne dokázali vybudovať poriadne znepokojujúce a tiesnivé pocity. Men je v prvom rade folk horrorom, ktorý cez izolované vidiecke prostredie, náboženské prvky a nevyspytateľnosť nepoznanej prírody, pracuje s divákovou psychikou a jeho strachom z neznáma. Pripomenie filmy ako Midsommar a snáď najviac Mother!, ktorá patrí medzi divácky najrozporuplnejšie vnímané snímky vôbec. Takže tušíte správne. Men je ďalším titulom, ktorý bude publikum rozpolcovať na dva tábory. V závere sa mení najmä na body horror a prinesie scénu, pri ktorej sa bude usmievať snáď aj samotný Cronenberg. Za mňa ide rozhodne o film, ktorý sa oplatí vidieť z niekoľkých dôvodov a určite aj kvôli samotným hercom. Jessie Buckley (The Lost Daughter, I am Thinking of Ending Things) je jednoducho obrovský talent. Vyberá si vypäté role, v ktorých musí ísť emočne na dreň, aj na úkor toho, že ich náročnosť ocení iba okrajové publikum. No a nápad, že všetky vidiecke mužské postavy stvárni iba jeden jediný herec - Rory Kinnear, tiež oceňujem. Takže za mňa určite áno. ()

Kudly4

Tohle byl ten nejdivnější, nejujetější a nejvíc what the fuck Horor, co jsem za poslední roky viděl. Jo a musím zmínit to co *CARNIFEX*  - kurva toto je Britský film, nie U.S.A. do psej matere ! Britové Horory neumí a vyhýbám se jim, ale tohle je dost jiný a jako překvapilo mě to. Tísnivá atmosféra v kontrastu s nádhernou přírodou, barvičky opravdu pěkný, výborná kamera, dojde na dvě solidní, krvavý scény (rozpláclej černoch a nožem roztrhlá ruka), ale hlavně to finále, to jsem čuměl s hubou dokořán, co že se to vůbec děje. Zpočátku mi vadila ta herečka, chvilku mi trvalo, než jsem si na ten její nesympatický xicht zvyknul, ale jinak dobrý. Slušnej psycho bizár. (515. hodnocení) ()

PetrPan

Kdesi na anglickém venkově se nachází  mystický kraj s hlubokým lesem, kde se ve stínech stále skrývá vina z prvotního hříchu a kde smrt znamená nový začátek. Pro ženy je očistcem v mužské agresi a pýše, na muže čeká rozhřešení až v druhém díle Women. Surrealistická filmová báseň, kde se snoubí biblické pojetí světa s hříchem, vinou a bolestí a  tím starším pohanským plným života, smrti a  koloběhu znovuzrození.  Postupný pád do magického snu překvapil závěrečným rozhřešením a těhotná kamarádka je doufejme příslibem  kýžené druhé ženské části... ()

Slarque

Dlouho to vypadalo jako výborný folk horor, až se to zvrhlo v body horor, kdy jsem začal chápat, kam to celé směřuje. A právě závěr mě velmi zklamal, ale spoilovat nehodlám. Jessie Buckley je v hlavní roli výborná, ale pozoruhodné je spíše to, co za pomoci maskérů předvedl Rory Kinnear. ()

SeBig

Nevím, v jakých metaforách se v tomhle filmu opět mluví. Je to bizár jak kretén, je to totální sračka a je to kurva divný, ale jedno tomu musím nechat - nenudil jsem se a byl jsem fakt zvědavej. Na konci slušnej shitfest. ()

Arsenal83 odpad!

U Garlanda sme už zvyknutí na futuristické nudy alebo hororové prázdnoty určené skôr zanietencom toluenových handier než normálnym ľuďom. Film vlastne núti diváka pozerať sa na halucinácie a to ešte v spomalených záberoch. Ďakujem to fakt radšej ten toluen. ()

Chrustyn

Zvláštní, ze začátku vtahující s přibývajícími minutami táhlé, ke konci už moc přes čáru, ale po celou dobu docela nudné. ()

honajz

Vynikající kamera, lokace, venkov, příroda, lesa, pole. Tím klady končí. Jinak je to horor pro ženy, které si teprve uvědomují, že jsou lesbicky orientované a proto jsou jim chlapi protivní a hnusní, pořád jen chtějí sex a kontrolují holce telefon, prostě hnusáci. Hlavní hrdinka je mimochodem ošklivá jak pr.del a normální chlap by si o ni snad ani kolo neopřel, a ta její kámoška je nemlich to samé, ale všichni se po ní sápou po chuděrce. Dokonce nám bůh vína Bakchus porodí, neb nemá najednou pindíka, ale šterbinku, nebo možná rodí zadem nebo... raději nedomýšlet. Jestli on pan režisér časem nepůjde cestou jednoho z rejžů Matrixu, který je teď režisérkou. Jo, a btw - jablka jako metafora biblického hříchu, nic lacinějšího už autora nenapadlo? ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)