Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

ostravak30

Steven Spielberg je žijící legenda. Jeho filmy E.T. - Mimozemšťan či filmy o Indiana Jonesovi, Čelisti, Blízká setkání třetího druhu, A.I. či Minority Report jsou úžasné. Jurský park také vychází, jak to u něj často bývá, z něčeho nového, co dosud nikoho nenapadlo. A oživit dinosaury se takto kvalitně nikomu do té doby nepodařilo. Asi netřeba se rozepisovat. Podařilo se skloubit skvělý nápad s neotřelými a neokoukanými herci, přesto kvalitními, a dále se sice očekávaným příběhem, který byl ale nahrazen dokonalým napětím a akcí. A pak legendární hudba. Jurský park se už nepodaří překonat, protože ten má své neopakovatelné kouzlo a opakovaný vtip atd. Jurský park má vše, co ostatním dílům chybí, ale zde bych neubral ani minutu a je třeba říct, že tento režisér si zaslouží za svou celo životní práci neskonalý obdiv. ()

cinema_cz

Právě nastoupila nová generace monster, jež překonaly všechno, o čem kdy snili posedlí animátoři a geniální režiséři. 100 % (Michal Šobr, Ci 10/1993, str. 10) ()

Overclocker8

Moje srdcovka a film, který co se týče efektů ani po téměř třiceti letech vůbec neurazí. Naopak. Je to zvláštní, ale třeba tyranosaurus tu vypadá lépe než v nových sequelech. Je to nejspíš tím, že CGI, i když na tu dobu nesmírně pokročilé, zde bylo použito jen tam, kde to bylo opravdu nutné, zbytek byla poctivá animatronika. Tu ocením daleko víc než digitální bordel, protože s realistickými loutkami už si dnes nikdo tu práci nedává. Ano, příběh je prvoplánový, ale akce je dobře a trpělivě dávkovaná (potenciál ukáže až cca v půlce filmu) a je zde spousta dobrých nápadů, typických pro Spielberga ()

Chrysopras1

Parádní ukázka propojení CGI s modely. Výsledkem tohoto spojení jsou velmi uvěřitelní dinosauři, kteří člověka bezpochyby zaujmou. Film naplnil má očekávání a naprosto mě nadchl. Milionkrát lepší než jakýkoli dinopark. ()

Honzimir67

8,5/10 - Jurský park je za mě zcela originální, skvěle vymyšlený, a na danou dobu strhující piece. Obvzlášť zde jsem si velice často všímal toho, co museli herci provádět za cirkusárny, jelikož jejich role opravdu nemohly být jednoduché. Díky tomu člověk vidí, že na tento film byli herci vybráni správně. Co se týče příběhu, tak se mi líbí, že není obyčejný, protože je v něm zakomponovaných několik částí, které přidávají na pestrosti příběhu tak, aby ještě nebyl přeplácaný. O napínavé scénky se zde člověk opravdu nemusí bát, je jich tu nespočet. Je tu také spoustu scének, kdy člověk doslova nadává na to, jak jsou postavy v příběhu debilní (myšleno tak, že postavy něco omylem dos**ou a všechno se zkomplikuje). Za mě procenta u filmu sedí, některým to možná přijde být málo, ale mně osobně ne, to je však čistě subjektivní názor z osobního enjoymentu. Jo a ještě něco - ve filmu se dozvíte, že program "Unicsystem" musel vytvářet absolutní KHOK. ()

hrumsrt

Už jako malej jsem miloval dinousaury aka dinoušky, jakože nejsem jeden z těch, kdo měli kila dinosauřích hraček, knih, povlečení atd. Ovšem tihle velcí tvorové jsou zkrátka fascinující! A přestava spojit jejich svět s tím naším není žádná naprosto revoluční představa, tu já měl už tak v pěti, kdy jsem tyranosaury lidmi zavíral do ohrádek a (ne)překvapivě často utíkali. Konceptem Crichton, ba pak Spielberg nevytvořili nic nového, ale oni udělali to o co já se snažil, oni to zvěčnili a přenesli do vizuální podoby! A tímhle už bude navždy seňor Spielbergo nesmrtelný.. Miluji tu první zhruba hodinku spočívající v té parádní expozici celého parku. Tradiční, ale pořád mistrný tah, udělat divákovi prohlídku skrze hlavní postavy. Jakoby jste v tom džípu seděli taky. No, a jak se tam prvně ukáží ti brontosaurři/brachiosaři či co (nejsem až takový "dinofil"), tak poprvé a vždy mě ty záběry dostanou! Podepřeno geniálním soundtrackem, který skvěle reflektuje tu zvídavou náladu. Miluji, jak nám vysvětlili ten vědecký vznik "vele-ještěrek", a sakra vždyť proč ne! Leč pořád může působit nějak fantasy, tak je to aspoň podle mě dokonale reálná cesta. Jen teda najít tolik různých druhů krve kdesy ve smůle, jo to musíte mít kliku... Postavy samotné jsou skvělé, sice ano jsou ploché, ale o tomhle to není, zbytečně ztrácet čas je vykreslovat. Sice postupem času mě vždy ti malí fakani štvou víc a víc, ale nebyla by to láska, kdyby se mi tam něco nelíbilo. Jakmile se všechno zákonitě pose*e (*ano, "příroda si fakt našla cestu" - geniální věta), tak se film posune a já od toho kochajícího se dinosauřího nadšence přejdu pro změnu k filmovému nadšenci. Brilatní gradace, pestrost nápadů a řada i funkčně děsivějších situací.. Pohádkový příběh, který trikově nestárne ani po neskutečných téměř 30ti letech. 100% ()

marek29

Je to definice žánru. Jako film z devadesátek bych ho zařadil po bok Jumanji a podobných. Efekty ještě nebyly na top úrovni, ale na tehdejší dobu dobrý. Je to prostě milník, který je NUTNOST vidět. ()

Joe16210

Kultovní začátek skvělé filmové série, která je vskutku nadčasová. I po třiceti letech nestárne. Skvělé je obsazení, filmová hudba Johna Williamse, na tehdejší dobu velice povedené triky a také kvalitní český dabing. ()

instageek_cz

Jurský park je skutečné mistrovské dílo. Jde o jeden z těch filmů, které můžete vidět klidně 100x, ale zas a znovu u nich budete trnout, nervy napjaté k prasknutí, jak to všechno dopadne. A je úplně fuk, že znáte z paměti každou scénu a každou repliku, div ne i pozpátku. Od první vteřiny vás chytne a nepustí, maximálně s vámi bude cloumat ze strany na stranu, jako tyrannosaurus se svou kořistí. Spielbergův vypravěčský genius tu jede na plné obrátky. Je to podobně jako s Čelistmi, kdy chvíli trvá, než vám cokoliv ukáže. Kromě křiku a krve... Příběh a představování postav se pak před vašima očima odvíjí zcela přirozeně. Alan Grant, Ian Malcolm, Ellie Sattlerová, John Hammond, to všechno jsou dnes již ikonické charaktery, snadno parodovatelné, protože je každý ihned pozná. To je ten největší klíč ke všemu, který moderní filmaři ne vždy chápou – dejte nám SYMPATICKÉ hrdiny. Zahoďte všechny ty karikatury ze scenáristických učebnic, my chceme živé postavy, s klady i zápory. Dneska jsou všichni a všechno okamžitě šíleně osudoví, osudové. Ale tady? Grant nemá rád děti, mimina podle něj smrdí. To je jeho prvotní „problém“:)) Malcolm machruje, ale je to génius, John Hammond připomíná pohádkového dědečka a v dr. Sattlerové se mixuje půvab, inteligence, i trocha bláznivosti. Taky dětští hrdinové jsou super, vedlejší postavy jakbysmet (lovec raptorů Muldoon, a co Samuel L. Jackson těsně předtím, než ho Pulp Fiction vystřelilo ke hvězdám??), i záporáci! „Chachachá, zadal jsi špatné heslo...“ Jak krásné bylo v tu chvíli nenávidět Dennise Nedryho!:)) A přece nám ho je zas a znovu líto, když se blíží jeho děsivý konec. O dokonalé kombinaci CGI a praktických efektů netřeba hovořit. Jurský park vypadá díky tomu i dnes tisíckrát lépe, než mnohé současné, o 30 (!!) let později vyrobené velkofilmy. Díky za tenhle úžasný zážitek, Stevene. Vždycky jsem okouzlený tak, jako kdybych ho viděl poprvé. Hodnocení: 10/10. PS: Mé další recenze najdete na Instagramu, profil instageek_cz, díky!:) ()

koty2201

Doplnil som si jeden z mojich restov a to je prvý diel Jurského Parku. A musím povedať, že aj tu cítiť to čaro filmov z 90. rokov. Také filmy ja zbožňujem. A síce to pre mňa nie je žiaden masterpiece, ale príjemný rodinný dobrodružný film s výborným hereckým obsadením, určite. A rozumiem, prečo to majú ľudia tak radi. Teda až na tie najnovšie filmy, ktoré dopadli údajne dosť zle. Hudba z tohto filmu je už dnes legendárna a na jednotku. Vizuálne efekty musím tiež pochváliť, pretože na tú dobu vyzerajú veľmi slušne. Dobrý humor filmu tiež nechýba, ako aj napätie. Zápletka je už dnes síce veľké klišé, ale beriem do úvahy rok výroby. Takže sa už teraz teším, keď si pozriem pokračovania. ()

Blazkowicz

Hodnocení nechávám stejné, protože jsem měl pravdu. Dinosauři sice vypadají pěkně, a to jak animace tak modely, ale moc času na scéně nejsou. Za to jsou tam pořád kňučící smradi. Místo dinosaurů hrály hlavní postavy právě oni. K tomu bambilión klišé momentů, které fungovaly třicet let dozadu, ale dneska už bych kvůli nim vraždil. To byla třeba baterka, která najednou nešla vypnout nebo situace když vám někdo řekne nehýbat, ale vy se stejně pohnete. Prostě kdysi to bylo nové, dneska už tak stupidní scénář příběhu neprojde. 3+* ()

RafaKrakal

I po tolika letech mě Jurský park dokáže uchvátit. Výborné herecké obsazení, scénář, který neurazí a filmové mistrovství Stevena Spielberga, podpořené na svou dobu výjimečnými filmovými efekty dělá z Jurského parku skvělý koktejl zábavy, který je sice nenáročný, ale vyhýbá se stupiditě, čímž okouzluje i mladší generace. ()

kubas369

8/10. Pro mnohé kult, pro mě zábavná atrakce bez větší hloubky. Spielberg má kvantum lepších filmů ale nejde neviděl, že opět dokazuje jak skvělí filmař to je. ()

Dass

Fadni a lidova story, vehlasny reziser a na tehdejsi pomery neuveritelne realisticke zpracovani dinosauru. To vse udelalo z Jurskeho Parku ve sve dobe kasovne nejuspesnejsi film historie. Na vynikajici dilo to vsak nastesti ( bohuzel? ) nestaci. ()

kadef

Jeden z nejlepších filmů Spielbergovské řady. Efekty a triky jsou úžasné. Musíme vzít v úvahu, že už to je přece jen deset let. Na efekty to má ale pořad u mně 2 místo, hned za o dva roky starším Terminátorem 2. Jsou tu také naprosto výteční herci v čele s Jeffem Goldblumem. Výborný zvuk a film se nevyhýbá drsným, pro někoho možná trochu komickým scénam (scéna se záchodem). Vždy když se blíží Tyranosaurus je ve filmu takové divné napjetí, každopádně to přidá na celém hodnocení. Scénář byl sice dosti tupý, když ho ale porovnám se scénářem v ostatních dílech je jednoznačně nejlepší. Miluji tento film, viděl jsem ho snad sedmkrát ale ještě jsem si ho nenahrál. Snad příště. ()

(fjw)

Nikdy nezapomenu na ten jedinečný zážitek co jsem tenkrát prožil v kině. Přílet na ostrov podbarvený krásnou hudbou Johna Williamse (dosuď nedám na soundtrack Jurskýho parku dopustit), digitální dinosauři (Brachiosaurus na louce) , první spatření Tyranousura, sežrání Nedryho........ a další... Kdyby měl film premiéru teď, tak by to už nemělo to kouzlo jakou to mělo před dvanácti lety, které dělalo především mé děství:) Výborná atmosféra (skvělé momenty se sklenicí s vodou v autě) Úžasní herci (Sam Neil, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough) Jako malý kluk jsem pak chtěl prožít dobrodružství na ostově Isla Nublar a začal se zajímat o dinousaury. Díky Stevene, moc děkuji! ()

Weirdman

9/10... Zaujímavé, že Jurský park má už 14 rokov a triky v ňom, aj keď sú už trocha okaté, stále nevyzerajú trápne. Gratulujem chlapíkom z ILM a aj Spielbergovi... ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch