Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

chelseaman22

Začalo to impozantně, skončilo to odporně. Filmů o mafii byla natočena spousta a veskrze všechna díla si hoví v červených číslech. Poslední třetina filmu, však spadla do zajetých kolejí, či snad hůř - sprostého bonzování. Ale celkový dojem je stejně nadprůměrný - jako jízda ve Ferrari - na českých silnicích toho moc nenajezdíte, ale v Německu si vychutnáte každý detail. Už mi přijde krutopřísně otravný, jak se ty mafiáni pořád a pořád krmí rajským protlakem (Naše maminky by měli radost). 88% ()

Lamprea

Asi můj nejoblíbenější film o mafii, hlavně pro ten výbornej příběh, krerej ani na chvíli nenudí, ale taky kvůli hercům, který hrajou jako by se pro ty role narodily. ()

LeoH

Výborně navybíraná dobová muzika jako průvodce historií – a nenudí, i když hraje furt. A vůbec se nemusí předstírat, že hraje z rádia (srv. Hořící keř). — Neromantizovanost těší – úplně jiné kafe než pozdější Skrytá identita. Opravdu si teď umím představit, že se člověk může účastnit všeho toho svinstva a připadat si u toho jako „goodfella“. A přitom se to vůbec netváří jako nějaká smrtelně vážná zlořády tepající analýza, jako leccos, co přišlo potom. — Navedl mě sem Woody Allen - není se co divit, že je to jeho oblíbenej film, ale on sám ty typický rodinný sešlosti a židovský humory umí ještě líp. ()

Motinski

Čistokrvna klasika mafiánskych filmov. DeNiro a Pesci sú dvojka čo ide bomby, retro feeling na jednotku, zladenie humoru a tvrdosti skvelé, dialógy výborne napísane a ajkeď by som v pár momentoch zrýchlil tempo, nemôžem sa sťažovať. Prečo teda nie plné hodnotenie ? Lebo mi až tak nesedel Ray Liotta a v porovnaní s neskorším Kasínom je Goodfellas slabšie. ()

Remivsremi

Chemie mezi herci je neuvěřitelná. Každý ze sebe vydal maximum a na výsledku je to znát. O to více vás zasáhne, jak se dokázali chovat v "důležitých" chvílích. Scorsese umí bravurně jednu věc. Podá vám příběh o padouších tak, že jim nefandíte. Všichni ví, jací jsou to grázlové. Jejich chování není glorifikované, ale je zobrazené reálně, takže dokážete pochopit jejich motivy. K plnému počtu mi chybí scéna, která by mě skutečně dokázala uzemnit. Třeba to chtělo zobrazit nějakou krádež v plném rozsahu. Goodfellas jsou výborným filmem a po právu jsou klasikou mafiánského žánru. ()

filmmovier

Mně ty Scorseseho gangsterky nějak neberou. A já nevím proč. I Mafiání mají perfektní scénář, geniální herecké výkony a mistrovskou režii, správnou atmosféru, napětí, vtip, výborného vypravěče... Jen mně to prostě nijak neohromilo. Je to kvalitní záležitost, která ale není vůbec ničím výjimečná. Snad jen tím, že je lepší, než Casino. Ale ne lepší, než Irčan. ()

Mrkvič

no vážně síla, film o mafiánech, jak je mám rád, jenže poslední půl hodina mi přišla uplně jak z jiného (a dost nepovedeného) filmu. Herci dobrý, od některých jsem sice čekal víc, ale pořád dobrý. Ray Liotta pro mě velký zklamání. Mám ho moc rád, ale tady to byl on a scénář, co mi ke konci nesedli. Chtěl jsem to skončit 4 hvězdičkama s tím, že Kmotr nebo Příběh z Bronxu se mi líbily víc. Jenže to bych potom musel opravit všechny filmy a všude odečíst jednu hvězdičku. 100% to není, ale 90 určitě. Minimálně už jen za to, že je to podle skutečnosti, jak náročný to muselo být natočit a jak moc tomu všichni zúčastnění dali. Je to vidět! ()

Sokkk_y

:-) A já myslel, že pravé mafiózo umí převést na plátno jen pravý mafiánský režisér Coppola. Mýlil jsem se. Zatímco se mistr Coppola soustředil na vykreslení všech chapadel a praktik rodiny Corlenů, Scorsese se spíše zaměřil na tu brutálnější stránku, čímž se tedy od prvního jmenovaného odlišuje. Nicméně musím přiznat, že právě i tento pohled se mi sakra dost zamlouval. Hlavní gangestrská trojka Liotta & De Niro & Pesci chvílemi vypadala jako doopravdová partička chlápků v obleku s pistolí za pasem. Potkat je v noci někde na ulici, asi bych utíkal, hlavně teda před šíleným Pescim. Avšak pro mě nejmilejší roli ztvárnil Paul Sorvino - slavný Paulie. V něm byla vidět ta zatracená italská krev a temperament, podobně jako u Al Pacina v Kmotrovi. Prostě bez taliánů se žádný film s mafiány nemůže obejít. A myslím si, že to je dobře, protože jen oni umí dát tomu filmu pravý gangsterský nádech. To se povedlo i Scorsesemu, který dokázal zkombinovat své schopnosti s perfektním scénářem, úžasnou hudbou a ještě lepšími herci. Bravo. ()

ivan_drago

životopisné drama s návodem na kariéru gangstera... Drama rozehrané s obrovskou dávkou přesvědčivosti a šmrncu... Skvělý Joe Pesci... Skvělý všichni herci... Skvělá režie... té si moc nevšímám, nevím co to přešně znamená, ale tady z toho filmu úplně sálá ten pocit dobře odvedené režisérské práce.... Skvělý Joe Pesci... Spolu se Scarface můj nejoblíbenější "Gangsta movie"... ()

Jizni Tlapa

Zbytečné dlouhých komentářů.. ač mafii nikdy "nepolíben", takhle barvitě(jednoduchá krutost vražedné mašinérie)si to v mých představách představuji... ()

flawi.f

Mafiánské filmy patří mezi moje ohromně oblíbené a u Mafiánů jsem si vyloženě "chrochtala" blahem. Ani jednou jsem během těch 146 minut neměla pocit, že se nudím. Scorsese drsné a nekompromisní prostředí a chování mafiánů vykreslil naprosto úchvatným a strhujícím způsobem a herecké výkony to jen dotáhly k dokonalosti. Robert De Niro - to je prostě mafián :-) ten se pro tyto role narodil. Ray Liotta mu zdatně sekundoval, všechna čest. Ovšem kdo mi nejvíce utkvěl v paměti a měla jsem z něj husí kůži, tak jednoznačně Joe Pesci! Kdo by věřil, že představitel komického Harryho ze Sám doma dokáže tak uvěřitelně zahrát naprosto vyšinutého magora. ()

Honzíno

Scorseseho beru jako super filmaře, ale zřejmě jsem jeho klasický majstrštyk, který by mě totálně usadil do židle, ještě nenašel (vyjma Prokletého ostrova, který se však jeho klasické filmografii vymyká). I Goodfellas jsou výborným filmem, nicméně je rozhodně nedokážu oslavovat, jako většina filmových nadšenců, kritiků a fanoušků. Hercům jednoznačně vládne Liotta, De Niro a Pesci v podstatě hrají jen na něho. Pochopil jsem o co jde, avšak není to jednoduše můj vysněný šálek kávy. ()

Dado

V prvej, akčnejšej polovici, sa ma zmocňoval pocit, že Mafiáni týmto tempom získajú poľahky miesto v mojej TOP10, pravdepodobne na úkor pokračovania Krstného otca. Prvej hodine aj nejakým minútam navyše nechýbalo absolútne nič, čo človek od podobných snímkov očakáva - pútavý dej, zaujímavé prostredie, neutíchajúca akcia, skvelé herecké výkony... Po nástupe zápletky s drogami však tempo celého filmu začalo klesať a s ním sa začal pomaly vytrácať aj skvelý dojem z predchádzajúcich minút. Je to škoda, pretože keby sa Scorsese nerozhodol nečakane zaradiť nižší prevodový stupeň (aj keď vinu nesie samozrejme aj to, že celý príbeh je spracovaním skutočných udalostí), mohlo ísť o jeden z najnezabudnuteľnejších filmových zážitkov v dejinách kinematografie. Takto sa jedná "len" o vynikajúci film, z ktorého si divák odnesie okrem iného aj spomienku na životný výkon Joea Pesciho, ktorým bez najmenších problémov zatienil zvyšok hereckého obsadenia, Roberta de Nira nevynímajúc. (90%) ()

Helmutek

To, co pro mě z Casina dělá film výjimečnej a ne jen skvělej, to mi tady v Goodfellas chybí. Pořád mě to bavilo a jako film o mafiánech je to skvělý, ale to něco navíc, co by mě chytlo nebo nadchlo nad rámec "jen" postupně se odvíjejícího příběhu, to jsem tady prostě nenašel a naopak to bylo právě tohle, co mě v Casinu nakonec tak rozebralo. Herci jsou samozřejmě skvělí i tady (pro mě zase předevšim dvojice rozvážnější De Niro - psychopat Pesci), ale třeba Liotta mi byl vlastně hrozně nesympatickej a žádnej extra vztah jsem si k němu teda nevytvořil - a to se týkalo i malýho Henryho, kterej tam byl sice jen chvíli, sral mě ale o to víc. Ten film se odvíjí tak nějak hezky pozvolna, stejnym tempem vypráví o dalších a dalších Henryho životních obdobích, až to nějak takhle bez nějakýho většího zvratu nakonec i skončí - to neni nutně negativum, jen se to pro mě osobně prostě nezvrátilo v to nadšení (narozdíl právě od Casina - nakonec ale vlastně, abych byl upřímnej, jsem v rámci žánru větší emoce cejtil třeba i u Kmotrů) a ten celkovej dojem je tak pro mě ne mimořádnej, ale "jen" nadprůměrnej. Abych ale nežral, tak scéna, kde Jimmy (De Niro) posílá Karen za roh pro kabáty, ta byla fakt hnusná a sám jsem, stejně Karen, měl pocit, že to nevydržim a za chvíli se z toho zbláznim - stejně jako mě odrovnalo odprásknutí chudáka Spideyho (kym jinym, než psychoušem Pescim) nebo "How am I funny?" scéna v casinu (s kym jinym, než s psychoušem Pescim). "Žít nějak jinak nám připadalo praštěný. Všichni ti slušňáci, co se dřeli za pár halířů a vláčeli se metrem do práce, nám připadali jako mrtvoly. Byli to ubožáci, slaboši. Když jsme my něco chtěli, prostě jsme si to vzali." ()

Lachtaan

Jedna z dalších devadesátkových klasik zažehnána. Nejedná se o takovou údernou gangsterku, ve kterou jsem doufal, i tak se ale zrovna Mafiány může třeba Ray Liotta pyšnit jako svou nejspíše provždy nejlepší rolí. [viděno na Netflixu 30.5.2020] ()

farmnf

Je to řemeslně natočený mafiánský film plný hvězd. Ničím extra zajímavý. Ital, Ir i žid jsou potencionální riziko pro bezpečnost obyvatelstva. Jsou to psychopati, co se vzájemně vraždí jako divá zvěř a sem tam to koupí někdo nevinný. Tvůrci se tu vysrali na pár reálií. Odehrává se to během šedesátek-osmdesátek. Hudba začíná Cream v šedesátkách, to je ok. V osmdesátkách je hudba stále stejná, ta ze šedesátek. To samé jsou auta. V šedesátkách mafiání řídí auta ze sedmdesátek. Tatáž auta řídí v osmdesátkách. Jaksi se zapomnělo, že byla ropná krize a velký Buick se spotřebou 25 l/100 neměl šanci. No celkově nic moc. Byl někdo kladný hrdina? ()

lennyd

Mafinánská telenovela. Takový příběh ze života. Nikoli našeho nudného, ale mafiánského. Na jedné straně skvělé výkony (hlavně De Niro a Ray Liotta), na druhé straně šílená délka a několik hluchých míst. Celkově, pokud vydržíte, budete po zásluse odměněni.. ()

danoo

Jeden z maestových vrcholov je plastickým, mnohoznačným pohľadom do sveta organizovaného zločinu poznamenaného peniazmi, vernosťou a zradou, túžbou po moci, smrteľným strachom a mužskými rituálmi. Martin Scorsese je neprekonateľný a neprekonaný ani samotným veľkým F. F. Coppolom, ktorý na rozdiel od svojho úspešnejšieho rivala mafiánov glorifikuje a sentimentalizuje. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta