Gangy New Yorku

• Česko Gangy New Yorku (viac)
USA / Taliansko, 2002, 166 min

Réžia:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (viac)

Film Martina Scorseseho Gangy New Yorku se odehrává v 60. letech 19. století na jihu Manhattanu. Občanská válka je v plném proudu a Amerika stojí na pokraji chaosu. Pro chudé obyvatele New Yorku to však není jediná válka - druhá se odehrává přímo v ulicích za jejich okny. Jejich domovem je čtvrť Five Points - jedna z nejchudších čtvrtí v celé Americe, která je sužována neustálými boji mezi znepřátelenými gangy, usilujícími o nadvládu v ulicích. Čtvrť plná bídy a zločinu, která se stala magnetem pro aktivity podsvětí. V tomto období nespoutané kriminality a korupce v nejvyšších kruzích městské správy se odehrává příběh mladého irskoamerického přistěhovalce Amsterdama Vallona (Leonardo DiCaprio). Ten se po patnáctiletém pobytu ve vězení vrací do Five Points, aby zde pomstil smrt svého otce, kterou má na svědomí mocný šéf protipřistěhovaleckého gangu William Cutting, přezdívaný Bill the Butcher (Daniel Day-Lewis). Amsterdam ví, že prvním krokem ke splnění jeho úkolu je průnik do užšího okruhu Billyho přátel. Potíže se ale stupňují, když se seznámí s tajemnou kapsářkou Jenny Everdeane (Cameron Diaz), jejíž dokonalou samostatností a nepřehlédnutelným půvabem je okouzlen. Jenny má však také svou minulost, což nečekaně zkomplikuje jeho plán. Amsterdamova cesta se postupně mění v boj o osobní přežití a nalezení útočiště pro jeho lid. Během velkých pouličních bouří v roce 1863, které se staly nejdramatičtější kapitolou v dějinách amerických městských nepokojů, dosahuje jeho zápas s osudem svého vrcholu. (oficiálny text distribútora)

darwin

Nesmírně ubohý filmový zvratek plný naprosto neuvěřitelných historických nepřesností a táhnoucí se nudy a beznaděje. Scorsesemu už na stará kolena měkne mozek. Chtěl prý natočit film o lidech, kteří "postavili New York". Místo toho natočil zmetek, kterým pohrdá šest z pěti historiků (nejen). Jediná hvězda za kostýmy, zbytek nestojí za nic. ()

honzii

Ukázka naprosto brilantní Scorseseho režie bohužel není všechno. Ani skvělí herci, ani parádní hudba, ani velmi dobrá výprava ne. Totiž, působivé to bylo, to ano, ale přeci jen mi ten scénář a děj připadal na takový film trochu nevýrazný, nechytlavý. Záběrečná scéná proměny New Yorku a U2 do titulků, to mě dostalo. Tuhle sekvenci jsem si pustil několikrát. ()

Devadesát Dva

Nebýt Day-Lewise, ten film by ztratil vše. Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší a nejikoničtější výkon velkého herce. Vztah s Amsterdamem. Jediný důvod, proč jsem to tolikrát sledoval. ()

vaja

Když je špatný scénář, tak film nezachrání ani samotný Scorsese... Snímek vyloženě o ničem. Nějaké pouliční bitky nikoho nezajímají. Boj cti a pomsty? Hahaha... Strašná délka, naprosto nezapadající hudba v některých částech filmu. Dík, jednou stačilo... ()

Mr.Floyd

Čakal som teda omnoho viac, to môžem povedať rovno. Film je samozrejme nadpriemerne kvalitný a rozhodne stojí za videnie, ale na Scorseseho je to pomerne slabé. Vyzdvihnúť musím námet, táto oblasť americkej histórie mi bola značne neznáma a preto som bol celkom prekvapený ako to v tom "úžasnom" New Yorku vyzeralo pred jeden aj pol storočím. A samozrejme kulisy, kostými a celková dobová atmosféra je skutočne vynikajúca, najväčšuie slabiny som pociťoval v dialógoch a v scenári, niektoré scény priemerné, niektoré vynikajúce, niektoré akoby natáčal nejaký béčkar. Verdikt znie: odporúčam pre každého kto má rád násilie, historické bitky a gangsterské prostredie. ()

Michelle75

Některé filmy nudí nesnesitelně, jiné naopak příjemně. Ta černá atmosféra podsvětí a táhnoucí se děj mě dostali na svoji stranu.A dále jsou tady herci, které mám moc ráda a kteří opět nezklamali, nebýt jich asi bych hodnotila trošku méně, takto zaslouřené 4****. ()

bruceman7

Raně středověká řežba v druhé polovině devatenáctého století, monumentální příběh odehrávající se při zrodu jenoho z nejslavnějších měst současného světa, úžasné zakončení. Hrdě za plný počet. ()

Kuny27

rozhodně jsem se u filmu nenudil, nic moc emociálního brutálního a uprovýho to nebylo, ale dalo se na to koukat, možná že víc než jen dalo... Nic moc jsem si od toho nesliboval, ale mile mě to překvapilo. ()

Mistickzz

Nech si vraví každý čo chce, podľa mňa tento film nieje vôbec nudný, či zbytočne dlhý. Mňa proste zatiaľ Scorsese ani raz nesklamal a dúfam, že to tak bude aj naďalej. Gangy v New Yorku majú krásnu výpravu a atmosféru. Vôbec si neviem predstaviť, že NY niekedy hentak vyzeral.Film si ma držal počas celej minutáži a Leonardo DiCaprio a Daniel Day-Lewis boli ozaj famózny, plus Liam Neeson na začiatku bol ako príjemne prekvapenie na úvod a dokonca ani Cameron Diaz mi vôbec nevadila. A záverečná scéna s meniacim sa NY bola čerešnička na torte. 81% ()

KoRner

Výborný film vypovedajúci o tom, že Divoký Západ sa neodohrával iba na západe, ale aj na východe USA. Podľa mňa najlepšia rola pre Daniela Day-Lewisa, ktorý bol proste perfektný a bez okolkov priznávam, že som fandil jemu a jeho "Native Americans". Výprava je naozaj úžasná, dojem mi však kazila nepoškvrnenosť Leovej tváre aj po popálení žeravou oceľou. Ale možno to tak aj Scorsese chcel, podobne ako najprv predstavuje černochov v dobrom svetle, aby nakoniec s vykrikom "Preč so všetkými negrami!" ich nechal zmasakrovať bez nejakého zbytočného vysvetľovania. Asi to tak má byť a preto * prihodím. ()

Teree_

Tleskám! Nečekala bych, že mě potyčky a intriky gangů historického New Yorku zabaví na 3 hodiny. Nebýt Cameron Diaz, která mě opět jako herečka nepřesvědčila a po celou dobu snímku mě pravidelně rozčilovala, neměla bych k hereckému obsazení žádné výhrady. Daniel Day-Lewis je tahoun celého filmu, a dokonce jindy skvělého DiCapria vysoce převyšuje. Z Leonarda se tak stává jen sekundant, který neustále balancuje na pomezí kladného a záporného hrdiny. Zatímco postava Billa the Butchera v podání Lewise si mě získala od první minuty, DiCapriův Vallon mě příliš nepřesvědčil. Ale dost výhrad. Jako celek považuji Gangy New Yorku za velmi podařené dílo a Scorsese mě opět přesvědčil, že je mistrem atmosféry. ()

klúčik

Na film som sa tešil.. Zohnal som si ho, usadil sa , pustil a, .. začiatočná scéna ma dostala... Potom nastalo niečo profesionálne urobené, výborná výprava filmu, kostýmy, hudba... Herci hrajú presvedčivo , no zdolala ma minutáž filmu... Aj preto som zostal prekvapený...... 70% ()

matolas

Film bez emócii, absolútne chladný. No začínam mať podozrenie, že to bol jeho zámer. No práve touto chladnosťou, emocionálnou prázdnotou je veľmi originálny a hlavne nezabudnuteľný. DiCaprio zatienený neskutočným Lewisom - jeho koncert sa dal očakávať už po úvodnom "nálete" naňho. Gangy nie sú dokonalé, chýba im konzistencia a majú prepálenú dĺžku (no nudné určite nie sú). Výprava je skvostná a zobrazenie New Yorku dychberúce, nepríjemné a veľmi autentické (predpokladám). ()

iXtr3m3

Drsné, áno. Špinavé, áno. Skvele zahrané ústrednou dvojicou, áno. Technicky brilantné, áno. Ale bez srdca. Film, ktorého zhliadnutie síce neľutujete, ale ani vás to nejako nenaplní. V podstate taký živší dokumentárny film. Škoda, lebo obsadenie Scorsese získal legendárne. ()

Davej

V mých očích (tedy spíše uších) jediné minus. Proč je v prvním souboji použitá tak akční hudba? Je snad umírání za svoji věc o tolik zábavnější a bezbolestnější než umírání za věc politiků? Nejvíc z celého filmu na mě nezapůsobily ani vynikající herecké výkony, ani pěkná výprava, ale myšlenka filmu, která všechno ostatní pro mě odsunula do pozadí. A co že je to za ideu? Že chaos musí prostě nahradit občas tvrdá ruka demokratické vlády, která dosáhne téměř všude, kam se jí zachce a pro jejíž hlavní představitele má větší cenu než čest a statečnost vypočítavost,přebíhaní k silnějšímu a spousta nic neřešících řečí. Víc než pravda jsou pro ně hlasy voličů. Jenže pořádek, který tato vláda zaručuje= záruka základních hodnot= tzv.pokrok. Skutečnost prostě není vůbec černobílá. /P.S. Zpětně, po uplynulých již téměř dvou let od vložení komentáře, se omlovám za jeho nefalšovanou patetičnost :)/ ()

black_adder

Nejzajímavější na tomhle snímku je asi to, že popisuje nepříliš známou část dějin USA. Nadprůměrný film z něj ale dělají jen a pouze vynikající herecké výkony DiCapria, Day-Lewise a Diaze. Od režiséra takového kalibru jako je Scorsese bych toho čekal asi tochu víc než megalomanskou výpravu... ()

cold

Butcher chodí okolo nedívej se na něho. Tak tento film je úžasný koncert Daniela Day-Lewise, Myslím , že režisér nemusel obsazovat ani ostatní herce (a že to byla zvučná jména). Daniel všechny zastínil. Za toto nedostat oskara, pak tedy za co? akademici styďte se. A nebo si poklepejte nožem na oko (to už není taková sranda co). Musím pochválit i režiséra. Málokdo si umí vybrat herce, který je pro roli jako dělaný. Ale abych nemluvil jen o Danielovi. Butcher byl také skvělý a o řezníkovi ani nemluvim. ()

Revolver

Gangy New Yorku určitě patří k horším filmům v mistrově kariéře, ale i tak je to slušná podívaná . Ke kladům patří hlavně režie, kostýmy, výprava, hudba a famózní výkon Daniela Day-Lewise. Ovšem to ostatní už není tak růžové. Zkrácení filmu o půl hodinu by nebylo na škodu. Slabý a zbytečně překombinovaný scénář, několik špatných hereckých výkonů v čele s DiCapriovím a hodně trapný konec o třídu sráží hodnocení. ()

wosho

Na Scorseseho průměrné, přesto by nejeden filmař upsal duši Satanovi, aby natočil něco podobného. Film může oslnit jedině výkonem Daniela Day-Lewise, který patří přímo k titánským a film dělá nezapomenutelným. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)