8 MM

• Česko 8 MM (viac)

Súkromný detektív Tom Welles (Nicolas Cage) žije s manželkou Amy (Catherine Keener) a novonarodenou dcérkou pomerne pokojným životom. Jediné, po čom túži, je mať viac času, aby sa mohol venovať rodine. Jeho prianie sa takmer vyplní po dobre zaplatenom prípade. Okolnosti sa náhle zmenia v okamihu, keď prijme pozvanie od pani Christianovej (Myra Carter), vdovy po nedávno zosnulom priemyselnom magnátovi. Tom vôbec netuší, že prijatím jej pracovnej ponuky sa vydá sa na desivú cestu, ktorá navždy zmení jeho život. Stará pani objavila v sejfe svojho manžela 8-milimetrový film, na ktorom je sadistické porno, zachytávajúce surové znásilnenie a zavraždenie mladého dievčaťa. Vdova si najme Toma, aby zistil, či je film záznamom skutočnej vraždy - a ak áno, kto sa stal jej obeťou... (TV Markíza)

Columbus

Film, ktery mel byt drsny a je jen americky komercne trapne tvrdosti ovanuty. Ke konci uz clovek jen ziva a pokukuje po hodinkach pokud je v kine. Doma bych asi funkci FF rychle dojel k titulkum. Schumacher - tohle ti nejde. ()

fantoci

Film na který se asi stojí podívat. Ne že by byl tak skvělý, ale téma tvrdé pornografie je na americké poměry přece jen neobvyklé. ()

Decker

Film atmosferou mirne pripominajici Fincherovo Se7en. Musim uznat ze Joelovi Schumacherovi se toto drama z prostredni extreminiho snuff filmu nadmiru povedlo. Slabsi povahy budou mit mozna docela problem sledovat tento film, protoze ma opravdu velmi tizivou atmosferu. Herecke obsazeni vyslo na vybornou, nebot Cage i Phoenix potazmo Gandolfini a Stormare hraji na vybornou. Scenar je skvele vypylovany a ma dobry spad i gradaci. Par der se samozrejme najde, ale suma sumarum nemam co tomuto filmu vytykat. ()

Triple H

Joel Schumacher je ten najnekonzistentnejší (uf) režisér akého poznám. Stačí si prezrieť jeho filmografiu. Batman a Robin, Fantóm opery a Česká spojka vs Telefónna búdka, Voľný pád a práve 8 MM. Akoby to ani netočil ten istý človek. 8 MM je jednoducho jeden z mojich najobľúbenejších thrillerov. Andrew Kevin Walker po úžasnom Seven zo seba vydoloval ďalší vynikajúci a zároveň úplne "sick" scenár. V televízii už je zvykom, že v pravom hornom rohu je malý ksichtík, ktorý nám napovedá vekovú hranicu pre daný film. 8 MM tam malo "18" a je to po prvý krát, kedy som si počas filmu povedal, že táto hranica tam sedí sakra presne. Celý nápad so snuff pornom nie je nič pre útlocitné povahy a aj keď film neobsahuje žiadne názorne/explicitne nechutné scény, sálala z neho neuveriteľne znepokojivá a temná atmosféra - pri mnohých scénach mi až sťahovalo žalúdok. Herci sú obsadení výborne (ja mám Cagea rád a toto je jedna z jeho najlepších úloh) a všetci si tie svoje zvrátené figúrky užili (Stormare, Gandolfini, Heald). Joaquin Phoenix bol naozaj výborný a týmto filmom na seba prvý krát a poriadne upozornil. Pre mňa aj opakovane silný filmový zážitok. ()

hans500

Jedinečná Schumacherova reřie, vytříbený scénář Andrew Kevin Walkera (Se7en), herecné výkony bezchybné. Nicholas Cage vynikající, Phoenix věrohodný a James "Tony Soprano" Gandolfini nezapomenutelný v roli paranoidního šílence. Nadprůměrná kamera. Velkou pochvalu si zaslouží také hudba, která prohlubuje už tak dost syrovou atmosféru filmu. Překvapivé zvraty a nečernobílé postavy jsou už jen třešničkou na dortu. Nejlepší Schumacherův film, který je poctivě natočený a může se směle rovnat filmům "Obvyklí podezřelí" a "Sedm". Naprosto zasloužených 5*. Komentář napsán 8.12. ve 21:02 (2008) ()

matezzz

Dlouho jsem tento film ani jednou neviděl, až včera (9.12.2008) v televizi. A musím říct, že jsem byl příjemně překvapen, ba dokonce velmi nadšen! Takhle jsem si dlouho film neužil. Spousta napětí a skvěle zvládnutá akce! Žádný superhrdina, ale odyčejné soukromé očko, které chtělo za každou cenu nalézt vraha (vrahy). Nic moc přehnané, naopak dost uvěřitelné. Myslím tu akční stránku, no a v podstatě i námět. čekal jsem, že to bude nechutné a tak se i stalo. Doporučuji! ()

Copacabana

Zdĺhavá vyšetrovačka, až ma ku koncu prestávalo zaujímať či a čo sa nakoniec vyrieši. Píšu že vraj mysteriózny, no podľa mňa tam bolo viac scén do akčného filmu, do toho hrala hudba podobného rázu, čo v mojom hodnotení rozhodne nepridalo. Navyše Cage v tých scénach kde sa snaží hrať veľmi vážne, plus tie na detektíva „nenápadné“ brýle a kabát...no, zabavila som sa. Páčil sa mi moc ten bláznivý režisér. ()

LeoH

Stylově noirový plivanec do tváře všem vykonstruovanostem à la Seven, které se nám snaží vnutit chlácholivou představu, že zlo je něco abstraktního mimo tento svět, co provozují jen psychicky narušení jedinci, abychom se mohli bez výčitek popást na estetizovaných obrazech vyumělkovaného násilí. V 8 mm se setkáváme se zlem uvěřitelným a zároveň skoro absolutním, vyvolávajícím potřebu tak nelítostné odplaty, až se nakonec můžeme leknout spravedlivě(?) odplácejícího i sami sebe. Žádná pohodlná východiska a o to smysluplnější vyznění. ()

chelseaman22

Máte rádi snuff? A že nevíte, co to je? Buďte rádi! Mladík Nicholas se co by soukromé vočko dostává do stejné situace jako soudruh Craig v zasněženém Švédsku (ach Lisbeth!). Jedna vskutku krátkometrážní páska dokáže vyvolat stejné účinky jako profláklý „butterfly effect“ – světec Nicholas zkoumá hloubku prazvláštního odvětví porno průmyslu – SNUFF. Náš frajer Nicholas odolá samotářské bloncce, riskuje rozvod s krátkovlasou semetrikou, derivuje bez taháku a prolézá doupata hodnostářů porno mafie (ach ta doba VHS!). Kdo by byl býval řekl, že ten náš ňuňánek bude schopen zhasínat oheň v kukadlech pornosrabů stejně jako Albus zhasínal lampy v Zobí! 87% Celosvětový výdělek k 24. 8. 2013: $96,618,699, což je 2,42 násobek budgetu ()

sugythesugar

8 milimetrov je ponor do najzvrátenejších vôd. Pamätáte si na doby „dávno“ minulé, kedy kiná zaplavovali temné thrillery v tej najväčšej koncentrácií? A tú dobu spanilú, kedy sa za jednu z najväčších hviezd Hollywoodu považoval Nic Nicolas Nicky Cage. Áno! Moje obľúbené deväťdesiatky. A keď sa tieto fakty pretnú v jednom bode je to thriller 8MM! Základná zápletka možno obohraná, ale nadovšetko účinná. Ale tu ide o tému, ktorej sa rozhodol venovať režisér Joel Schumacher (Batman a Robin, Telefonna búdka). A to je snuff. Ak tento termín nepoznáte, negooglujte ho. Všetko čo potrebujete vedieť sa vo filme dozviete. Cage tu hrá ako o život. Pre mňa jeho najlepšia úloha. 8MM je ten thriller, ktorý by som dal do jednej skupiny s legendou žánru – Se7en. Nielenže pochádza z rovnakej zvrátenej mysle, ale hustá atmosféra, ktorá by sa dala krávať je hmatateľná! Počas pátrania so súkromným detektívom Wellesom v Los Angeles budete cítiť špinu a nepríjemnú lepkavosť hnusného prostredia. Skvelý parťák, ktorý sa pridáva k pátraniu je postava Joaquina Phoenixa, ktorá krásne prezentuje obraz toho, čo sa stane s civilizovaným jedincom, ktorý v „špinavom“ prostredí strávi až príliš veľa času. Podľahne aj nová „čistá“ duša v tomto nehostinnom prostredí? A je záhadné dievča iba herečkou v pornografickom filme? Alebo je obeťou sadistických chúťok? 8MM je pre mňa mimoriadny thriller, ale aj mimoriadny film! ()

Motinski

Pesimistické dielo s drsnou a znepokojivou atmosférou. Silná téma a pomalšie tempo pri ktorom si stihnete vybudovať vzťah k postavám. Určite jeden z filmov čo nebudete chcieť často pozerať. ()

adams89

Hned na začátku nutno podotknout, že tenhle snímek si přístupnost od 18 let vysloužil plným právem. Na mojí psychiku se už nesmazatelně zapsal nejen svojí brutalitou a syrovostí, ale i tím, že věci zde popisované se skutečně někde odehrávají, a to je na tom celém to nejhorší. Film má natolik hustou atmosféru, že by se dala krájet nožem, je to sice už otřepalá fráze, ale v tomto případě platí dvojnásob. Právě zde mě také vůbec poprvé zaujal Nicolas Cage, který tu přesvědčivě ukázal, co s obyčejným soukromým detektivem dokáže udělat takový drsný případ, jako je brutální zavraždění mladé holky. Jeho postupnou proměnu osobnosti jsem sledoval se zatajeným dechem, svoji roli zahrál vskutku výtečně. Chválím ještě dobře obsazené i zahrané záporné role, v nichž jsme tu mohli vidět Petera Stormarea či Jamese Gandilfiniho. Před diváky, milující kvalitní thrillery a zároveň, které mají silné žaludky, se 8 mm staví jako jasná volba. ()

Sfinkter

Všichni tušíme, že svět je protkán násilím a nechutnostmi, ale naštěstí se to většiny z nás přímo netýká. Do určité chvíle ani soukromého detektiva, který se propadá do bahna pornoprůmyslu, z něhož nevede cesta ven. ()

Sonnik

Some doors should never be opened. Po Se7en thriller No.2. Méně promakaný scénář, ale o to větší špína a deprese. Parádní Phoenix a eště lepší můj oblíbenec porno král Stormare. Cage šel nějak mimo mě jako vždycky. Občas mi přišel, že to s tou utrápeností přehání a že bude plakat (jediné úsměvné místa filmu). Z toho mě ale rychle vyléčily návštěvy pornodoupat, sledování snuffů a nakonec nechutné kreace Stormara s kuší. "There's no mystery. Things I do, I do them because I like them! Because I want to! " ()

Belbo

Svých cca 80% si to zaslouží, ale nevidím v tom nic převratného ani originálního (mimo nápadu). Formou mi to příjde průměrné, taková pěkně koukatelná "Schumacherovina". ()

Ryuuhei

Pohodová detektivka s neotřelým tématem snuff filmů. Zajímavý byl osobnostní vývoj hlavního hrdiny, který čím dál víc zabředával do případu, až skoro ztratil sám sebe. ()

Qitek

Jeden z nejpodcenějších thrillerů vůbec. Až teda na Českou Republiku. Tady na csfd si vede celkem dobře a od časopisu Cinema dostal kdysi tenhle kousek 100%. Nicoloas Cage v jedné ze svých nejlepších forem a Joelovi to tady taky nějak sedlo. Atmosféra jak víno. Telefoní hovor s matkou, aby Cageova postava dostala motivaci je jak se říká u sousedů srdce trhající highlight filmu. ()

Lachtaan

Joel Schumacher byl mág nekompromisních thrillerů a 8 MM je jednoznačně asi nejtemnější součástí jeho bohatého portfolia. Měl jsem je v hledáčku už předloni na HBO, odkud zmizely tak rychle, až jsem musel počkat do dnešního dne, kdy snímek přistál na jiné službě. Skočil jsem po něm tudíž okamžitě a přestože neuděluju plných 5 hvězd, thriller je to téměř bezkonkurenční, co se temné surovosti týče. [viděno na Netflixu 1.7.2023] ()

danoo

Chválim ho, ale zasa až taký unesený som nebol. Nicolas Cage tradične patetický a premrštený. OK, takého ho máme radi. Schumacher vystaval napätie na ponurej atmosfére špinavých ulíc, záberoch tvrdších ako väčšina amerického mainstreamu a typických prekombinovaných a tým predvídateľných thrillerových zápletkách - sklad v druhej polke filmu. A vôbec celý dej pôsobil otepane a klišovo. Vyšetrovateľ zhnusený svinstvom, na ktoré narazí, ukojí svoj podvedomý komplex spravodlivosti tým, že ju vezme do vlastných rúk a povraždí negatívov, aby sa po tejto doslova katarzii mohol ako ten poctivý vráti späť k rodine. Jeho žene , mimochdom emanciovanej americkej krave, manželská prísaha - v šťastí i v nešťastí- veľa nehovorí lebo ho chce nechať. Tak prečo som dal také vysoké hodnotenie? Odpoveďou sú dva slová. Phoenix žiari. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (viac)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage

17.11.2019

Nicolas Cage ztvární Nicolase Cage v tom nejvíc nicolasocageovském filmu o Nicolasi Cageovi vůbec. Kultovní herec známý například z filmů Tváří v tvář, Con Air nebo 8 MM se čerstvě upsal snímku The… (viac)

Když si někdo koleduje o „odpad“

Když si někdo koleduje o „odpad“

24.08.2008

Direct-to-DVD. Zní to jako nadávka, že? A většinou zaslouženě. Hollywoodská studia už dávno zjistila, že DVD (resp. blu-ray) trh je pro ně zlatým dolem. Zisky z prodeje na „plackách“ dosahují… (viac)

Pekelná a prokletá pokračování

Pekelná a prokletá pokračování

05.02.2007

Většina lidí, která tvrdí, že americký film je v krizi, svou tezi argumentují výčtem všemožných adaptací, předělávek a pokračování. Aby měli takoví jedinci na co nadávat a čím argumentovat i v… (viac)