Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Mgb21

Lituju lidi, kteří hodnotí Star Wars po zhlédnutí v TV. Pamatuju si přesně, kdy jsem je viděl já poprvé. Vytáhl jsem začátkem 90let mamku do letního kina a dodnes si pamatuju, jak jsem celou dobu seděl s otevřenou pusou a nemohl uvěřit tomu co vidím. Bylo mi asi 10 a byl jsem nadšenej. Už jen úvodní sekvence mě odrovnala a když se ještě na plátně objevil Darth Wader se svým sípavým dýcháním bylo jasný, že tenhle film budu zbožňovat. Já vím, že to není kdoví jaký přelomový příběh, že kdyby tam místo hvězdných lodí byly koně a obyčejné meče místo světelných a Hvězda smrti by byla na skále postavený hrad, tak by to byla výborná pohádka a v TV by ji dávali každé Vánoce. Ale ona to ve skutečnosti pohádka je. Jen je zasazená do toho úžasného světa, kde jsou světelné meče, vesmírné lodě které zničí celou planetu a padouch, který děsí celou galaxii. A proto ten film miluju. ()

luka4615

Víte, kdy byla objevena slova jako srdeční záležitost, kultovní, dokonalé a strhující? Byla objevena po premiéře tohoto snímku, potažmo i celé trilogie, která definovala celý filmový žánr a ovlivnila spoustu filmových fanoušků (včetně mě). Díky Lucasi! „Use the Force, Luke.“ ()

JASON_X

Jak už jsem psal u jedničky - Star Wars jsem poprvé viděl až jako dospělý, a tak mě naprosto minul jejich kult... který popravdě ani příliš nechápu, a to mám přitom sci-fi rád. Ale tenhle způsob sci-fi mě fakt neoslovuje. Ale uznávám, že první tři staré díly jsou na svou dobu hodně dobře udělané a baví mě víc, než ty tři novější (často ovšem nechtěně). A propos proč vlastně na konci Hvězda Smrti čekala, až se za obzorem planety vynoří měsíc se základnou povstalců, když mohla jedním výstřelem rozsračkovat celou blbou planetu i s jejím blbým měsícem? ()

Sawy

Jen málokterý film si zaslouží přívlastek kult tolik,jako Nová naděje.George Lucas vymyslel prostý koncept střetnutí dobra(Jediové) a zla(Sithové),přidal k tomu neskutečně naivní scénář,spousty klišé a trapných dialogů a to vše spojil do naprosto okouzlujícího celku,který byl obdivován a milován celými generacemi fanoušků.Postavy jako odvážný mladík Luke Skywalker,princezna Leia,moudrý rádce Obi-Wan Kenobi,dvojice robotů R2-D2 a C3PO a jeden z nejlepších filmových padouchů všech dob Darth Vader jsou notoricky známé po celém světě,moji nejoblíbenější hrdinové Lucasova universa jsou sympatický chlupáč Chewbacca a hlavně šarmantní pilot Han Solo v podání Harrisona Forda,který se v téhle roli našel a jak později dokázal v Indym,spolupráce s Lucasem mu velice svědčí.Samozřejmě že v porovnání s novou trilogií jsou triky hodně zastaralé,ale původní Star Wars mají prostě své neopakovatelné kouzlo,kterého nové díly bohužel nedosáhly.Lucas zkrátka stvořil celý nový vesmír,který si žije vlastním životem a je velká škoda,že neskončil u původních tří dílů a musel to sympatický dráždivé tajemno okolo nich bořit novými a novými díly(zatím poslední příspěvek do série,animované Klonové války,jsou naprostá KATASTROFA).95 % ()

Lucasion

"Boring conversation anyway...Luke! We are gonna have company! Film, který mě provází od útlého dětství. New Hope je pro mě film, který i když jsem viděl mockrát, tak stejně se na něj znovu a znovu rád podívám. Jako bych omládl tak o 10 let. Úvodní hymna Johna Williamse a já se tetelím blahem. Nástup Lorda Vadera na loď povstalců, neodolatelný Han Solo, Millenium Falcon a závěrečné gratulování hrdinů. Star Wars bylo, je a bude nadčasové dílo. Rok 1977 a efekty jsou doteď skvělé. Mladičký Harrison Ford začíná svojí hereckou kariéru a postavě Sola propůjčil své nesmrtelné charisma. To stejné vytvořil Mark Hamill s postavou Luka Skywalkera. A i když celá Sága je už dávno za námi. Tak stejně je pro mě Nová naděje nejlepším ze staré trilogie a já si i po těch neskutečných letech mohu říct – „to je sakra výbornej film.“ Spousta filmů, co zbožňujete v útlém dětství, tak následně si v dospělosti říkáte jaká je to vlastně blbost. Epizoda IV není ten případ a nikdy nebude. Nejkrásnější vzpomínka a neuvěřitelně dobrý start do největší ságy filmového plátna. / Na Epizodu IV mohu koukat znovu a znovu. Ta atmosféra filmu je prostě k nezaplacení. Tohle patří k mým nejoblíbenějším filmům a dodnes ten film absolutně miluji. Při úvodní melodii v O2 aréně se mi zalily oči slzami. [Kinoprojekce se symfonickým orchestrem] (100 %) ()

jerry12

95%. Počátek pravděpodobně nejvýznamnější a dodnes naprosto bezprecedentní ságy v dějinách kinematografie, která započala nejrozsáhlejší fiktivní metanaraci vůbec a naprosto změnila nejen Hollywood, ale i Ameriku 80.let. Nejen na tu dobu, ale i dnes audiovizuálně pokrokový a futuristický film, jehož síla sahá hodně, hodně hluboko do srdcí všech, kteří byli na Star Wars odkojeni, a to jak těch, kteří byli těchto začátků přímou součástí v roce 1977, tak všech pozdějších generací, jako jsem já, pro které jsou Star Wars nesmazatelným a nenahraditelným kultem. Objektivně i emocionálně jedno z nejsilnějších uměleckých děl v historii nejen filmu. Jestli lze někde bezpečně a s čistým svědomím používat jeden superlativ za druhým, pak je to právě tady. ()

N.Strauber

Zcela mimořádný zážitek! Před 30 lety to samozřejmě muselo působit ještě velkolepěji, ale i tak si to podle mě každý musí vychutnat a ocenit napínavý příběh. Nechápu, že jsem tuto legendární sci-fi viděl poprvé až dnes. Pan Lucas bude očividně docela šikovný člověk. Je pravda, že Mark Hamill nepředvádí žádné oslnivé herectví, ale od něj a v tomto typu filmu jsem to určitě nečekal a rozhodně zase nehrál nějak špatně, abych to musel brát jako vadu na filmu. A i kdyby, tak herectví sira Guinnesse by ten nedostatek zase muselo vykompenzovat - byl to fakt skvělý nápad, obsadit herce takového formátu a on s tím naštěstí souhlasil. (Vzpomněl jsem si na Iana McKellena, který byl za svou roli v Pánovi Prstenů také nominován na Oscara, ačkoli povětšinou herci nebývají oceňováni za různé fantasy, sci-fi nebo akční snímky.) A co se týká Han Sola - řekněte mi, kdo jiný by se na něj typově hodil víc než Harrison Ford. ... No, tak už mi zbývá jen pět Epizod...:-) ()

Listeroman

Tenhle díl mě ohromil, je sice celkem starý ale nejsou tu nějak přehnané romantické scény a hraní si na hrdiny. A to kostými no prostě klasa ()

Katullka

Nevím, mě to příjde, jako jeden z nejslabších filmů ságy Star Wars. Hrozně mě sere Lucas (Mark Hamill), který si svůj skvělý meč, po Anakinovi, ani jednou nevyzkouší! A celé je to hrozně zvláštní. Přebouchané akce, což mám ráda, ale chybí mi tam nějaké informace a to mě štve! Stejně je to však pastva pro oko ze 70.let a to na tom nic nezmění. ()

ScarPoul

Film v ktorom sa rozvíja jeden pre mňa neprekonaných príbehov. Lucasovi sa podarilo niečo, čo pred ním a ani po ňom nikto nedokázal a to myslím vo všetkej počestnosti. Vytvoril totiž filozofické fantasy ( možno aj bez svojho uvedomenia), ktoré pojednáva o hodnote dobra a zla. Vyvolenú musí podľahnúť zlu, aby ho cit lásky - prejav dobra- mohol znova vrátiť na svetlú stranu a naplniť proroctvo, ktoré mu bolo predurčené. Keby sme mali rozobrať všetkých 6 častí prišli by sme na to, že tento do detailu prepracovaný vesmír skrýva v sebe veľa motívov. Možno bol inšpirovaný Kurosawom a jeho Tromi mužmi v skrytej pevnosti. Ale rovnako dokázal namotivovať k iným dielam. A v tom spočíva jeho nesmrteľnosť. Nová nádej je možno najslabší diel celej pôvodnej trilógie, ale to len preto, lebo skutočné vzťahy sa rozvíjajú Impériom. Na to aby sme sa zoznámili s postavami a ozrejmili si ich charaktery je ale tento diel kľúčový. Pre mňa aj po takom čase sa jedná o návrat do detských čias. Po dopozeraní mám vždy veľkú chuť objednať si s Amazonu vlastný Lightsaber. ()

Lacike

Objektivne je to za 5*. Je to proste milnik sci-fi zanru, sám som na tom filme vyrastal a videl som ho tolkokrat, ze to uz ani neviem spocitat. Ale dnes mi uz trochu vadi pomalsie tempo. Hlavne v prvej polhodine sa toho prilis vela nedeje. Asi najviac mi tam chýba ta osobna linia medzi Lukom a Vaderom, ktora dodava dalsim epizodam poriadnu stavu, vdaka ktorej nemaju sancu zostarnut ako tato epizoda. Toto je len solidny uvod do sveta Star Wars, v ktorom sa zoznamime s postavami. Vo svojej dobe pecka. Dnes uz trochu zastarale a ani z nostalgie uz tu piatu hviezdicku dat nedokazem. 8/10. ()

BoPo

Pôvodný úvod do Lucasovho sveta. Parta okolo Luka Skywalkera zahájila svoju cestu proti Impérium. Od tejto chvíle svet spoznal pojmy ako je Darth Vader, Obi-Wan, R2-D2, ... A v tom je kúzlo Star Wars. Filmový svet, ktorý divákovi ponúka obrovské množstvo zaujímavých postáv, popreplietané vzájomné vzťahy a všetko ovplyvňujúcu SILU. ()

maseer2

skvělý start jednoho z největších příběhů světové kinematografie, ke kterému jsem se po letech musel vrátit, abych mohl naplno docenit jeho kvality :) ()

BigDeal

Pár vecí ma úplne uchvátilo (efekty, prostredie, všelijaké bytosti), no stále mi to neprišlo ako niečo dokonalé. Asi to bude tým, že pre mňa nie sú Star Wars žiadnou klasikou (ucelene som ich videl vlastne až teraz) a navyše ma to Han Solove frajerstvo popri výbornému príbehu nejak nebralo. K tomu ešte mierne Hamillove prehrávanie a už z toho plné hodnotenie nevykúzlim. Možno však keď budem hviezdne vojny sledovať piaty krát, tak pochopím v čom vidia všetci tú genialitu. Ja vidím len podarené sci- fi s výbornou hudbou (a všetkým vyššie spomínaným) a malými chybami. ()

Hismael

Na rok 1977 hodně originální. Nejen tím, že první Star wars film vychází rovnou jako čtvrtý díl, ale hlavně díky postavám, nebo světelnému meči, který George Lucas vymyslel. Možná to není pro všechny, ale kinematografii to změnilo v podstatě celou. ()

Agatha

Já bych tolik chtěl napsat komentář ke každé z epizod této hvězdné ságy, ale popravdě řečeno nevím jak, s čím a kde začít, takže to opět oddálím na neurčito. Chci alespoň k této 1. legendě napsat tenhle ubohoučký štěk, jenž má do poctivého komentáře hodně daleko a který by sesmolil každý správný fanda Star Wars i ve 3 hodiny ráno spitý litrem odvaru z makovic:-) Přiznám se, že kompletní Star Wars jsem viděl celkem nedávno a do té doby jsem samozřejmě nechápal, proč je z toho po celém světě takový fenomén a kult... Možná že i to mě celé ty roky odrazovalo. Říkal jsem si, že to bude na mě asi moc složitý, že to nepochopím a že nemá cenu věnovat tomu drahocenný čas. No idiot jsem byl, co jinýho:-) No jasně, že jsem ten „chtíč“ hned po původní trilogii pochopil. A vůbec to není složitý, jen složitě vypadající. Je to prostě vysocekvalitní nadčasové dílo a nečouhá z toho nic jiného než POCTIVÁ PRÁCE. Tím by se to dalo celé shrnout. Některá epizoda je lepší, jiná méně dobrá, ale pořád parádní. Nové epizody I-III jsou samozřejmě jiné, v něčem horší, v něčem lepší, ale stále mě to baví a pořád je pod tím vidět Lucasův podpis. Dál se rozepisovat nebudu, seděl bych nad tím do rána. Ale to co jste mnozí nad tímto veledílem prožívali před x lety, to já zažívám teď a je to nesrovnatelné s jakýmkoliv jiným filmem, ságou nebo seriálem. Kéž by mi ten pocit "opojení" vydržel co nejdéle... Významná poznámka: S DABINGEM TO ANI NEZKOUŠEJTE!!! ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes