Halloween 4: Návrat Michaela Myersa

• Česko Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (viac)

Je 10 let po otřesný událostech v Haddonfieldu. A Michael je pod dozorem nemocnice (celý spálený z Halloweenu II), odvážen v komátu, do nemocnice s vyšší ostrahou, ale cestou... V Haddonfieldu zbyla z jeho rodiny pouze jedna osoba, a to malá Jamie - neteř Michaela Myerse. Po nehodě sanitky, která Myerse převážela, se na plátno vrací ostřílený veterán Dr. Loomis (Donald Pleasence), který nehce aby se neteř setkala s nožem svého strýce. A tak začíná tichý a krvavý boj s typickou hudbou, ale s velmi netypickým koncem. Film dostal 2 studenské ocenění a řadí se mezi klasické vyvraždovačky 80. let. (Empire)

jonyyy

Čtvrtý díl Halloweenu si opět dokázal udržet kvalitu prvních dvou, tato série (tedy dosud, mimo prapodivnou trojku) je charakteristická naprosto neuvěřitelnou atmosférou, kterou si buduje od začátku až do konce. A takto šokující hororvý závěr jsem neviděl od prvního Sleepaway Campu. Už jsem zvědavý, jakým způsobem Michael přežije do dalšího pokračování a jak dlouho se bude léčit. 75% ()

Pítrs85

Narozdíl od skvělých prvních dvou dílů sice menší kvalitativní sešup, ale pořád se jedná o skvělý horor, jenž především původnímu Halloweenu špatné jméno rozhodně nedělá, naopak. Navíc konečně opět s ikonickým Michaelem Myersem, který své oběti ani tentokrát nešetří (vede propíchnutí brokovnicí, vůbec ta scéna měla fakt koule). Úplnej závěr sice trochu haluz, ale jinak film šlape jak rolexky a rozhodně nemá šanci nudit. 3,5* ()

SOLOM.

Sedm let to vypadalo, že Michael Myers už to má definitivně za sebou, jenže pak přišel John Carpenter s dalším scénářem. Ten se však kupodivu nedočkal příliš vřelého přijetí a tak se do sepsání nového vrhla hned čtveřice scénáristů, kteří nakonec Carpenterovu zápletku o dopadu Myersova řádění na Haddonfield zcela vynechali. Po nevraživém přijetí „trojky“ nehodlal nikdo riskovat a raději se vrátili, ke starému dobrému schématu. Tím však byli diváci ochuzeni o fakt (vysvětlení – ukázku), jak mohli Myers i Loomis přežít tak obrovský výbuch. A já patřím k těm, kterým to prostě chybělo opravdu hodně. Ono celkově i zde bylo dost kopanců co se logiky a návaznosti týče, ale čtyřka prostě ignorovala některá fakta z předchozích dvou dílů, nebo spíše se k nim nehodlala vracet a nějak důsledněji se v nich rýpat. Mnohem horší však bylo, že se zde budeme muset obejít bez hlavní hrdinky Laurie, protože Jamie Lee Curtis už v tomto pokračování hrát nechtěla (takže si musíme vystačit s její fotografií). Její osud zůstal zahalen v mlžném oparu (jednu chvíli tvrdili, že se prostě sebrala a zmizela, následně zas že zemřela…). Každopádně tu po ní zůstala její dcera, která přebrala „rodinné prokletí“ a nyní to byla malá holčička, která musela čelit psychopatickému vrahovi a ztělesnění ZLA v podobě Michaela Myerse. A Danielle Harris to zvládla i přes svůj nízký věk docela dobře. Osobně mám tuto herečku rád a ani ve svých úplných začátcích si nevedla vůbec špatně. Zdatně jí podporovala její filmová nevlastní sestra Ellie Cornell a i Donald Pleasence se vrátil v plné síle. Co se samotného děje týče, tak tady se vše vrátilo do zažitých kolejí a Myers se opravdu činil. Počet mrtvých byl obdivuhodný, leč velké množství vražd se odehrálo mimo záběr kamer, což mi trošku vadilo. I tak si však atmosféra dokázala udržet svůj standart a tu a tam vykoukli i nějaké ty náznaky napětí. Přece jenom však vidím v konfrontaci s prvními díly nějaké ty mezery a nedostatky, nebo už prostě začínám být této série trošku „přejedený“ ač ještě nejsem ani v polovině. Halloween si prostě mé sympatie nezískal tak jako Noční můra nebo Pátek 13 a popravdě Michael Myers je v mých očích o dost slabším odvarem Jasona nebo Freddyho. Čtyřka však pořád patří mezi průměrné slashery, což jí upřít nemůžu a ani nechci. 60% ()

JASON_X

Čtvrtý díl série mě popravdě pobavil méně, než lobotomizující díl třetí (který mě zaujal svou roztomile bezostyšnou stupiditou). Příběh byl poměrně slabý a protivila se mi většina hlavních postav - Brady se svým tupým výrazem, oteklá buchta Rachel s dvojitou bradou a především pak nesnesitelně afektovaná mrňavá Jamie s nesnesitelně protivným ječákem. Na druhou stranu zavilý železný dědek Loomis, který mi v prvním dílu příliš nesedl, si vedl dobře a začal jsem ho mít rád, šerifova dcera se přírodě i rodičům převelice povedla a v neposlední řadě na mě zapůsobilo, kterak Michael Myers saniťákovi svérázně pročistil palcem adžňa čakru. Nicméně ve třech hvězdách mě definitivně utvrdil až samotný závěr filmu, který byl také z celého filmu asi to nejlepší. ()

Lucasion

První díl od jedničky, který se mi zamlouvá. Michael Myerse přežil plameny z dvojky a nachází se v psychiatrické léčebně. Chtějí ho převézt jinam. Je to dobrý nápad? Jasně, že ne. Sice mu chybí primární cíl Laurie, ale její dcera jí hravě nahradí. Michael si tak obléká znovu masku a ejhle znovu je třicátého prvního října a jde na věc. Navíc v Haddonfieldu je spousta dalších potencionálních obětí. Tvůrci pochopili, že nemohou dělat Halloween bez hlavní postavy a tak jí vracejí na scénu. Atmosféra je docela dobrá a jako sequel mě to baví. Hudba taky nechybí a konec. Ten je správně hororový. Sice za týden zapomenu velkou část děje, ale na ten jeden večer to bylo dobré pokoukání. (50 %) ()

Terva

Scénář : Alan B. McElroy. Kamera : Peter Lyons Collister. Hudba : John Carpenter a Alan Howarth. George P. Willbur jako Michael Myers. Bál jsem se.....aby to nedopadlo jako trojka. Naštěstí ne. ()

Dale

Čajíček, zívačka. Nie je nič výnimočné, že týmto B-čkovým kvázi hororom chýba akékoľvek napätie a aspoň náznak nejakého prekvapujúceho okamihu. No horšie je, keď im tiež chýba čo i len jedna zaujímavá postava a nejaká slušne natočená vraždička. Toto pokračovanie nemá nič z toho, navyše už Michael začína pomerne dosť nudiť, jeho objavenie na tých najnemožnejších miestach a v najnemožnejších okamihoch je tak priehľadne odhadnuteľné, že ostáva len zívať a znudene krútiť hlavou. A ako to už pri týchto nekonečných hororových pokračovaniach, kde hlavný hrdina vždy prežije aj nemožné a zakaždým sa mu podarí vstať z mŕtvych, býva, úvod aj záver sú tou najdebilnejšou časťou filmu. Už sa teším na ďalšiu časť. ()

liquido26

Pachatel se vrací na místo činu a s Michaelem Myersem se sérii zase vrací šťáva. Po neúspěchu předchozího dílu oživili tvůrci opět legendárního vraha a i když Halloween 4 neděsí tolik, jako první dva díly, může se hrdě tvářit jako jejich regulérní nástupce. Líbilo se mi, že se tvůrci neuchýlili pouze k teenagerovské vyvražďovačce a snažili se vymyslet docela zajímavý příběh, i když několik scén z jedničky okopčili. Film má spád a napětí a nechybí ani docela temná atmosféra, u které se občas nějaká ta husí kůže objeví. No a ten konec, ten mě totálně dostal. ()

sidzej

všetci tu chvália záver, áno záverečná 20 minútovka bola z celého filmu asi to najlepšie ale tá konečná pointa bola riadne padnutá na hlavu! Okrem toho Dwight H.Little je nehorázny rutinér, ktorý ešte nič dobré nenatočil. V rámci série je to však jeden z tých lepších dielov ()

Astaroth12

Ten začiatok ako ušiel Michael to bolo inač dementné.Pozabíjal veľa ludi a oni ho prevážali v sanitke za doprovodu 2 zdravotníkov a bavili sa o nom ako o zlatíčku.Lakačky boli parádne a par krát som sa dosť ľakol.Príbeh je neskutočne predvídateľný a všetky okolnosti ako ušiel boli jeden veľký scenáristicky trapas.Bolo tu veľa klišé i náhod.Atmosféra niekedy slušná a mrazivá ale film je bez náznaku originality.Bolo tu aj veľa nezmyslov.Tento film ma inač vytáčal svojou neskutočnou nelogickosťou,čo sa tyká postav,scenára aj spracovaním.Pointa bola slušná ale celkový dobrý zážitok z filmu my to nenapravilo. ()

spaceboyCZ

Kdyz to predchozi dil tak zpackal, bylo velice tezke navratit se k puvodnim kvalitam. Tomuto dilu se to nastesti docela dari, ale stale tomu neco chybi. Dobry prumer vracejici se ke starym zabehnutym kolejim... ()

schizmo

Po formální stránce není filmu co vytknout, tedy až na to, že je to odvar prvního a druhého dílu, s nulovou přidanou či jakkoli rozšiřující hodnotou... ()

fannah

Více než slušný film. Konec mě dostal!! Takový skvělý navázání na původní klasiku!! Bohužel, jak jinak, natočili pětku a totálně to zmatlali. H4 byl docela spádový, dobře sestříhaný, efekty nebyly nejhorší, kamera byla výborná, a hlavně... Donald Pleasence jako Dr. Loomis. Říkal jsem si, Halloween 4 bude dost dobrej a byl. Další díl byl ale utrpení. Dávám 4 hvězdičky. ()

Zayl

Po příšerné trojce neměla čtyřka kam spadnout. Naštěstí je tu návrat k původnímu konceptu a znovu se můžeme těšit z řádění Michaela Myerse. Je jasné, že z drtivé většiny jde o opis prvních dvou dílů a Myers, jako zhmotněné zlo, zabije co mu přijde do cesty. Jenže při své cestě s ním paralelně následuje i vlna absurdit, které působí spíše komicky. Tyto rušivé elementy naprosto odbourávají atmosféru, což je škoda, ale pořád jde o slušnou vyvražďovačku. V rámci série průměrný díl. ()

MikO_NR_1909

Už po dvojke prichádzajú len veľmi slabé zjavy. Veľmi biedne z hľadiska jednak vonkajšej ale aj vnútornej štruktúry a stále len opakované "desy", ktoré pripadajú ako zlý vtip. Skoro by som to hodnotil ako 6-ku, tá bola mizerná, ale dokázala nahnať ako taký "strach". ()